Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

ali ihsan

Alıntı yapılan: samsuni - 24 Haziran 2011, 20:29:15
Türk edebiyatının usta yazarlarından birisi olan Emine Işınsu'nun "Sancı" adlı romanına başladım. 12 Eylül öncesindeki kamplaşmaları anlatıyor. Ancak bu defa romanın esas kahramanları Ülkücüler. Işınsu'nun daha önce Yunanistan'da yaşayan Btı Trakya Türklerini anlattığı Azap Toprakları'nın, Kırım Türkleri'nin anlatıldığı Ak Topraklar'ı, Türkiye'deki aydın çevrelerinin hicvedildiği Atlıkarınca'yı ve ilk romanı olup, Urfa'da geçen bir aşk hikayesinin anlatıldığı Küçük Dünya'yı okumuştum.

Ülkücülerin Başucu kitaplarından biridir Emine IŞINSU Hanımefendinin SANCI adlı romanı. Bu roman okuduğu okulun en üst katına çıkarılarak ciğerlerine hava pompası suretiyle hava verilip binanın en üst katından yere atılarak şehit edilen Dursun ÖNKUZU'yu anlatıyor.Ruhu şad olsun...

mehmet yılmaz

Sancı, yüreğimde sancılar bırakarak bitti :(
Bundan 15 yıl önce okumalıymışım ben bu romanı, nasıl da atlamışım! Dursun Önkuzu'nun sonunu bile bile olmaması için dua ederek adeta bitirdim kitabı. O dönemde Türkiye'nin nasıl bir manzaraya mahkum edildiğini anlatıyor. Sonuçta siyasi bir kitap olduğu için polemik olmaması için ayrıntılarına girmeyeyim ama googleda dursun önkuzu yazdığınızda bugün çok önemli bir konumda olan bir siyasetçinin Önkuzu'nun katledildiği o gün orada olduğu iddiasını okuyunca çok şaşırdım. Dahası herhangi bir yalanlama da gelmemesi. Her neyse, ülkücü yazar Emine Işınsu'dan sonra şimdi de sosyalist yazar Sabahattin Ali'nin Kürk Mantolu Madonna'sına başladım. Daha önce de Kuyucaklı Yusuf'u okumuştum.

edmontdante

mehmet yılmaz

01 Temmuz 2011, 00:47:37 #363 Son düzenlenme: 01 Temmuz 2011, 00:51:36 samsuni
 ;D

Gamlı Baykuş adamımdı...
Yalnız abi, Swing de bir tuhaftı doğrusu, Betty'den kaçıp duruyordu. Betty'den kaçılır mı yahu?  ???

Türk filmi de varmış :)

Ajan

Kızıl Nehirler/Jean-Christophe Grangé

Polisiye gerilim romanları sevenlerin kesinlikle okuması gereken bir kitap sürükleyici bir anlatımı var 3 saat aralıksız okuyabildiğim ender bir kitap.

Pergani 55

Dagların Arka Yüzü-Nejat Tatlıdil

Serkan

mehmet yılmaz

29 Temmuz 2011, 12:00:23 #367 Son düzenlenme: 29 Temmuz 2011, 12:15:48 samsuni
Nevzat Kösoğlû'nun Osmanlı ve Türk Milliyetçiliğinden sonra art arda Kuzey Irak, Afganistan ve şimdi de Bosna'da geçen romanlar okuyorum. Emine Işınsu'nun Tutsak'ı 1960 İhtilali öncesinde Erbil Türkmenleriyle hayatı bir şekilde kesisşen ve Adnan Menderes'i desteklyen bir kadın ressam ile onun aile hayatını bir arada ele alan bir eser. Bir yanda Erbil'den göç edip gelmiş ve devrin adamı olmuş kocası, diğer yanda ise Erbil'de yaşayan bir süreliğine ziyaretlerine gelen onun amcaoğlu Tarık. Dün ise bir dönem çok meşhur olan bir roımanı bitirdim. Khaled Houseini ( Halit Hüseyin ) Uçurtma Avcısı. Afganistan'dabaşlayıp ABD'de devam eden ve ta 1960'lardan günümüze Afganiastan gerçeğini ve acısını ve tabii Taliban rezaletini de ortaya koyan bir romandı. Güzeldi, beğendim...    
Meşa Selimoviç'in Derviş ve Ölüm'üne başlayacağım bugün..

umit

Uykusuz Yaz özel sayısını aldım geçen gün. Kitap değil belki ama güzel dergi, öneririm. :)

Şu sıralar İnci Sözlük İnsanlığa Lanet okuyorum. 100. sayfaya geldim ilk günde. Ciddi takılmışlar, bu kadarını beklemiyordum ben.

hakan55

Şule Yüksel ŞENLER'in HUZUR SOKAĞI adlı romanını okuyorum.Beni hiç bu kadar etkileyen bir roman okumamıştım.Roman severlere kesinlikle tavsiye ediyorum..

mehmet yılmaz

Ramazan ve tatil birleşince kitap okuma adına oldukça verimli bir dönem geçiriyorum.
Meşa selimoviç'in dünyaca ünlü romanı Derviş ve Ölüm'le başladım Ramazan'a. Çok başarılı bir edebiyat eseri, tasvirler, anlatım, kurgu... Mükemmel. Ancak açık konuşmak gerekirse çok ağır işliyor. Yani, tam bir sakin kafa ve geniş zaman kitabı. Dostoyevski tarzı var. Suç ve Ceza'daki gibi biraz da. Tam bir toplum ahlakı romanı. Selimoviç çok sıkı bir yazar; bu kesin...

Hz. Muhammed ( SAV ) ile Bir Saat Konuşmak adlı kitabı okudum. Çok sayıda hadis var içinde. Oruç tutanların ne kadar önemli bir iş yaptıklarını bilmeleri lazım; mutlu oldum bazı hadisleri okurken. Bazıların da ise nefsime yenik düştüğüm için çokça pişman oldum.

Tuncer Günay'ın "Kayıp Bozkurtlar" adlı otobiyografisini okudum ve yeni bitirdim. Lise yıllarından itibaren aktif bir ülkücü olan Günay'ın hayat hikayesi hem sağdan hem de soldan on binlerce kişinin hikayesiyle örtüşüyor belki de. Roman kıvamında bir eserdi. 1980 öncesi okulda çatıştığı birisiyle yıllar sonra hastanenin onkoloji servisinde karşılaşmaları bir dönüm noktasıydı kitap için.

Popüler bir kitap vardı, birkaç yıl önce çıkan. Serdar Özkan'ın yazdığı "Kayıp Gül" adlı bvir roman. Ona başladım bugün. Ardından yine dini bir kitap okumak ve eksiklwerimi daha da görmek niyetindeyim.

mehmet yılmaz

Kayıp Gül, 20'den fazla dile çevrilmiş, dünyanın pek çok ülkesinde satışa çıkmış bir esermiş. Açıkçası şaşırdım, çünkü öyle çarpıcı bir tarafı olmayan, biraz Simyacı'yı andıran, tam da Batılıların sevdiği tarzda Doğulu bir hikaye. Çok abartılmış bence.

Taha Akyol'un, İber Ortaylı ve dışişleri baknı Ahmed Davutoğlu ile yaptığı programların röportajlarının yer aldığı "Tarihin Dönüşü" İsrail, yeni Türk dış politikası gibi konulara ilgi duyanlar için ideal bir kitap.

Mustafa Kutlu'nun kısa hikayelerden oluşan eseri "Hayat güzeldir" Kutlu okurları için iyi bir fırsat. İlk defa Mustafa Kutlu okuyacak olanlara ise "Uzun Hikaye" sini tavsiye ederim. Hayat Güzeldir'de "Sebebimsin" adlı hikayei bilhassa beğendim :)

Okumak, yaşamaktır...

Serkan

Yaprak Seven Kelebek okuyorum  bırakamıyorum ;  )

kalptenþimþek

Serkan