Samsun'a İkinci Üniversite: Başarı Üniversitesi

Başlatan berusa55, 20 Mart 2009, 04:46:41

« önceki - sonraki »

YaşarDoğu

AlıntıKaradeniz'in ilk özel Üniversitesi kuruldu

Başarı Vakfı, Karadeniz'in ilk özel üniversitesini Samsun'da açmayı başardı. Başarı Üniversitesi'nin kuruluşuna YÖK'ten onay çıktı. Samsun, Karadeniz'in iki üniversiteli tek şehri oluyor.

Samsun'u Karadeniz'in iki üniversiteli tek şehri yapacak Canik Başarı Üniversitesi'nin kurulmasına YÖK onay verdi. Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Yunus Bekdemir, "Üniversitemiz Türkiye başta olmak üzere, bütün dünyaya hitap edecek." dedi.

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi(OMÜ)'nden sonra ikinci üniversitesine kavuşuyor. 'Canik Başarı Üniversitesi' adını taşıyacak üniversiteye, 29 Aralık'taki YÖK Genel Kurulu'nda üniversitenin mütevelli heyeti tarafından yapılan sunumun ardından onay verildi. YÖK'ten onay çıkması Samsunlu bürokrat ve işadamlarının heyecanını da artırdı. Uzun zamandır üniversitenin kurulması için proje çalışması yapan işadamları ve bürokratlar, aldıkları onay ile çalışmalarını daha da hızlandıracak. Başarı ile Tanrıverdi Eğitim vakıflarının birlikte kuracağı Canik Başarı Üniversitesi, Karadeniz'in ilk vakıf üniversitesi olacak.

Başarı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr.Yunus Bekdemir, OMÜ gibi köklü bir geleneğe sahip Samsun'u ikinci bir üniversiteye kavuşturacak olmanın sevincini yaşadıklarını söyledi. Eğitime ciddi damga vuracak bu hamle ile Samsun'u birkaç adım daha ileriye taşıyacaklarını belirten Bekdemir, attıkları her adımda, OMÜ ile Samsun'a kazandırılan bilgi birikimi ve tecrübelerden yararlanmanın gayreti içinde olacaklarını savundu. Eğitim ve fen bilimleri alanında yoğunlaşacaklarını ifade eden Bekdemir, "Üniversitemiz, 4 fakülte, 2 enstitüden oluşacak. 2011-2012 eğitim-öğretim yılında eğitime başlamayı hedefliyoruz. İlk 5 yılda 2 bin 250 öğrenci almayı planlıyoruz. Bunun yanında orta ölçekli araştırma geliştirmeye önem veren, ar-geye önem veren, yenilikçi bir üniversite olacağız." dedi. Bekdemir, YÖK onayından sonra çalışmaya hız verdiklerini, kararın Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden geçmesini beklediklerini kaydetti.

Başarı Vakfı Başkanı Ahmet Giritli ise, Karadeniz'in ilk vakıf üniversitesinin Samsunlu işadamları başta olmak üzere bürokrasinin en tepesinden, en sade vatandaşa kadar birlikte düşünülüp, organize edilmesi ve YÖK tarafından da onayının verilmesinin kendilerini çok mutlu ettiğini söyledi. Bundan sonrası için dünya ile işbirliği ile rekabet edebilecek bir üniversite modeli oluşturmaya çalışacaklarını belirten Giritli, Samsun OMÜ ile işbirliği içinde olup, Samsun'u, bölgeyi bir bilim merkezi haline getirmeyi hedeflediklerini kaydetti. Giritli, üniversite için ilk etapta akademik kadro yanında inşaat çalışmasına hız vereceklerinin altını çizerek, "Canik Başarı Üniversitesi'ni bir an önce belirlenen tarihte hizmete sokmak için seferber olacağız." açıklamasında bulundu.

Cihan

Samsunumuza hayırlı uğurlu olsun...

Dartagnan

Samsun adina sevindim ama bi yandanda ozel olmasi acisindan kaygilarim var.Türkiye'deki sistem acisindan endiselerim var desem daha iyi olur.Samsuna getirisi elbet  olacaktir iyi de olacaktir ancak ozel universitelerin  bir takim meslek kollarinda cogalmayi saglamasi ve piyasayi allak bullak edip bütün dengeleri bozabilmesi korkutuyor beni.Bunun icin  belirli bir sinirlama ve denetim getirilmesi lazim her universiteye.Kanaatimce ozelliklede  ozel universitelere.Eger universite acip universiteli issizler toplulugu olacaksa bence acilmasin daha iyi...(biraz konu dagildi ama :P)

Dartagnan

05 Ocak 2010, 02:25:08 #32 Son düzenlenme: 05 Ocak 2010, 02:26:26 Dartagnan
Alıntı yapılan: 35ama55 - 05 Ocak 2010, 02:08:41

ya kardeşim özel okulda okuyan adam gelip bizle rekabet mi eder, gider babasının dükkanının başına oturur  :D

Kardesim dedigin durum bence mesleklere gore farklilik gosteriyor.Bazi mesleklerde kanaatimce bir sinirlama veya denetim saglanmali ki meslegin agirligi ve kalitesi  korunsun.Liseden bir cok  arkadasim var ve Öss denen illetten  gecerek devlet universitelerine giderken diger arkadaslarim  daha dusuk puanlarla  daha donanimli hocalardan ders gorduler ve bir sinav temeline oturtulan sistemin sonuclarina  aykiri bi duzen olusturuldu.

Yanlis anlasilmasin özel üniversitede okuyup meslegi  hakeden binlerce kisi vardir.Onlara lafim yok.Bir  denetlemenin olmasi  gerekliligini hissediyorum sadece.Piyasaya gore  hareket edilirse bence daha iyi olacaktir.Sirf milleti okumus yapmak icin universite acmaktan ziyade topluma katilimi saglamak icin acilması gerekir.

Benim biraz ozel uni. konusu ile ilgili sorunlarim var :D neyse konu fazla dagilmasin farkli yerlere gidiyor :D
SAMSUN a hayirli olsun  diyelim ;)

**KaR6**

Alıntı yapılan: 35ama55 - 05 Ocak 2010, 02:08:41

ya kardeşim özel okulda okuyan adam gelip bizle rekabet mi eder, gider babasının dükkanının başına oturur  :D

babamın dukkanı var da benim mi haberim yok :)

özel okul muhabbeti tartısmaya acık bir konu.. kolayına diploma vermiyolar maalesef dışardan göründüğü gibi.. öyle olsa şu saatte hala çalışıyor olmazdım sanırım :) yani matematiğe kafam basmıyor diye yapabileceğime inandığım tek mesleği yapamamak baya adaletsiz olmaz mıydı? ama kendi argümanlarımı bile çürütebilirim şu an, o yuzden tartışmaya acık diyorum :)

hayırlı olsun Samsunumuza..

**KaR6**

yaa işin özü özel-devlet okulu değil, tamamen sistemin kendisi.. otur sabaha kadar konuş bir yere varamazsın..

özel okulu diploma almak amacıyla kullanmak dünyanın en adi işlerinden biri onda hem fikiriz zaten ama genellemeler benim gibi azınlıkların canını sıkıyo işte.. işin bu tarafında durum çok karışık..

Dartagnan

Alıntı yapılan: **KaR6** - 05 Ocak 2010, 02:41:07
yaa işin özü özel-devlet okulu değil, tamamen sistemin kendisi.. otur sabaha kadar konuş bir yere varamazsın..

özel okulu diploma almak amacıyla kullanmak dünyanın en adi işlerinden biri onda hem fikiriz zaten ama genellemeler benim gibi azınlıkların canını sıkıyo işte.. işin bu tarafında durum çok karışık..

kardesim bende tam olarak bunu soyluyorm.Mesela simdi avukatlik icin sinav getirilmesi dusunuluyor senin gibi calisan ve idealist olan kisiler zaten bu sinavi gule oynaya verecektir bu acik.Ayrica bu sinav her universitede uygulanmali ki(devlet universitelerinde hak etmeyenlerde olacaktir elbet ) meslegin degeri artsin.Tek hukuk icinde degil hepsi icin gecerli...Ortada sistemle alakali o kadar sorun var ki ama ne yazik ki buralardan gecmek zorundayiz...

Size bu durumu orneklendireyim : Akrabam Öss de devlet universitesine girmek icin gereken puani alamazsa en kotü ihtimal Kıbrısta hukuk fakültesi okuyabilecegini soyledi.Bu benim cok zoruma gitti acikcasi.Benim birazda dert yanmam bu kafada olanlardandir.Tabi ki istisnalar haric...

**KaR6**

üniversitelerin para kazanma yerine kalieteli öğrenci yetiştirme amacı da çok önemli kardeşim.. gidip kıbrıs ta pat diye diploma verirsen, dediğin gibi mesleğin suyu çıkar.. dediğim gibi sistem öyle kötü ki, neresinden tutsan elinde kalıyor.. ben devlette hukuk okumak için gerekli puanın 10 puan altında kaldım mesela.. özel okul olmasa okuyamayacaktım fakulteyi.. en yuksek puanla burssuz okuyan ben olmustum o sene ama şimdi ki durum malum, düşün işte halimi :)

kayacan

Üniversite Samsuna yapılan en büyük yatırımlardan biridir.5 sene sonra Samsunun nüfusunu 800 000 yapar. Bence OMÜ Canikte yapacağı MYO ve Fakülteleri bir müddet sonra Kendinden ayırarak yeni bir devlet üniversitesi kurulmasına önayak olmalıdır.

lucarelli

Üniveriste iyi olmuş.

Yanlız bu iş üniversite kurmak ile bitmiyor. Yollar genişletilmeli. Bulvar yıllardır aynı. Bu yükü artık kaldırmaz. Ayrıca raylı sistemin de bir an önce tamamlanması gerekli. Otobüs ve dolmuş gibi ulaşım araçlarının da iyice bir düzenlenmesi gerekli zira Ankara ve İstanbul gibi kalabalık şehirlerde bu iki ulaşım aracı trafikten kaldırırlırsa, trafik sıkıntısının çözüleceğini düşünüyorum. Bu nedenle şimdiden belediye, karayolları veya valilik, yetkili kimse bu işi çözmeli.

Son bir not, Umarım inşaat sırasında Samsunda ve çevre illerde yaşayan arkadaşlarımız görev alır.

Akyol

Sahi ne alemde bu üniversite inşaatı gören bile duyan var mı varsa bizi bilgilendirir mi?

ankarta 55

lucarelli

Web sitelerinden aşağıdaki tarihleri buldum ama inşaat başlamamışsa biraz zor.  2010 Eylül'de açacaklar güya....

AÇILMASI PLANLANAN FAKÜLTELER, ENSTİTÜLER VE BÖLÜMLER İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İşletme 2010-2011
İktisat 2010-2011

Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi
Mimarlık 2010-2011
Bilgisayar Mühendisliği 2010-2011
Elektrik Elektronik Mühendisliği 2010-2011

Fen Edebiyat Fakültesi
Moleküler Biyoloji ve Genetik 2010-2011
Kimya 2010-2011

Eğitim Fakültesi
Okul Öncesi Öğretmenliği 2010-2011
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık 2010-2011
Türkçe Öğretmenliği 2010-2011

Enstitüler
Fen Bilimleri Enstitüsü 2011-2012
Sosyal Bilimler Enstitüsü 2011-2012

ugrass

daha erken niye dusunememişler bu universiteyi =)

YaşarDoğu

AlıntıGülden Başarıya onay

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 6 yeni vakıf üniversitesi kanunu onayladı

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, altı yeni vakıf üniversitesi kurulmasını öngören "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u onayladı.
Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Gül, 5981 sayılı "Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun"u, yayımlanmak üzere Başbakanlığa gönderdi.
Cumhurbaşkanı Gül'ün onayladığı kanuna göre, İstanbul'da "Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi", "İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi", "Süleyman Şah Üniversitesi", "İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi" ve "Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi" ile Samsun'da "Canik Başarı Üniversitesi" adlarıyla altı yeni vakıf üniversitesi kurulacak.

brigand

ya ne olursa olsun üniversite şehire çok katkıda bulunuyor.