Gazete Patronu Genel Yayın Yönetmenine Saldırınca Çalışanlar Toplu İstifa Etti

Başlatan Sadece Samsunspor, 09 Nisan 2008, 17:32:57

« önceki - sonraki »

Sadece Samsunspor

AlıntıGazete Patronu Genel Yayın Yönetmenine Saldırınca Çalışanlar Toplu İstifa Etti

Samsun'da 2.5 ay önce yayın hayatına başlayan 'Denge' gazetesinin çalışanları, gazete patronu Adnan Bahadır'ın küfürlü hakaretleri ve fiili saldırısına uğradıklarını iddia etti. Patronlarının hakaretlerine ve küfürlerine boyun eğmeyeceklerini belirten 24 gazeteci, istifa ederek gazeteyi terk etti. Konuyla ilgili 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nde basın toplantısı düzenleyen Denge Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yıldırım ile Haber Müdürü Ayhan Gonca, ekip olarak geri dönmeyeceklerini belirtti.

Olay hakkında bilgi veren gazeteciler olayı şöyle anlattı: "Gazetede çalışan müdürlerle toplantı yapan Adnan Bahadır'ın, müdürlere isteği doğrultuda haber yapılmasını ve yayınlanmasını istemesine Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yıldırım, karşı çıktı. Bunun üzerine sinirlenen Bahadır, "Maaşlarınızı ben ödüyorum. Maaşını ödediğim adam dediğimi yapar." deyince Yıldırım'ın, "Gazeteci biziz. Bu talep, ahlak ve etik kuralları dışındadır. Kimseye hakaret etmeyiz." demiş. Bahadır, bunun üzerine küfürler savurmuş. Yıldırım'ın üzerine yürüyen Bahadır, Genel Yayın Yönetmeni'ne de iki kez yumruk atmış."

Benzer hakaretlere diğer çalışanların da maruz kalması üzerine Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yıldırım, Yazı İşleri Müdürü Yunus Kılıç, Haber Müdürü Ayhan Gonca, Spor Müdürü Özgür Kalanbak, Reklam Koordinatörü Bilal Bektaş, Görsel Yönetmen Mehmet Ertuğrul, görsel servisten Ayşegül Aslahan, Ergül Demirbaş, Samet Akan, Editör Umut İnci, muhabirler Hakan Çelikbaş, Miraç Öztürk, Erhan Koçak, Berat Gonca, Sezer Sezer, Sıtkı Yüce, Abone Şefi Serkan Koç, Reklam Danışmanları Hanife Arslan, Nezahat Koyuncu ve Semiha Küçük ile 3 yardımcı personel toplu istifa etti.

İşsiz kalan gazete çalışanları, 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti'nde yaptıkları basın toplantısında haklılıklarını dile getirdi. Gazeteciler adına konuşan Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Yıldırım, "Bizler Denge Gazetesi'ni 2.5 aydır çıkaran, devlet ve millet yanlısı, tetikçilikten uzak habercilik yapan bir ekibiz. Gazetemizde devletin ve milletin çıkarları doğrultusunda habercilik yapmaya çalıştık. Zaman zaman patron müdahalesine rağmen habercilik anlayışımızdan taviz vermedik. İşimize sık sık yapılan müdahaleler ve gazete sahibinin makam ve mevkilerdeki kişilere saldırmamızı istemesi, irtica karşıtı haberlere müdahalede bulunmaya çalışması ve haberciliği kendi anlayışları doğrultusunda kullanmak istemesi, gazetecilikle bağdaştırılamaz. Personel arasında fitne çıkarıp bölücülük yapan, gazetenin genel yönetiminin arasında huzursuzluk çıkarmaya çalışan gazete sahibi Sayın Adnan Bahadır'a, gazeteciliğin karpuz satmak olmadığını anlattığımız noktada da sözlü ve fiili saldırıda bulunmuştur. Bunun üzerine yazı, haber, reklam, dağıtım ve yönetim ekibi olarak istifa ettik." dedi.

"Benim paramla çalışan benim borumu öttürecek diyen bir gazetecilik mantığını kabul etmeyen bu ekip, bundan sonraki süreçte gazetecilik ahlakından taviz vermeden doğru insanlarla yoluna devam edecektir." şeklinde konuşan Yıldırım, ekibi için Denge Gazetesi döneminin kapandığını da sözlerine ekledi.

SaMsUnSpOr 55

ben az önce denge gazetesinde çalışan gazeteci özgür kalanbakla msn'de konuştum hiçbir sorunumuz yok felan dedii

Sadece Samsunspor

Alıntı yapılan: 16 SS 1965 - 09 Nisan 2008, 18:57:35
ben az önce denge gazetesinde çalışan gazeteci özgür kalanbakla msn'de konuştum hiçbir sorunumuz yok felan dedii

valla bilmiyorum yazı,haber,reklam,dağıtım ve yönetim istifa etti yazıyor - bu haber 2 gün öncesinin haberi haberler dan almıştım ama site kapalı diye ekleyememiştim linkide bulamadım ama neyse artık ben buldum ekledim

veis

Alıntı yapılan: 16 SS 1965 - 09 Nisan 2008, 18:57:35

muhakkak o yorumu yapacakdır zaten ama sorunlar niye genelde samsunda olur onu anlamak mümkün degil.