Galip Öztürk'ün Açıklamaları

Başlatan 55JNR55, 03 Temmuz 2011, 17:29:04

« önceki - sonraki »

55JNR55

"Samsunspor geçmişiyle hesaplaşmalı"
Süper Lig'e tekrar yükselen Samsunspor'da Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk, Samsunspor'un geçmişiyle hesaplaşması gerektiğini söyledi.

03 Temmuz 2011 Pazar - 17:24
AA
Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk, ''Eğer Samsunspor gerçekten kurumsallaşacak, halka açık ve büyük hissedarı Samsunspor Kulübü'nün olacağı bir şirketi kuracak ve önümüzdeki 5 yılda 5 büyük takım arasına girecekse, önce geçmişiyle hesaplaşmalıdır. Eğer geçmişle hesaplaşma yapılmayacak ve takımın milyonlarca lirasına haksız temlik koyanlardan hesap sorulmayacaksa, Galip Öztürk olarak mevcut yönetime bu koşullar altında destek vermeyeceğimi tüm kamuoyuyla açıkça paylaşıyorum'' dedi.
Öztürk yaptığı yazılı açıklamada, herkesin ortak sevdası olan Samsunspor ile ilgili bugüne kadar bilinmeyen, hasır altı edilmiş bir takım gerçekleri Samsun halkıyla paylaşmanın zamanının geldiğini söyledi.

''1994 yılından bu yana yaklaşık 17 yıldır, milyonlarca lirayı Samsunspor'a bağışlamış, başarılarıyla mutlu olurken, başarısızlıklarıyla kederlenmiş bir Samsunspor taraftarı olarak, kulübün kimlerin elinde ne şekilde yönetildiğini bilmeme rağmen, sadece takımımız zarar görmesin diye suskunluğumu bugüne kadar korudum.'' diyen Öztürk, şunları kaydetti:

''Geçmişte, iki kez niyet etmeme rağmen, bir takım menfaat odaklarının engellemeleri yüzünden kulüp başkanı olmamın önüne geçilmişti. Son olarak Süper Lig'e yükselmemizin ardından, kulübü kurumsallaştırıp, 5 büyük takımdan biri haline getirme hedefiyle yola çıkan yeni yönetime sonuna kadar destek olacağımı sizlerle paylaşmıştım. Ancak bu destek için bir takım ön koşullarım vardı. 'Kulübün paralarını babasının malı gibi görüp, vermedikleri paraları 'alacak' gibi gösteren başkan ve yöneticilerden hesap sorulması' bunlardan sadece biriydi. Örneğin, kulübün 12 yıl başkanlığını yapan İsmail Uyanık, Galatasaray'a 7.5 milyon dolar karşılığında satılan Serkan Aykut'un ve Trabzonspor'a satılan Adnan Güngör'ün 2 milyon dolarlık çeklerini Samsunspor kasasına koymamış, defterlerine dahi işlememiştir.''
-BU KULÜBÜN ÜZERİNDEN KİM MENFAAT ELDE ETMİŞSE KANUN ÖNÜNDE HESAP VERMELİDİR-
Yaşanan olayı o gün yönetimde olanların çok iyi bildiğini ileri süren Öztürk, ''İsmail Uyanık, 9.5 milyon dolarlık çekleri kendi özel işlerinde kullanmıştır. Bu paraları babasının parası gibi kullanan İsmail Uyanık, geçmişte bana gelerek, '2 milyon dolarını kulübün kasasına koyup başkanlığa devam etmek istediğini' söylediğinde, yine Samsunspor'u düşünerek o gün sessiz kalmış ve takımın küme düşmemesi için hesaplaşmayı sonraya bırakmıştım'' ifadelerini kullandı.
İçişleri Bakanlığı müfettişlerinin bu konuyu incelediğini, İsmail Uyanık ve yönetim kurulunu suçlar nitelikte bir rapor hazırladığını iddia eden Öztürk, şöyle devam etti:

''Ne talihsizliktir ki bu rapor üzerine açılan davaya daha sonra iş başına gelen yönetim müdafii olmamış ve konu böylece kapanmıştır. Bugün Samsunspor yöneticileri bu yolsuzlukların üstüne gitmek yerine, 'herkesi karşımıza alırız' gibi anlamsız bir gerekçeyi öne sürerek savcılığa suç duyurusunda bulunmaktan imtina etmektedirler. Eğer Samsunspor gerçekten kurumsallaşacak, halka açık ve büyük hissedarı Samsunspor Kulübü'nün olacağı bir şirketi kuracak, önümüzdeki 5 yılda 5 büyük takım arasına girecekse, önce geçmişiyle hesaplaşmalıdır. Bu kulübün üzerinden kim menfaat elde etmişse kanun önünde hesap vermelidir.''

-SAVCILARIMIZIN BU AÇIKLAMAYI SUÇ DUYURUSU KABUL EDİP HAREKETE GEÇMESİNİ BEKLİYORUM-
Türkiye'nin bambaşka bir süreçten geçtiğini ve bugün şampiyon kulüplerin başkanları, yöneticileri, yıldız futbolcularının bile gözaltına alınabildiğine dikkati çeken Öztürk, ''Kimsenin suçlu olduğunu iddia etmiyorum ancak tertemiz bir sayfa açıp Samsunspor'u geleceğe taşımanın yolu, kanun önünde hesap vermekten geçmektedir. Yüce yargının ve Cumhuriyeti temsil eden savcılarımızın, bu açıklamamı aynı zamanda bir suç duyurusu olarak kabul edip harekete geçmelerini bekliyorum'' ifadesini kullandı.

Samsun Kulübü Başkanı Kazım Yılmaz ve yönetim kurulu üyelerinin bu temizlenme hareketini başlatmaktan çekindiğini de vurgulayan Öztürk, şöyle konuştu:
''Dün 'birlikte hareket edeceğimizi ve her türlü usulsüzlüğün ve yolsuzluğun üzerine korkmadan gideceğimizi' söyleyenler, bugün neden ve kimden çekinmektedirler? Neden bu konuda harekete geçmekten korkmaktadırlar? Kimseyi zan altında bırakmak gibi bir niyetim yok. Ancak akkoyun-karakoyun ortaya biran önce çıkmalıdır. Bu işten çekinenler ya işlenen bu suçların ortaklarıdır ya da suç şebekelerince tehdit edilmektedir. Bu konunun ortaya çıkması için kararlı, yürekli ve vizyon sahibi insanlara ihtiyaç vardır. Bu şartlar altında, eğer geçmişle hesaplaşma yapılmayacak ve takımın milyonlarca lirasına haksız temlik koyanlardan hesap sorulmayacaksa, Galip Öztürk olarak mevcut yönetime bu koşullar altında destek vermeyeceğimi tüm kamuoyuyla açıkça paylaşıyorum.''

kaynak : sporx

ahmetsefa55

Musti

Artık şu temlik olaylarını halletsinler. Yıllardır kulübün sırtında kambur.

Ajan

Galip Öztürk sende sıktın artık.

ahmetsefa55

transferlerı neden yapamadıgımız bellı oluyor yavas yavas

Kadir ÇELEBİ

Adam burada kendi destek verdiği adamı bile göz ardı etiyse bu işte bir iş vardır herhalde suçlamalara bakılırsa çok ciddi yalnız İsmail Uyanık bu suçlamalara karşı veremeyeceği bir cevap yoktur diye tahmin ediyorum en azından öyle umut ediyorum eğilip elini öptüğüm onun kulüp başkanlığından herzaman övündüğüm için belgeleriyle bu suçlamanın cevabını vermelidir.. madem kulübün parasını hiç edenler var diğer isimleride açıklasaydınız onlarıda buradan bilseydik ve İsmail Uyanık gibi onlarıda objektif olarak eleştirip hakkında bir iki kelam etseydik..

Lusage

Adnan Ölmez nerede bu yazıda? Yada YZY? Tek suçlu iş yaptığı şirketin çekini Samsunspor'umuz için kullanan Büyük Başkan değil mi...

samcin

Maalesef galip Ozturk bu konuda haklı belki sirketlesme konusunda kulübe bir dayatma gibi gozuksede kulubun yıllarca hortumlandigi bir gercek dogrular bilinsin Samsunspor zarar görmez aksine her kim olursa olsun Samsunspor'un hakkını yiyen veya yemek isteyen varsa hesabını versin

ahmetsefa55

şu galip öztürk hakkındaki mesajları bir araya koyup yeni bir başlığa taşırmısınız ? sanırım insanlar ne kadar onemlı bır konuyu atladıklarının farkında deıller.
yeni başlık belki dikkat çeker  ;)

epçeli köylü

Galip Öztürk boşa konuşmaz. Dediğinide yapar. Eğer para gerçekten hortumlanmışsa fazlasıyla geri aldırır. Bir şikayette Samsunsporun tüm hesapları incelenir. Ne olursa olsun Samsunspor için hayırlısı olsun. Kim olursa olsun Samsunsporun parasını haksız yiyen hesabını versin. Yemediysede aklansın bu söylentiler bir son bulsun.

ali ihsan

"Bu şartlar altında destek vermeyeceğim"
03 Temmuz 2011 / 18:27
İşadamı Galip Öztürk, Samsunspor'un geçmişi ile hesaplaşamadığını söyleyerek, yönetime desteğini bu şartlar altında sürdüremeyeceğini duyurdu.
Metro Holding Yönetim Kurulu Başkanı Galip Öztürk,  Süperlig'e yükselmesinin ardından Samsunspor'un şirketleşmesi için geçmişiyle hesaplaşması gerektiğini belirterek, Yolsuzlukların üzerine gidilerek bir temizlik yapılması gerekildiğinin ve Kazım Yılmaz yönetiminin bu temizliği yapmaya çekindiğini belirtip. Savcılara da suç duyurusu niteliğinde bir açıklama yaptı.

İşte Galip Öztürk'ün açıklaması:

"Hepimizin ortak sevdası olan Samsunspor'umuzla ilgili bugune kadar bilinmeyen, hasır altı edilmiş bir takım gerçekleri Samsun halkıyla paylaşmanın zamanı gelmiştir.

1994 yılından bu yana yaklaşık 17 yıldır, milyonlarca lirayı Samsunspor'a bağışlamış, başarılarıyla mutlu olurken, başarısızlıklarıyla kederlenmiş bir Samsunspor taraftarı olarak, kulübün kimlerin elinde ne şekilde yönetildiğini bilmeme rağmen, sadece takımımız zarar görmesin diye suskunluğumu bugüne kadar korudum.

Geçmişte, İki kez niyet etmeme rağmen, bir takım menfaat odaklarının engellemeleri yüzünden kulüp başkanı olmamın önüne geçilmişti. Son olarak süper lige yükselmemizin ardından, kulübü kurumsallaştırıp, 5 büyük takımdan biri haline getirme hedefiyle yola çıkan yeni yönetime sonuna kadar destek olacağımı sizlerle paylaşmıştım.

Ancak bu destek için bir takım ön koşullarım vardı.

'Kulübün paralarını babasının malı gibi görüp, vermedikleri paraları "alacak" gibi gösteren başkan ve yöneticilerden hesap sorulması' bunlardan sadece biriydi.

Örneğin, kulübün 12 yıl başkanlığını yapan İsmail Uyanık, Galatasaray'a 7,5 milyon dolar karşılığında satılan Serkan'ın ve Trabzonspor'a satılan Güngör'ün 2 milyon dolarlık çeklerini Samsunspor kasasına koymamış, defterlerine dahi işlememiştir.

Bunu o gün yönetimde bulunan isimler çok iyi bilmektedir. Uyanık, 9,5 milyon dolarlık çekleri kendi özel işlerinde kullanmıştır. Bu paraları babasının parası gibi kullanan İsmail Uyanık, geçmişte bana gelerek, "2 milyon dolarını kulübün kasasına koyup başkanlığa devam etmek istediğini" söylediğinde, yine Samsunspor'u düşünerek o gün sessiz kalmış ve takımın küme düşmemesi için hesaplaşmayı sonraya bırakmıştım.

Daha sonraki yıllarda İçişleri bakanlığı müfettişleri bu konuyu incelemiş, Uyanık ve yönetimini suçlar nitelikte bir rapor hazırlamışlardı. Ne talihsizliktir ki, bu rapor üzerine açılan davaya daha sonra işbaşına gelen yönetim müdafii olmamış ve konu böylece kapanmıştır.

Bugün Samsunspor yöneticileri bu yolsuzlukların üstüne gitmek yerine, "herkesi karşımıza alırız" gibi anlamsız bir gerekçeyi öne sürerek savcılığa suç duyurusunda bulunmaktan imtina etmektedirler.

Eğer Samsunspor gerçekten kurumsallaşacak, halka açık ve büyük hissedarı Samsunspor kulübünün olacağı bir şirketi kuracak, önümüzdeki 5 yılda 5 büyük takım arasına girecekse, önce geçmişiyle hesaplaşmalıdır. Bu kulübün üzerinden kim menfaat elde etmişse kanun önünde hesap vermelidir.

Türkiye bambaşka bir süreçten geçmektedir. Bugün şampiyon kulüplerin başkanları, yöneticileri, yıldız futbolcuları gözaltına alınabilmektedir.

Kimsenin suçlu olduğunu iddia etmiyorum, ancak tertemiz bir sayfa açıp Samsunspor'u geleceğe taşımanın yolu, kanun önünde hesap vermekten geçmektedir.

Yüce yargının ve Cumhuriyeti temsil eden savcılarımızın, bu açıklamamı aynı zamanda bir suç duyurusu olarak kabul edip harekete geçmelerini bekliyorum.

Zira Kazım Yılmaz başkanlığındaki yönetim bile bu temizlenme hareketini başlatmaktan çekinmektedirler. Dün "birlikte hareket edeceğimizi ve her türlü usulsüzlüğün ve yolsuzluğun üzerine korkmadan gideceğimizi" söyleyenler, bugün neden ve kimden çekinmektedirler? Neden bu konuda harekete geçmekten korkmaktadırlar?

Kimseyi zan altında bırakmak gibi bir niyetim yok. Ancak akkoyun-karakoyun ortaya biran önce çıkmalıdır. Bu işten çekinenler ya işlenen bu suçların ortalarıdır ya da suç şebekelerince tehdit edilmektedir.

Bu konunun ortaya çıkması bir için kararlı, yürekli ve vizyon sahibi insanlara ihtiyaç vardır.

Bu şartlar altında, eğer geçmişle hesaplaşma yapılmayacak ve takımın milyonlarca lirasına haksız temlik koyanlardan hesap sorulmayacaksa, Galip Öztürk olarak mevcut yönetime bu koşullar altında destek vermeyeceğimi tüm Samsun kamuoyuyla açıkça paylaşıyor, durumun vahametini bir kez daha vurgularken, gereğini vicdan sahibi Savcılarımıza ve Samsunspor sevdalılarına bırakıyorum."

GALİP ÖZTÜRK

METRO HOLDİNG YÖNETİM KURULU BAŞKANI

http://www.haberexen.com/news_detail.php?id=32058

ORTALIK FENA KARIŞACAĞA BENZİYOR...

Tufan

nedense bu hesaplaşma diye ortaya çıkan şeyin altından siyasi bir takım şeyler çıkacağı hissine kapılıyorum.
hakkımızda hayırlsı.

ali ihsan

Hesaplaşmayı bu kadar istiyorsa Galip Öztürk kendisi başkanlık koltuğuna oturacaktı bence.Davul da onda tokmakta onda olacaktı.

samsunmania

Tam yeni takım kurulurken yapılmaması gereken bir açıklama bence. Bir şeyler rayına oturduktan sonra olabilirdi. Bence Uyanık'ın ligtv den gelen parayı alması canını sıktı.

ahmetsefa55

herkes galip öztürk'e gel başkan ol dedi.o da işlerimden dolayı başkan olamam ama güvendiğim bir ismi başkan yaparım dedi ve yaptı.

şimdi ; eğer galip öztürk'ün kendi seçtiği kazım yılmaz ona kendince bir yanlış yapıyorsa ve galip öztürkte desteğimi kesiyorum diyosa burda Samsunsporumuzun günahı ne ?