Can ULUN - Örnek Aldığım Futbolcu Rahmetli Muzaffer idi...

Başlatan CeLL-O, 25 Aralık 2008, 22:33:27

« önceki - sonraki »

CeLL-O

Ne zamandır röportaj yapmak istiyordum ve okulda aldığım röportaj ödevi buna vesile oldu :) Can Ulun ile bir röportaj yaptım ve bunu sizlerlede paylaşmak istedim arkadaşlar.

Can Ulun Kimdir ?

26 Ocak 1983 tarihinde Samsun'da doğdu Can Ulun. Bundan 14 sene önce Samsunspor macerası başladı başarılı oyuncunun. 12 Yaşında Samsunspor Tesisleri'nde yapılan seçmelere katılan Can seçmeleri başarıyla geçerek genç takımda futbola başladı. Dönemin alt yapı direktörü İlhami Yaman'ın kendisini keşfetmesiyle sırasıyla b genç , a genç ve paf takımlarında görev yaptıktan sonra Samsunspor A takımına yükseldi. Samsunspor'da ilk lig maçına Bursaspor karşısında çıktığında henüz 17 yaşındaydı. Daha sonra Samsunspor'da ki başarılı performansı ve Türkiye U-21 Milli Takımı'na çağırılmasıyla tüm dikkatleri üzerine çekti. 2004-2005 Sezonu başında ise Galatasaray'ın o dönemki 2. başkanı Ergun Gürsoy tarafından Galatasaray'ın pilot takımı Beylerbeyi SK'ne transfer edildi. 2005-2006 sezonu devre ar asında ise Altay 'a transfer oldu. 1,5 yıl burada oynadıktan sonra 2007-2008 sezonu başında futbola başladığı takım olan Samsunspor 'a geri döndü. Halen bu kulüpte oynamaktadır. Ayrıca Can Ulun, 5 kez Türkiye U-21 Milli Takımı 'na çağrılıp 2 kezde milli formayı giydi.

Bu sezon ( 2008-2009 ) Samsunspor'un oynadığı 17 karşılaşmanın 14'ünde görev yapan Can Ulun , 2 kez yedek kaldı ve bir maçta sarı kart cezası nedeniyle forma giyemedi. Savunmanın solunda görev yapan oyuncu 14 maçta toplam 6 sarı kart gördü.

Kariyeri boyunca 126 resmi karşılaşmada oynayan Can Ulun'un Samsunspor'la olan sözleşmesi ise 31 Mayıs 2009 tarihinde sona eriyor.

Can Ulun - Röportaj

1-) Samsunspor senin için ne ifade ediyor ?

Futbol yaşantıma 12 yaşımda Samsunspor'da başladım ve Samsunspor alt yapısı sayesinde buralara kadar geldim. Dolayısıyla Samsunspor benim ilk göz ağrım. Bu nedenle Samsunspor'un bende çok ayrı bir yeri var.

2-) Takım inişli çıkışlı bir grafik sergiliyor ve bir türlü istikrar sağlayamıyoruz. Bunu neye bağlıyorsun ?

Takımımız oldukça genç oyunculardan oluştuğu için tecrübe eksikliği var. Genç oyuncularımız bir hafta çok iyi performans gösterirken diğer hafta formları düşebiliyor ve sürelilik oluşmuyor. Ama bu sorun zamanla aşılacaktır.

3-) Samsunspor her dönemde alt yapıdan yetiştirdiği oyuncular Türk futbolunda ön plana çıkmıştır. Şuan da takımın yaş ortalaması oldukça küçük ; Samsunspor alt yapısını nasıl buluyorsun ? En beğendiğin oyuncular kimler ?

Öncelikle bende Samsunspor alt yapısından yetiştim ve gerçektende Samsunspor bir futbolcu fabrikası gibidir. Samsunspor her zaman alt yapıya gereken ilgi ve alakayı göstermiştir. Şuan takımda özellikle Sefa Aksoy'un performansı hoşuma gidiyor. Bunun yanı sıra Turgut Doğan Şahin ve Sercan Temizyürek'de oldukça yetenekli oyuncular.

4-) Örnek aldığınız oyuncular kimler ?

Şuan örnek aldığım bir futbolcu yok. Daha çok rahmetli Muzaffer , İsa Turan gibi oyuncularımızı hep örnek almışımdır. Bunun yanı sıra gerek kişiliğiyle gerek ağabeyliyiğle Bünyamin Hoca örnek edindiğim kişilerdendir.

5-) Samsun şehrinin Samsunspor'a bakış açısını nasıl değerlendiriyorsun ?

Samsun şehri takımına gerekli önemi vermiyor. Eğer şehir tam anlamıyla arkamızda olsaydı şuan Bank Asya yerine Süper Lig'de üst sıralarda olurduk. Samsunspor'a destek veren kişiler belli başlı bunun dışında hiçbir destek yok. Şehrin en önemli markasının böyle bir durumda olması oldukça üzücü.

6-) Samsunspor taraftarı hakkında düşünceleriniz neler ? Taraftar takımı nasıl etkiliyor ?

Taraftarımız elinden geldiğince içerde dışarıda bizleri yalnız bırakmıyorlar. Bu sezon özellikle Kasımpaşa ve Sakaryaspor maçlarında bu desteği güçlü bir şekilde hissettik. Ama tribünlerde ki bölünme gerçekten olumsuz etkiliyor takımı. Gittiğimiz deplasmanlarda Sakaryaspor , Karşıyaka , Kocaelispor gibi tribünlerde hep birlikte büyük yapılan destek büyük bir itici güç oluşturuyor. Bunun yanı sıra genç bir kadromuz olduğu için takım çok çabuk ateşleniyor ama en ufak bir tepki de de gençlerimiz güvenlerini kaybediyorlar.

7-) Genç futbolculara önerileriniz neler ?

Öncelikle Samsunspor kulübünün kıymetini bilsinler. Daha önce başka takımlar da da oynadım ama bu sıcaklığı başka hiçbir yerde bulamadım. Ayrıca performanslarını yeterli görmemeliler hep daha fazla çalışıp , daha iyisi için uğraşmalılar.

8-) Samsunspor hak ettiği Süper Lig'de ne zaman yer alacak ?

Başkanımızın da dediği gibi şuan yeniden yapılanma süreci geçiriyoruz bu süreçte eski borçlarımızdan kurtulabilir ve gençlerimizin takıma tamamen uyum sağlamasıyla özlediğimiz Samsunspor'u sahalarda görürüz. Bu sezon en azından Play-Off lar için mücadelemizi sürdüreceğiz ama eğer bu sene çıkamazsak seneye Bank Asya Ligi'nin en büyük favorilerinden biri olacağımıza inanıyorum.

9-) Futbolculuk kariyerinden sonra hayatına nasıl yön vereceksin ?

Futbolu Samsunspor da bırakmak ve bir gün bu kulüpte teknik direktörlük yapmak istiyorum. Bir çok teknik adamla çalıştığım için hocalarımın iyi yönlerini hep örnek ediniyorum kendime ve ilerde iyi bir teknik adam olmak için çalışıyorum.

Tufan

eline sağlık cell-o kardeşim
canda umarım bu forma altında başarılı olur

mehmet yılmaz

Alıntı4-) Örnek aldığınız oyuncular kimler ?

Şuan örnek aldığım bir futbolcu yok. Daha çok rahmetli Muzaffer , İsa Turan gibi oyuncularımızı hep örnek almışımdır. Bunun yanı sıra gerek kişiliğiyle gerek ağabeyliyiğle Bünyamin Hoca örnek edindiğim kişilerdendir.

Söyleşinin en güzel kısımları bunlar bence. Aferin Can'a.. Tam bir Samsunsporlu gibi cevap vermiş. Röportajı gerçekleştiren Cello'ya da Can'a da teşekkür ederim.

MeL_55

ellerine emegine saglik cello ve cana
cok güzel olmus

jean

ya cok uzuluyorum adamlar ozverili bir sekilde oynuyorlar biraz destek gelse su takima adam gibi bir kac oyuncu alsalar bu cocuklarda 1.lig sevinci yasayacak bakalim ne zmaan olacak bu istediklerimiz

gozgoz yýlmaz

Can çok beyefendi bir çocuk
Nereden mi belli?
Sefa ile Sercan'ı dahi koruyup, kolluyor. O ikisinin ne haltlar karıştırdığını bizden iyi biliyor aslında. Sahada da katkıları yok doğru düzgün. Ama Can abilik yapmış onlara.

Örnek aldığım futbolcu Muzaffer demiş. İşte budur, ikinizin de Allahına köle...

HaSaNCaN

süper olmuş dönem ödevin :D benim konumda mektup napsam Samsunspor'a mı mektup yazsam :D

beşnumara

Alıntı yapılan: HaSaNCaN - 25 Aralık 2008, 23:58:54
süper olmuş dönem ödevin :D benim konumda mektup napsam Samsunspor'a mı mektup yazsam :D
samsunsporlu şehitlere buna büyük samsunsporlu TEOMAN TAŞ(TİMOFTE) da dahil mektup yaz.kulübün durumunu anlat.sizler varken nasıldı şimdi ise nasıl? nuri hocama muzaffer kaptana,meteye,tomiç'e vs.siz samsunspordayken nasıl oynuyordunuz şimdi ise neler yapıyorlar. :'( dök içini

beşnumara

erman başarılar röportajın için.can çok efendi bir kardeşimiz.kapasitesi her ne kadar sınırlı olsa da elinden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyor.

samsunmania

Can sülaleden Samsunsporludur. Sağlam çocuktur. Geçen sene arabasına benzin koyacak parayı bile zor bulduğu halde takımı şikayet etmeyen mert, delikanlı bir kardeşimdir. Helal olsun. Azıcık da bu kafadan sefa ve sercan'a da ver lütfen.

celebi

helal olsun cana avlla. kardeşim röpörtaj güzel olmuş emeğine sağlık

babasamsunlu

Can ın bu yönlerini bilmiyordum..çok güzel ve faydalı bir ropörtaj olmuş.. ellerine yüreğine sağlık kardeşim..

yusuf celebi

26 Aralık 2008, 11:14:28 #12 Son düzenlenme: 26 Aralık 2008, 14:34:57 yusuf celebi

Röportaj için teşekkürler,bu ara dönemde siteye hareket kattı bir nebze.

Can'ın söylemleri taraftarın özlediği türden söylemler bu tür futbolcuların sayısının çoğalması temennisiyle.

Can'ın yüzündeki o tebessüm hiç eksik olmuyor bunu nasıl başarıyor hep merak etmişimdir.İnsanlara karşı saygısıda takdire şayan.

Can'ın geçmişte Samsunspor'a problem yaşattığını hatırlıyoruzdur sanırım Can bir kaç takım dolaştıktan sonra "akıllandım" diyerek Samsunspor için varını yoğunu ortaya koyuyor.
Sefa ve Sercan'ın Can'ın yaşadıklarından ders çıkarması lazım aksi takdirde Sefa ve Sercan'ın varacakları nokta hüsran gibi görünüyor o nedenle bu oyuncular bir an önce aklını başına almalı bu hem kendileri için hemde Samsunspor için doğru olandır.

METE_55

arkadaşlar öncelikle röportajı yapan  kardeşime helal olsun diyorum ve aslında canı anlatmak için çok uzun saatler ve günler lazım ama ben sadece sizlere diyorumki o bir samsunlu, o bir adam gibi adam, o bir samsunspor sevdalısı yani o eşikten beşiğe,beşikten mezara,mezardan ahirete kadar samsunlu ve samsunsporlu, yani diyorumki can ulun anlatılmaz yaşanır arkadaşlar,,,,,, herşey gönlünce olsun altınçocuk.. :D

CeLL-O

Arkadaşlar öncelikle yaptığınız yorumlar için teşekkür ederim. Sayenizde yeni röportajlar yapasım geldi :) yeni çalışmalarım olacaktır. Hepinize teşekkürler..