Özyazanlar İstifa Etti; Yeni Hoca Kim Olacak?

Başlatan mehmet yılmaz, 18 Ekim 2009, 18:52:00

« önceki - sonraki »

serkancengiz

Türkiye'de 24 yıl aktif teknik adamlık yapan Sırp çalıştırıcı Milorad Mitrovic, Fanatik Gazetesi'nden Umut Eken'in sorularını yanıtladı.

Hocam gündemdeki konuyla başlayalım. Fatih Terim bayrağı devretti, Türk Milli Takımı'nın başına nasıl bir hoca gelmeli?

Milli takımın başına geçecek teknik adamdan önce, Fatih Terim nasıl değerlendirilmeli, o düşünülmeli. Türkiye'nin yetiştirdiği böylesine önemli bir teknik adamdan mutlaka faydalanılmalı. Takip ettiğim kadarıyla hep klasik formüller üzerinde duruluyor. Oysa yeni bir oluşum hayata geçirilebilir.

Sizin bir öneriniz var mı?

Bence federasyon çatısı altında tutulmalı. İlk aklıma gelen, Terim'den başdanışman olarak yararlanılması. Fatih Terim, teknik heyetin üzerinde "Başdanışman" sıfatıyla görev yapabilir ve onun altındaki ekip milli takımı çalıştırabilir. Terim'in altında çalışacak yerli bir teknik direktör çok başarılı olabilir.

Yerli teknik direktör demişken... Yerli-yabancı tartışmaları için ne söyleyeceksiniz?

Türkiye'nin teknik direktörü kesinlikle yerli olmalı. Son yıllarda Türk futbolundaki gelişim kendini birkaç kulvarda birden gösteriyor. Son 10 yılda birçok futbolcu Avrupa'nın önemli takımlarına transfer oldu; İspanya, İngiltere, İtalya gibi dev liglerde boy gösterdi. Bu gelişim sadece futbolcu bazında olmadı, teknik adamlar da kendilerini geliştirdi.

Yerli teknik adamlarla ilgili görüşlerinizi biraz daha açar mısınız...

Bunun için Anadolu kulüplerindeki gelişime bakmanız lazım. Sivasspor'un son iki yıldaki gelişiminde Bülent Uygun'un, bu sezon Bursaspor'un önemli hamlesinde Ertuğrul Sağlam'ın katkısını göreceksiniz. Ertuğrul Sağlam, Bülent Uygun, Hakan Şükür ve daha birçok gençten yararlanılabilir.

Bu söylediklerinizden Futbol Federasyonu'nun yabancı ve kariyerli bir teknik adam arayışına sıcak bakmadığınızı anlıyorum.

Şöyle söyleyelim. Futbol Federasyonu Terim'in zamansız ayrılığı sonrası hızlı hareket etmek istiyor ve bu nedenle hemen çok kariyerli teknik direktörlere yöneliyor. İsmi geçen isimleri eleştirmem mümkün değil. Hiddink, Scolari, Zico... Hepsi gerçekten çok iyi teknik adamlar. Hele Lucescu mükemmel bir teknik direktör. Benim iddiam şu ki, Türk futbolu yapmayı düşündüğü hamleyi yerli teknik direktörlerle de gerçekleştirebilir.

Türkiye'deki yıllarınıza geri dönelim. Sizde iz bırakan iyi ve kötü anılar nelerdir?

O kadar çok anım var ki... Tam 24 sene çalıştım Türkiye'de. Kuveyt'te, Kıbrıs'ta da çalıştım ama Türkiye apayrı. Orası benim ikinci vatanım. Kendi ülkemden daha fazla yaşadım Türkiye'de. Ama Eskişehir'in bende hep özel bir yeri olmuştur. İlk çalıştırdığım takım Eskişehir'di. Muhteşem taraftarı, şehirdeki sıcak ilgi... Orada her şey ama her şey güzeldi...

Hangi futbolcularla çalıştınız, emeğiniz olduğuna inandığınız oyuncular kimler?

O kadar özel oyuncularla çalıştım ki... Bu futbolcularla çalışmak her teknik adama nasip olmaz. Tanju (Çolak), Ertuğrul (Sağlam), Hakan Şükür, Saffet Sancaklı ilk aklıma gelenler. Ama yetenek bakımından Dardanel'de genç bir santrforum vardı Okan isminde... Diğerleri kadar sivrilemedi ama Allah vergisi yetenekleri vardı. Teknik direktörlük kariyerimde gördüğüm en yetenekli oyunculardan biriydi.

Türk takımlarının durumunu nasıl görüyorsunuz?

Sivasspor'dan başlayalım. Bülent Uygun benim eski öğrencilerimden. Futbolculuğunda çok çalışkandı, teknik adamlığında da çok çalıştı ve bunun karşılığını aldı. Sivas'ın bu sezonki şanssızlığı deneyimsizliği oldu. Sezona 5-0'lık Anderlecht yenilgisiyle başladıkları için o tahribatı atlatmaları kolay olmadı. Yoğun fikstürde takım özgüvenini tekrar kazanamadı. Şimdi Muhsin Ertuğral'a sabır gösterilmeli. O da eski öğrencim. Eskişehirspor'da teknik direktörlüğünü yaptım. Başarılı olacağını düşünüyorum.

Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray için neler söyleyeceksiniz?

Beşiktaş sistemini değiştirmenin sancılarını yaşıyor. Şampiyonlar Ligi'nde şanslarının azaldığını söyleyebiliriz. Hem sistem değiştirip hem de Şampiyonlar Ligi ve Süper Lig'de mücadele etmek kolay değil. Ama futbollarında gelişim olduğunu söyleyebiliriz. Bundan sonra Beşiktaş'tan çıkış bekliyorum. Galatasaray ve Fenerbahçe daha organize. Lig yarışında ciddi rekabet yaşayacaklar, Avrupa'da da yolları açık görünüyor.

Tekrar size dönelim... Son yıllarda sizi göremez olduk.

Halen Belgrad'dayım. Bir süre futboldan uzak kalmak zorundaydım. 1.5 yıl çok kötü bir dönem geçirdim. Çok fazla detay vermek istemiyorum ama hayatımın en zor zamanlarıydı. Bu süreçte babam ve kayınpederim vefat etti. Benim için zor günlerdi.

Tekrar çalışmayı düşünüyor musunuz? Halen Türk kulüplerinin kapısını çalacağı 3-5 yabancı teknik adamdan birisiniz...

Öncelikle ben kendimi yabancı bir teknik direktör olarak görmüyorum. Türkiye benim ikinci vatanım. 30 yıla yakın bir zamanı Türkiye'de geçirdim, 24 yıl teknik direktörlük yaptım. Havasını kokladığım, yemeklerini özlediğim bir ortamda çalışmayı tabii ki isterim. Teklif gelirse cevabım şimdiden belli...

Fanatik Gazetesi

17.10.2009 10:10

emoh55

kalıtelı dıyolar ama bılmıyorum hayırlısı yav bu sene bızı cıkarsınlarda

Yaman55

Alıntı yapılan: emoh55 - 20 Ekim 2009, 18:02:43
kalıtelı dıyolar ama bılmıyorum hayırlısı yav bu sene bızı cıkarsınlarda

nere çıkarcak düşmessek iyi

Recep

mitroviç geleceğine multescu gelsin en azından takımda kıçı kalkan futbolcuların kıçını yere indirir

emoh55

valla bence sehır kenetlenmelı bı organızasyon yapalım tum taraftar toplansın ve bı agırlık konsun yusuf zıya ve mıllet vekıllerıne ne bılım yav kac sene oldu ayıp .düşmemek mı koskoca samsunspor 3 .lig

Yaman55

Alıntı yapılan: recep55 - 20 Ekim 2009, 18:22:49
mitroviç geleceğine multescu gelsin en azından takımda kıçı kalkan futbolcuların kıçını yere indirir

aynen multesbu bin kat iyidir

vanlioglu

mitroviç nedir hakkaten ya  :-\ bazı şeyleri kanıtlamış, olumlu halini somut olarak gördüğümüz birini getirin. Besim Durmuş'un kasımpaşayı çıkardığını bu sitede bilmeyen yoktur heralde...
Heyecan yaşamayı çok seviyor yönetim. bakalım inş. haklı çıkarsınız...

cezayir55

bari metin tureli getirin

doðan

Alıntı yapılan: cezayir55 - 20 Ekim 2009, 19:04:32
bari metin tureli getirin
Alıntı yapılan: recep55 - 20 Ekim 2009, 18:22:49

abi ne yaptınız siz ya
metin türel ???? ya adam nerdeyse sahada ölecek :)))
espiri yaptığınızı düşünüyorum

multescu .... eski gigi değil paranın budalası artık .. samsuni iyi bilir kitabında yaptığı araştırmalarda önüne çıkmıştır ..
paranın yüzünü bilmezken sonra parasız agaca çıkmaz olmuştur...

kim gelecek konusunda ise ...
önemli olan hocanın parasını kim verecek ???
turan hocanın parasını kulüp vermiyordu ....
adam rahhattı yani ; şimdi gelcekler arasında ismi geçen hocanın istanbuldan biri olacağını düşünüyorum .... en kuvvetli aday besim hoca .... galiba

ali ihsan

Bu yönetimi tanıyan adam gelmez bence.Piyasaya girmek isteyen ucuz ve isimsiz birisiyle anlaşır bunlar ...

Ollivanders

Kim gelirse gelsin ama artık biri gelsin ...

beşnumara

Alıntı yapılan: SS55 - 20 Ekim 2009, 20:58:18
Besim hocanında kararsız olduğunu biliyorum.bir yanda SAMSUNSPOR SEVDASI bir yanda da çok kötü bir yönetim ne yapar nasıl yapar bilmiyorum ama hemen kabul etmeyebilir çünkü işi bu yönetimle çok zor.
tek avantajı var kadrodakilerin bir kısmı onun Paf takımından oyuncuları.

profesyonellik değil duygu ağır basacak bence

jean

kim gelirse gelsin en buyuk basarisi bu takimi ligde birakmak olacaktir fazlasini beklemek haksizlik olur

Ollivanders

Alıntı yapılan: jean - 20 Ekim 2009, 22:46:24
kim gelirse gelsin en buyuk basarisi bu takimi ligde birakmak olacaktir fazlasini beklemek haksizlik olur

fazlasını bekleyen yok zaten bizi ligde tutacak hocayı arıyoruz biz  ;)

Ertuğrul Sağlam

Bucaspor karşılaşması sonrası görevinden istifa eden Teknik Direktörümüz Turhan özyazanlar bugün Başkan Hakkı Tomaç ve yönetim kurulu üyeleri ile biraraya geldi. Başkan Tomaç, özyazanlar ve ekibine yapmış olduğu hizmetlerden dolayı teşekkür ederek başarılar diledi. Turhan özyazanlar yönetim kurulu üyeleri ve kulüp çalışanları ile tek tek vedalaşıp, antrenör Mesut çalışkan ve Veysel Beşik ile birlikte karayolu ile Samsun'dan ayrıldı.

http://www.samsunspor.org.tr/haberler.asp?id=129