Röportaj : Samsun'lu Hasan'im

Başlatan MeL_55, 06 Aralık 2008, 17:45:41

« önceki - sonraki »

MeL_55

AlıntıSAMSUNLU HASAN'IM

Futbol yaşantısını ve Samsunspor günlerini tüm içtenliğiyle anlatan deneyimli kaleci Hasan, "Samsunspor, Türk futbolunun en köklü kulüplerinden. Herkes bu kulübe destek olmalı" dedi

SAMSUN'DA MUTLU BİR AİLE
Samsunspor'un tecrübeli file bekçisi Hasan Sönmez, eşi Öznur, kızı Zeynep Naz ve yeni doğan bebeği Çınar ile evinin kapılarını HALK Gazetesi'ne açtı. Tüm içtenliğiyle sorularımızı cevaplandıran Sönmez, futbol yaşantısı ve Samsunspor üzerine sorularımızı yanıtladı. Bursa'da doğan, futbola İznikspor'da başlayan tecrübeli kaleci, daha sonra sırasıyla Gençlerbirliği, Trabzonspor ve Kayserispor'da oynadı. Kalecilerin en verimli kabul edildiği 30'lu yaşlarda olan Hasan, eşi ve 2 çocuğuyla birlikte Samsun'da mutlu bir yaşam sürdüğünü belirtti.

'BEN DE SAMSUNLU OLDUM'
Yoğun bir şekilde geçen antrenman ve maç trafiği dışında kalan vaktini yeni doğan bebeği Çınar ile birlikte geçen Hasan Sönmez şunları anlattı: "Bursalı olmama rağmen ilk çocuğum Zeynep Naz Trabzon'da doğdu, oğlum Çınar ise Samsun'da. Sezon başında Samsunspor'a transferimin gerçekleşmesi, ardından oğlumun Samsun'da doğması beni ve ailemi artık Samsunlu yaptı. Artık ben de bir Samsunluyum. Futbol bir performans sporu. Dolayısıyla antrenmanlar ve maçlar çok fazla zaman alıyor. Kalan zamanımı ise tamamen ailemle, yeni doğan oğlumla geçiriyorum."

'ÇINAR BİZİ UYUTMUYOR'
"Oğlum Çınar dünyaya geldikten sonra hayatımıza renk kattı. Futbol dışında kalan tüm zamanım ona göre şekilleniyor. Artık geceler bizim için uykusuz geçiyor. Gündüz sahada antrenman yapıyorum gece ise Çınar ile ilgileniyorum. Tatlı bir bela oldu bize. Kesintisiz uyku gibi olgu artık hayatımızda yok. Çınar'ın değişik bir huyu var. Tekli saatlerde yani 3'te, 5'te ve 7'de uyanıyor. Bunu sanki bilerek kendine alışkanlık edinmiş durumda. Çift rakamlı saatlerde top atsan uyanmıyor. Ama o herşeye bedel. Onun için her gece uykusuz kalmak bile bir keyif"

'SAMSUNSPOR'A DESTEK GEREK'
"Komşularımla, takımdaki arkadaşlarımla, bizi gönülden seven taraftarımızla ilişkilerim çok düzgün ve sağlıklı. Taraftarlarımızın bana sahip çıkması beni çok mutlu ediyor. Eğer takım halinde üst sıralara oynarsak taraftarımızın bize bakış açısının daha da pozitif olacağına inanıyorum. Samsun, büyük bir şehir ve Samsunspor köklü bir kulüp. Ancak maçlara fazla ilgi yok. Biz takım halinde bir seri yakalarsak taraftarlarımızın da ilgisi artacaktır. Şunu da söylemeliyim bu takıma bu zor gününde herkes destek olmalı, destek vermeyenler de en azından köstek olmamalı"

'İLK BAŞLARDA ÇOK ZORLANDIM'
"Samsunspor'a bilindiği gibi son anda transfer oldum. Süper Lig'de yer alan bazı kulüplerden yanıt bekliyordum. O kulüplerde görüşmelerimiz olumsuz sonuçlandı. Samsunspor'da beni daha önceden aramıştı ve transferim olumlu sonuçlandı. Kısmet Samsunspor'a imiş. Buraya geldiğim ilk zamanlarda çok zorlandım. Çünkü sezon öncesi hazırlık kampı geçirmemiştim ve çok ciddi antrenman eksiğim vardı. Kendi kendime idman yapıyordum ama onlar asla yeterli değildi. Samsunspor'da, 15 günlük çok yoğun bir çalışma döneminin ardından kaleye geçecek duruma geldim ve oynamaya başladım"

'SEZON BAŞINDA KİLOM FAZLAYDI'
"Samsunspor'a transferim gerçekleştiğinde ve antrenmanlara çıktığımda herkes benim çok kilolu olduğumu söylüyordu. Sezon başı için bunu söyleyenlere hak veriyorum. Çünkü dediğim gibi hazırlık kampı yapmamamdan kaynaklanan kilo artışı oldu. Ancak sıkı bir çalışmaya girdikten sonra fazla kiloları da kısa sürede attım. Şu anki mevcut halim benim için ideal. Eğer ben bu kilodan aşağı inmek istesem de düşemem. Ben fiziğimle ve kilomla barışığım. Yaptığımız antrenmanlarla da fiziksel olarak çabukluğumuzu geliştiriyoruz. Şu anda kilo açısından bir sıkıntı yaşamıyorum"

'MALATYA YENİLGİSİNE KAHROLDUM'
"Futbolda, alınan galibiyetin de mağlubiyetin de etkisinde kalırsanız başarılı olamazsınız. Bir sonraki maçta olumsuz etkilenirsiniz. Samsunspor'da bu sezon şu ana kadar oynadığımız maçlar içinde en üzüldüğüm müsabaka Malatyaspor karşılaşması oldu. 3-1 öndeyken 3 gol yiyerek mağlup olmamız beni çok üzdü. Ancak yenilen gollerde yapabileceğim birşey yoktu. Çünkü toplar hep direklerin dibine indi. Hatta o maçta frikik golünü kurtaracağım diye direğe çarptım ve sakatlandım. Malatyaspor maçından sonra 2 hafta sakat sakat futbol oynamak zorunda kaldım"

'GOL ATMADAN FUTBOLU BIRAKMAM'
"Karşılaşmalardan sonra analiz yaparım. Hatalarımı tespit eder, bir daha tekrarlamamaya çalışırım. Altay maçında Şeyhmuz'un attığı golde kendime çok kızdım. Olduğum yerde topa çıktım, Şeyhmuz bana faullü yüklenerek golü attı. Aslında bu tür gol pek yemem ama O gole çok üzüldüm, maçtan sonra kendi kendimi yedim. Bir kaleci olarak en büyük hayalim bir gol atabilmek. Bu fırsat Antalyaspor ile oynanan kupa maçında elime geçti ancak penaltıyı kaçırdım. O golü atsaydım takımımız tur atlayacaktı, kaçırınca adeta dünyalar başıma yıkıldı. Ama bir gol atmadan futbolu bırakmayacağım.

'GENÇLERİMİZ SÜPER LİG DÜZEYİNDE'
'Samsunspor, Türk futbolunun marka kulüplerinden bir tanesi. Geçmiş yıllarda futbolcular bu kulüpte oynamak için birbiriyle yarışırdı. Üç büyüklerden sonra oynanacak ideal kulüplerden biriydi. Ancak şu anda zor anlar, zor zamanlar geçiriyor. Ama sorunlar zamanla aşılacaktır. Umutlu olmak için neden çok. Takımda geleceği olan, kendilerini geliştirdikleri taktirde Süper Lig'de oynayabilecek yetenek ve yeterlilikte genç futbolcu kardeşlerimiz bulunuyor. Bu arada defanstaki arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Kenan, Gökhan ve Can ile çok iyi bir uyumumuz var."

FUTBOLU SAMSUN'DA BIRAKACAĞIM
Samsun'da mutlu bir hayat sürdüğünü belirten Hasan, futbol hayatını Samsunspor'da noktalamak ve burada jübile yapmak istediğini söyledi

'SEMBOL OLMAK İSTERİM'
"Sezon sonunda Samsunspor ile sözleşmem bitiyor. Profesyonellikte yarının ne getireceğini şimdiden bilemezsiniz. Ancak Samsun'u da, Samsunspor'u da çok sevdim. Oğlum Çınar da burada doğdu. Samsun, Çınar'dan dolayı bizi biraz daha kendine bağlıyor. Samsun, şehir olarak da çok güzel. Daha önce rakip takımlarda oynarken müsabaka için Samsun'a geldiğimizde bu kadar şirin bir şehir olduğunu farkedememişim. Yaşayınca güzelliğini daha iyi farkettim. İnşallah uzun yıllar Samsun'da kalırım ve jübilemi de burada yaparım. Samsunspor'un sembol olmuş futbolcuları arasına girmek ve bu kulüpte futbolu bırakmak isterim. Doğrusu çok da güzel olur. Umarım herşey yolunda gider ve bu dileğim gerçekleşir."

GÜMÜŞDAĞ'A ELEŞTİRİ COŞKUNDERE'YE ÖVGÜ
Deneyimli kaleci, Hayrettin Gümüşdağ ile Ercüment Coşkundere'yi karşılaştırdı

'FELSEFESİNİ TASVİP ETMEZDİM'
"Sezon başında hocamız Hayrettin Gümüşdağ idi. Şimdi takımın başında Ercüment Coşkundere var. İki hocamızın gerek insani ilişkileri, gerekse futbol felsefeleri çok farklı. Hayrettin hocanın felsefesi takıma uymadı. Bizi 2 gün önceden kampa alır, çok sıkardı. Onun döneminde neredeyse ailemizi göremeyecek duruma gelmiştik. Onun felsefesini tasvip etmezdim."

'ŞİMDİ VERİMLİ ÇALIŞIYORUZ'
"Ercüment hocamızın gelişiyle herşey değişti. Çalışmalarımız eskiye oranla çok daha zevkli geçiyor. Antrenmanlara büyük bir keyifle geliyorum, idmanlar neşe içinde geçiyor. Sanırım takımdaki bütün arkadaşlarım da benim gibi düşünüyor. Bu arada kaleci antrenörümüz Mehmet Bayraktar ile de çok düzgün bir iletişimimiz var. Mehmet hoca, antrenman programımızı düzeltti. Şimdi direkt performansımızı yükselten bir çalışma uyguluyor."

CurvaSudSamsunspor

hasan benim hoşuma gidiyor bizde bırakmak istemiş futbolu buda beni çok memnun etti

Meskenler

aslında bıızm lıgdekı en deneyımlı kalecılerden bırı bıraz formsuz gıbı zamanla daha ıyı olucaktır bence

Sadece Samsunspor

son 5 senedir hep dandik kaleciler geldi, hasan onların hepsinden üstün ama biraz daha iyi olabilir ;)

esedullah

helal be Hasanım sen de bizim Hemşerimizsin artık

kaan

Hasan pehlivan gibi mübarek ama antremanlı olsa daha güzel olur.Tecrübesinede diyeceğimiz birşey yok tek isteğim cengizi iyi yetiştirsin gerçekten yetenekli o çocuk umarım samsunsporumuza faydalı olur her ikiside.

veis

tamam iyi kaleci hatda samsuna gelen yıllar sonra en der saglam kalecilerden ama  sevgili hasan çocugun dogdu diye öyle hemen SAMSUNLU olunmuyor.biraz acı çekeceksin kahırlanacaksın kalbinin her anı samsunsporla atacak ki sen samsunlu ve BÜYÜK SAMSUNSPORLU OLUCAKSIN.

tanju55

ya veis kardesim kani isinmis samsuna...
ben samsunluyum diyor...
buna sevinmemiz lazim...
sen gelmis cekeceksin diyorsun...
belki de haklisin ama herkezde hasan gibi degil...
o bu söyledikleriyle bize olan sevgisini gösteriyor bizde ona destek olmaliyiz...

tanju55

mesela macta samsunlu hasan diye tezahurat yapmaliyiz ki bu onun icin ayri bir motivasyon olur...

veis

sevgili tanju bu kadar basit olamaz samsunlu ve samsunsporlu olmak tabiki söyledikleri güzel şeyler ama ben bide bardagın diger tarafından bakdım.

tanju55

dedigim gibi veis kardesim hakli olabilirsin ama benim demek istedigim takimin durumu ortada futbolculara moral vermemiz lazim desteklememiz lazim...
yoksa senin dedigine bende katiliyorum.. ;)

jean

eray kovasindna iyidir simdilik bize yetiyor