İlkadım Belediyesi'nin Büfesi Milat Olmalı

Başlatan Aslankaya, 15 Şubat 2013, 17:52:37

« önceki - sonraki »

Aslankaya

SÜLEYMAN SALUR

İLKADIM BELEDİYESİ'NİN BÜFESİ MİLAT OLMALI

Yeni düzenlenen spor yasası kapsamında spor kulüplerinin finansal yapılarının disipline edilmesi amacı ile önemli kriterler uygulamaya konulacaktır. Bu çerçevede ilk adım bugüne kadar vergi borçları olan kulüplerin borçlarının önemli bir bölümünün silineceği ve geriye kalan borçlar için de yeniden bir yapılandırmaya gidileceği çalışmalarının sürdüğü bilinmektedir.

Özellikle Kulüpler Birliğinin vergi borçları ile ilgili bakan Suat Kılıç'ın çok sık kapısını aşındırmaktadırlar. Spor kulüplerinin vergi borçlarının veya diğer borçlarının artmasında elbette birinci derecede sorumlu olanlar iş bilmez yöneticilerdir. Futbol dünyasına hasbel kader damdan düşen ve hatta hiçbir futbol maçına dahi izleyici olarak dahi katılmayan kişilerin beceriksizce yönetim tarzları devlete olan borçların artmasında önemli rol oynamış ve oynamaktadırlar.

Futbol kulüplerinde vergi borçlarına getirilecek olan yeni düzenlemeler, yani borçların silinmesi ve taksitlendirilmesi doğal olarak diğer ticari işletmeler açısından eleştirilmektedir. Bir yandan firmasının idamesi için ticari tüm riskleri üzerine alan ve vergisini günü gününe ödeyen bir kesim var iken, diğer yanda basiretsiz yönetim tarzları nedeniyle borçlanan ve devlet tarafından borçları silinen bir kesime tanınan bu imtiyaz kabul görmeyecek bir niteliğe sahiptir.l

Sporun kalkınmasına yönelik yapılan her hamle elbette boşa giden bir uğraş olarak nitelendirilmemelidir. Çünkü spor kulüpleri öncelikle futbol takımları bir kentin gelişmesine katkıda bulunabilecek en önemli sosyal ve ekonomik enstrümanların başında yer alırlar.

Kent ekonomisinde ve markalaşmasında önemli yer tutan spor kulüplerinin desteklenmesi için ileri sürülen projelere hiç kimse itiraz etmez. Samsunspor konusunda yaşanan gelişmeler tüm kamuoyunun gözleri önünde cereyan etmektedir. Kulüp sürekli borç denizinde yüzmekte ve kulübü yönetmeye talip kimseler bulunamamaktadır.

Kayyuma gitmek noktasında müdahale edilen ve bana göre günü birlik başarılar ile ayakta kalmaya çalışan Samsunspor kulübünün geleceğinin şekillenmesi yönünde yeni çıkacak spor yasası önemli rol oynayacaktır. Çünkü söz konusu yasa çerçevesinde kulüpler gelirlerinin üzerinde harcama yapamayacak ve paralı yönetici devri kapanarak profesyonel bir yapılanma modeli ortaya çıkacaktır. Ayrıca tüm finansal yapı otokontrol sistemine tabi olacağı için artık bir sezonda 40 futbolcu transfer edilemeyecektir.

Sosyal gelişme anlamında da önemli yer tutan spor kulüpleri kent yönetimini oluşturan birimler tarafından da desteklenmesi gerekir. Spor kulüplerinin yerel birimlerce desteklenmediği kentler sıralamasında ne yazık ki ilk sıralarda yer almaktayız.

Kulübümüz veya genç takımlarımız deplesmanlara giderken otobüslerin mazot paralarını karşılayabilmek için belediyelerin kapısını aşındırmaktadır. Kulüp adına işletilen otopark için dahi pek çok polemikler yaratılmıştır. Oysa bırakın bir otoparkı belediyeler bünyesinde işletilen tüm otoparklar Samsunspor'a tahsis edilmelidir. Yine belediyelerin sahip olduğu işletmelerde Samsunspor'un hissesi olmalıdır. Bu çerçevede İlkadım Belediyesinin bir Ekmek büfesini Samsunspor'a tahsis etmesi önemli bir gelişmedir. İlkadım Belediyesi'nin bu jesti  her ne kadar takdir ile karşılansa da yeterli olmadığı açıktır.

Samsunspor alt liglerde mücadele ettiği dönemler ile, süper ligde mücadele ettiği dönemler karşılaştırıldığında ekonomik tablolardaki değişimler somut olarak ortaya çıkmaktadır. Maç günü civar ilçelerden minibüs ve otobüsler dolusu izleyiciler şehirde ekonomik açıdan çok önemli katma değer yaratmaktadırlar.

Samsunspor ekonomik ve sosyol olgunun mihenk taşıdır. Bu nedenle süper lige çıkabilecek bir potansiyele ulaştırılmalı ve bu noktada kentin yerel birimleri, işadamları, STÖ'leri ve taraftarları güç birliği oluşturulmalıdır.

Büyükşehir Belediyesi ile Samsunspor arasındaki buzlar tam manası ile eritilmelidir. A takımı operasyonu ile küskün bir grup oluşmuştur. Uzun süre belediye başkanı Yusuf Ziya Yılmaz takımımızın maçlarına gitmemeyi tercih etmektedir. Yaşananları en yakından bilen ve bizzat içinde olan bir kişi olarak, önümüzdeki sezon için bugünden kolları sıvayarak takımımızı süper lige taşıyabilecek projeleri hep birlikte harekete geçirmeliyiz. Kavgalarımızı yine yapalım. Yine yapılanları ve yapılamayanları gündeme getirelim. Ancak takımımızı süper lige taşınmasına engel olabilecek tüm engelleri hep birlikte aşalım.

Elbette kulüp bünyesinde yaşanan pek çok olumsuzluklar bugünkü tabloyu ortaya çıkarmış ve takımımız düşme potasının kenarlarında gezinmektedir. Tamamen yönetimsel zaaflar sonucu ortaya çıkan bu tablodan sıyrılmamız gerekir. Bunun da yolu bugün için " o şunu yaptı, bu bunu yaptı, kulübü filancılar bu hale getirdi" gibi yaklaşımlar ile yıpratmak yerine, kulübe faydalı olabilmek için neler yapılmalı ve ben neler yapmalıyım noktasında olmamız gerekir.

Kulüp yöneticilerimiz belediyelerin kapısında otobüslere mazot parası için gitmemeli ve sürekli gelirler elde edebilecek bir sistem oluşturulmalıdır. Tıpkı İlkadım Belediyesinin attığı adım gibi az veya çok bir gelir elde edilebilecek projeler üretilmeli ve kulübe destek sağlanmalıdır. İlkadım Belediyesinin yeterli olmasa da bir ekmek büfesinin kulübümüze tahsis edilmesi bugün için milat olarak kabul edilmesi ve diğer belediyelerimizin de bugüne kadar yaptıkları veya yapmadıkları hizmetlerin üzerine bir kalem çekerek yeniden yapılabilecekleri gündemlerine taşımaları gerekir.

http://hedefhalk.com/root.vol?title=ilkadim-belediyesinin-bufesi-milat-olmali&exec=page&nid=506035

seyf55

İlk adımda samsunspor için ekmek büfesi var mı şu anda?