Samsun'a İkinci Üniversite: Başarı Üniversitesi

Başlatan berusa55, 20 Mart 2009, 04:46:41

« önceki - sonraki »

sercan5592

Alıntı yapılan: 55sercan55 - 26 Nisan 2010, 11:35:02
Türkiye'nin her tarafı ingiliz,fransız okullarıyla dolu.Buna kimse ses çıkarmıyor.Ama Dünya'nın her tarafında Türk okulları açıp,o ülkelerin çocuklarına Türkçe eğitim veren birisinin açtığı okulu biz istemiyoruz.Gerçekten ilginç..

epçeli köylü

Geçen merak edip arkadaşlarla bir çıkalım dedik.Korku tüneli gibiydi.Çık çık bitmiyor. DAğın belli bir yerinde sis tabakasına girdik.Göz gözü görmeyince korkup tam üniversiteye çıkamadan döndük.Eğer başka yol yapmazlarsa bir işe yaramaz o kadar tepede yayla turizmi olur ancak.

55_HayLAZ_55

samsunnumuza hayırlı olsun ekonomik açıdan çok önemli bir olay

epçeli köylü

Bu arada Samsuna yapıldığı için eksik kalmamaları için maçkayada vakıf üniversitesi kurulmasına karar verilmiş. Samsuna 2. devlet üniversitesi kurulursa malum yerede kurulması çalışmaları başlatılmazsa bende bişey bilmiyorum demektir.

55.hakan

Alıntı yapılan: epçeli köylü - 30 Kasım 2010, 11:46:29
Bu arada Samsuna yapıldığı için eksik kalmamaları için maçkayada vakıf üniversitesi kurulmasına karar verilmiş. Samsuna 2. devlet üniversitesi kurulursa malum yerede kurulması çalışmaları başlatılmazsa bende bişey bilmiyorum demektir.
Çatlarlar zaten aynısını yapmazlarsa  >:(

berusa55

13 Aralık 2010, 01:26:43 #80 Son düzenlenme: 13 Aralık 2010, 01:28:14 berusa55
İkinci bloğun da kaba inşaatı bitmiş durumda:

Foto: Çetin KOŞAR

lucarelli

binikalamadım

Canik ' in Samsun' a bakan bu yamacı üniversite sayesinde 3 - 5 sene içinde dolar taşar...Bu arada Gaziköy ' de Atatürk Mah. adıyla Canik Belediye sınırları içine girdi...

ahmetsefa55

Osman Çakır, bu yapılan hizmetlerin tarihe, Samsun'a ve Türkiye'ye ışık tutacağını söyledi.

Karadeniz'in ilk vakıf üniversitesi olma özelliğini taşıyan Başarı Üniversitesi'ni ziyaret eden MHP Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Osman Çakır ile MHP Samsun İl Başkanı Abdullah Karapıçak, Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yunus Bekdemir, Başarı Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı Başkanı Muharrem Durmuşoğlu ve mütevelli heyeti ile bir araya geldi.

Kış sezonu olmasına rağmen hummalı bir şekilde inşaat çalışmalarının devam ettiği Başarı Üniversitesi'ndeki faaliyetleri yerinde gören Çakır, özel sektörde mantık ve dinamiğin çok hızlı geliştiğini belirterek, "Mütevelli heyetinin daha önce de yaptığı çalışmalarla kalitesini ve güvenirliğini göstermiştir. Kurulum aşamasında olan Başarı Üniversitesi'nin de yapılacak katkılarla en iyi şekilde tamamlanacağı düşüncesindeyim." dedi.

Bu güzel çalışmaları görüp de heyecan duymamanın imkansız olduğunu kaydeden Osman Çakır, "Bu başlangıç mükemmel. Böyle önemli bir çalışmanın ilkleri olmak fevkalade önemli. İnanıyorum ki, bu güzel çalışmaların içerisinde olan insanların öldükten sonra da sevap haznelerine, sevap yazılacaktır. Ben emeği geçen herkesi kutluyorum, tebrik ediyorum." diye konuştu.

"DERS VERMEK İSTİYORUM"

Çakır ayrıca, 1980'lı yıllarda öğrencisi olan Prof. Dr. Yunus Bekdemir'i gelecek adına atılan en iyi adımlardan biri olan Başarı Üniversitesi'nin kuruluşu çalışmalarında görmekten dolayı ayrı bir mutluluk yaşadığını ve üniversitede ders vermek istediğini de belirtti.

Üniversite çalışmaları hakkında bilgi veren Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yunus Bekdemir, öncelikle asistanlık döneminde hocası olan Osman Çakır'ı ağırlamaktan dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Prof. Dr. Yunus Bekdemir, "Bu üniversitenin donanımıyla, fiziksel ve insan kaynaklarıyla dünyaya seslenen ve dünya standartlarında olmasına gayret ediyoruz ve öyle olacak inşallah." dedi.

'UZAKTAN EĞİTİMLE YÜKSEK LİSANS VE DOKTORA İMKANI'

Üniversitede toplumun her kesimine eğitimi götürmeyi amaçladıklarını vurgulayan Bekdemir, "Sürekli eğitim merkeziyle sertifika programlarıyla, her meslek grubuna hitap edecek eğitim programlarından seminer programlarına kadar hizmet verilecek. Uzaktan eğitim yaklaşımıyla, 'Benim işim var, zamanım olmuyor' diyen insanlara, uzaktan eğitimle yüksek lisans, hatta doktora programlarını açacağız. Amacımız, iş hayatı nedeniyle eğitimini yarıda bırakan vatandaşlara yeniden eğitimini sürdürme imkanı sağlamaktır." açıklamasında bulundu.

CİHAN

ahmetsefa55

Başarıda hedef dünya üniversitesi
[ 14.03.2011 ]

Canik Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı ve Kurucu Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, her yıl yüzde 15 oranında yabancı öğrenci alacaklarını belirterek, "Hedefimiz bir dünya üniversitesi olmak" dedi.Samsun'un Canik İlçesi'nde inşa çalışmaları sürdürülen Başarı Üniversitesi'nin Mütevelli Heyet Başkanı ve Kurucu Rektörü Prof. Dr. Yunus Bekdemir, hedeflerini, 'bir dünya üniversitesi olmak' şeklinde açıkladı. Bekdemir, üniversiteye her yıl yüzde 15 oranında yabancı öğrenci alacaklarını söyledi.

VAKIF ÜNİVERSİTESİNİN FARKI

Vakıf üniversitelerinin temel ilke olarak kar amacı gütmediklerini ve öğrenciden aldığını yine öğrenciye veren bir yapılanma içerisine girdiklerini hatırlatan Prof. Dr. Yunus Bekdemir, "Vakıf üniversiteleri, personel hareketliliğinde kaynakların kullanımında dinamik bir yapı sunuyor. Bu da başarıyı getiriyor. İnsan kaynağını çok iyi kullanabiliyorsunuz. Yatırımlarınızı özel, en optimal ve rantabl şekilde yapabilirsiniz. Dünyadaki en iyi 10 üniversitenin 9'unun vakıf üniversitesi olması bundan. Harward deyince herkes duruyor. Türkiye'de ise Bilkent'i örnek verebiliriz" dedi.

YÜZDE 15 YABANCI ÖĞRENCİ

Canik Başarı'nın Samsun'un ve Karadeniz'in ilk vakıf üniversitesi olacağını söyleyen Bekdemir, "Bu nedenle bölgedeki tüm vakıf üniversitelerini tercih edecek öğrencilerin gözdesi olacak. İlk 5 yılda 2 bin 200 öğrenciye ulaşmayı hedefliyoruz. İlk yıl 400 öğrenci alacağız. Canik Başarı, bölgeyle sınırlı kalmayıp uluslararası bir boyuta taşınacak. Batı ülkelerinde gündem üniversitelerde uluslararasılaştırma. Biz de öğrenci profilimizin yüzde 15'ini yabancılardan oluşturacağız. Türkmenistan'dan, Ukrayna'dan öğrenciler gelecek. Binlerce öğrencisiyle Canik Başarı, Samsun'a ayrıca bir ekonomik katkı sağlayacak" diye konuştu.

ULAŞIM SORUNU YOK

Canik İlçesi'ni 'bakir bir bölge' olduğu için seçtiklerini söyleyen Prof. Dr. Yunus Bekdemir, "Bu nedenle 137 dönümlük bir araziyi vakıf olarak satın aldık ve bilindiği üzere burada inşaat son hızıyla sürüyor. Canik ayrıca, gelecekte gelişmeye en müsait alanlardan birisi. Konumu ve muhteşem manzarası ile Samsun'a en yakın arazi burasıydı. İnşaatın üçte birini tamamladık. Yemekhane, kongre kültür merkezi, cep sinemaları ve kafeteryalar olacak. U şeklindeki fakülte ve idari blok inşaatlarımız da son sürat devam ediyor. Ulaşım sıkıntısı kesinlikle olmayacak" dedi.

4 FAKÜLTE, 2 ENSTİTÜ

Başarı'nın 2012 ocak ayında faliyete geçeceğini, aynı yılın eylül ayında öğrenci almaya başlaycağını açıklayan Yunus Bekdemir, "İlk etapta 4 fakültemiz olacak. Bunlar fen-edebiyat, mimarlık-mühendislik, işletme ve idari bilimler ile eğitim fakülteleri. Yüksek lisans ve doktora programları için ise 2 enstitümüz bulunacak" dedi.

DÜNYA DÖNDÜKÇE VAR OLACAK

Vizyonu itibariyle bir dünya üniversitesi oluşturmayı hedeflediklerini söyleyen Prof. Dr. Yunus Bekdemir, "Canik Başarı, dünyadaki tüm üniversitelere dokunarak onlarla aynı kaliteyi yakalamaya çalışacak. Burada Samsun'u taşra gibi değil, telekonferansla ABD'den ders alınabilen bir eğitim kurumuna sahip gelişmiş bir kent gibi algılanmasına katkı sağlayacağız. Canik başarı, Samsun'un üniversitesidir. Bir taş üzerine başka taş koyduğumuzda Samsun kazanacak. Tamamen takım çalışmasının ürünü olan Canik Başarı, Samsunluların gücüyle, kuvvetiyle yükseliyor. 5 lira veren de var, binlerce lira verenler de. Dünya döndükçe var olacak bir üniversite inşa ediyoruz" diye konuştu.

habergazetesi.com.tr

eren55

Memlekete hayırlı olsun.İnşallah tabela üniversitesi olarak kalmaz.Malum ülkemizdeki on beş, yirmi üniversite hariç diğerlerinin lise kadar kalitesi yok.

ahmetsefa55

bu sene öğrenci alınacak diye biliyordum ama seneye kalmış sanırım.. hayırlısı.

Pergani 55

celebi

berusa55