Uçak Nasıl Uçar?

Başlatan berusa55, 14 Haziran 2010, 12:04:01

« önceki - sonraki »

berusa55

14 Haziran 2010, 12:04:01 Son düzenlenme: 14 Haziran 2010, 12:05:56 berusa55
AlıntıBir uçak nasıl uçar ? Sanılanın aksine bir uçağı havada tutan parçası motor değil kanadıdır.Motor sadece öndeki havayı alır ve arkaya doğru iter.Bu bir itme gücü (thrust) sağlar.Bu güç sayesinde uçak ileri doğru hareket eder.Uçak ileri doğru hareket ederken kanadının kesit (Airfoil) yapısından dolayı kanadın alt yüzeyinde yukarı doğru bir kaldırma kuvveti (Lift) doğar.Bu aradada hava , içinde ileri doğru hareket eden uçağa karşı bir direnç (drag) gösterir.Uçağın sürati arttıkça kanadın kaldırma kuvveti artar.Bukaldırma kuvveti yerçekimi (Gravity) ve hava direncinin (Drag) toplamından fazla olduğunda uçak yerden havalanır.Kısacası uçak uçmaya başlar. Kaynak: Ucakciyiz.biz

Ucak Nasil Ucar ?

babasamsunlu

Ersin kardeşim paylaşım için teşekkürler..

Peki Samsunspor nasıl uçar veya Şenol Demirci nasıl elden kaçar gibi sorularında bir bilimsel açıklamasını bulup bize açıklayabilirmsiin..Bunları açıklayabilmen için en az  2 üniversite 4 doktora gibi şeyler yapman lazım :D :D

berusa55

Samsunspor'umuzun uçuşundan ve Şenol transferinden ümidi kestiğim için kendimi bunlara verdim ya dostum ;) :D

babasamsunlu

:D  Şükret sen yine bilim işlerine sarmışsın.Yakında alkole saracaz hepimiz.

Orhan Gencebayın,Ümitsiz Aşk şarkısına film çevirecez.. :D :D :D

Burak

bunu sevmedim uçak kazası raporu daha güzel :D

gurbetçi55