Samsun'un Gururu, Türk Güreş Efsanesi; Yaşar Doğu

Başlatan mehmet yılmaz, 11 Ekim 2006, 18:59:23

« önceki - sonraki »

Stoper

Avni Tarhan'ın kaleminden Yaşar Doğu kitabı piyasaya çıktı

Türk'ün ata sporu olarak adlandırılan ama hakettiği ilgiyi hiç bir zaman görmeyen minderin aslanları bir bir unutulurken, eski teknik adam Avni Tarhan, Yaşar Doğu'nun hayatını ve örnek sporculuğunu kitaplaştırdı.

Türk'ün gücünü dünyaya duyuran yiğitler olarak lanse edilen, 'Türk gibi kuvvetli' sözüyle tüm dünyaya namsalan şampiyonların unutulmaya yüz tutmuş isimlerini kitaplaştırma çalışmaları yapılsa da spor kamuoyundan gerektiği ilgiyi görmüyor.

Özellikle günümüzde futbolun ve futbolucunun peşine koşan yazar çizer takımına inat sporda diğer branşlar için gayret sarfedenler az da olsa çalışmalarını sürdürüyor. Özellikle ata sporumuz diyerek ilgi gösterilmeyen güreşte eskiyi de yeniyi de gündeme getirmenin çok zor olduğunu belirten Avni Tarhan, özellikle güreşte kitap yazmanın diğer branşlara göre neredeyse imkansız olduğunu, ülkemizde bu işe soyunmak için de büyük cesaret gerektiğini söyledi.

Türkiye'de güreşi yıllarca gündemde tutan ismin Ali Gümüş olduğunu belirten Avni Tarhan, yeni neslin eski efsaneleri unutmaması için de güreşin içinden gelenlerin çok çalışması gerektiğini söyledi. Tarhan, kendisinin, Ata Karataş'ın güreşi gündemde tutmaya çalıştığını da belirtirken, turnuva ve şampiyonalar dışında güreşin basında yer almamasının da Türk güreşi adına büyük bir kayıp ve üzüntü verici bir olay olduğunu söyledi.

YAŞAR DOĞU HAYATI VE ÖRNEK SPORCULUĞU

Avni Tarhan, Türk güreş tarihinin efsane isimlerinden, 'Türk gibi kuvvetli' sözünü söylettiren büyük şampiyon Yaşar Doğu'nun aziz hatırasına atfen yaklaşık 11 yıllık araştırma sonunda bir eserin ortaya çıktığını söyledi.

Tarhan, 11 yıl çalıştığını ve Yaşar Doğu'nun adına yakışır bir eserin ortaya çıktığını da belirterek, ''Bu gayretin en büyük destekçisi Kahramanmaraş Belediyesi Kültür Servisi oldu. Belediyenin desteği olmasaydı, bu eser zor ortaya çıkardı.'' dedi.

Avni Tarhan, kitabın geçmişi geleceğe taşıma adına tarihi bir vesika niteliğinde ve 330 sayfalık eserin hemen bir solukta okunacak bir çalışma olduğunu da belirterek, şunları söyledi:

''Türk milletinin gönlünde güzel ahlakı, insani tutumları, başarılı sporculuğu ve antrenörlüğü ile Yaşar Doğu unutulmaz bir sporcu. Yöneticiliği ile de unutulmazlar arasında gösterilen büyük şampiyondur Yaşar Doğu. Böyle bir insanın bu güzel mirasını geleceğimizin teminatı olan yeni nesle aktarması açısından bu kitabın çok önemli bir çalışma olduğuna inanıyorum.''

(CİHAN)

mehmet yılmaz

AlıntıTarhan, 11 yıl çalıştığını ve Yaşar Doğu'nun adına yakışır bir eserin ortaya çıktığını da belirterek, ''Bu gayretin en büyük destekçisi Kahramanmaraş Belediyesi Kültür Servisi oldu. Belediyenin desteği olmasaydı, bu eser zor ortaya çıkardı.'' dedi.

Samsun Büykşehir Belediyesiymiş
Kavak Belediyesiymiş...

Peh...  >:( :kafa:

kalptenþimþek

Allah'tan trabzon belediyesi destek vermemiş..Tebrikler Avni  bey, teşekkürler Kahramanmaraş Belediyesi..

Ajan

Kahramanmaraş'ın Yaşar Doğu ile alakası nedir acaba Kahramanmaraş'ta Güreş gelişmiş bir spor birçok müsabaka veya turnuva oluyor ama Yaşar Doğu'nun hayatında iz bıraktığı nokta nedir?

FaTiH_HaN

Ben 1 sene Gaziantepte okudum, o bölgede belli bir yaşın üstündeki şehrin yerlileri Yaşar Doğuyu belkide bizden daha iyi tanıyordur, ben Samsunluyum dediğimde ne şive, ne pide, ne balık falan hiç sormadılar bile ve futbola ilgilerinin pek olmamasından Samsunsporla alakalıda bir şey de sormadılar, 56 yaşında matematik hocam benle her ders Yaşar Doğu hakkında muhabbet ederdi. Bir seferinde Yaşar Doğunun bir müsabakasını radyodan dinlediğini ve müsabaka sonrası yenilen rakibin röportajını hiç unutamıyorum dedi yabancı rakibin müsabaka sonrası söylediği ' Yaşar bana sarılıp iki koluyla beni sıktığında kan dolaşımım durdu zannettim ve ölecekmişim gibi hissettim, öyle kuvvetliydi ki karşı koymam imkansızdı' Hoca bunları anlattığında açıkçası ben baya bi utanmıştım yani bunları neden ben bilmiyorum araştırmadım üstelik bide Kavaklıyım diye.

Stoper

Yaşar Doğu'ya hediye...

Türk güreş tarihinde gerek sporculuğu gerek antrenörlüğü ve idareciliği ile bir döneme altın mühürle damgasını vuran rahmetli Yaşar Doğu'nun bu yıl vefatının 51. yıl dönümü. Aynı zamanda adına bu yıl Ankara'da 10-12 şubat tarihleri arasında yapılacak olan turnuva ise 40. turnuva olarak icra edilecek.

Turnuvaya katılacağını belirten 15 ülke; Amerika, Moğolistan, Güney Afrika, Almanya, Moldova, Japonya, Azerbaycan, Kanada, İran, Gürcistan, Slovakya, Bulgaristan, Kazakistan, Polonya ve Litvanya. Evet her sene olduğu gibi bu yıl da gayet güzel güreşlere sahne olacak turnuva. İnşallah yıllar yılı büyük üstad Doğu'nun şanına yakışır bir şekilde yapılıp gider.

Bilindiği üzere bu yıl Yaşar Doğu Hoca'nın aziz anısına onun çocukluğu, hayatı, askerliği, güreşcilik yılları, antrenörlük ve idareciliği, Türk güreşine katkıları, jubilesi, vefatına varana kadar her türlü bilgiyi kapsayan 330 sayfadan oluşan bir tarihi vesika niteliğindeki kitap yayınlandı. Kitabın yayınlanmasında ve basımında en büyük destek Kahramanmaraş Belediye Başkanı Sn. Mustafa Poyraz ve ekibinin oldu. 'Yaşar Doğu eşittir Türkiye' gerçeğinden hareketle onun bu aziz hatırasına büyük başarıları gereği ahde vefa sergilemek her güreş severin çabası olmalı. Bir teknik adam olarak 12 yıllık uzun uğraşlar ve çabalar sonucu "Yaşar Doğu hayatı ve örnek Sporculuğu" isimli bu kitabı yazmaktan son derece mutluyum. Büyük şampiyonlarımızın hayatları, çalışma tarzları ve başarılarının altında yatan gerçekleri yeni nesile aktarmak ve bu başarıların nesiller boyu sürmesini sağlamak elbetteki Türk sporuna gönül veren her insanın temel hedefi olmalıdır. Güzel ahlakı, tevazusu, disiplini, örnek davranışları ve yılmaz mücadele azmiyle dünyada her güreşsever tarafından takdiri ile birlikte Türk milletinin gönlünde ebediyete kadar silinmez bir iz bırakan Yaşar Doğu'nun isminin yaşatılması için bir vatandaş olarak bu eseri hazırlamaktan son derece mutluyum. Doğu hocamızın bu yıl adına düzenlenen 40. uluslararası turnuvada onun aziz anısına bu güzel kitabı, Ona Fatihalar eşliğinde 11 öğrencisini olimpiyat şampiyonu yapması, greko ve serbest stilde şampiyon olabilen tek sporcu olması Türk gibi kuvvetli imajını arkadaşları ile dünyaya yayması ve Türk güreşine canını hiçe sayarak yapmış olduğu müthiş güzel hizmetlerden dolayı bu kitabı onun aziz hatıratına hediye ediyorum. Ruhun şad, mekanın cennet olsun büyük şampiyon.

Avni Tarhan

atarhan@yenisafak.com.tr

09 Şubat 2012 Perşembe

http://yenisafak.com.tr/Yazarlar/?t=09.02.2012&y=AvniTarhan

Sercan

Stoper

AlıntıMilli Takım Antranörü ve Spor Yazarı Avni Tarhan tarafından hazırlanan kitap toplam 330 sayfalık bir hacme sahip..

Kitabın son sayfaları Yaşar Doğu hakkında resimler ve gazete küpürleriyle süslenmiş..

Yaşar Doğu'nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu'nun ön sözüyle başlayan kitap; Yaşar Doğu'nun yakın çevresi, Yetiştirdiği şampiyonlar, aile, yakın dostları, spor yazarı ve bilim adamlarının görüşleri, Yaşardoğu ile ilgili yazılan makaleler, Yaşar Doğu ve Suluova, Londra Olimpiyatlarında Yaşar Doğu, İslamiyet ve Güreş, Basında Yaşar Doğu gibi zengin bir içerikle hazırlanmış..
.

+++++

mehmet yılmaz

Dun kavak belediye baskanimizla gorustuk. Kendisine yasar dogu'nun evinin muze yapilmasi konusunu sordum. Mirascilarla ilgili sorunlar olmus, ancak butun izinler alinmis, bir engel kalmamis. Muzeye cevrilecekmis ev.

Aslankaya

8 Ocak Salı saat 20:00' da aks tv de yaşar doğu'yu anma gecesi düzenlenecekmiş.

Musti

mehmet yılmaz

Adamlar bir ay hazırlık yapmışlar; Koca Yaşar, 1 dakikada tuş etmiş.. :)  :D ;D >l< >l< >l< >l<

Karabudun

"Efsaneler ölmez." tabirini en çok kendisine yakıştırıyorum.

Desiqner

Ekşisözlük'ten mavimor isimli üyenin Yaşar Doğu ile ilgili entrysinden en çok ilgimi çeken kısım.

stockholm'de yapılan avrupa $ampiyonası'nda sıtmaya yakalanmasına rağmen güre$ir ve rakiblerini eze eze kürsüye çıkar.. ki o yıllarda demirperde ülkeleri çok iddialıdırlar.. irili ufaklı sovyet peykleri ruslara yatar, el birliğiyle sscb mar$ını çaldırırlar.. fakat ya$ar doğu, sadece rakiplerini değil, demirperde hakemlerini de yenmesi gerektiğini anlar.. bir keresinde rusun sırtını mindere yapı$tırır, hakemler aldırmazlar.. sonra bir tu$ daha yapar, o da aynı akıbete uğrar.. üçüncüsünde fena kızar rakibini çift sürer gibi sürer ve çatır çatır çevirip göğsüne çıkar.. hakemler bakarlar ki güre$çilerinin kemiklerini kıracak, zoraki bir "tamam, oldu" der, rus'u, elinden kurtarırlar ya$ar abimizin.. artık güre$ dünyasında bir yıldız parlar.. 1948 olimpiyatlarının ardından 1949 avrupa $ampiyonluğunu da listeye katar.. 1950 yılında irak ve pakistan'da adeta $ov yapar.. 1951 yılında helsinki'de yapılan dünya $ampiyonası'na katıldığında kilo fazlası vardır ama bir üst sıklette (87 kiloda) mindere çıkar, "yapma etme" diyenlere inat bu kategoride de yenmedik pehlivan bırakmaz*..