Samsun Sempozyumu

Başlatan mehmet yılmaz, 23 Eylül 2011, 11:26:58

« önceki - sonraki »

Sercan

Ben bu sempozyumun afişini Gaziantep Üniversitesi'nde görmüştüm.O zaman ne olduğunu anlamamıştım ama demekki çok kapsamlı bir organizasyon..

mehmet yılmaz

Sempozyum perşembe günü başlıyor.
Bizim sunumlar cuma 15.45'te OMÜ İlahiyat'ta.
Ben perşembe ve cuma günü için bazı konuları paylaşmak istiyorum.

1. gün - persembe
AKM B Salonu
Saat 14-16 - Samsun Üzerine
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Bahaettin YEDİYILDIZ
Prof. Dr. Mehmet ÖZ (Hacettepe Üniversitesi)
Türk Fethinden I. Dünya Savaşına Samsun Şehrinin Nüfus Yapısı:
Genel Bir Değerlendirme
Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ (Gazi Üniversitesi)
Kentler ve İmgeleri Bağlamında Samsun
Prof. Dr. Bekir PARLAK (Uludağ Üniversitesi)
Yaşanabilir Bir Samsun
Doç. Dr. Ferhat Kentel (İstanbul Şehir Üniversitesi)
Toplum ve Kimlikler

**

AKM Salon A
09-10.30 BAĞIMSIZLIK MÜCADELESİNİN İLK ADIMI: Samsun 1919

Oturum Başkanı: Prof. Dr. Mehmet ÖZ (Hacettepe Üniversitesi)
Prof. Dr. Dursun Ali AKBULUT (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Atatürk ve Samsun
Prof. Dr. Mehmet EVSİLE (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Millî Mücadele Sırasında Samsun'da Günlük Hayat
Doç. Dr. Yaşar ÖZÜÇETİN (Ahi Evran Üniversitesi)
Asayişsizlik ve Haksız İşgallere Direniş Bağlamında Samsun
Mustafa ARMAĞAN (Gazeteci - Yazar)
Atatürk'ün Samsun'a Gönderilişiyle İlgili Farklı Yaklaşımlar

Alternatif
OMÜ AKM Kırmızı Salon
09-10.30
EĞİTİM
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Cevdet YILMAZ (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Prof. Dr. Memduh ERKİN (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Değişik Düşünme Formları Sarmalında BULUŞ
Prof. Dr. Zekeriya ULUDAĞ (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Bir Zihniyeti Oluşturmada Yapılandırmacılığın Rolü
Doç. Dr. Seher Balcı ÇELİK (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Samsun Yazılı Basınında Yer Alan Bilişsel Çarpıtmalar: Tarama Çalışması
Yrd. Doç. Dr. Mürsel AKDENK (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Samsun Turizminde Uluslarüstü İşbirliğinde Yüksek Öğretim ve Sivil Toplumda Yeni
Eleman Yetiştirme Modeli; Avrupa ve Akdeniz Bölgeleri Perspektifi
Hülya Ertürk KOÇ (İl Milli Eğitim Md.)
Samsun'da İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri Bünyesinde Kurulan AR-GE Birimlerinin
Eğitimdeki Rolünün Belirlenmesi
II. Oturum 10.45-12.30
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Zekeriya ULUDAĞ (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Yrd. Doç. Dr. Ali YILMAZ (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Öğretim Elemanlarının Performanslarının Öğrencilerce Değerlendirilmesinin
Güvenirliği
Yrd. Doç. Dr. Yaşar BARUT (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Samsun'da Özel Eğitim (Mevcut Durum, Sorunlar ve Çözüm Önerileri)
Yrd. Doç. Dr. Selahattin ÖZYURT (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Samsun İnas Mektebi (Kız Çocuklarına ait İlkokul) Kayıt Defteri Açısından Osmanlı
Samsun'un Demografik Panoraması (1905-1924)
Yrd. Doç. Dr. Yakup KESKİN (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Samsun 2019 Eğitim Vizyonu Projesi Tanıtımı
Cengiz ÇELİK (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi Çalışmalarının Değerlendirilmesi

OMÜ İlahiyat Fakültesi Salonu
14.00-15.30
SPOR
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Seydi Ahmet AĞAOĞLU (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Prof. Dr. Gazanfer DOĞU (Abant İzzet Baysal Üniversitesi)
Bölge Halkına Spor Hizmetlerinin Sunulmasında Belediyelerin Rolü
Prof. Dr. Osman İMAMOĞLU (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Samsun İlinin Sportif Açıdan Tarihi, Mevcut Durumu ve Geleceğine Bakış
Prof. Dr. Özbay GÜVEN (Gazi Üniversitesi)
Türk Kültüründe Spor

15.45-17.15
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Osman İMAMOĞLU
Yrd. Doç. Dr. Mehmet TÜRKMEN (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Sembol Güreşçi Yaşar Doğu'nun Sosyo-Ekonomik ve Sporculuk Hayatı
Yrd. Doç. Dr. Mürsel AKDENK (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Avrupa Birliğinde Engellilerin Eğitim Hakları, Sivil Toplum Kurumları ve
Kuruluşlarında Engelliler Koçluğu Eğitimi: Avrupa ve Akdeniz Perspektifi
Yrd. Doç. Dr. Mehmet TÜRKMEN (Ondokuz Mayıs Üniversitesi)
Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin Türk ve Dünya Güreşindeki Yeri
Mehmet YILMAZ (Eğitimci - Gazeteci)
Samsunspor'un Tarihi ve Sosyal
Değeri

fındık

Sempozyum'un ilk gününde neler var
12 Ekim 2011 / 15:12
Samsun Sempozyumu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın katılımıyla yarın Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) yapılacak.
Samsun ve yöresi ile ilgili her türlü toplumsal, kültürel, ekonomik, coğrafi ve çevresel konuların bilimsel bir ortamda tartışılarak, kayıt altına alınmasını ve sonraki kuşaklara aktarılmasını sağlamak amacıyla düzenlenen Samsun Sempozyumu, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın katılımıyla Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) yapılacak.

Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve OMÜ işbirliğinde düzenlenen ve 62 oturumda 292 bildirinin sunulacağı Samsun Sempozyumu, 13 Ekim tarihinde AKM'de başlayacak. Açılışına, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın da katılacağı sempozyumun açılış konferansını Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Turan "19 Mayıstan Cumhuriyeti Milli Mücadele" konulu sunumuyla yapacak.

AKM A Salon'da düzenlenen birinci açılış oturumunun başkanlığını Prof. Dr. Hikmet Sami Türk yapacak. Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Turçer; "Şehir Planlaması Koruma, Kentsel Yenileme ve Dönüşüm: Samsun İçin Stratejiler", Maltepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Tanyaş; "Lojistik Yönetimi ve Kentsel Lojistik", Marmara Üniversitesi'nden Prof. Dr. Tanay Sıdkı Uyar; "Enerjinin Etkin Kullanımı ve Yenilenebilir Enerji", Sharjah Amerikan Üniversitesi'nden Prof. Dr. İsmail Hakkı Genç; "Değişen Küresel Ekonomi-Politik, Türkiye İçin Fırsatlar ve Tehditler" konulu sunumlarını yapacak

AKM B Salon'da gerçekleşecek ikinci açılış oturumunun başkanlığını Prof. Dr. Bahaeddin Yediyıldız yapacak. İkinci açılış konferansında Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Mehmet Öz; "Türk Fethinden 1. Dünya Savaşına Samsun Şehrinin Nüfus Yapısı", Gazi Üniversitesi'nden Prof. Dr. M. Öcal Oğuz; "Kentler ve İmgeleri Bağlamında Samsun", Uludağ Üniversitesi'nden Prof. Dr. Bekir Parlak; "Yaşanabilir Bir Samsun", İstanbul Şehir Üniversitesi'nden Doç. Dr. Ferhat Kentel; "Toplum ve Kimlikler" konulu birer sunum yapacak.

3 farklı merkez ve 9 ayrı salonda gerçekleştirilecek olan Samsun Sempozyumu'nda; arkeoloji, bağımsızlık mücadelesinin ilk adımı, çevre ve atık su yönetimi, ekonomi ve ticaret, kentleşme ve mimarlık, lojistik, müzik ve güzel sanatlar, turizm, yenilenebilir enerji kaynakları konuları AKM'de, deniz ve su ürünleri, eğitim, ekoloji, inanç, sağlık, spor, tarım, gıda ve hayvancılık konuları OMÜ AKM'de, dil edebiyat, halkbilimi, psiko-sosyal ve kültürel yaşam, sosyal, ekonomik yaşam ve coğrafya, tarih ve sanat tarihi konuları ise Canik Kültür Merkezi'nde sunulacak.

mehmet yılmaz

Bugün açılış yapıldı. Salon tamamen dolu idi. Vali, Bld. Bşk. ve rektörümüz konuştular. Samsun adına olumlu şeylerin de olduğunu hissettiğimi söyleyebilirim. Uzun süredir bir hayalim vardı, o da Samsun Kalesinin aslına uygun olarak yeniden yapılması. Y. Ziya Yılmaz onu değil ama yine de güzel bir haber verdi, eski Samsun'daki kale kapılarının yerlerinin tespit edildiğini ve bunların yapılacağını müjdeledi. Bence o iş zamanla kaleye gider, gitmeli! Spor Bakanı Suat Kılıç, canlı yayınla salona bağlandı. Atatürk kültür, Dil ve Tarih Araştırmaları kurumu başkanı Samsun tarihiyle ilgili bence çok önemli birkaç isim zikretti. Şeyh Hamza, Candaroğlu Hızır Bey... Özellikle şu Şeyh Hamza üzerine çok güzel bir tarihi roman yazılabilir. 1082'deki ilk Türk fetihleri, sonrasında 1184 tarihi, And. Selçukluları, Candaroğullları ve elbette Osmanlı. Samsun Karadeniz'in en eski Türk yurtlarından birisi olmuş.

Öğleden sonraki oturumda
AlıntıAKM B Salonu
Saat 14-16 - Samsun Üzerine
Oturum Başkanı: Prof. Dr. Bahaettin YEDİYILDIZ
Prof. Dr. Mehmet ÖZ (Hacettepe Üniversitesi)
Türk Fethinden I. Dünya Savaşına Samsun Şehrinin Nüfus Yapısı:
Genel Bir Değerlendirme
Prof. Dr. M. Öcal OĞUZ (Gazi Üniversitesi)
Kentler ve İmgeleri Bağlamında Samsun
Prof. Dr. Bekir PARLAK (Uludağ Üniversitesi)
Yaşanabilir Bir Samsun
Doç. Dr. Ferhat Kentel (İstanbul Şehir Üniversitesi)
Toplum ve Kimlikler

panelni tercih ettim. Dğiğieri nasıldı bilmiyorum ama bu gerçekten çok iyiydi. Yıllarca kafamda kurduğum Samsun tespitleriyle ilgili çarpıcı ipuçları elde ettim. Dört panelist de gayet başarılıydı. Soru-cevap kısmı da hayli iyiydi.
En çok sevindiğim nokta ise, bütün bu tebliğlerin birkaç ciltlik kitaplar halinde yayınlanacak olması. Gerçekten çok iyi bir "Samsun Kaynağı" çıkacak ortaya.

Neyse, bizim sunum yarın 15.45'te OMÜ İlahiyat'ta. Müsait olanları beklerim. Programlar haftasonu da sürecek, ilginiz çekecek konular vardır mutlaka.

ahmetsefa55

Samsun kalesi olayın çok sevindim.şehre ayrı bir hava katacaktır.
ben de ilk duydugum da çok şaşırmıştım Samsun da kale olmasına.çok ilginç olacaktır yapılabilirse...

Sercan

Samsun Kalesi gerçekten çok güzel olur. Zaten kalenin yakınında bulunan Saathane Meydanı için güzel projeler var.

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: muhalif - 13 Ekim 2011, 19:37:48
Samsun kalesi olayın çok sevindim.şehre ayrı bir hava katacaktır.
ben de ilk duydugum da çok şaşırmıştım Samsun da kale olmasına.çok ilginç olacaktır yapılabilirse...

Alıntı yapılan: Sercan - 13 Ekim 2011, 20:41:06
Samsun Kalesi gerçekten çok güzel olur. Zaten kalenin yakınında bulunan Saathane Meydanı için güzel projeler var.

Ula uşaklar yanlış anlamışsınız :) Ben dedim ki,

Alıntı yapılan: samsuni - 13 Ekim 2011, 18:59:52
Uzun süredir bir hayalim vardı, o da Samsun Kalesinin aslına uygun olarak yeniden yapılması. Y. Ziya Yılmaz onu değil ama yine de güzel bir haber verdi, eski Samsun'daki kale kapılarının yerlerinin tespit edildiğini ve bunların yapılacağını müjdeledi. Bence o iş zamanla kaleye gider, gitmeli!

Yani şu an kalenin yeniden ihyası gibi bir durum yok. Eski kapıların imarı var. Ortada kale diye bir proje yok, ben sadece ileride olma ihtimali yüksek diye düşündüm.  ;)

Ajan

Konulara bakınca katılınması gereken bir sürü program var ama ne yaparsınız ki liseliyiz  :-X :-[  :( Cilt halinde kitapçıklar yayınlandığı zaman onlardan temin etmek şart

Ayberk

Bence önce yıkıp sonra yeniden yapılması daha eğreti durur. Kapıları tespit etsinler ama aman ha yeniden inşaya kalkmasınlar(bence)

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: Ayberk - 13 Ekim 2011, 21:44:28
Bence önce yıkıp sonra yeniden yapılması daha eğreti durur. Kapıları tespit etsinler ama aman ha yeniden inşaya kalkmasınlar(bence)

Ayberk, benim bildiğim teknik olarak kalelerin önce kapıları yapılır ve sonra onlar duvar örülerek birleştirilebilir. O yüzden kale kapılarının aslına uygun olarak yapılmasının bir mahsuru olmaz ve sonrasında yıkıp tekrar yapmaya da gerek kalmaz. Zaten Samsun kalesi bir Snop kalesi gibi şehrin tamamını kuşatan bir yapı değilmiş, Büyük Cami, saathane, belediye binası hattı en fazla.

ahmetsefa55

abi ben anladım senı.
ama kale kapılarının yapılması bıle guzel bır hava katar dıye dusunuyorum.
mutlu oldum devamı da kale duvarları olması dılegıyle dıyelım  >l<

Ayberk

Anladım Mehmet Abi, ama benim bahsettiğim tarih olmuş, kalıntısı bile kalmamış bir yapının yeniden yapılmaya çalışılması. 100 kişinin 99'u beğenebilir bu fikri ama bana sadece bu örnek için değil, genel olarak ters gelen bir durum :) çok mu takıntılıyım :-\ ;D

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: Ayberk - 13 Ekim 2011, 22:08:07
Anladım Mehmet Abi, ama benim bahsettiğim tarih olmuş, kalıntısı bile kalmamış bir yapının yeniden yapılmaya çalışılması. 100 kişinin 99'u beğenebilir bu fikri ama bana sadece bu örnek için değil, genel olarak ters gelen bir durum :) çok mu takıntılıyım :-\ ;D

Bedestendeki bazılarının halen yerlerinde olduğunu, bunların tespit edildiğini söyledi Y.Ziya Yılmaz. Yani var olan şeylermiş.

Ayberk

O zaman iş değişir, sonuna kadar varım buna :)

AntZ

13 Ekim 2011, 22:27:16 #29 Son düzenlenme: 13 Ekim 2011, 22:37:23 AntZ
Şahsi fikrim elbette bu işin kaleye gitmesi yönünde ama az çok şehri yönetenleri tanıyorsam merkezde şehrin önünü kapatacağı gerekçesiyle böyle bir projeye girmezler ya da karşı çıkanlar olur.

Ayrıca tarihi olmayan sonradan inşaa edilecek kapıların nasıl duracağını çok merak ediyorum. En azından çakma da olsa tarihi dokuda, estetik, güzel iş çıkaracaklarsa isterim elbette. Hadrianus kapısına her önünden geçerken imrenerek bakmışımdır ve Samsun'da böyle güzel eserler olmamasına hayıflanmışımdır  :-[