çarşamba bisikleti

Başlatan Bafralı, 18 Eylül 2016, 18:47:15

« önceki - sonraki »

Bafralı

Yeni öğrendim. Böyle bir kavram varmış.
Samsun'u iyi biliyorum desem bile sürekli bilmediğim birşeyler görüyorum.

http://gencifade.omu.edu.tr/carsambada-bisiklet-kulturu/

orucreis

Tmm samsunluyuz eyvallah da bunun carsamba ile alakası nedir anlamadim zaten yazi pek aciklayici degil. Bu tur bisikletler her yerde var

Karabudun

Bahsi geçen bisikletler Bisan'ın ilk olarak PTT için ürettiği Roadstar modeli bisikletlerdir. Çarşamba'yı bilmem ama Samsun merkezde dahi bu bisikletlere "Çarşamba Bisikleti" dendiğini duymadım. Ülkenin neresine giderseniz gidin "Postacı Bisikleti" dediginizde direkt gösterecekleri modeldir.  Orada yazılanlar biraz zorlama olmuş. Diğer taraftan Samsun'da bisiklet kültürü denince benim aklıma gelen ilk yer Alaçam'dır. Alaçamlı olup da bisikleti olmayan adam tanımadım.

Bafralı

Alıntı yapılan: Karabudun - 19 Eylül 2016, 12:14:16
Bahsi geçen bisikletler Bisan'ın ilk olarak PTT için ürettiği Roadstar modeli bisikletlerdir. Çarşamba'yı bilmem ama Samsun merkezde dahi bu bisikletlere "Çarşamba Bisikleti" dendiğini duymadım. Ülkenin neresine giderseniz gidin "Postacı Bisikleti" dediginizde direkt gösterecekleri modeldir.  Orada yazılanlar biraz zorlama olmuş. Diğer taraftan Samsun'da bisiklet kültürü denince benim aklıma gelen ilk yer Alaçam'dır. Alaçamlı olup da bisikleti olmayan adam tanımadım.

Çarşamba bisikletini ilk eksisozluk te gördüm. İnternetten bakayım derken gençifade.com'daki yazıya rastladım. İki ayrı yerden denk geldiği için paylaştım.
Tabi asıl Çarşambalılara sormak lazım.
Bu sitede de eski bir haber var. Hüseyin Dündar bisiklet şenliği düzenlemiş. Şöyle bir açıklaması var:
AlıntıÇarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar, şenlikle ilgili yaptığı açıklamada, "Bugün Çarşamba'da farklı bir etkinlik yapıyoruz. Bisiklet denildiğinde ilk akla gelen yerlerden biri Çarşamba. Çarşamba'nın önemli bir öğesi bisiklet." dedi.

http://www.samsunanaliz.com/yasam/carsambada-bisiklet-senligi-h11809.html

Aslında Samsun'un bütün ilçeleri bisiklet için çok uygun(İlkadım ve Canik hariç).

emre

Bu bisiklet türünün Çarşamba'da çok kullanıldığı kesin. Eskiden köyde bu bisikletten olmayan bir ev yoktu. Ancak Carsamba bisikleti ifadesini ben de hiç duymadim.