Bulvar Samsun [A.V.M.]

Başlatan berusa55, 26 Ekim 2009, 16:45:43

« önceki - sonraki »

berusa55

26 Ekim 2009, 16:45:43 Son düzenlenme: 13 Haziran 2012, 01:37:08 Cheregi

AlıntıTanrıverdi'den heyecanlandıran proje

26 Ekim 2009 / 15:08

İş yaptığı alanlarda Türkiye'nin en başarılı holdinglerden Tanrıverdi Holding, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin satamadığı tekel binalarına talip oldu.

Mustafa BİLİK/ Haberexen.com

Şu an atıl durumda bulunan eski tekel binalarının tüm resterasyonunu yaparak alışveriş merkezi ve otele dönüştürmeyi amaçlayan Tanrıverdi Holding, bu çerçevede Samsun'a 30 milyon dolarlık yatırım yapmayı hedefliyor.

Samsunlu işadamı ve Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, eski tekel binalarına yapacağı yatırımla bin kişilik istihdam sağlayacak.

Hatırlanacağı gibi tekel binaları daha önce Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından bir kaç kez satışa çıkartılmış ancak talipli bulunamamıştı. Hatta Büyükşehir Belediyesi satışı hızlandırmak için söz konusu binalarla ilgili "TEKEL" yerine "Regie alışveriş merkezi" ismini kullanmayı tercih ediyordu.

İstanbul'da Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın da katıldığı, söz konusu binalara ilgiyi arttırmak amacıyla tanıtım toplantıları yapılmış ve Başkan Yılmaz yaygın televizyon kanallarında tekel binalarına ilişkin projelerini anlatmıştı. Ancak bütün bu çabalara rağmen tekel binalarının hiç bir taliplisinin çıkmaması Samsun için büyük hayal kırıklığı olmuştu.

Tanrıverdi Holding'in fizibilite çalışmalarını tamamlayarak 30 milyon dolar civarında bir yatırımla tarihi kimliğe de sahip eski TEKEL Binalarına talip olması Samsun'da büyük heyecen oluşturdu.

Verdi markası ile ev tekstil sektörünün lideri Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, Ev Tekstili İhracatcıları Derneği Başkanlığını da yürütüyor. Tanrıverdi Holding ayrıca İstanbul Beşiktaş ilçesinde inşaatı devam eden Türkiye'nin ilk yedi yıldızlı otelinin de sahibi.

Sosyal sorumluluk projeleri kapsamında Samsun'da 10 milyon dolar civarında yatırımı bulunan Recep Tanrıverdi'nin projesi bu nedenle kamuoyundanda olumlu tepkiler alıyor. Samsun'da özellikle eğitim alanında Tanrıverdi ismini taşıyan bir çok eğitim kurumu mevcut.

Kaynak: http://www.haberexen.com/news_detail.php?id=16942

Bu sevindirici gelişme hayırlı olsun. Artık şehrimizin göbeğindeki çirkin görüntüden kurtulmak dileğiyle. Memleketine yatırım planlayan Samsun'lu işadamı sayın Recep Tanırverdi'yi kutlarım.

Kaya

26 Ekim 2009, 16:49:57 #1 Son düzenlenme: 26 Ekim 2009, 17:12:37 yönetici
  ulaa senelerdir çektiğimiz bu çileden bizi kurtarın ya hayatım şu ölü beton yığınlarının etrafında geçti  >:( sigara içmeyene de acayip kokan şehir için çok ama çok kötü bir görüntü oluşturan bu yapıları artık görmek istemiyoruuuumm...

FaTiH_HaN

26 Ekim 2009, 17:28:00 #2 Son düzenlenme: 26 Ekim 2009, 17:30:33 fatih_han55
cok guzel bi gelisme inşallah en kisa zamanda calismalar baslar ve Samsun'umuza yakismayan o gorunumden kurtuluruz. Ayrica Samsun'umuza istihdam saglayacak olmasi zaten hat safa da olan issizlige de bi nebze olsun ilac olur inşallah.

kuzey55

bu adamda manyak para var bidefa samsunspora yardım yaptıgını duymadım.sözde samsunlu işte.

jean

ilk basligi gorunce malatyanin eski baskanini hikmet tanriverdi gecti aklimdan

Sercan

Binalar gercekten tarihi bir ozellige sahip.Insallah bu projede lafta kalmaz...

berusa55

04 Kasım 2009, 04:36:25 #6 Son düzenlenme: 04 Kasım 2009, 04:39:02 berusa55
AlıntıKİMSENİN GÜCENMEYECEĞİ BİR İSİM BULURUZ

Tanrıverdi Holding, yüksek mimar Turgut Toydemir ile birlikte binaların alışveriş merkezine dönüştürülmesine ilişkin proje hazırladı.

Tanrıverdi Holding Yönetim Kurulu Başkan Asistanı Aziz İba, holdingin bugüne kadar Samsun'da yaklaşık 10 milyon dolarlık sosyal sorumluluk projeleri gerçekleştirdiğini anlattı.

İba, holdingin Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi'nin Samsun'un Çarşamba ilçesinden olduğunu belirterek, ''Bunun için Samsun'a yatırımın bizim için ayrıca bir önemi vardır'' dedi.

Tanrıverdi Holdingin bugüne kadar Samsun'da eğitim alanında bazı hizmetler yaptığını, bunlar arasında Recep Tanrıverdi Tekstil Meslek Lisesi, İbrahim Tanrıverdi Meslek Lisesi, Fatma Tanrıverdi Kız Yurdunun bulunduğunu bildiren İba, ''Şirketimizin bu yatırımdaki amacı da öncelikle Samsun'a bir katkı sağlamaktır. Projeyi gerçekleştirirken kentte yaşayan insanların ihtiyaçlarını ve düşüncelerini göz önüne alacağız. Her düşünceden faydalanarak projemizi netleştireceğiz'' diye konuştu.

Samsun Sigara Fabrikasının olduğu alanda bir alışveriş merkezi yapmayı planladıklarını ifade eden İba, şöyle konuştu:

''Alışveriş merkezi, tütün depolarına ve önünde bulunan boş arsaya yapılacak. Arsa kısmında yerin altına 3 kat inşaat yapılacak. Bu inşaatın ikinci ve üçüncü bodrum katları otopark olacak. Birinci bodrum katı ise eski binalarla irtibatlandırılarak alışveriş merkezi yapılacak. Yer üstünde ise herhangi bir yapılaşma olmayacak, meydan sanatsal alanlar ve açık kafeler olarak düzenlenecek.''

Projelerin yüksek mimar Turgut Toydemir tarafından hazırlandığını bildiren Aziz İba, fizibilite çalışmalarının sonucunda yaklaşık 30-35 milyon dolarlık bir yatırım planlandığını kaydetti.

Binaların tarihi eser olduğunu, kurullardan gerekli izinler alındıktan sonra inşaata başlayacaklarını ve 2 sene içinde bitirmeyi hedeflediklerini anlatan İba, tarihi özelliği olan binaların tamamen korunacağını, içlerinin kullanılacağını söyledi.
Alışveriş merkezinin adının, Fransız şirketinin adı olan ''Regie'' olarak düşünüldüğünü ancak bu adın yerel halkın tepkisini çektiğini ifade eden İba, ''Samsun'da kimsenin gücenmeyeceği ortak bir isim buluruz'' dedi.

Samsun Sigara Fabrikası, kent merkezinde 19 Mayıs Bulvarı üzerinde yaklaşık 9 bin 321 metrekarelik alan üzerinde konumlanan 5 bloktan oluşuyor.

Kaynak

Özellikle halkın tepkisini göz önünde bulundurarak Türkçe isim konsundaki hassasiyetlerinden dolayı kendilerini kutlarım. Bir Fransız ismi olan ''Regie'' yerine öz Tükçe'mizden bir isim çok daha yakışık alacaktır.

SSBiz Gençlik

04 Kasım 2009, 10:56:32 #7 Son düzenlenme: 04 Kasım 2009, 13:41:50 SSBiz Gençlik
Biraz Tarih bilgisi yapalım

Osmanlı İmparatorluğumuzun tütün ithalini yasaklaması üzerine 1897 yılında Fransız Regie firmasının ortaklığıyla kurulan "Samsun Sigara Fabrikası", 1994 yılında 19 Mayıs ilçesinde Ballıca Sigara Fabrikası'nın açılması üzerine kapatıldı.

İlk başta "Regie" ismi buradan gelmektedir.

**KaR6**

Ollivanders

Akyol

bezgınbekır

artık şu rutubet kokusundan kurtarsin biri bizi  ;D

SSBiz Gençlik

55.hakan

Bu Tanrıverdi ikinci Menteşeoğlu olmasın Çarşambalıymış zaten  ;)

berusa55

Alıntı

Samsun'daki eski sigara fabrikası ve müştemilatları, alışveriş merkezi ve/veya otel olarak yenilenerek, iki katlı yer altı otoparkı yapılmak üzere ihaleye çıkarıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesinin ihaleye ait duyurusu, 21 Kasım 2009 tarihli Resmi Gazetede yayımlandı. Duyuruya göre, Kale ve Ulugazi mahallelerinin muhtelif parselleri üzerindeki, mülkiyeti Samsun Büyükşehir Belediyesi adına kayıtlı, eski sigara fabrikası ve müştemilatları, Samsun Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Bölge Kuruluna projesi onaylattırılarak, alışveriş merkezi ve/veya otel olarak yenilenerek iki katlı yer altı otoparkı yaptırılacak. Bu yerlerin işletme hakkı Samsun Büyükşehir Belediyesine bırakılarak tapuya 30 yıl süreyle sınırlı ayni hak tesisi (daimi ve müstakil üst hakkı tesisi) yapılacak. Alışveriş merkezi ve/veya otelin işletme cirosundan Samsun Büyükşehir Belediyesine pay verilerek 30 yıl süreyle işletilecek. Süre sonunda bu yerler Samsun Büyükşehir Belediyesine devredilecek.

İhale, 11 Aralık 2009 tarihinde saat 15.00'de kapalı teklif usulü ile belediyede yapılacak. Katılımcılar şartnameyi, Samsun Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi Başkanlığı Gelirler Şube Müdürlüğünden bedel ödenerek temin edebilecekler.

Söz konusu taşınmazların yenileme bedeli ile iki katlı yer altı otoparkının yapım bedeli toplamı tahmini bedeli 33 milyon 500 bin dolar, katılımcılardan alınacak olan geçici teminat tutarı ise 1 milyon 5 bin dolar olarak belirlendi.

Tahmini bedel yalnızca geçici ve kesin teminatın belirlenmesinde kullanılacak olan ihalede taşınmazların işletme cirosundan 1. yıl ile 10. yıl arasında, idareye verilecek olan payın yıllık oranı, minimum yüzde 3 olacak. İhalede yarışma (artırım) bu oran üzerinden gerçekleştirilecek. İhaleye katılmak isteyenler şartnameye göre hazırlayacakları teklif mektuplarını, 11 Aralık 2009 tarihinde saat 15.00'e kadar belediyeye verecekler.

Kaynak: http://www.gazetekolik.net/haber_detay.asp?haberID=5511