Samsun’u Yönetenler Samsunspor’a Ne Kadar Yakınlar?

Başlatan mehmet yılmaz, 14 Aralık 2008, 19:11:40

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

AlıntıSamsun'u Yönetenler Samsunspor'a Ne Kadar Yakınlar? 

Altını çizdiğimiz bir şey var; Samsunspor bir şahsa, bir kuruma ait değil. İsmiyle müsemma bir takım, yani Samsun'un takımı. Bugün Türkiye'nin neresine giderseniz gidin, "Samsunluyum" dediğinizde size soracakları ilk şey "Samsunspor" olacaktır. Futbolu önemsemeyenler olabilir belki ama bu onun baskın bir sosyal hadise olduğu gerçeğini ortadan kaldırmaz!

Şehrin en büyük seçilmiş idarecisi elbette ki Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Aslında onun da adı üzerinde; Büyükşehir... Samsun ortalamanın üzerinde bir şehir ise, büyük bir şehir ise büyüklüğünü sportif manada da göstermek zorundadır. ( Hoş, son yıllarda hemen hiçbir alanda gösteremiyor olduk!)

Bir Samsunsporlu olarak politikaya dahil olmak gibi bir niyetim yok ancak gelinen noktada Samsunspor'un kaderi politikadan geçiyor. Milletvekilleri apayrı bir yazı konusu esasında; bu yüzden şimdilik pas geçelim ve yine şehrin bir numaralı yönetim birimi olan Büyükşehir Belediyesine dönelim.

Başkan Y. Ziya Yılmaz'ın inkılâp niteliğinde değişikliklere imza attığı ortada. Kimilerine göre de alternatifi olmayan bir isim. Belediyecilik cihetinden başarılı olduğu söylenen başkanın en büyük eksikliği onun II. döneminde Samsunspor'un hızla irtifa kaybetmesi olmuştur. ( 2004 sonrası hızlı bir çöküş sürecine girdik!) Belki kendisi bunu önemsememiş, belediyecilik anlayışında buna yer vermemiş olabilir lakin bu şehrin en önemli gerçeklerinden birisi de Samsunspor'dur. Çünkü Samsunspor'suz bir Samsun eksiktir, yarımdır.

Başkanın, Kent Müzesi, Amisos Tepesi, Fener Plajı, Sülün gibi kavramlarla şehirde oluşturmaya çalıştığı "Samsunluluk şuurunun" temeli Samsunspor'dur. Benim gibi ata tarafı başka ilden gelmiş olanlar dahi bugün gururla "Samsunluyum" diyorsa ve Samsun'u çok seviyorsa bunun öncelikli müsebbibi Samsunspor'dur. Yoksa Amazon Kadınlarından ya da Sülün Tepesinden etkilenip de Samsunluluk şuuru kazanacak değildik; kazanan olduğunu da hiç sanmıyorum!

Bugün başta İstanbul olmak üzere Samsun dışında yaşayan, hatta ömrü boyunca Samsun'da hiç yaşamamış, yılda taş çatlasa 1 hafta kalabilmiş olan pek çok insanın yüreği "Samsun" diye çarpıyorsa bunda da başrol, o kırmızı-beyaz formalı takımındır; gurbette gururla yaşamalarını sağlamış olan Samsunspor'undur.

Şehrin değişik yerlerinde tabelalar görüyoruz; "eskiden böyleydi" yazıyor orada, resimler konulmuş. Ama insan şunu da söylemeden edemiyor o zaman; "iyi de eskiden Samsunspor da Süper Ligdeydi!.."

Anadolu şehirleri için şu kesin bir gerçektir; eğer şehrinizin takımı İkinci Ligde ise şehriniz de İkinci Ligdedir. Tek istisnası futbol takımının yerine koyabilecek bir şeyleri olan şehirlerdir. ( Turizm, ticaret, sanat, sanayi vs. ) Samsun'da ise bu diğer faktörlerin hiç birisi yoktur; yani diyelim ki Muğla'nın, Aydın'ın takımı olmasın Süper Ligde, o açığı kapatabilirler ama biz neyle kapatacağız bu tanıtım açığını?

Bir öğretmenin öğrencisine küsmeye hakkı olmaz, bir babanın evladına darılma hakkı olmaz; bir belediye başkanının da şehrin takımına mesafe koyma hakkı olmamalıdır!

Çünkü bir başkanın şehrin takımının yanında olması onun hem hukuki hem vicdani hem de idari sorumluluğudur!

Diyarbakır'ın hiç haz etmediğim DTP'li belediye başkanı bile Diyarbakırspor'un maçlarına gidiyorken bu Samsunspor o kadar mı kötü bir takım ki ne bir belediye başkanı, ne vali ne vekil; o koltuklar hep boş kalıyor!

Anlayamıyorum...

Artık Büyükşehir belediye başkanını 19 Mayıs Stadyumunda kendisine ayrılan o yerde, Samsunspor kulübü başkanının yanında görmek istiyoruz!

http://www.halkgazetesi.com.tr/author_article_detail.php?id=3665

Tufan

AlıntıDiyarbakır'ın hiç haz etmediğim DTP'li belediye başkanı bile Diyarbakırspor'un maçlarına gidiyorken bu Samsunspor o kadar mı kötü bir takım ki ne bir belediye başkanı, ne vali ne vekil; o koltuklar hep boş kalıyor!

bunun üstüne ne denebilir ki sahipsiz kalmışız ama bizi unutanlara yok sayanlara rağmen hala ayaktayız.
YZY destek vermiyor tamamda bunun ilkadımı gazisi caniki atakumu var yeni yasayla ilkadım demek samsun demek gibi birşey oldu bu belediyeler niye destek vermiyor?

kuzey55

red_white

baha055

YaşarDoğu

tek kelimeyle harikulade bir makale olmus.Yüreğine ,ellerine sağlık  abi

Kadir ÇELEBİ