Komşu komşunun takımını destekler! (Uzaktan taraftar)

Başlatan mehmet yılmaz, 01 Temmuz 2006, 15:57:06

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

AlıntıKomşu komşunun takımını destekler! (Uzaktan taraftar)

İnsanın memleketinin takımının, 1. ligde olması nasıl bir duygudur bilmiyorum. Hep 3. ligde bulunmanın ve son zamanlarda 3. ligden de düşmüş olmanın acısını da taptaze içimde saklıyorum - ki o ayrı bir şey. Bu karmaşanın beni yer yer futboldan soğuttuğu aşikâr. Oysa Anadolu'da hala sokak aralarında top oynanıyor. Boş bulunan arsalara ikişer ikişer taş dikilerek kaleler oluşturuluverip, adımlar atılarak çocuklar ilk yarı aşağı, ikinci yarı yukarı kaleye vuracak cengâverlerini seçiyorlar. Hatta buralarda oyuna sonradan girenler, hâlâ "aşağı kaleye mi vuruyorum yukarı kaleye mi? " repliğini kullanıyorlar. İşte gördüğüm bu manzaralarla yeniden âşık oluyorum bu güzel oyuna.
Çocukluğumuz taraf olmanın anlamının ne demek olduğunu bilmeden geçiyor, taraftar olmanın daha güzel olduğunu bildiğimizden. Giderek taraf olup objektifliğimizi de yitiriyoruz. Ve böyle akıp geçiyor günler...
Dışarıda ve yatılı okudum. Lisedeyken herkes kendi memleketinin takımını tutardı; üç İstanbulludan birinin yanında. Her salı gazetelerde haftanın değerlendirmesine bakar, futbolcuların aldığı yıldızları sayardık. 1. ligde olan memleket sevdalıları takımlarının hangi ligde olduğunu göğsünü gere gere söylerdi. Aydınspor 1. ligdeydi mesela, Adanaspor da. Aydınlılar daha bir efe gezerlerdi okul koridorunda. Dönüp bana " ula Karadenizli sizin Amasyaspor hangi ligde? " demeyi de ihmal etmezlerdi. Ben de; "Amasyalıyım ama Samsun bizim komşumuz onu da tutuyorum" derdim. Ve bir nebze rahatlatırdım taraftarlık duygumu. Tanju vardı Samsun'da ne de olsa aidiyet duygumuza zemin teşkil eden. Merzifon'dan Amasya'dan otobüslerle Tanju izlenmeye gidilirdi. Tanju vizyondaydı ve buralarda gişeler kapalıydı. Onu yakından çıplak gözle izlemek bir nevi futbol haccıydı o zamanlar. Kahvehanelerde Galatasaray'a gitmesi gerekir diyenlerle Fenerbahçe'ye gitmesi gerekir diyenler eşli okey dönerlerdi, oyun biterdi ; ama Tanju mevzuu bitmezdi. Bu arada illa da gitmeli miydi, bilinmez! Nitekim son noktayı Tanju koydu Galatasaray'a giderek; bütün ayakkabıları topladı hatta altın ayakkabı da dâhil. Sonraları daha bir arzulu takip ettim Samsunspor'u. Haftanın değerlendirmelerinde kaçıncıyız, nerelerdeyiz, düşüyor muyuz kalıyor muyuz, diye az yıpratmadık spor sayfalarını. 1989'daki elim trafik kazasında, komşunun acısının insanı ne derin bir sükûnete ittiğini anladım. Sonrası malum; acı Samsun'undu ama paylaşmak da bize düşerdi komşu olarak.
Toparlandı Samsunspor; çok iyi yerlere gitti-geldi. Merzifonlu Uğur Dağdelen Samsunspor'da oynamaya başladı. Yine istikamet Samsun oldu... Maç sonu istatistiklerde Uğur arandı, o gol atınca Merzifon keyfini sürdü, çünkü o bu toprakların çocuğuydu. Şimdilerde Samsunspor alt yapısında top oynayan bir de Emre var, hani U 17 Milli takımından. Çok yakında yıldızı parlayacak bir genç. Umarım forma şansı bulur, umarım o bizim, bu toprakların yeni umudu olur ve peşinden nice gençleri sürükler. Bu ancak Samsun'un dönüp güneye doğru bakması, hinterlandına biraz daha ilgi göstermesiyle olur. Halı sahalara sıkışmaya başlayan futbolu çim sahalara açmak gerekiyor. Çünkü Ankara'dan kuzeyde Süper Lig takımı yok ( Orta Karadeniz'de ) Bu acıyı silip götürecek tek güç Samsunspor. Bizim kalbimiz ise Samsunspor'a her zaman liman olmaya hazır. Samsun bizim için çok elzem bir şehir. Hastamız olduğunda, sınavımız olduğunda hep Samsun'dayız. Ne kadar hayata dair olduğunu görüyorsunuz... Biz eskiden deplasmanlara giden Samsunspor otobüsünün peşinden iç geçirirdik. Yolculuklar karayoluyla olurdu ve o efsane takımın bu topraklardan geçmesi bile bizi sevince sürüklerdi.
İşte böyle, günler birbirini kovalıyor. Bugünlerde orta yaşlardayız. Yolun yarısı yani. Yolun ilk yarısında Amasya'nın bir birinci lig macerasını göremedim. İkinci yarıda nasip olur umarım; tabii yanında da Samsunspor olmak kaydıyla...

Adnan YAVUZ - Samsunspor.Biz

jean

King Of The North

Sanırım oraya da yorum yazmıştım güzel bir olay kamuoyu oluşması açısından Samsunsporlu yazarlar her zaman olmalı hatta eleştirebilmeliler de.

tankut

ben hatırlıyorum giresun eynesil den bir abimiz vardı. Her hafta pankartı ile maça gelirdi şampiyonluğa oynadığımız yıllarda.

salihcakir

o yılları kaçırdığıma mı yanayım, yoksa bugün artık o yaşananların izleri dahi göremememize mi yanayım gerçekten bilmiyorum. eskden tüm karadenizi sarmış samsunspor sevgisi veya sempatisi erimiiş gitmiş. bu çok üzücü bir durum. allah bize o günleri tekrar yaşamayı nasip eder inşallah.

kerem55

İstanbul'da ASY'nin üst kapalısı tamamen Samsunspor seyircisinindi. Bu da nerden baksak 5-6.000 kişi eder. Dev bir bayrak açmıştık. G.Sarayla oynadığımız ve maalesef kaybettiğimiz ligin düğüm maçında. Maçı TRT vermişti. Büyüklerimiz maça girebilmek için stadın önünde sabahlarmış o yıllarda.
Amasya, Sinop gibi şehirlerde hiç değilse 2. takım olabiliriz. Bu yazı bana umut verdi. Bir de takım ümit verse.

hasselbaink

imzam bir özlemi blertiyor
Fatih-Jovanovski-Zafer-Emin-Muzaffer-Yaşar-Rıfat-Savaş-Orhan-Tanju-Erol

mercury

eline sağlık arkadaşım. Güzel bir yazı olmuş. Samsunspor'un Samsun'u değil çok daha geniş bir coğrafyayı kapsadığını gösterdin bize. Gerçekten Samsun şehir olarak ta öyleydi fuarı için insanlar uzak yerlerden gelirdi. Denizine girebilmek için kilometrelerce yol katedilirdi ve hala katediliyor ve Samsunspor'u izlemek için farklı memeleketlerden insanlar gelirdi. Aslında bu Samsunspor için bir şanş bir bölgenin değil bir coğrafyanın takımı olabilir.Nasıl mı? Çalışarak Samsunspor'u sevdirerek tabi. EN güzel centilmenlikleri, misafirperverlikleri göstererek tabi. Samsunspor'un ve SAmsun'un önü açık, kendimize çelme takmazsak mutlu günler bizi bekliyor inşallah.

Stoper

Amasya,Merzifon,Çorum,Sinop,Ordu gibi şehirler de 80'lerin etkisiyle belli bir yaşın üstündeki insanların Samsunspor'a sempatisi var.Geçen sezon Ankaraspor deplasmanına giderken Çorum Sungurlu'da mola vermiş,bir lokantada çorba içmiştik.Orada çalışan garsonundan,işletme sahibine kadar herkes Samsunspor'u seviyoruz,destekliyoruz,bölgemizin takımı gibi sözler söylemişti.Birisi 80'li yıllardan da bahsetmişti.