Samsun-Ankara hızlı tren hattı ve Samsun-Ankara Otoban projeleri....

Başlatan kayacan, 22 Temmuz 2009, 20:07:11

« önceki - sonraki »

kayacan

Bence mutlaka yapılması gereken Samsun-Ankara hızlı tren hattı, normal bir raylı hat ve Samsun-Ankara otobanı için gönderdiğim ve yanıt gelen mailleri burada müsade olursa zamanla paylaşmak istiyorum. Böylece siteden arkadaşlarda bakanlıklara bilgi edinme hakkını kullanmak üzere bu konularda başvururlarsa daha fazla dile getirilmiş olur. Gelen yanıtlarıda burada paylaşabiliriz.
İlk paylaşmak istediğim mail Ulaştırma bakanlığından. Samsun-Ankara hızlı tren hattı ve Samsun-Ankara normal raylı hat neden yapılmıyor diye sormuştum.Gelen yanıt...
Alıntıİlgi:  07/07/2009  tarih ve  22947  sayılı,    başvurunuz.

Sorumluluğu Kuruluşumuza verilen Yüksek Hızlı Tren Projeleri, Ankara-İstanbul, Ankara-Konya ve Ankara-Sivas Yüksek Hızlı Tren Projeleridir.

Samsun'u Ankara'ya en kısa yoldan bağlayacak olan etüd-proje çalışmaları ise DLH Genel Müdürülüğünce yürütülmektedir. Bu sebeple detaylı bilgi için DLH Genel Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

Bilgilerinize rica ederim.

Buradan anladığımız Sivasa ve Konyaya hızlı tren hattı yapılıyor.Bizim iş DLH da daha proje aşamasında.DLH'ya attığım maile gelen yanıtı da burada paylaşacağım. Bu arada Bayındırlık ve İskan Bakanlığınada Bakanımız Samsunlu bize bu konuda yardım edermi diye mail attım gelen yanıt konu ile Bakanlığımız ilgilenmiyor Ulaştırma Bakanlığına sorununuz iletilmiştir. Konu Samsun olduğu için farklı bir  yanıt beni şaşırtırdı açıkcası ama yinede burada paylaşmak istedim..

Akyol

DLH nin cevabı ne oldu peki kayacan? Bu arada böyle güzel bilgilendirmeler için teşekkür ederiz  ;)

kayacan

DLH dan henüz yanıt gelmedi.Gelince cevabı burada yayınlayacağım.Ancak DLH'nın resmi sitesinde listelenen etüd proler arasında Samsun-Ankara tren hattı görünmüyor.Bunuda sordum.Yani Ulaştırma bakanlığına , DLH'nın  resmi sitesinde yok siz neye göre DLH'nın etüd projeleri arasında dediniz diye tekrar soru sordum.

Tufan

hızlı trenden önce Samsundan Ankaraya express tren yapsınlar sonra devamı gelir. Kırıkkale ile Amasya arasında kısa bir mesafe var demiryolu olmayan orası tamamlanırsa Samsun-Ankara arasında direk demiryolu bağlantısı olucak. ama nerde bizde bunun yapılmasını sağlayacak BAKAN!

safser

istanbuldan anakraya yapılan hızlı trenin devamı trabzona gidecekmiş samsuna uğramadan.

beşnumara

Alıntı yapılan: safser - 22 Temmuz 2009, 20:57:57
istanbuldan anakraya yapılan hızlı trenin devamı trabzona gidecekmiş samsuna uğramadan.
onu nasıl becerecekler acaba :D eğer bir adam istanbuldan samsuna uğramadan trabzona giderse ben kasıt ararım valla :D şaka gibi yaaa

safser

Sahilden değilde iç kesimden geçip gidecekmiş geçen gün gazetede çıkmıştı ama hangisiydi unuttum :-\

beşnumara

Alıntı yapılan: safser - 23 Temmuz 2009, 00:09:43
Sahilden değilde iç kesimden geçip gidecekmiş geçen gün gazetede çıkmıştı ama hangisiydi unuttum :-\
daha fazla maliyet çıkaracaklar heralde yoksa öteki türlü mü daha az maliyetli oluyor

safser

Alıntı yapılan: beşnumara - 23 Temmuz 2009, 00:12:44
daha fazla maliyet çıkaracaklar heralde yoksa öteki türlü mü daha az maliyetli oluyor
Yerim maliyetini sırf trabzon lobisi.

safser

ANKARA (A.A)
"Hızlı Tren"in uğrayacağı kentler arasına Trabzon da katılıyor. Edinilen bilgiye göre, Demiryollar, Limanlar,

Havameydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürlüğü, Erzincan'ın Trabzon'a, Gümüşhane ve Tirebolu üzerinden konvansiyonel demiryolu ile bağlanması için 1983'te İstanbul Teknik Üniversitesine proje çalışması yaptırdı. Hurşit Çayı'nı takip eden bir demiryolu öngören bu proje ile hızlı tren işletmeciliği yapılamayacağını öngören TCDD Genel Müdürlüğü, Erzincan'ı Trabzon'a konvensiyonel demiryolu yerine, geliş-gidiş hızlı tren hattıyla bağlamayı öngördü. Bunun üzerine Karadeniz Teknik Üniversitesi ile "Trabzon-Erzincan Hızlı Tren Projesi"ne ilişkin güzergah çalışması yapan TCDD Genel Müdürlüğü, proje için Erzincan-Bayburt-Çaykara-Of-Trabzon rotasının daha uygun olduğu görüşüne vardı.

EN UZUN TÜNEL

Erzincan-Trabzon Hızlı Tren Projesi kapsamında, Bayburt-Çaykara arasındaki Doğu Karadeniz Dağları'nın 35 kilometre uzunluğunda bir tünelle geçilmesi amaçlanıyor. Bölgenin coğrafi şartlarının, tünel açılmadan hızlı tren işletmeciliğinin yapılmasına izin vermeyeceğine dikkati çeken TCDD yetkilileri, inşaat teknikleri ile 35 kilometre uzunluğunda bir demiryolu tünelinin yapılmasının mümkün olduğunu belirtti.

Proje güzergahındaki zorluklar nedeniyle, projenin işletme hızı saatte 200 kilometre olarak planlanıyor. Çift hat olarak planlanan Trabzon-Erzincan hızlı tren hattında yük taşımacılığı da yapılabilecek. Trabzon-Erzincan Hızlı Tren Projesi için çalışmalarını tamamlayan TCDD Genel Müdürlüğü, fizibilite raporlarını DLH Genel Müdürlüğüne gönderdi. DLH Genel Müdürlüğü, bu yıl içinde Trabzon-Erzincan Hızlı Tren Projesi için proje ihalesine çıkarak, proje için en iyi güzergahı detayları ile belirleyecek. Projenin hazırlanmasının ardından DLH'nın yapım ihalesine çıkması bekleniyor.

İSTANBUL-TRABZON HIZLI TRENLE 7 SAAT OLACAK

Yapımı devam eden Ankara-İstanbul ve Ankara-Sivas hızlı demiryolu projeleri ile bu yıl içinde yapım ihalesine çıkılması amaçlanan Sivas-Erzurum hızlı demiryolu projesinin tamamlanmasının ardından, İstanbul'dan Trabzon'a hızlı tren ile seyahat 7 saat sürecek. İstanbul'dan yola çıkacak hızlı tren, Eskişehir, Ankara, Sivas ve Erzincan üzerinden Trabzon'a ulaşacak. TCDD yetkilileri, İstanbul'un yanı sıra Doğu Anadolu ile Güneydoğu Anadolu'yu da Karadeniz'e bağlayacak Trabzon-Erzincan hızlı tren hattıyla bölge ticaretinin canlanacağını ve Trabzon limanına yük taşımacılığının artacağını kaydetti.

27.05.2009

safser

Alıntı yapılan: 35ama55 - 23 Temmuz 2009, 00:18:19
Asıl hedef bu zaten ...
Rusyaya giden gıda ürünleri önceden trabzondan gidiyordu fakat mesafenın ordan uzun olması nedeniyle 2-3 yıldır samsun limanından gidiyor bu da onların işine gelmiyo tabiiki!

BÝR SEVDADIR SAMSUNSPOR

23 Temmuz 2009, 00:28:27 #11 Son düzenlenme: 23 Temmuz 2009, 00:31:08 Bir Sevdadýr Samsunspor
Trabzon yakında ankaradan başkentliği alır?devletin malı deniz trabzondan başkasına yedirmeyiz?diyor bu bizi  karanlıkta bırakan ampul?

Sadece Samsunspor

Salı günü Allah izin verirse ilk defa Trabzon,Rize,Giresun oralara gideceğim. Bu doğu karadeniz bölgesine 1 kere bile gitmemiştim, 4-5 gün tatil amaçlı o taraflarda olacağım, yayla tesisleri falan varmış, Samsunspor'un şu yeni çıkan polo yaka tshirtdende gitmeden alıp gideceğim yerlerde giyeceğim. Bakalım neymiş şu trabzon trabzon dedikleri şehir. Şuan hayal ediyordumda bana çok bişeyi varmış gibi canlanmıyo gözümde dağ,taş işte yani benim gözümde gitmeden öyle canlanıyor

BÝR SEVDADIR SAMSUNSPOR

Alıntı yapılan: Sadece Samsunspor - 23 Temmuz 2009, 01:33:54
Salı günü Allah izin verirse ilk defa Trabzon,Rize,Giresun oralara gideceğim. Bu doğu karadeniz bölgesine 1 kere bile gitmemiştim, 4-5 gün tatil amaçlı o taraflarda olacağım, yayla tesisleri falan varmış, Samsunspor'un şu yeni çıkan polo yaka tshirtdende gitmeden alıp gideceğim yerlerde giyeceğim. Bakalım neymiş şu trabzon trabzon dedikleri şehir. Şuan hayal ediyordumda bana çok bişeyi varmış gibi canlanmıyo gözümde dağ,taş işte yani benim gözümde gitmeden öyle canlanıyor
hayırlı yolculuklar kardeşim.aynen dağ taş çayır bayır işte.gerçi bizim çakma vekillerin gözünde paris ya?

Akyol

Uzungöl bitmiş arkadaşlar eski güzelliğinden eser yok her taraf inşaat toz toprak Sümela Manastırı bir kere git ikinciye acaba dersin yaylalar güzel serin ferah ama nereye kadar? Fazla bişey beklemeyin 3 gün gezin 4.gün canınız sıkılıyor...