Bir Gün - Mehmet YILMAZ - Roza Yayınevi

Başlatan mehmet yılmaz, 18 Ocak 2012, 21:09:49

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: brigand - 14 Şubat 2012, 23:43:06
Limonkitap'tan sipariş verdim dün. Kargoya verildi maili geldi. Yarın elimde olacak inşallah. Mehmet Abi imzalı gelmezse isterim imzamı haberin olsun  :D

:) Bugün gurbette bir öğretmen akrabam aradı, "kitabı ben Limonkitaptan istemiştim, sen mi yolladın?" dedi. İmzalı gelince şaşırmış :) Kuvvetle muhtemel imzalı gelecektir Halil, olmadı ilk fırsatta hallederiz.. ;)

AlıntıBİR GÜN" TANITIMI

Öykünün en sade hali diye başlamalı söze... Yazar bizden bir dil kullanmanın ötesinde samimi duygularını yoğunlaştırarak imzasını atıyor. Eseri okumaya başladığınızda etrafınızdaki dünyayı buğulaştırıp, öyküden bir parça olabilmenin tadını çıkarabiliyorsunuz. "Bir Gün" aslında bir yakarıştan, kelimelerin bir araya gelip koro halinde haykırmasıyla dile geliyor. "Bir Gün"ü okurken yorgunluğu mümkünse heybenize koyun, çünkü "Bir Gün" ile birlikte yöresel bir duygu dünyasının merkezine doğru yola çıkarken satırlar birer birer can bulacaktır. Aklınızda, gönlünüzde yorgunluktan eser kalmayacak. "Bir Gün" ile yeni heyecanlar yaşayacaksınız.

Eserin kahramanları Tuğçe ile Yavuz'un duygularla örülü dünyasına yolculuk ettiğimiz "Bir Gün", aslında koca bir sevdanın 'bir gün'e sığdırılmasının ötesinde hayalinin kurulmasının bile mutluluk verdiğinin açık bir resmi denilebilecek türden. "En çok maviyi severdi. Mavi de bir yakışırdı ki sorma gitsin." Hangi sevgi 'bir gün'e sığabilir/sığdırılabilirdi? Hangi aşk bir renge hapsedilebilirdi? Aşkın rengi hangisiydi?.. "Bir Gün"ü okumaya başladığınızda aklınızda bunlar gibi pek çok soru oluşacak.

Bir şehirle bütünleşmiş, şehrin havasını soluyabileceğiniz, bazen bir halk otobüsünde bazen de ıssız sokaklarda geçen, bizden/içimizden bir hikâyedir "Bir Gün".

Bugüne dek elbette, aşk üzerine ve aşkı anlatan yüzlerce/binlerce kitap kaleme alınmıştır. Ancak "Bir Gün", yazılan tüm kitaplardan bir noktada ayrılıyor, o da samimi bir üslupla yazılmış olması.  Zira yazarın anlatım tarzı ve öykülerin kurgusu içimizden birisi olduğunu da gösteriyor.

Ayrıca kitabı elinizden bırakamamanıza sebep olacak kadar sürükleyici bir kurgu ve anlatıma sahip olan "Bir Gün"de konuyu kendinizi kaptırmış giderken hiç beklemediğiniz bir anda kitap sizi şaşırtacak. Ve şaşkınlıklarınızdan mutluluk duymanın tadına varacaksınız.

"Türküler daha bir anlamlıydı benim için. Sevda türkülerini dinlerken dünyalara sığmıyordum. Bağlamama daha bir tutulmuştum. Romanlar, hikâyeler okurken sanki onu okuyordum. Her şeyde onu buluyordum.  Bütün güzel şiirler ona yazılmıştı sanki. Bense ona dünyanın en güzel şiirini yazmak istiyordum. Ve tabii yazamıyordum. Şiir, aşka çıkıyordu benim için..."  Kitaptan aldığımız bu tadımlık parçadan da anlaşılacağı gibi "Bir Gün"de aşkı tanımlayan bütün ön yargılarınızdan sıyrılacaksınız.

Kitap hakkında yazılanlar, elinize alıp okuduğunuzda daha netleşecek ve onu çok seveceksiniz.  Sonunda da, kitabın aklınızda oluşturduğu bütün sorulara cevap bulacaksınız. Geriye ise "Bir Gün"e hapsolmayacak kadar lezzetli tatlar kalacak damağınızda...

Yılmaz Deniz - İnceeleyen Dergisi
Bir Gün / Mehmet Yılmaz / Şubat 2012 / 96 s. / Öykü - Edebiyat

jurista

Bugün kitapları aldım ,sevgililer günü hediyemin yanına bonus olarak ekledim hanıma verdim :) ...Kitap kurdu bizim eleştirmenin ilk izlenimleri iyi ,ben daha başlayamadım :) başlayıpta bitirdiğim kitap var mı dersen yok , ama ''bir gün'' neden olmasın :)

brigand

Acayip derecede merak ettim abi. En son verdim siparişi. Getiririm Ankara'ya imzalı gelmezse : )

GençKozluklu

Arkadaşlar,

Kitabı aldı mancak iş yerinde hemen bir arkadaş okumak isteyince kendisine verdim o da izne çıkınca hala okuma fırsatı molmadı. Dün akşam kitabı hediye ettiğim kişilerden biri akşam vakti aradı. İnanılmaz heyecanlı mutlu bir şekidle kitaptan nasıl etkilendiğini öyle büyük heyecan la anttı ki. İlave olarak kitap şu anda bulunduğu apartmanda elden ele dolaşıyormuş ve adeta okumak için sıraya girmişler. Okuyanlar inanılmaz etkilenmiş.

Çok guygu yüklü inanılamz akıcı bir kitap olduğunu belittiler. Doğrusu ben de acayip merak ettim. elimde bir tane bile kalmadı. Arkadaş bir an evvel izinden dönse de hemen okusam.

Mehmet hocam böyle güzel kitabı hediye edebilme fırsatını verdiğin için çok teşekkür ediyorum .Hediye ettiğim kişilerden bu şekilde bir geri dönüşolması beni de ziyadesiyle memnun etti. Hele bu yazar kardeşimizin bir SAMSUNSPOR aşığı olması ayrı bir güzellik. ,

Tekrar tebrik ediyorum.

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: GençKozluklu - 15 Şubat 2012, 09:54:06
Arkadaşlar,

Kitabı aldı mancak iş yerinde hemen bir arkadaş okumak isteyince kendisine verdim o da izne çıkınca hala okuma fırsatı molmadı. Dün akşam kitabı hediye ettiğim kişilerden biri akşam vakti aradı. İnanılmaz heyecanlı mutlu bir şekidle kitaptan nasıl etkilendiğini öyle büyük heyecan la anttı ki. İlave olarak kitap şu anda bulunduğu apartmanda elden ele dolaşıyormuş ve adeta okumak için sıraya girmişler. Okuyanlar inanılmaz etkilenmiş.

Çok guygu yüklü inanılamz akıcı bir kitap olduğunu belittiler. Doğrusu ben de acayip merak ettim. elimde bir tane bile kalmadı. Arkadaş bir an evvel izinden dönse de hemen okusam.

Mehmet hocam böyle güzel kitabı hediye edebilme fırsatını verdiğin için çok teşekkür ediyorum .Hediye ettiğim kişilerden bu şekilde bir geri dönüşolması beni de ziyadesiyle memnun etti. Hele bu yazar kardeşimizin bir SAMSUNSPOR aşığı olması ayrı bir güzellik. ,

Tekrar tebrik ediyorum.

Samsun'dalarsa eğer elden ele dolaşmasın abi :) Endülüs ve Deniz kültür'de var :)
Ayrıca çok mutlu oldum yazdıkarını okuyunca... Teşekkürler..

GençKozluklu

Mehmet hocam mesajını aldım. Aynı fikirdeyiz. :)

Kitabı dün arkadaşımdan alıp akşam eve gittim hemen okumaya başladım. Buradaki yazılan yorumlar de berni çok teşvik etti. Evde misafirlerimi yo lettikten sonra okumaya devam ettim. Abartılı gelebilir ancak yok böyle bir kitap demek istiyorum. İnanılma akıcı bir iki satır diye okumaya başlayanlar garanti ediyoru mokumadan elinden bırakamyacaklar. Kitaptan çok etkilendiğimi samimi oalrka ifade edebilirim.

Bir başka aşk hikayesi okumuştum "Yüreğim Seni Çok Sevdi" o kitaptan acayip etkilenmiştim. Bir Gün kitabı onu da solladı. Olayların yaşadığım yerlerde geçmesi beni yıllar öncesine götürdü. Masum aşkın yanında biraz hüzün ancak inanıcını kaybetmeyen bir duruşu da görmek çok hoş bir tema olmuş.

Doğrusu kitap 85 sayfa yerine 850 sayfa olmasını arzı ettim. Eminim 850 sayfa olsaydı neden 3000 sayfa değildi derdim. Doğrusu Mehmet hocamdan bu tatta  bir roman yazmasını da sabırsızlıkla beklediğimi belirtmeliyim. Yüreğine, kalemine sağlık hocam.

Okumayan arkadaşlar bir an öcne okusunlar. Doğrusu kitabı arkaaşıma neden verdim de okumak için bu kadar vakit kaybetti mdiye kendime de kızdım.

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: GençKozluklu - 16 Şubat 2012, 11:35:17
Mehmet hocam mesajını aldım. Aynı fikirdeyiz. :)

Kitabı dün arkadaşımdan alıp akşam eve gittim hemen okumaya başladım. Buradaki yazılan yorumlar de berni çok teşvik etti. Evde misafirlerimi yo lettikten sonra okumaya devam ettim. Abartılı gelebilir ancak yok böyle bir kitap demek istiyorum. İnanılma akıcı bir iki satır diye okumaya başlayanlar garanti ediyoru mokumadan elinden bırakamyacaklar. Kitaptan çok etkilendiğimi samimi oalrka ifade edebilirim.

Bir başka aşk hikayesi okumuştum "Yüreğim Seni Çok Sevdi" o kitaptan acayip etkilenmiştim. Bir Gün kitabı onu da solladı. Olayların yaşadığım yerlerde geçmesi beni yıllar öncesine götürdü. Masum aşkın yanında biraz hüzün ancak inanıcını kaybetmeyen bir duruşu da görmek çok hoş bir tema olmuş.

Doğrusu kitap 85 sayfa yerine 850 sayfa olmasını arzı ettim. Eminim 850 sayfa olsaydı neden 3000 sayfa değildi derdim. Doğrusu Mehmet hocamdan bu tatta  bir roman yazmasını da sabırsızlıkla beklediğimi belirtmeliyim. Yüreğine, kalemine sağlık hocam.

Okumayan arkadaşlar bir an öcne okusunlar. Doğrusu kitabı arkaaşıma neden verdim de okumak için bu kadar vakit kaybetti mdiye kendime de kızdım.

Teşekkür ederim Cemal abi..
Bu gibi mesajları okumak beni ilerleyen süreçte yeni eserler yazmak için teşvik ediyor.
Dün gece de şu an edebiyat ğretmeni olan eski bir öğrencim aradı; o da benzer şeyler söyledi.
Bu hikaye en fazla 100 sayfa olabilirdi, fazlasını yazmaya çalışmak gereksiz uzatmak anlamına gelibilirdi. Bundan sonra da bir-iki tane daha uzun hikaye olur sanırm, romana geçiş de olacaktır elbet.  Hikayeyi yazarken ve kitaba dönştürürken kfamda krguladığım pek çok şeyin fark edildiğini görmek sevindiriyor beni.
Daha önce de demiştim, bu sitedeki hemen herkesi bire bir tanıyorum, kimseye "ben bir kitap yazdım, alıp okuyun" diyemem, o kitaba güvenmem ve geröekten okunması gerektiğine inanmam gerekiyordu.
Beğenmeyene parasını iade ediyoruz :)

babasamsunlu

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: babasamsunlu - 16 Şubat 2012, 13:06:52
1-BABASAMSUNLU  :P :P :P :-* :-*

edebiyattan anlayanlar yazsın birader!  ;D
hocahanım okuyup çok beğenmiş, o yüzden iade miade yok sana  8)

babasamsunlu

Lusage

Samsun'da almadık. Ankara'da mutlak almam lazım hediye olarak vereceğim o yüzden Ankara'da nereden alabilirim acaba?

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: Lusage - 17 Şubat 2012, 21:58:19
Samsun'da almadık. Ankara'da mutlak almam lazım hediye olarak vereceğim o yüzden Ankara'da nereden alabilirim acaba?

Dost Kitabevi gibi bir büyük kitabevine sipariş verebilirsin
Ya da daha garantisi limonkitap.com'dan temin edilebilir. ;)

Lusage

Alıntı yapılan: samsuni - 17 Şubat 2012, 22:55:47
Dost Kitabevi gibi bir büyük kitabevine sipariş verebilirsin
Ya da daha garantisi limonkitap.com'dan temin edilebilir. ;)

Mehmet abi Dost Kitabevi'ne baktım. Maalesef yok. :'( Internetten sipariş veremem çünkü pazar günü elimde olması gerek. Nasıl yapacağım bilmiyorum.  :-X

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: Lusage - 17 Şubat 2012, 23:28:31
Mehmet abi Dost Kitabevi'ne baktım. Maalesef yok. :'( Internetten sipariş veremem çünkü pazar günü elimde olması gerek. Nasıl yapacağım bilmiyorum.  :-X

Benim Ankara işi kesin değil, gelseydim getirirdim 1 tane ama keşke önceden söyleyseydin. Çok geç kalmışsın :(

Lusage

Alıntı yapılan: samsuni - 17 Şubat 2012, 23:49:34
Benim Ankara işi kesin değil, gelseydim getirirdim 1 tane ama keşke önceden söyleyseydin. Çok geç kalmışsın :(

Çok sağol abi. Düşünmen yeter. Ama olurda gelirsen benim ihtiyacım 2 adet abi.  .:.:.

Akılsız başın cezasını ayaklar çekermiş abi. Arayıp bulacağız artık.  :(