Samsun - Raylı Ulaşım Sistemi [SAMULAŞ]

Başlatan berusa55, 20 Mart 2008, 21:23:51

« önceki - sonraki »

Nuri Asan

Arkadaşlar başlığın hepsini okuyamadım,şimdi bu raylı sistem nereden nereye kadar.
Örneğin Kurupelitten geçecekmi yola yakınmı ve oradan stadın yakınlarına kadar gidermi?
Kurupelit-Yeşilyurt arası Ana yola en yakın nereden geçer

arena55

Alıntı yapılan: Nuri Asan - 13 Ekim 2010, 15:47:03
Arkadaşlar başlığın hepsini okuyamadım,şimdi bu raylı sistem nereden nereye kadar.
Örneğin Kurupelitten geçecekmi yola yakınmı ve oradan stadın yakınlarına kadar gidermi?
Kurupelit-Yeşilyurt arası Ana yola en yakın nereden geçer
yeşil yurtla tranvay arası 400 metre ama gece aile tek başına gidecek bir yol değil kurupelit üssten geçiyor yani  atakum ikiye bölündü biraz alt yapı çalışmaları olsa güzel olur

Mustee13

AlıntıSamsun raylı sistem hattı ulaşımda değişiklikler yaptı

Hafif Raylı Sistem'in hizmete girmesi üzerine Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME), Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz başkanlığında toplanarak dolmuşların durumunu görüştü. Toplantının yapılacağını haber alan dolmuşçular, Büyükşehir Belediyesi önünde toplandı. Dolmuşçular, heyecan içinde çıkacak kararı bekledi. Onlarca dolmuş sürücüsü belediye önünde beklerken, polis de geniş güvenlik önlemi aldı.

"Karşı değiliz, ama..."

Hat sahipleri ile şoförler, belediye binası önüne gelerek Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz Başkanlığı'ndaki Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) toplantısının bitmesini sabırsızlıkla bekledi. Raylı sistem mağduru olmak istemediklerini ifade eden dernek başkanları ile şoförler, sisteme karşı olmadıklarını, bununla birlikte çalışmaya devam etmek istediklerini belirtti. Toplantının bitimine kadar sessizce bekleyen şoför esnafı, 2 buçuk saatlik bekleyişin ardından Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu (TŞOF) Başkanı Fevzi Apaydın'ın açıklamasını dinledikten sonra olaysız bir şekilde dağıldı.

"Karar kesinleşmedi"

UKOME toplantısı sonrasında şoförleri bilgilendiren Başkan Fevzi Apaydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın alınan kararları esnettiğini söyledi. 23 Eylül'de yapılan toplantıdan sonra dernek başkanları ile bir araya gelip çözüme katkı yapıcı görüşmeler yaptıklarını belirten Apaydın, "Uzun zamandan beri konuşulan raylı sistem, çalışmaya başladı. Tabi sistem yenidir ama bu işten ekmek yiyen şoför esnafımızın da 50 yıllık bir mazisi var. Bu sistem her ne kadar istense de Samsun halkı yıllardır dolmuş, minibüs ve otobüslerden istifade edip bugünlere geldi. Raylı sistem var diye diğerlerini bir kenara atmak mümkün olamaz. Biz hep bunun mücadelesini yaptık. Bugün gelinen noktada sayın başkanın başkanlığında toplanılarak bir karar aşamasına gelindi ama karar daha kesinleşmedi" dedi.

"Şartları biz belirleyeceğiz"

Atakum ve Kurupelit hattında çalışan minibüsçülerin taşımacılığa devam edeceğini söyleyen Apaydın, esnetilen UKOME kararlarının ufkunun genişletilerek kendilerinden yana bir duruma geldiğine değindi. Apaydın, "Dernek başkanları ile bir araya gelerek, çalışma sistemini birlikte yapacağız. Raylı sistem de çalışacak biz de çalışacağız. Ama şartları biz belirleyeceğiz. Beklentilerimiz yönünde çok büyük adımlar atıldı. Fiyat ve bilet dengesi konusu biraz karışık. UKOME kararlarını genişlettik ve inceleyeceğiz. Belediyemiz bize imkân tanıdı. Bu imkânı da zaman içinde belediye ile yapacağımız görüşmelerle şekillendireceğiz" ifadelerini kullandı.

Alınan kararlar şöyle

UKOME toplantısında; 1-3 Nolu Dolmuş hatları ile Yeşilkent, Adalar, Kurupelit, Atakum, Türkiş, Taflan ve Çatalçam Dolmuş hatlarıyla ilgili düzenleme askıya alınarak, yeni düzenleme yapıldı. Taflan, Çatalçam, İncesu hatları raylı sistem hattının batı tarafındaki son istasyon OMÜ Rektörlük yanında oluşturulacak otopark alanında depolanacak, raylı sisteme ve üniversite kampüsüne giden araçlara aktarma sağlanacak. Bu hatlar şehir merkezine giriş yapamayacaklar.

Kurupelit, Atakum Dolmuş hatları ise yeterli tren olmaması nedeniyle yolcuların mağduriyetlerini engellemek amacıyla güzergah değişikliğiyle hizmet verecek. Liman Kavşağı'na kadar gelen dolmuş hatları Rıhtım Caddesi'nden Fuar Caddesi'ne dönerek Fuar Caddesi Çifte Hamam Kavşağı'na ulaşacak ve Ulaştırma Bölge Müdürlüğü'nün olduğu noktada depolanacak. 16 trenin gelmesi ve hizmete girmesiyle güzergâh yeniden değerlendirilecek. 1 Nolu hattının güzergâhı geçici olarak Bafra Caddesi ve Anadolu Caddesi Kavşağı'na kadar uzatıldı. 3 Nolu Dolmuş hattının güzergâhı Yalova Gemisi'nin karşısındaki depolama alanından Fuar Caddesi, Liman Kavşağı, Çiftehamam Caddesi, 100. Yıl Bulvarı veya Fuar Caddesi olarak karar bağlandı.

Yeşilkent ve Adalar hattı ise Ankarayolu Kavşağı, Atatürk Bulvarı, Liman Kavşağı, Rıhtım Caddesi, Fuar Caddesi, Çifte Hamam Kavşağı'na kadar bölümün kullanımına izin verilecek, Fuar Caddesi üzerinden Ulaştırma Bölge Müdürlüğü noktasında depolanacak. Toplu taşıma araçlarının ücretleri ise aktarma, direk ulaşım şeklinde yeniden belirlendi.

www.rayturk.net - Halk

kalptenþimþek

Tramvayların vatgirlleri çok mu sert kullanıyor yoksa bana mı öyle denk geldi bilmiyorum..Her dur kalkta bir öne bir geriye devriliyordu millet.. .:.:.

mehmet yılmaz

Ben de bugün ilk defa kullandım raylı sistemi. İstanbul'u hatırladım :)
Meydan'dan Türkİş'e tam 20 dakika sürüyor bindiğiniz andan itibaren.
Sistemin oturması için birkaç aya daha ihtiyaç var.
Giderken Kavak'a gelirken Ladik'e denk geldim.. Ladik'in frenleme anları dediğin gibiydi; ilkinde bir sorun  yktu.

berusa55

Alıntı yapılan: kalptenşimşek - 14 Ekim 2010, 16:44:25
Tramvayların vatgirlleri çok mu sert kullanıyor yoksa bana mı öyle denk geldi bilmiyorum..Her dur kalkta bir öne bir geriye devriliyordu millet.. .:.:.

Vatman - Vatgirl süperdi kardeşim yaaa  >l<

kaptan 55

14 Ekim 2010, 17:16:16 #546 Son düzenlenme: 14 Ekim 2010, 17:21:51 kaptan 55
millet olarak ölmüşüz şekile

opera ne la  >:( SAMSUN'da opera ne gezer artiz ???

şuna BÜYÜK CAMİ veya AKM diyemediniz mi?

seckin55

Alıntı yapılan: *AgEnT* - 12 Ekim 2010, 16:26:00
Fener Plajının oradaki duruğa fener durağı ismi verilmiş.Belki malum takım renklerle alakası olmayabilir ama samsuna gelen ve orayı gören insan deniz fenerini değil malum takımı düşünür çok mu bağnaz bir tutum sergiliyoruz anlamıyorum ama durak ismi verilirken ilimizle özdeşleşmiş kültür değerlerimizi ortaya koyan isimler vermek çok mu zor
haklısın, o durağın ismi ilk önce DLH verilmişti.Nedense Fener olarak değiştirildi.İlerleyen zamanlarda DLH' ı oradan kaldırmayı planlıyorlar, sebebi bu olsa gerek.Bağkur ismi de verilebilirdi.

kaptan 55

fener mi vermişler >:(ay fenerinizi dikim.

berusa55

AKM'de Devlet Opera ve Balesi olduğu için bu ismi vermişler ama hakkaten Opera ismi şekilciliğe kaçmış. AKM en uygunu olurdu ve araç içinde de Atatürk Kültür Merkezi şeklinde anons edilebilirdi.

kaptan 55

hocam biliyorum AKM'nin içinde bu sanat dallarının yeri olduğunuda bu apaçık şekilciliğe kaçmış.Ankara metrosunda AKM gerçektende kulağa hoş geliyodu.

mehmet yılmaz

Bir de dönüşte Karayolları durağı yazıyordu ama anonsta "Yeşildere" dedi. Cumhuriyet Mahallesi durağına ise "Ömürevleri" dedi. Hadi biz biliyoruz da Atakum'un yabancısı için zor bir durum.

Fener durağına ben de uyuz oldum. Opera da ayrı bir komedi olmuş tabii; Büyük Cami de olmadı Belediye de.
Bir de Gençlik Parkından yukarı çıkarken 20 Ocak Samsunspor Genclik Parkı yazan tabela iyice dipte kalmış, kimsenin görmesi, okuması, bilmesi mümkün değil :(

berusa55

14 Ekim 2010, 17:30:33 #552 Son düzenlenme: 14 Ekim 2010, 17:34:12 berusa55
Bilmediğin için söylemedim sevgili Kaptan bilmeyenler olabilir diye açıklamalı yazdım. ;) Neyse bazı durak isimleri ve bu isimlerin anons yazılımları halkın genel isteği göz önüne alınarak değiştirilebilir yetkililerle görüşülerek.  ;)

kaptan 55

korkum o ki;

bir gün raylı sistem belediye evlerine kadar uzatılır da NURİ ASAN tesislerinin orayada bir durak gelirse sayın yusuf ziya yılmaz durağın ismini samandıra diye koydurtmasın.

berusa55

Alıntı yapılan: kaptan 55 - 14 Ekim 2010, 17:36:39
korkum o ki;

bir gün raylı sistem belediye evlerine kadar uzatılır da NURİ ASAN tesislerinin orayada bir durak gelirse sayın yusuf ziya yılmaz durağın ismini samandıra diye koydurtmasın.

:D :D :D >l< >l< >l<