Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Ziya Nur Aksun'un Beylik'ten Cihan İmparatorluğu'na adlı kitabına başladım.
Osmanlı'nın kuruluşundan, dolayısıyla Osman Bey döneminden başlayıp, Yavuz Sultan Selim'in ölümüne kadar geçen süreci anlatıyor.
Daha başlarındayım ama farklı bir kitap olacağını düşünüyorum şimdiden.

HoliganSamSunLu

hakan55

Hüseyin Nihal ATSIZ' ın  -Bozkurtların ölümü- ve -Bozkurtlar diriliyor- romanlarını Ötüken yayıncılık tek kitap da birleştirmiş. Şuanda onu okuyorum.
Hüseyin Nihal ATSIZ -Bozkurtlar-

mehmet yılmaz

Benim en iyi 11'im şudur; 1- Cengiz Aytmatov 2- Ömer Seyfettin 3- Tarık Buğra 4- Necip Fazıl Kısakürek 5- Peyami Safa 6- Mehmed Niyazi 7- Mustafa Kutlu 8- Cengiz Dağcı 9- Beşir Ayvazoğlu 10 -A.Turan Alkan 11- İskender Pala... 

HoliganSamSunLu

Alıntı yapılan: hakan55 - 07 Şubat 2012, 22:18:14
Hüseyin Nihal ATSIZ' ın  -Bozkurtların ölümü- ve -Bozkurtlar diriliyor- romanlarını Ötüken yayıncılık tek kitap da birleştirmiş. Şuanda onu okuyorum.
Hüseyin Nihal ATSIZ -Bozkurtlar-

tek kitaptamı birleştirmişler yoksa ikisini bir aradamı satıyorlar.?

hakan55

Alıntı yapılan: HoliganSamSunLu - 10 Şubat 2012, 14:06:09

tek kitaptamı birleştirmişler yoksa ikisini bir aradamı satıyorlar.?

Tek kitap halinde Bozkurtlar adında çıkarmış ötüken yayıncılık.Zaten önceden de böyle satılıyormuş sonra ikiye ayırmışlar sonra tekrar birleştirmişler.Yaklaşık 150 sayfasını geride bıraktım gerçekten her türkün okuması gereken bir eser.

ahmetsefa55

yeni başlayanlar için önereceğiniz kitaplar var mıdır ?

mümkünse sürükleyici olsun , içinde olağanüstü şeylerin olmasın (canavarlar gibi vs. harry poter stayla )

kitabı okudugunda ıyı kı okumusum dıyebılecegımız hayatımıza değer katabilecek türden gezi , roman , tipi ;

ya da tarihten bir olay olabilir ; özellikle yakın tarih vs.

önerilerinizi bekliyorum  :-*

Atakumlu

Alıntı yapılan: muhalif - 10 Şubat 2012, 19:52:49

mümkünse sürükleyici olsun , içinde olağanüstü şeylerin olmasın (canavarlar gibi vs. harry poter stayla )

kitabı okudugunda ıyı kı okumusum dıyebılecegımız hayatımıza değer katabilecek türden gezi , roman , tipi ;

önerilerinizi bekliyorum  :-*

kardesim askerde bir dunya polisiye kitap okudum aralarında en begendigim Michael Connolly nin Şair adlı kitabı idi ... tavsiye ederim polisiye kitap okurum dersen vede bulabilirsen oku derim  ;)

Burak

Alıntı yapılan: muhalif - 10 Şubat 2012, 19:52:49

önerilerinizi bekliyorum  :-*

sürükleyicimi istiyon birader. Ben normalde roman okumam kitabı elime almak için bazen savaş veririm ama son senelerin meşhur kitaplarından birisini önereceğim kesinlikle oku derim OLASILIKSIZ  :ok 3-4 günde bitirdim sadece akşamları okuyarak

emre

olasılıksız çok iyidir ayrıca işin içine tarihte girecekse İskender Pala'nın Şah ve Sultan'ı veya Okay Tiryakioğlu'nun Yavuz kitabı çok iyidir.

ahmetsefa55

mehmet yılmaz

Atsız'ın Bozkurtlar'ı oku...
Yeni başlayanlar için idealdir.. ;)

Bir de Mustafa Kutlu, Uzun Hikaye.
Sonrasını sonra yazarım :)

Ollivanders

Gün olur Asra bedel abi başkasını bilmem. Fena etkilemişti beni :)

##kdc##

"Bir Cingen'in Anatomisi" yeni başlayanlar için çok yakında...

Musti

Şu an okumuyorum ama az önce NTV'de yayınlanan programda bir kitap tanıtımı yapıldı. Kitap Kurtuluş Savaşı yılları Anadolu'daki halkın durumu anlatılıyormuş. Kitapta Samsun da geçiyor. Yabancı bir gazetecinin notlarından oluşuyormuş. Ayrıca bu gazeteci Atatrük ile konuşan ilk yabancı gazeteci imiş. Çok merak ettim. En kısa zamanda edineceğim. Benim gibi merak edenlerle paylaşmak istedim.

Alıntı'Bilinmeyen Türkler' 90 yıl sonra ortaya çıktı
Amerikalı bir gazetecinin 90 yıl önce Anadolu'da çektiği foğraflar ve aldığı notlar ilk defa ortaya çıktı.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Osmanlı İmparatorluğu tarihçisi Heath W. Lowry tarafından kaleme alınan "Bilinmeyen Türkler" kitabı yayımlandı. Kitapta 1921 Anadolu'suna ait daha önce hiç yayımlanmamış fotoğraflar, Mustafa Kemal ile yine aynı tarihlerde yapılmış bir röportaj ve özel fotoğrafları yer alıyor:

1920 - 1921 kışında Ankara'yı ziyaret eden genç bir Amerikalı gazeteci olan Clarence K. Streit'ın notları ve fotoğraflarından yola çıkılarak yayıma hazırlanan kitap, Heath W. Lowry imzasıyla Bahçeşehir Üniversitesi Yayınları'ndan çıktı.

Clarence K. Streit, ileride Union Now adlı kitabın yazarı ve savaşı önlemek için dünya demokrasilerinden bir konfederasyon oluşturmayı tasarlayan uluslararası hareketin kurucusu olarak ünlenmiş bir gazetecidir. 1921'in başında kontrol ettiği Anadolu'da iki ay geçirir. Bu süre içerisinde yirmi altı gün Ankara'da kalır ve Mustafa Kemal Paşa da dahil olmak üzere birçok kişiyle tanışıp mülakatlar yapar (Büyük Millet Meclisi Başkanı seçildiğinden beri Mustafa Kemal Paşa ile konuşan ilk yabancı gazetecidir). Seyahati boyunca 200'e yakın fotoğraf (yine yayımlanmamış) çekmiş olup 120 tanesi Lowry'nin çalışmasında yer almaktadır.

Seyahatinin akabinde Streit Paris'e döner ve orada Bilinmeyen Türkler ismini verdiği, Türkiye'deki deneyimlerini ayrıntılı şekilde anlattığı kitabının taslağını oluşturur. Ancak kitap İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yayınevleri tarafından basılmaz. Nedeni de Streit'ın Mustafa Kemal Paşa'yı başarılarından dolayı Türk George Washington olarak anımlaması ve tarihteki ilk Türk Cumhuriyeti'nin kurulacağını iddia etmesidir. Bugün, kitabını yazdıktan tam doksan sene sonra en sonunda gün ışığını görebilmiştir.

"ÇOCUK ASKERLER VE İLKOKULDA VALS YAPAN ÇOCUKLAR"
Birçok benzersiz katkılarının dışında Lowry tarafından gözden geçirilmiş, hazırlanmış ve notlandırılmış haliyle Streit'ın kitabı az bilinen şu konulara fotoğraflar aracılığıyla ışık tutmaktadır:

* Milli Mücadele ve liderine karşı Anadolu köylülerinin tavrı;

* 1921 kışında Anadolu köylerinde savaş koşulları;

* Çocuk askerlerin savaşta oynadıkları önceden bilinmeyen rol;

* Mustafa Kemal'in dinin önemi, Osmanlı Hanedanı'nın geleceği, Anadolu'da komünizminoynadığı rol ve Bolşeviklerle ilişkiler hakkındaki görüşleri;

* Samsun, Çorum, Ankara, Eskişehir ve Antalya'da savaş döneminde gündelik hayat;

* Ankara hükümeti tarafından eğitime verilen önemin Streit'ın Eskişehir'deki okulları ziyareti sırasında gördükleriyle örneklendirilmesi (Bir tanesinde ilkokulda erkek ve kız çocuklarının birlikte vals yaptığı görülmektedir)