Samsunspor'a ait kaybolan değerler....(İsmail Uyanık'ın 1992 Tarihli makalesi)..

Başlatan yusuf celebi, 12 Ağustos 2008, 16:51:16

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: gozgoz yılmaz - 02 Eylül 2008, 21:08:02
Melih Gökçek'in, Kayserli iş adamlarının, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin, Vestel'in ve dahi nice zenginlerin, sponsorların büyük paralar ödeyerek kendi camialarına satın alamayacağı şeyleri var Samsunspor'un...

Ama Samsunspor'un nesi yok biliyor musunuz?
Hafızası...

Kendini anlatabilmekten bu kadar uzak bir camia olmamalıyız; o kadar büyük, o kadar önemliyiz ki oysa!

Kadir ÇELEBİ

Göztepeyle başlamış başkanımız bende geçenlerde okuduğum bir yazıdan alıntı yapmak istiyorum

GÖZTEPE Spor Kulübü'nü satın alma girişiminde bulunan İzmirli işadamı Burak İkizoğlu'nun sekiz yıllık eşi Yasemin İkizoğlu, "Satın alma işinin aile içindeki mutluluğu bitirdiği" gerekçesiyle boşanma davası açtı. Yasemin İkizoğlu, dava dilekçesinde, eşinin Göztepe'yi satın alma girişimi dolayısıyla maddi sıkıntıya girdiğini, bunu da eve yansıttığını belirtti. 

Bu durum farklı değerlendirilebilir benim kişisel kanaatim evliliğini risk altına alacak  kadar  seviliyor  arzulanıyor olmasıdır...

bizlerde aynıyız çünkü farklıyız
Devşirilemeyecek tek şey SAMSUNSPOR ve mazisidir..

Tribün_ali

İnadına SAMSUNSPOR ANTİ İSTANBUL

YAŞAMA SEBEBİMSİN   gerisi yalan askerden selamlar

yusuf celebi

(BÖLÜM-3)

Öncelikle şunu belirtmek isterimki bu bölümde taraftarımızın hoşuna gidecek konuları yazmak isterdim fakat istemeyerekte olsa hoşumuza gitmeyen konularıda yazmak Samsunspor'un içinde olduğu olumsuz durumları bilerek bu olumsuzluklarla yüzleşerek ortadan kaldırılması için taraftarların üzerine düşeni yapması gerektiğini belirterek başlamak istiyorum.

Samsunspor bir  süredir şike konularında sürekli gündeme gelmektedir.Bu durum Samsunspor değerlerine kamuoyu nezdinde önemli bir imaj kaybına uğramasına vesile olmuştur.
Futbol sektörünün içinde her türlü pisliğin döndüğü bir ortamda nasıl olduda biz bu çirkeflikten kendimizi koruyamadık dışında kalamadık.
Bence önemli nedenlerden bir tanesi kadromuza katılan oyuncuların yeteri kadar özen gösterilerek transfer edilmemesi sadece futbol olarak yapacağı katkıya endeksli bir tercih yapılması.
Sadece dışarıdan alınacak oyuncular anlamında bunu algılamakta doğru değil bu durum aynı zamanda kendi bünyemizde yetiştirdiğimiz oyuncularımız için ve teknik ekip içinde geçerli.
Bu zaafımımız oluşmasının en temel nedenide Samsunspor'un sahip olduğu değerler doğrultusunda  kulübümüzün istikrarlı bir şekilde yönetilmemesinden kaynaklanmaktadır.

Bir diğer önemli konu Samsunspor yönetimine gelen şahsiyetlerin Samsunspor ruhuna ve bilincine sahip olmaması nedeniyle Samsunspor iyice raydan çıktı.

Bazı taraftarlarımız "chelsea başkanı ,chelsea'li değil" ama başarıdan başarıya koşuyor mantığı sadece Samsunspor'u, başarısı için tutanların yani kısaca iyi gün dostlarının bakış açısı olarak görüyor onlara zor gün dostları olmalarını ve zor olanı başarmanın heyecanı ve hedefi ile kendilerini yönlendirmelerini tavsiye ediyorum.
Samsunspor her ne olursa olsun kendine has değerleriyle spor camiasında varlığını sürdürmelidir.Kulübün belli bir süreden beri çok zor günler  yaşadığını görüyor ve biliyoruz bu durum Samsunspor'un onurlu ve tutarlı bir yönetim tarzını terk etmemiz gerektiği anlamına gelmemeli,ekonomik olarak sıkıntıda olunan bir durumda nasıl onurlu ve tutarlı olunur sorularınada şu şekilde cevap vermek isterim.
Nasılki bir insanın onuru ve gruru zamana ve şartlara göre değişim gösteremesse ,Samsunspor'unda sıkıntılar gösterilerek onurlu ve tutarlı çizgisinden sapması beklenmemeli her şartta doğru yönetim tarzıyla değerleri doğrultusunda varlığından asla taviz vermemelidir.

Samsunspor yönetimine ,Samsunspor ruhuna ve bilincine sahip kişilerin gelmemesi ,sonu alınamaz bir boyuta ulaşmıştır.
Geçmişte kulübün başkanlığına gelmiş bazı şahsiyetlerin başka takım sempatizanı olması es geçilmiş o kişide bu şehrin insanı bakış açısıyla hoş karşılanmış akabinde o şahsiyetin Samsunspor'un değerlerine karşı nasıl mücadele ettiğini gördük ama sesimizi çıkarmadık,neleri kaybettiğimizin farkına varamadık.

Sonrasında kulüp yönetimine gelenler daha yakın bir tarih olduğu için hafızalarımızı zorlayarak hatırlamamız mümkün.o yönetim zamanındada neleri kaybettiğimizin farkına varamadık.

Bugün gelinen noktaya baktığımızdada çok farklı bir durum söz konusu değil.

Bu eleştirilerimi bugünkü başarılı görünen bir ortamda yapmam gözden kaçırılmamalı.

Son kongre ile birlikte göreve gelen Fuat Köktaş.
Fuat köktaş'ın hem siyasi açıdan hemde Samsunspor'lu olmamasından dolayı başkanlığa gelmesini hala kabullenebilmiş değilim,bunu kabullenebilmemde söz konusu değil.
Bazı taraftarlarımız "ya şimdi bunun sırasımı,ne güzel gidiyoruz,kim olursa olsun yeterki başarılı yapsında isterse düşman olsun vs" işte  bu bakış açısı nedeniyle bu durumlara geldiğimizi kabullensek iyi olur.

Yönetimin göreve gelmesinden bu yana acaba kaç kişinin dikkatini çekti bilmiyorum ama gözlemlediğim bu konuları hatırlatmakta yarar görüyorum.
İlk günden bu yana Samsunspor'un gündemi Trabzon merkezli  olmaya başladı ve oluşturuldu neden acaba,baktıkki, trabzonspor'lu bir sürü futbolcuyla meşgul olduk,Trabzonspor yönetimi açıklamalarıyla meşgul olduk,Trabzonlu bakanın açıklamalarıyla meşgul olduk,Trabzon merkezli basının Fuat Köktaş lehine manşetler attığını gördük,Trabzonspor'lu bazı kişilerce ,artık Samsunspor'uda bir trabzonspor'lu yönetecek,basında çıkan bazı yazılarda Fuat köktaş'ı çok yakından tanıdığını ve onun çevresine belli etmemekle birlikte çok iyi bir trabzonspor'lu olduğunu söyleyenlerde oldu.Fuat Köktaş kamuoyunda bu tür rahatsızlıkların olduğunu bilmesine rağmen aksini ispat edecek bir açıklama yapmamasıda düşündürücü olsa gerek.
Bu bağlamda bizler ne yaptık sadece yönetim olsunda kim olursa olsun dedik,değerlerimizi hiçe sayarak kabullendik.

Bir diğer konu Teknik direktör Hayrettin Gümüşdağ ile ilgili.
Hayrettin gümüşdağ ile ilgili basında çıkan haberleri ve yorumları hep beraber takip ettik.
Şikeye adı bulaşmış bir teknik direktörün , anlaştığı bir takımı iki dakikada yüz üstü bırakıp Samsunspor'a gelmesi Samsunspor'a yakışır bir karaktere sahip olmadığını göstermiştir.
Sicilinde bu tür vukaatların olmasına rağmen tercih edilmesi işin bir diğer eleştirilmesi gereken konusu.
Unutmayalımki geçmişte yaptıklarını mazur görerek aynı şeyleri yaşamamız ilahi adalet olarak  Samsunspor'un başına gelmesi kaçınılmazdır yani aynı şeyleri ortamını bulduğunda bizede yapması yüksek ihtimal.

Bütün bu olup biteni normal karşılayan camiamız şu iyi bilmeliki ,Samsunspor futbol kamuoyunda artık eskisi gibi iyi bir imaja sahip değil bu sadece süper ligde olmayışı ve aldığı sonuçlarla ilgili değil bu yukarıda izah etmeye çalıştığım değerlerimizin "en tepede bulunan logomuzdada görüldüğü gibi değerlerimizi bir bir kemirte kemirte düştüğümüz bu durum nedeniyle değerlerinden yoksun bir kulüp haline dönüşmemizden ötürü" Samsunspor eski popülüratesini kaybetmiş olması ile paralel kamuoyundaki popülüratesinide kaybetmiş olmasıdır,bu Samsunspor'un en büyük kaybıdır.

Samsunspor'un yok oluşu sadece liglerde olmayışı anlamına gelmemeli ,değerlerini yitirerek yok olmaktansa onuru ve itibarı ile mücadele etmesi yapabildiği kadarını yapması ,yapamadıklarından dolayı alt liglerde olması ,mücadele etmesi  değerlerin yitirilmesinden daha kötü bir durum değildir.

Dolayısıyla  Samsunspor camiası, değerlerini muhafaza ederek ve bu doğrultuda gelecek yönetimleri belirleyerek,gelecek yönetimleri bu değerler doğrultusunda hedefe ulaşma cesaretini ve kabiliyetini yönetimlere empoze etmeli ve hedefe kilitleme noktasında camiamız  Samsunspor bilinci ve ruhu ile hareket ederek Samsunspor'u layık olduğu yere ulaştırmaya çalışmalıdır.

Samsunspor kolay ele geçirilebilen bir takım olma kimliğinden hızla uzaklaştırılmalı ,Samsunspor'u yüzde yüz öz Samsunspor'lularca yönetilmesi sağlanmalıdır.
Bizler Samsunspor'a ait değerlerimize sahip çıkmadığımız sürece günlük başarılarla kendimizi avuttuğumuz sürece ,değerlerimizi nasıl ve niçin kaybettiğimizi sorgulamassak sonumuzun hüsran olduğunu üzülerek belirtmeliyim.

CeLiL_55

şu konuşmalar A'dan Z'ye bir bir doğru sözler birileri bunun farkına varmalı....

yusuf celebi

Bu konu ile ilgili olduğundan bir öneri sunmak istiyorum.

"Samsunspor Arşiv sergisi"

Kuruluşundan bu yana Samsunspor tarihi ile ilgili "Samsunspor Arşiv Sergisi" organizasyonu yapılmasını öneriyorum.

Bu sergi hem Samsun'da hemde İstanbul'da değişik zamanlarda sergilenebilir.

Bu konu hakkında taraftarımızın düşüncelerini ve önerilerini öğrenmek istiyorum.

Ne dersiniz.

ergin1965

Alıntı yapılan: samsuni - 02 Eylül 2008, 21:12:44
Ama Samsunspor'un nesi yok biliyor musunuz?
Hafızası...

Kendini anlatabilmekten bu kadar uzak bir camia olmamalıyız; o kadar büyük, o kadar önemliyiz ki oysa!