Samsuncular,Samsun İçin Boşuna mı Çaba Harcıyor?

Başlatan Aslankaya, 07 Ocak 2013, 17:17:45

« önceki - sonraki »

Aslankaya

SAMSUNCULAR, SAMSUN İÇİN BOŞUNA MI ÇABA HARCIYOR?

SADİ SUBAŞI

Köşe yazımı haftanın son günü yazdığım için hafta başından itibaren "Bu hafta Samsun adına güzel bir şeyler olsa da, bu hafta içimizi ısıtacak şeyler yazsam" diye düşünerek yeni haftaya başlıyorum.

Açıkçası, Samsun'un daha iyi günlere ulaşması amacı ile de olsa, eleştiri yazısı yazmaktan usandım.

Aslında, Samsun adına sorumluluk üstlenmiş birileri duyar da bu yanlışları düzeltir diye bu tür yazılar yazıyorum. İnanıyorum ki, benim gibi yazanlarda aynı duygularla yazıyorlar.. 

Ne var ki, gençlerin yeni bir hayata koştuğu düğün haberleri, kuaför ve yeni bir yeme içme yeri açılış törenleri gibi insanımızı mutlu eden olaylar dışında, şöyle dişe dokunur tüm Samsunluları umutlandıracak ve sevindirecek bir haberi duyamıyoruz.

Tabii ara sıra belli güç odaklarının moral vermek için olsa gerek, Samsun'u uçuran hayali müjde balonları da çabuk patladığı için toplumu sevindiremiyor.

Buna karşılık yerel ve ulusal gazete ve televizyonlar da gün geçmiyor ki, Samsun ile ilgili yüz kızartıcı bir haber çıkmasın.

Geçtiğimiz hafta da, Samsun adına iyi şeyler duyamadığımız ama şimdi yazacağım iç burkan haberlerle sarsıldığımız bir hafta oldu.

Burası nasıl bir kenttir ki, bu kent adına idari ve siyasi sorumluluk almış olanlar bu tür yanlışlardan, kötü haberlerden rahatsız olmuyorlar veya rahatsız oluyorlarsa, en azından bu tür ayıpların tekrarlarını neden önleyemiyorlar?

Bu tabloya bakınca insan, acaba bir avuç Samsuncu boşuna mı uğraş veriyor? Diye düşünmekten kendini alıkoyamıyor.

Biliyorum ki, bu kentte yaşamaktan mutluluk duyan herkes de bu yanlışları görüyor ve rahatsız oluyordur.

Peki, bu vurdumduymazlık neden? Bunun iki nedeni olabilir diye düşünüyorum.

Ya, toplum bu kenti yönetmek üzere sorumluluk alanlardan umudunu kesmiş ve kentin bu ayıplarla yaşamasını kabullenmiş ve benim gibilerin eleştirisel yaklaşımlarını da ciddiye almıyor..

Ya da, Samsun'un bazı ciddi yanlışlara rağmen son 15-20 yılda yüzeysel de olsa güzelleşmiş olmasını yeterli buluyor ve kentin ekonomi, eğitim, sosyal yaşam ve spor alanında ki çöküşü ile akşam üzerleri nefes almayı dahi güçleştiren hava kirliliğinin artışı ve her geçen gün daha kilitlenen trafik sorunu onları hiç ilgilendirmiyor..

Sanıyorum bu eleştirilerden rahatsız olarak çözüm araması gerekenler yerine, bu kentte yaşayan ve güzel şeyler duymak isteyenler rahatsız oluyor.

Evet, geçen son 20 yılda,

Samsun temiz bir içme suyuna kavuştu.

Eski fuar alanında ki düzenlemelerle Samsunlu sahili ile buluştu.

Güzergâh yanlışlarına ve sınırlı hattına rağmen ulaşımda çağdaşlığın göstergesi raylı sistemle tanıştı.

Kamyon garajları, borsa ve hal, otogar şehir dışına alındı. Güzel bir havalimanına kavuştu.

Çok değil daha 3-4 yıl önce, tek beş yıldızlı otelimizin kapatılmaması için uğraş verirken, önümüzde ki iki üç yıl içersinde 3-4 tane beş yıldızlı otelimiz olacak.

Bunların hepsi doğru.

Eğer bunlar bize yeter, ötesi bizi ilgilendirmez diye düşünenler varsa hiç kimsenin,

Rekor seviyeye çıkan işsizlikten,

Ekonomik geriye gidişten,

Eğitim seviyesinin düşüşünden,

Üniversite bitiren gençlerimizin Samsun'a dönememesinden,

Çalışmak için iş bulamadıklarından yardım paketleri ile yaşamını sürdürmek zorunda kalan insanlarımızın sayısının her geçen gün artmasından,

Tarımdan geçimini sağlayan insanlarımızın buğday, tütün, fındık, şeker pancarı ekememekten de, yakınmaması gerekmez mi?

Peki, bu konularda Samsunlu yakınmıyor mu? Yakınıyorsa da sesi çıkmıyor. Sizce de bu işte bir çelişki yok mu?

Geçtiğimiz hafta yerel basının Samsun gündemine taşıdığı şu haberlerden Samsunlu rahatsız olmadı mı? Hemen söyleyeyim ki, bir Samsunlu olarak ben kendi adıma hem rahatsız oldum, hem de üzüldüm..

İlk haber, yerel bir gazete de yer alan ve CNBC-e Business'de yayınlanan bir istatistiğe göre Samsun yaşanabilir iller sıralamasında % 44.06 puan ile ancak 17. sırada yer alırken, kültür, ekonomi, eğitim alanlarında ilk yirmide kendisine yer bulamıyordu.

Bu istatistikte tek sevindirici sıralama, suç oranlarına göre yapılan sıralamaydı. Hemen her gün ulusal basınında bir suçla yer alan Samsun, her nasılsa bu sıralamada ilk on içinde yer almıyordu.

İkinci haber, benim de yazdığım Hedef Halk'ta yer alan EMİTT Fuar'ına ( Doğu Akdeniz Uluslar arası Turizm ve Seyahat fuarı) katılacak olan Samsun'u fuarda tanıtacak olan tanıtım afişinde yaşanan rezaletti.

24-27 Ocak 2013 de İstanbul Tüyap'ta yapılacak 17. EMİTT Fuarı'nda Samsun'un tanıtımı için yetki verilen reklam ajansının hazırladığı afişte, Samsun'un ne tarihsel, ne de turizm ve kültürel değerlerine yer verilmemişti.

Ondokuzmayıs Kenti Samsun'un simgesi Atatürk Anıtı'nın, Bandırma Vapuru'nun, Gazi Müzesi'nin, Havza Termalleri'nin, Kızılırmak Deltası ve Kuş Cenneti'nden görüntülerin, Akdağ Kayak Merkezi'nin, Kunduz Ormanları'nın yer almadığı, onların yerine balık tutan adam heykeli ile balık çiftliklerinden görüntülerin yer aldığı afişin görüntüleri herkesi şaşkına çevirdi.

Alelacele hazırlanan ve Atatürk Anıtı ile Bandırma vapuru görüntülerine yer veren ikinci afişte yeterli bulunmadı.

Neyse ki, bir sivil toplum kuruluşu olan Samsun Platformu'nun uyarısı ve Hedef Halk Gazetesi'nin gündeme taşıması ile fuarda yaşanacak bir utanç önlendi.

Üçüncü haber de, Samsunspor ile ilgiliydi. Yine yerel bir gazete olan Denge Gazetesi'nde yer alan habere göre, Türkiye genelinde illerde yaşayan insanların hangi takımı tuttuğunu belirleyen bir anket yapılmıştı.

Samsun'da ki anket sonuçları üzücü olduğu kadar da düşündürücüydü. Ankete göre, Samsunluların % 35'i Galatasaray'ı, % 25'i Fenerbahçe'yi, % 18'i Beşiktaş'ı birinci takımları olarak göstermişti.

Samsun'da önemli oranda Trabzonspor taraftarı olduğu da bilindiğine göre üç büyükten geriye kalan % 22'nin ne kadarı Samsunspor'u birinci takım göstermiştir, varın siz düşünün.

Anketi yayınlayan köşe yazarının, "Bu kentte sürekli yerli yabancı ayırımı yapan arkadaşlar bu ankete ne diyecekler? Çok merak ediyorum" sözlerini Samsunluyum diyen herkesin sorgulaması gerekir diye düşünüyorum.

Bu haberler ve anketlerin sonuçları bu kenti yönetenleri nasıl rahatsız etmez anlayamıyorum. Ediyorsa, ne yapıyorlar?

Yeri gelince büyük kent diye övündüğümüz bu kentin, son anda fark edilmese tanıtım fuarında yaşayacağı ayıbın sorumlusu kim?

Bildiğim kadarı ile bu katılımı yönlendirenler, Samsun Valiliği ve bu konu ile ilgili İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile Samsun Büyükşehir Belediye Başkanlığı ve İl Özel İdare Müdürlüğüdür.

Böylesine büyük sorumluluğu ve önemi olan bir tanıtım işi bir reklam şirketine verilirken, o reklam şirketi nasıl böylesine başıboş bırakılır?

Haftanın son günü Valilik bir açıklama ile yapılanın yanlışlığına değinmiş ama bu yeterli mi?

Bu işin bir sorumlusu ve koordinatörü yok mu? Bu yanlış da olmamış kabul edilerek unutturulacak mı?

Aylardır İl Özel İdaresi ile ilgili bir suiistimal iddiası gündemi meşgul etti. Yerel Basının üzerine gitmesi ile bir soruşturma da açıldı. Sonuç ne oldu? Bilen var mı? Korkarım, o da zamana bırakılıp unutturulacak..

Ondan sonra da bunları yazanlara sitem edilecek.

Doğru oturup doğru konuşalım. Tüm kurum ve kuruluşları ve kentte yaşayanlar olarak bu kenti gözden mi çıkarttık?

Artık bu kenti yönetenlerin bu sorulara bir açıklık getirmesi gerekir diye düşünüyorum.. Ne dersiniz?

İsterseniz de bunları hiç düşünmeyelim ve mevcutla yetinerek keyfimize bakalım...

http://hedefhalk.com/root.vol?title=samsuncular-samsun-icin-bosuna-mi-caba-harciyor&exec=page&nid=493073

samuray

bu anket samsunsporumuza ne kadar sahip çıkılmadığının bi göstergesi malesef şu ankete bak ya  :kafa: :kafa: