Samsun'a İkinci Üniversite: Başarı Üniversitesi

Başlatan berusa55, 20 Mart 2009, 04:46:41

« önceki - sonraki »

kayacan

Y
Alıntı yapılan: birolkys - 24 Mart 2009, 00:08:57
Samsun a 3.üniversite yolda kurupelitte oldukça büyük bir arazi özel üniversite için işadamlarınca satın alındı sanırım yasal prosedürleri tamamlayınca açıklama yapılacak

Yetmez. 2. bir devlet üniversitesi tekkeköy -çarşamba arası bir alana kurulmalı.

sadece55

3. üniversite bence abartı olur ama 2.Üniversite oturduktan sonra zamanla olacaktır hadi bakalım iyi yoldayız

ramcQ_55

26 Mart 2009, 23:14:05 #17 Son düzenlenme: 26 Mart 2009, 23:15:39 ramcQ_55
Alıntı yapılan: AKYOL55 - 23 Mart 2009, 21:12:47
sanayi de tarımda bitirdiler bari üniversiye şehri olalım  ;)

hani futbol şehriydi samsun oda bitii...
kala kala üniversiteyemi kaldık ağlayalım mı gülelimmi halimize

kayacan

AlıntıEn fazla 20 bin öğrenciye sahip olması planlanan üniversitelerin fen ve sosyal bilimleri, mühendislik ve sağlık gibi alanlarda ihtisaslaşmış üniversiteler olarak yapılandırılması düşünülüyor

Üniversitelerde daha kaliteli eğitim verilmesini hedefleyen AKP Hükümeti, bu konuda ilk adımı attı. Yeni çalışmayla önümüzdeki bir yıl içinde bazı büyük üniversiteler ikiye bölünecek.

Acil Eylem Planı'na göre, Türkiye'de 53'ü devlet, 23'ü vakıf olmak üzere 76 üniversite bulunuyor. İstanbul, Marmara, Gazi ve Selçuk üniversiteleri 60-70 bin civarında öğrencisiyle üniversiteler arasında başı çekiyor. Plan, 'kaliteli bir eğitim ve yönetim için' optimum öğrenci rakamının 20 bin dolayında olması gerektiğini belirtiyor. Bu çerçevede, söz konusu okulların her birinin 2 üniversiteye dönüştürülmesi öngörülüyor.

Bölünme ile birlikte yeni oluşacak üniversitelerin fen ve sosyal bilimleri, mühendislik ve sağlık gibi alanlarda ihtisaslaşmış üniversiteler olarak yapılandırılması düşünülüyor.

Bu bölünmeyide yıllarca istemiştim.OMÜ de bölünerek 2. hatta 3. devlet üniversitesi Samsuna kazandırılabilir.

berusa55

AlıntıArazi vakıfta

Samsun´un Canik ilçesinde yapılması öngörülen Karadeniz´in ilk özel üniversitesi niteliğindeki Canik Başarı Üniversitesi´nin arazisi, Başarı, Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı´na devredildi.Üniversitenin temeli haziran ayında atılacak.Karadeniz Bölgesi´nin en büyük üniversitesi Ondokuz Mayıs Üniversitesi´ne sahip olan Samsun, özel üniversiteye de kavuşuyor. Karadeniz´in ilk vakıf üniversitesi olan Canik Başarı Üniversitesi´nin kurulması yönündeki çalışmalarda, üniversite arazisinin Başarı, Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı´na devredilmesini öngören imzalar atıldı.

Canik hak ettiği yere kavuşacak

Samsun Vali Yardımcısı Mehmet Mızrak, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Başarı, Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Başkanı Ahmet Hamdi Giritli ile vakfın mütevelli heyeti üyelerinin katıldığı toplantıda İl Milli Eğitim Müdür Vekili Tahsin Nas da hazır bulundu. Vali Yardımcısı Mehmet Mızrak, Canik´in Samsun´un tarihi bir ilçesi olduğunu belirterek, "İlçeler genellikle hak ettiği yeri bulamazlar. Geçmiş dönemde başkanımızın güzel çalışmalarına tanık olduk. İnşallah yeni dönemde devamını, eskiden olduğu gibi valimizle yakın diyalog içerisinde Canik´in tarihteki layık olduğu yere kavuşacağına yürekten inanıyorum. Bunun da ilk işareti kente yeni bir üniversite kurulmasıdır. Bu üniversite, Samsun´a ve Canik´e çok şeyler katar" diye konuştu.

Haziran ayında temeli atılacak
Başarı, Eğitim, Kültür ve Sağlık Vakfı Başkanı Ahmet Hamdi Giritli ise Başarı Üniversitesi´nin hayata geçmesine çok az bir zaman kaldığını belirterek, "Samsun´u uluslararası ölçekte bir eğitim kenti yapmaya kararlı olan bu projeyle, Sayın Valimiz başta olmak üzere, Samsun´un bütün bürokratlarının 3 yıllık bir gayretin ve fedekarlığı bu seviyeye gelmiş durumda. Üniversitemizin uygulama projesi de bir ay içerisinde elimizde olacak. Haziran ayında da üniversitemizin temelini atmayı planlıyoruz" dedi.Canik Belediye Başkanı Osman Genç ise, bilime yatırım yapan ülkelerin her zaman kazandığını belirterek, "450 dönüm alan üzerine yapılacak Canik Başarı Üniversitesi, 3 yıllık bir çalışmanın ürünüdür. Bugün, üniversite alanının vakfa devri için protokol imzasını attık. Canik Başarı Üniversitesi Canik´e, Samsun´a ve bilim dünyasına hayırlı olsun. Canik´te yapılacak üniversite ile Samsun, üniversiteler şehri olacak" diye konuştu.

Kaynak: http://www.habergazetesi.com.tr/habergoster.asp?kimlik=24563

Üniversitenin kuruluş süreci, arazinin vakıfa geçmesiyle resmen başlamış bulunuyor. Samsun'a ve ülkemize hayırlı olsun. İnşallah yukardaki proje resmine yakışır güzellikte bir bilim yuvası olur Başarı Üniversitesi.

Sercan

Başarı'nın kuruluş dosyası YÖK'te

Samsun'u Karadeniz'in iki üniversiteli tek kenti yapacak Başarı Vakfı Üniversitesi'nin kuruluş dosyası YÖK'e teslim edildi.
Kurucu heyetle birlikte Ankara'da dosyayı YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'a teslim eden Samsun Milletvekili Suat Kılıç "Samsun'un ikinci bir üniversiteye kavuşması hayal ötesi hayalimdi, emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.

Gerekli incelemelerin ardından kararı vereceklerini söyleyen YÖK Başkanı Özcan da Samsun'un birden fazla üniversiteyi taşıyabilecek kapasitede olduğunu kaydetti.

Samsun Başarı Vakfı'nın kuruluş dosyasını Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr.Yunus Bekdemir, Vakıf Başkanı Ahmet Giritli ile birlikte Yüksek Öğretim Kurulu'na götüren Samsun Milletvekili Suat Kılıç, "Bu büyük adım Samsun kentinin başarısıdır" dedi.

Kılıç'ın açıklaması şöyle: "19 Mayıs Üniversitesi gibi köklü bir geleneğe sahip olan Samsun'un ikinci bir üniversiteye kavuşması hayal ötesi hayalimdi. Gelinen nokta Samsun kentinin başarısıdır. Yıllar içinde nereden nereye geldiğimizin göstergesidir. Atılan her adım, her büyük proje Samsun'un dinamizmine yapılan katkıdır. Bu büyük adımla birlikte Samsun, Karadeniz Bölgesi'nin iki üniversiteli tek kenti oluyor. Bu tablo hepimizin göğsünü kabartan bir gurur tablosudur. En kısa zamanda temeli atılacak, birkaç yıl içinde öğrenci alımına başlayacaktır. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler ediyoruz. Her aşamada, her adımda bu gibi büyük hamlelerin sahibi ve destekçisi olacağız."

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da dosyanın tesliminin ardından gereken değerlendirmelerin YÖK bünyesinde yapılarak karar varılacağını açıkladı. Samsun'un ikinci bir üniversiteye kaldıracak güç ve kapasitede olduğunu kaydeden Özcan atılan her yeni adımla birlikte devlet üniversitelerinin yanında vakıf üniversiteciliğinin de gelişeceğini kaydetti. Başarı Vakfı heyetine öneri ve değerlendirmelerde bulunan Özcan mesleki eğitime ağırlık verilmesini, yurt dışındaki üniversitelerle de bilgi ve teknoloji paylaşımına girilmesini tavsiye etti.

Başarı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr.Yunus Bekdemir de şu değerlendirmeyi yaptı: "Samsun'a ikinci üniversiteyi kazandırma çabası içinde olmanın onurunu taşıyoruz. Bu hamle Samsun'u birkaç adım daha ileriye taşıyacak. Attığımız her adımda 19 Mayıs Üniversitesi ile Samsun'a kazandırılan bilgi birikimi ve tecrübelerden yararlanmanın gayreti içinde olacağız."

Samsun'u Karadeniz'in iki üniversiteli tek kenti yapacak Başarı Vakfı Üniversitesi'nin kuruluş dosyası YÖK'e teslim edildi.
Kurucu heyetle birlikte Ankara'da dosyayı YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'a teslim eden Samsun Milletvekili Suat Kılıç "Samsun'un ikinci bir üniversiteye kavuşması hayal ötesi hayalimdi, emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.

Gerekli incelemelerin ardından kararı vereceklerini söyleyen YÖK Başkanı Özcan da Samsun'un birden fazla üniversiteyi taşıyabilecek kapasitede olduğunu kaydetti.

Samsun Başarı Vakfı'nın kuruluş dosyasını Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr.Yunus Bekdemir, Vakıf Başkanı Ahmet Giritli ile birlikte Yüksek Öğretim Kurulu'na götüren Samsun Milletvekili Suat Kılıç, "Bu büyük adım Samsun kentinin başarısıdır" dedi.

Kılıç'ın açıklaması şöyle: "19 Mayıs Üniversitesi gibi köklü bir geleneğe sahip olan Samsun'un ikinci bir üniversiteye kavuşması hayal ötesi hayalimdi. Gelinen nokta Samsun kentinin başarısıdır. Yıllar içinde nereden nereye geldiğimizin göstergesidir. Atılan her adım, her büyük proje Samsun'un dinamizmine yapılan katkıdır. Bu büyük adımla birlikte Samsun, Karadeniz Bölgesi'nin iki üniversiteli tek kenti oluyor. Bu tablo hepimizin göğsünü kabartan bir gurur tablosudur. En kısa zamanda temeli atılacak, birkaç yıl içinde öğrenci alımına başlayacaktır. Emeği geçen herkese sonsuz teşekkürler ediyoruz. Her aşamada, her adımda bu gibi büyük hamlelerin sahibi ve destekçisi olacağız."

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan da dosyanın tesliminin ardından gereken değerlendirmelerin YÖK bünyesinde yapılarak karar varılacağını açıkladı. Samsun'un ikinci bir üniversiteye kaldıracak güç ve kapasitede olduğunu kaydeden Özcan atılan her yeni adımla birlikte devlet üniversitelerinin yanında vakıf üniversiteciliğinin de gelişeceğini kaydetti. Başarı Vakfı heyetine öneri ve değerlendirmelerde bulunan Özcan mesleki eğitime ağırlık verilmesini, yurt dışındaki üniversitelerle de bilgi ve teknoloji paylaşımına girilmesini tavsiye etti.

Başarı Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof.Dr.Yunus Bekdemir de şu değerlendirmeyi yaptı: "Samsun'a ikinci üniversiteyi kazandırma çabası içinde olmanın onurunu taşıyoruz. Bu hamle Samsun'u birkaç adım daha ileriye taşıyacak. Attığımız her adımda 19 Mayıs Üniversitesi ile Samsun'a kazandırılan bilgi birikimi ve tecrübelerden yararlanmanın gayreti içinde olacağız."

http://www.haberexen.com/news_detail.php?id=13374

berusa55

İşin YÖK tarafından da resmiyet kazanması aşamasına gelmesi sevindirici bir gelişme. Hayırlısı olsun tekrar.

Ertuğrul Sağlam

Birincisinin çok hayrını gördük sıra şimdi ikinci ve üçüncüde Allah bu Üniversitelerimizi başımızdan eksik etmesin kuranlardan allah razı olsun  ;D

BÝR SEVDADIR SAMSUNSPOR

01 Temmuz 2009, 14:27:36 #23 Son düzenlenme: 01 Temmuz 2009, 14:30:56 Bir Sevdadýr Samsunspor
Alıntı yapılan: %100 samsunspor - 01 Temmuz 2009, 13:56:51
Birincisinin çok hayrını gördük sıra şimdi ikinci ve üçüncüde Allah bu Üniversitelerimizi başımızdan eksik etmesin kuranlardan allah razı olsun  ;D
bunlarda bir kötü otobüsü samsunsporumuza çok görüşler mi? acabaaa?

binikalamadım

Samsun'a artık 2. Devlet Üniversitesi yakışır bu saatten sonra..

berusa55

AlıntıTeoman Taş Samsunlular Derneği Başarı'yı kutladı

M. Teoman Taş Samsunlular Derneği üyeleri Samsun'da faaliyete geçecek olan Özel Başarı Üniversitesi ile ilgili memnuniyetlerini dile getirdiler.

Samsun şehrinin meseleleri üzerine kafa yoran ve projeler üretmeye çalışan M. Teoman Taş Samsunlular Derneği Samsun'da faaliyete geçecek olan Özel Başarı Üniversitesi ile ilgili memnuniyetlerini dile getirdiler. Dernek adına açıklama yapan Başkan Av. Erdem Eynel, "Şehrimizin on yıllardır süren ekonomik gerilemesi ve bu gerileme sürecinde yaşananları sürekli dile getirip tepkimizi koyarken, siyasilerin ve yetki sahiplerinin yanlışları ile sermaye sahiplerinin duyarsızlıklarının şehir üzerinde oluşturduğu menfi neticelere elimizden geldiği kadar karşı çıkıp söz söyleyen bizler, bu hakkı, ancak yapılan iyi şeyleri alkışlayıp, yapanları teşvik etme sorumluluğunu da bu şehir için yerine getirdiğimizde kazanabileceğimize inanıyoruz" dedi.

"Derneğimiz ve onu oluşturan hemşerilerimiz olarak bizler güzel şeylerin ellerimiz koparcasına alkışlanması ile hem bu güzellikler için çalışanların aldıkları destek ile şevkleneceklerini ,hem de bu şehir ekonomisi ve yaşam standartlarını yükseltecek projeleri hayata geçirmek isteyen hemşerilerimizin cesaretleneceğini düşünüyoruz" diyen dernek başkanı Erdem Eynel, "Bu yüzden yanlışa yanlış deme hakkını bulan ve bu hakkı sonuna kadar sadece şehrin çıkarları için kullanan bizler, güzel işleri övme konusunda da aynı şevk ve azimde olmalıyız" diye konuştu.

Eynel, konuşmasının devamında şu ifadelere yer verdi: "Bu bağlamda şehrimizde hayata geçirilen başarı üniversitesi projesini tüm kalbimizle destekliyoruz.. Bir ile yapılan üniversitenin, o ile ekonomik, sosyal ve yaşam standartı olarak neler kattığını bilen bizler ikinci üniversiteyi büyük bir heyecanla bekliyoruz. İsimlere takılmadan ve tek tek zikretmeden, bu güzel projede planından, inşasına, yatırımcısından, destekçisinden, inşaatında çalışan ustasına kadar emeği geçen herkese sonsuz teşekkürü bir borç biliyoruz, çağdaş eğitimin, çağdaş ve modern kurumlarda verilebileceğini ve ancak bu kurumlara sahip toplumların yükseleceğini bilen bizler iki büyük üniversiteye sahip bir şehrin hemşerileri olmanın gururunu ve kazanımlarını tüm hemşerilerimiz ile paylaşacağımız günü iple çekiyoruz. Bu şehir için kim iyi bir şey yaparsa, bilsin ki ne olursa olsun destekçileri de var, kim bu şehre yatırım için çalışırsa elleri dert görmesin."

Kaynak: http://www.haberexen.com/news_detail.php?id=15019

celebi

üniversite 2009-2010 damı yoksa 2010-1011 demi faaliyete geçecek

berusa55

19 Ağustos 2009, 15:10:01 #27 Son düzenlenme: 19 Ağustos 2009, 15:12:00 berusa55
2010 - 2011'de yetişmesi zor gibi. Tahminim iki sene sonra yani 2011 - 2012 eğitim öğretim yılına ancak yetişmesi yönünde. Zaten ilk verdiğimiz haberlerde de 2011 yılı zikrediliyor.

berusa55

www.basarivakfi.org
www.basarivakfi.org.tr

Sitelerinin yapım aşamasında olduğunu görüyoruz. Sanırız gelişmeleri buradan da takip edebiliriz.

oguz_5528