Samsunlu Ünlü Şair Cemal Safi Samsunda

Başlatan YaşarDoğu, 03 Haziran 2010, 14:20:15

« önceki - sonraki »

YaşarDoğu

03 Haziran 2010, 14:20:15 Son düzenlenme: 03 Haziran 2010, 19:51:14 YaþarDoðu

Samsunlu ünlü şair ve söz yazarı Cemal Safi 04.06.2010 Cuma günü saat 18.00 de yani yarın    Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezinde  ( Eski Askeri Hastane-Meydandaki Tekel Binalarının karşısı) bizlerle sohbet ve imza gününe katılmak için Samsunumuza geliyor.

05.06.2010 Cumartesi akşamı  saat 20:00'da SAMSUN Atatürk Kültür  Merkezi'nde Cemal Safi Şiir Dinletisi olacaktır.

Şiire ilgi duyanların , yada edebiyat ile yakinen ilgilenenler mutlaka orda yerini alacaktır.

Cemal Safi ;

Alıntı1938 yılında Samsunda doğan Cemal Safi, şiir dünyasına adım attığı günden bu yana daha önce örneği olmayan bir teveccüh ile karşılandı.Bugüne kadar Vurgun, Sende Kalmış, Kıyamete Kırk Kala ve Ya Evde Yoksan adlı şiir kitaplarını çıkaran Cemal Safi'nin 150 kadar şiiri bestelendi.

Türk Dil Kurumu tarafından Türkçe'yi en etkin ve güzel kullanan şair olarak ödüllendirildi.Başta Romanya'nın en saygın edebiyat ödülü olan Eminescu madalyası olmak üzere defalarca Hürriyet'in Altın Kelebek, Milliyet'in Yılın En Sevilen Şarkıları birincilik ödülleri ile TRT'nin Yılın Şairi gibi sayısız ödüle layık görüldü. Şiirleri İtalyanca, Rumence ve Arnavutçaya çevrildi. Yaşayan en büyük şair olarak görülen Cemal Safi, Ankara'da yaşamakta olup, her yıl değişik şiir geceleri sohbeleri düzenlemekte ve çeşitli etkinliklere katılmaktadır.

Alıntıİlk şiirlerini Orhan Gencebay besteledi. 1990 yılında, Rüyalarım Olmasa, 1991 yılında, Vurgun adlı bestelerin güftekarı olarak iki yıl ard arda yılın şairi seçildi. 1990 yılında müzikli bir şiir kasedi çıkardı. 1993 yılına kadar yazdığı şiirleri, Vurgun adlı ilk kitabında yayınladı. İkinci şiir kitabı ise Sende Kalmış 'tır. Şairin bu güne kadar 40 tanesi Orhan Gencebay tarafından olmak üzere, 150 civarında şiiri bestelendi.
Şair, yaz aylarını geçirmekte olduğu Akçay'da her yıl Akçay Şairler ve Bestekârrlar Festivali 'ni organize etmektedir
vikipedi

Ben hem yarın ki imza ve sohbet gününnde hemde şiir dinletisinde yer almayı düşünüyorum.

mehmet yılmaz

Süleymancığım, yarınki imza gününe ben de geleceğim inşallah... Cumartesi günkü program 20'de, 21.30 gibi çıkıp halısahaya geçmek niyetiyle onda da bulunabilirim.

Yarın bir Samsunspor atkısı hediye etmeyi düşünüyorum Cemal Safi'ye... Bildiğim kadarıyla Ankara'da oturuyordu, o yüzden Başent Samsunspor atkısı olabilir :)

Gelmek isteyen varsa bekleriz. Samsun'un değerlerine sahip çıkmak ve onlara Samsunspor'u hatırlatmak lazım...

1- yaşardoğu
2- samsuni

Kaya

Çok önemli bir isim hatta yaşayan bir efsane Cemal SAFİ.Bende bulunmaya çalılşacağım,ayrıca Balıkesirde otelinin olduğunu ve orada yaşadığını duymuştum.

mehmet yılmaz

Üstada bir Samsunspor kitabı hediye ettik.
Üstünde şunlar yazıyordu;

Samsun'un şairi, hoş geldin şehre,
Cümlen daim olsun, yaz Cemal Safi
Gönül dünyan benzer coşkun bir nehre;
Söylenmez üstüne söz Cemal Safi

Sevda denen derdi, okudun bize
Her yürek atışı senden bir dize
Şiirin aşk üfler; hissiz, kalpsize
Karasevdalarda, iz Cemal Safi...

Acizane benim yazdığım mısralardı bunlar, orada, huzurda okuyunca Samsunlu şairler meclisine davet ettiler :) Dedim, ben şair değilim, Samsunsporluyum :)

Kendisi Ankara'da yaşıyormuş ( Kendi tabiriyle yaşamak denirse eğer ) Bu yüzden Başkentli Samsunsporlular atkısı tam isabet oldu, hakikaten çok sevindi.

Herkes Samsun'un sanatçısına sahip çıkamadığından dem vuruyordu. Kürsüye geldim ve bunun doğru odluğunu lakin Samsun'un futbol takımına da sahip çıkamadığını söyledim. Biraz bahsettim bazı şeylerden, sonra da bir Cemal Safi başlığında yazdığım, abimle ilgili bir hatırayı anlattım.

Cemal Hoca gelmeden evvel, ilginç bir ortamdı, çoğu şair ya da sanat müziğiseverdi. Süleyman'la bir ara kürdi-hicazkar bilmiyoruz ama bari Şinanari-şimşekler yapalım dedik :)

Cemal Safi, iyi bir Samsunlu. Çocukluğunun Samsun'undan bahsetti biraz. Sonra şiir felsefesinden ve aşka bakşından söz etti. Şiire meraklı bir kişi olarak ilgimi çekti söyledikleri. Aruz, serbest, hece ölçüsü gibi konular ve aşka bakışta aynı şeyleri düşündüğümüzü gördüm.

Yarın saat 8'de AKM'de ücretsiz bir şiir dinletisi var üstadın...

Bir de Vurgun şiirindeki unutulmaz,
Seninle cehennem ödüldür bana
Sensiz cennet bile sürgün sayılır kısmını açıkladı. Zaten ortama selamun aleyküm diyerek giren inançlı bir insadı, o mısralarda mecaz sanatı kullandığını söyledi ve şöyle örneklendirdi. Mesela Samsun benim için cennet gibidir ama yanımda sevgilim yoksa o cennet bir cehenneme dönüşbilir...

YaşarDoğu

Bu akşam üzeri olan imza ve sohbet gününe Samsuni hocam ile birlikte katıldık.Şair Cemal Safi çok naif , çok beyefendi ve anlamlı konuşmları ile bizleri mutlu etti.Ve her anlattığı bir olaydan sonra konuyu şiirle bitirmesi ayrı bi tat verdi bizlere.

Katılanlar birkaç konuya değindi.Bazıları Samsunluların yada Samsun halkının hiçbir sanaatkarına sahip çıkmadığından yakındı ve Üstad da aynısını dile getirdi ve Samsun dan heralanda ünlü çıktığını ve sahiplenmemiz gerektiğini vurguladı..Şiir Dinletilerini  yapan muhterem her çarşamba ortalama 60 kişi ile Şiir dinletilerini gerçekleştirdklerini söylerken bu akşamki imza ve sohbet gününde  en fazla 30 kişi vardı yada yoktu.Yani söyledikleri ile yaptıkları  arasında dağlar kadar fark vardı.Üstadın konuşmlarına müdahale içinde olmak , sözünü kesmek , konuşurken mırıldanmak hele hele toplantıyı organize eden admın mikrofon başında iken telefonunun çalması üstada ne kadar saygılarınında olduğunu göstermiş oldu.Aralarında yine küstah , laçka bir kişilik vardı ki birileri ona mevki makamın insanı adam yapmadığını  ahlak , karakter , terbiyenin insanda olmazsa olmazı olduğunu öğretmemiş.

Samsuni hocam  Sanatçıların yanında şehrin markası olan Samsunspor unda yalnız olduğunu i desteksiz olduğunu anlatan güzel bi konuşma yaptı, kendisine teşekkür ederim yine.

Üstadın Vurgun adlı şiirini içtenlikle okuması çok ama çok güzeldi.Çektiğim video ve resimleri paylaşıcam birazdan.

Atakumlu

Alıntı yapılan: samsuni - 04 Haziran 2010, 21:46:02
Samsun'un şairi, hoş geldin şehre,
Cümlen daim olsun, yaz Cemal Safi
Gönül dünyan benzer coşkun bir nehre;
Söylenmez üstüne söz Cemal Safi

Sevda denen derdi, okudun bize
Her yürek atışı senden bir dize
Şiirin aşk üfler; hissiz, kalpsize
Karasevdalarda, iz Cemal Safi...

abi o ne guzel bi siir...helal olsun sana... >l< >l< >l<

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: AtAKuMLu55 - 04 Haziran 2010, 21:53:32
abi o ne guzel bi siir...helal olsun sana... >l< >l< >l<

Oradakiler de öyle dediler zaten :) :)

Ama Cemal Safi'nin yanında çıkıp da ben de şairim denilmez bir; ikincisi ben yaklaşık 12 yıldır şiir yazmıyorum, çünküDivan Edebiyatını okumaya başladım ve düşündüm, "bu mısralar yüzyıllarca önceden yazılmışken çıkıp da ben de şiir yazıyorum" denilmez! Çok ayıp olur...

Cemal Safi, hece ölçüsünü çok iyi kullanan bir halk şairi. Şiirde bir zirve değil belki ama doğl bir yeteneği var, şair ruhlu yaradılmış. Orada da dedim, burada olmamaın iki sebebi var, birincisi sizin iyi bir şair olmanız, ikincisi ise Samsunlu olmanızdır...

Serkan

yanlız çok fena çıkmışsınız resimde  (=

YaşarDoğu

55.hakan

Başkentli samsunsporlular olarak bizim atkıyı verdiğin için teşekkürler,Cemal Safi benim için de çok değerli bir şair onu Orhan Gencebay'ın bestelerinden tanıdım.Bizim için önemli bir değer maalesef yeterince sahiplenemiyoruz önemli değerlerimizi.Başka bir şehirden olsa ezbere bilinirdi memleketi

YaşarDoğu

Atakumlu

mehmet abi , süleyman abi  sizleri ayakta alkıslamak istiyorum  >l< >l< >l< >l<   

bide ordaki samsununda yarısı trabzon lu diyen dangalaga da yuh diyorum  >:( >:(

Serkan

Mehmet abi bazen diyorumkii sendeki şu dil bende olsa neler yapardımda sonra vaz geçiyorum cehennemde odun olmaya gerek yok :D

kerem55

>l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< >l< :-X :-X :-X

Ertuğrul Sağlam

Bende ileri derecede bir Cemal Safi hayranıyım, maalesef konu başlığını görmediğim için üstadı canlı dinleme ve tanıma şansını kaçırdım üzgünüm zzzzz zzzzz zzzzz