Teoman Taş ( Timofte ) için yazılan yazılar

Başlatan ZiyaAdnan, 26 Ocak 2008, 04:26:17

« önceki - sonraki »

kritik55

onun arkasından hangi samsunlu yurumezmiş şaşarım

amasra

Ölüm,
Düşerse bir şahın ayağına,
Ağlarsa bir sabah gül dalı,
Kalırsa bir yavru yetim,
Adın kalleş olsun.

feticalik

Diyecek tek bir söz var sanırım. 'Terk Etmedi Sevdan Bizi' Teoman Abi Sen Rahat Uyu..

berusa55

Samsunspor denince aklıma, kazadan önce Av.Teoman Taş geliyor.
'Başka diye soranlara inat Samsunspor' derdi.
İstanbul takımlarına karşı tavrı belliydi.
Biraz değil, fazlaca kafa yapımız bu takım tutma olayında uyuşuyordu.
Başkasını değil, "şehrimizin" takımını tutuyorduk.
Ankara'da bir Ankaragücü-Samsunspor maçı sonrası çok kısa görüşmüştük.
Belli bir süre sonra da trafik kazasında hayatını kaybettiği duyumunu almış, ailemden biriymiş gibi üzülmüştüm.
Samsunsporlu taraftarların internet sitelerinde etkili yazılar yazardı.
Maçların ardından yazı yazmasını beklerdim.
Gepegenç yaşta, uzak diyarlara uçup gitmişti.
Samsunspor bana Teoman Taş'ı hatırlatırken, hemen hemen tüm ülkede 20 Ocak 1989'da yaşanan kazayla hatırlanıyor.
Pazar günü Tavşanlı Linyitspor ile oynayan Samsunspor'un taraftarları mükemmel bir koreografiye imza attı.
"Hasretinle, yandı gönlüm" dediler.
O kazada takımın kaptanı olarak yer alan, yaşayan şanslı futbolculardan olan Samsunspor'un tekerlekli sandalyeye mahkum Başkanı Emin Kar'ın maç öncesi TRT'nin emektarı Tansu Polatkan'a verdiği röportajı iyice izledim.
Duygusal, ağlamaklıydı. Sanki o anları hatırladıkça yüreğine hançer saplanıyordu.
Ancak, dimdik ayaktaydı. O da 'Başka diye soranlara inat Samsunsporlu'ydu.
Kırmızı-beyaz-sonradan eklenen kara bir sevda Samsunspor.
Ebedi dünyada huzurlu bir uyku çekmesini dilediğim Teoman abiye selam çakmak geldi içimden.
Biz de 'Başka diye soranlara inat' Aydınsporluyuz Teoman abi.
20 Ocak'ta mükemmel bir anma ve organizasyon gerçekleştiren Samsunspor taraftarını kutlarken, elim kazada hayatını kaybeden futbol şehitlerini anıyorum.
Tabi ki Teoman Taş'ı unutmadan.

Samsunsporlu Teoman abiyi ve futbol şehitlerini unutmayalım. Samsunsporlu arkadaşlarla paylaşmak istedim.
İnternet sitemizde ve gazetemizde de yayınlandı yazı.

Tekrar saygıyla anıyorum hepinizi. Selamlar.

http://sesgazetesiaydin.com/news.php?fn_mode=fullnews&fn_id=21363

Tribün dergi başlığı: http://www.tribundergi.com/forum/viewtopic.php?utm_source=tribunn.com&utm_medium=urlshort&f=1&t=102575

34 SS 1965

6 sene once yine aynı bügün peşembeydi. yine bu siteye bakınırken ibrahim atmıştı mesajı başımız sağolsun diye sen olduğunu anlamadım hangi teoman diyip durdum ama aklıma sen hiç gelmedin abi belki kabullenemediğim için aklıma sen gelmedin.
yıkılmıştık eyüp abi bize çaktırmamak için dışarıda alparslan abi ile konuşuyor evde tek başıma fırladım kapıya annem ve teyzem merdiven başında muhabbet ediyorlar. halimden anladılar birine birşey olduğunu büyükannene mi birşey oldu diye sorduklarında hayır teoman deyince deliye döndüler dönülmiycek gibi değildi. o feryadlar. Apar topar samsuna geliyoruz ama sanki cenazene değil yanına geliyorum ofise geliyorum maça gidiyoruz kafasıyla geliyorum kabullenemedim bir türlü abi. geliyoruz ama sonsuz bir yolculuğa geliyoruz nasılsın abi diyeceğim cevap veremeyeceksin bunu kabullenemiyorum kabullenemedim de hala 6 sene sonra bu sayfaya ilk defa mesaj atıyorum neden site yazmıyorsun diye bana kızardın sen yokken hiç birşeyin tadı yoktu olmıycaktıda seni çok özledim abim

kuzey55

Giderken Bıraktığın Bütün Renkler Siyah Oldu

Her Ocak'ta hüzün çöker üzerimize.Takvimden nefret ettiren kara Ocak...Futbol şehitlerimize üzülürken senin acınla kahrolduk Timofte.Sadece bize değil seni tanıyan tanımayan herkese dokunmuştu zamansız gidişin.Ölenle ölünmez diye söyleniyor,evet ölünmez sadece o yara hep kabuk bağlar.Ve bizim yaramız her Ocak ayında kanar,özlemine özlem katar,ağlatır.Birlikte geçirdiğin anıları gözünde canlandırır,özlemini gidermeye çalışırsın kendince.Ama nafile daha çok özletir. En son kaza yaptğığın arabanla bir halı saha maçı sonrası eve bırakmıştın beni.Bilmezdim seni son görüşüm olacakmış.İnanamamıştım ölüm haberine.Hani sevdiklerimiz ölümsüzdür ya,zor gelmişti inanmak.En zor olan ise seni bir daha göremeyecek olmaktı.Hakkını helal et bize Teoman ağabey.

Bize miras bıraktığın Samsunsporluluk ilkeleri doğrultusunda ilerliyoruz büyük Samsunsporlu.Bugün tribünlerimizde yapılan bütün güzelliklerde en büyük teşekkür senin.Hep hayal ettiğin yerdeyiz ve bunda en büyük pay senin.Teşekkürler cennetin Timoftesi.Seni bir kez daha rahmetle anıyoruz.

http://sadece-samsunspor.blogspot.com.tr/2014/01/giderken-braktgn-butun-renkler-siyah.html

mehmet yılmaz

Yokluğundan Öldü Gönlüm

Aradan tam 6 sene geçmiş; oysa daha dün gibi.

Okul dönüşü çalan telefonum ve bana verilen acı haber; 'Teoman vefat etmiş' cümlesi... O an idrak edemiyorsun, şaka gibi geliyor. Sakindim, hemen bir başkasını aradım ve teyit ettirdim. Halen sakindim, tıpkı onun gibi. O da içinde volkanlar patlasa da belli etmemeyi bilirdi. Ancak ne zaman araçtan inip, yürümeye başladım işte o anda gözyaşlarım yağmur tanelerine döndü.

Vefatının hemen ardından yazdığım bir yazıya rastladım geçen gün. Onun için demişim ki, 'Av. M. Teoman Taş, Samsunsporluluğun amentüsüydü; onun Samsunspor'u tutuşunun yanında ben Samsunspor'un S'sini bile tutuyor sayılmam...' Ne kadar da doğru söylemişim.
O Samsunspor taraftarı olmanın ideolojisini yazmıştı adeta. Birinci madde ise çok açıktı; Samsunspor tek tutulur! Tribünlerde yer alırdı, deplasmanlara giderdi ancak fazlalıkları da vardı. İyi okur, iyi yazardı. Düşünürdü, Samsun için Samsunspor için kafa yorar, kederlenir, sevinirdi.

Ve bir özelliği daha vardı ki, bugünün penceresinden bunu anlayabilmek pek de kolay değil.
Çünkü bugün internet çok yaygınlaştı; Samsunsporlulular olarak sosyal paylaşım siteleri sayesinde çabucak bilgilenebiliyor, organize hareket edebiliyoruz. Ancak 2004 yılında durum böyle değildi. Samsunspor'u sanal ortamda temsil edebilecek bir şeye ihtiyaç vardı ve o da bu açığı kapatmak için büyük bir öngörüyle birlikte samsunspor.biz'i kurmuştu. Site onun bir evladı gibiydi.

İşte o site hem Teoman hayattayken hem de vefatından sonra o kadar çok şeye ön ayak oldu, o kadar güzel dostlukların kurulmasına vesile oldu ki, sıralamaya kalksam sayfalar tutar. Sadece şu son koreografi bile başlı başına bir gurur vesilesidir biz Samsunsporluların.
Keşke o da görebilseydi bunları. Çünkü o Samsunspor taraftarının potansiyeline ve gücüne çok inanıyor, ancak duraklama dönemindeki tribünler yüzünden üzülüyordu. Ama şimdi o tribünler bırakın Türkiye'yi, dünyanın zirvesinde yer alabilecek bir performans sergiliyor.

Keşke görebilseydi...
Yine kendisi gibi bir avukat ve kendisi gibi halis bir Samsunsporlu olan M. Engin Sever abimizin ve arkadaşlarımızın eseri olan 20 Ocak 1989 koreografisinin fikir babası o sayılır çünkü yıllar önce o kaza için'Hasretinle Yandı Gönlüm' klibini hazırlamıştı.

Bu sene onu ilk defa Atakum'da adının verildiği parkta değil de Ladik'teki Kabacagöz köy mezarlığında anacağız. Elbette kabrine yıl içinde ara ara geliyorduk ama bu sefer topluca orada olunacak. Anadolu'da bir köy mezarında medfun bulunan ve tepeden tırnağa Anadolu/Samsun olan kardeşimi bir kez daha dualarla, rahmetle, saygıyla yad ediyorum.

Onun da çok sevdiği bir şairin dediği gibi;
Bu bayrak yere düşmez, ölmedikçe son kuzu...

since1965

Böyle bir insanı kaybedince keşke tanımasaydım diyorum

brigand

O'nun besleyip,büyüttüğü düşünceler bugün ama bu site aracılığıyla ama sosyal medyadan kalbinde bu hissiyatları taşıyan herkesin inanarak taşıdığı ilkeler oldular. O'nu tanıyan tanımayan herkesin kişiliğine, Samsunspor'luluğuna duyduğu saygı, ne kadar güzel bir insan olduğunun temel göstergesi diye düşünüyorum. Bu ahir dünyadan erken sayılacak yaşta göçüp gitti belki ama O'nun ne Samsunspor sevgisi ne de arma uğruna beslediği düşünceler asla yok olmayacak ve yürekten hissederek bu renklerin peşinden koşan her kişi tarafından sonsuza dek yaşatılacak.

utb 55

Bir Ladik'li olarak hayattayken onu tanımamak en büyük utancımdır.

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: utb 55 - 24 Ocak 2014, 17:56:59
Bir Ladik'li olarak hayattayken onu tanımamak en büyük utancımdır.

Utancımdır ifadesi çok ağır. Neden utanç olsun? Üzüntümdür desen daha doğru olur bence.

utb 55

Alıntı yapılan: mehmet yılmaz - 24 Ocak 2014, 19:05:17
Utancımdır ifadesi çok ağır. Neden utanç olsun? Üzüntümdür desen daha doğru olur bence.
Onu tanımayı çok isterdim abi.Aklıma geldikçe inan çok üzülüyorum.

jean

Tanismistik burosunada gitmisligim var numarasi falanda vardi bende vaadesi bu kadarmis gec taniyip erken kaybettik

Kadir ÇELEBİ

Üstad samsunspor heycanı hala devam ediyor umarım yine bizim niyetimiz olur.

5555

Samsunspor'un matemi derin, ateşi sönmeyecek olan acılarla tanıştığı vakittir Ocak Ayı...

Bir yıldızın, bir ağabeyin, henüz hayatının baharında gencecik bir üstadın ruhunu semalara verdiği vakittir...

Seveni elbette çok... Lakin onu görmeden, tanımadan seveni kim bilir belki de daha çok... Kimden bahsettiğimi anlamış olacaksınızdır;

Avukat Muhammet Teoman TAŞ, nam-ı diğer ''TİMÖFTE''...

Bundan tam 36 sene evvel 1978 tarihinde açmıştı gözlerini hayata. Her şeyden üstün kıldığı memleketi ve tek sevdası olan Samsun'da. Gençlik yıllarında Marmara Hukuk Fakültesi ile kesişti yolları. İyi bir avukat olacağı besbelliydi karakterinden...

Bu zamanlar içerisinde en büyük tutkusu olan Samsunspor'a bağlılığı gün geçtikçe artmış, artık bir şeyler için çabalama vakti geldi düşüncesi yer etmişti beyninde...
Hepimizin bildiği üzere, Samsunspor'un sesini sanal ortamda duyurabilmek adına arkadaşları ile birlikte Samsunspor.biz (ss.biz) portalını kurdu. Bu atılım, Samsunspor taraftar portföyünde radikal değişimlere yol açacak, iyi bir taraftar platformu oluşmasına zemin hazırlayacak ilk adımdı... Böyle bir adımı da zaten ''TİMÖFTE'' den başka kim atabilirdi ki...

Tüm bunlar ile birlikte, Türkiye'nin en büyük taraftar platformlarından bir tanesi olan Tribün Dergi'de,  yazılar yazmaya başlar. Mahlası olan ''TİMÖFTE'' ismi ile... Tribün Dergi kullanıcılarının Samsunspor'u tanımasında ki en büyük etkendir TİMÖFTE... Öyle güzel üslubu, insanın içini ısıtan öyle bir karakteri vardır ki, tez zamanda yer edinir orada... Herkes tarafından sevilir hale gelir... Tanıdığı-tanımadığı, gördüğü-görmediği, sohbet ettiği-etmediği herkes tarafından saygı ve sevgi beslenilen bir isim olmuştur ''TİMÖFTE''...

Bilmeyenler için, Daniel TİMÖFTE Samsunspor'un Türkiye'ye getirdiği en yetenekli futbolculardan bir tanesiydi. Mükemmel golleri ve zekası ile o da çok çabuk yer etmişti hafızalarda... Ağabeyimiz M. Teoman Taş'ın TİMÖFTE sevgisi de buradan gelmektedir. O kadar bütünleşmişti ki bu mahlas ile... Tabutunu, Timöfte'nin giydiği maç forması ile birlikte Türk Bayrağımız sarmalamıştı...

Bizler genç nesiller, Samsunspor'u ağabeylerimizin anlattıklarıyla bildik, tanıdık. Her oturduğumuz sohbette, her kelamda muhakkak duyardık M.Teoman Taş ismini... Duruşu ile karakteri ile yaptıkları ve yapacakları ile ve Büyük Samsunsporluluğu ile beslerdik zihinlerimizi...

Birgün Gazetesi köşe yazarı Ziya Adnan şu şekilde anlatmıştı aldığı acı haberi: ''Soğuk, kasvetli, karanlık bir Londra gününde, uzaklardan kötü haberi geldi. Samsun barosuna kayıtlı Avukat Muhammet Teoman Taş, özel otomobili ile Samsun'dan Kavak istikametine giderken, Toybelen yöresinde yolun kaygan oluşu yüzünden direksiyon hakimiyetini kaybetmiş, kullandığı araç takla atmıştı. Gazeteler, Teoman'ın olay yerinde yaşamını yitirdiğini yazdılar.

Okurken öylece kaldım. Yüzünü hiç görmediğim, uzaklarda ki bir dostu yitirmiş olmanın acısı çöktü içime, kelimeler boğazıma düğümlendi.
Oysa paylaşacak daha çok futbol hikayelerimiz vardı.''

Öyle büyük bir Samsunsporluyduki Timöfte... Dostlarından Mehmet Yılmaz abimiz şöyle betimliyordu Timöfte'nin Samsunsporluluğunu: ''Ama eğer Samsunsporluluğun bir Amentüsü var ise, Teoman ona harfiyen iman etmiş bir adamdı...''

Eminim bu yazıdan sonra birçoğumuz böyle güzel bir evlat yetiştiren anne ve babaya şu sözleri söylemek ister: Öyle bir evlat yetiştirmişsiniz ki yaptıkları bugün bize iz oluyor. Bugün daha çok Samsun'u ve Samsunspor'u seviyoruz... Allah sizlerden razı olsun...

Şimdi ise bizlere emanettir senin en büyük sevdan... Boynumuzun borcudur seni genç kardeşlerimize, çocuklarımıza anlatmak... Yeminimiz olsun sana bizim... Bıraktığın bu miras ilelebet yaşayacaktır. Samsunsporluyum diyen herkesin en büyük ağabeyi olmaya devam edeceksin bu hayatta...

Hani neydi senin imzan ağabey, ''Terk etmedi Sevdan Bizi ''...

Tıpkı öyle...

''Terk etmedi sevdan bizi'' hiçbir zaman da etmeyecek...

Sonuna kadar ''Başka diye soranlara inat Samsunspor.''

Allah mekanını cennet eylesin...Ruhun Şad olsun...

''Hicran üstüne hicran,
Dahasına yok derman...
Her gece hayâldesin,
Sözlerde, gönüldesin...''

ÜNİ-SAM
Bağımsız Fikir Oluşumu