Samsunspor Kitabı ( Kırmızı-Beyaz-Siyah )

Başlatan mehmet yılmaz, 22 Aralık 2008, 10:08:58

« önceki - sonraki »

beşnumara

Alıntı yapılan: harbisamsunsporlu5517 - 15 Ocak 2009, 15:24:42yerel televızyonumuzda spor programını sen sunarsan eger halkımızın samsunsporumuza karsı  duyarlılığı artacaktır dıye dusunuyorum
kesinlikle katılıyorum. inşaallah böyle bir organizasyon da olur ;)

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: jean - 15 Ocak 2009, 13:14:18
abi siparis verme yerini bulamadim uyemi olmak lazim almadan once acaba

evet, önce üye olmak lazım...

Kaya

bugün SAMSUNSPOR tarihinin altın harflerinin yazıldığı günlerden bir gün bu sadece bir kitap değil adeta destan bütün SAMSUNSPOR lulara hayırlı olsun teşekkürler MEHMET YILMAZ abi ellerin dert görmesin...

mehmet yılmaz

Bugün birbirinden ilginç tepkiler aldım. Bir tanesi de ilk Samsunspor'da oynayan ve Samsunspor tarihinin ilk gol kralı olan ( 1967 2. Lig gol kralı ) Halil Rifat Usta amcamızdan. Sabah Halk Gazetesini aramış, epey bir kızmış kitapta niye bize yer vermemiş diye :) Sonra telefon numarasını buldum Rıfat amcamızın, "öpüyorum ellerinden" diye girdim konuya. Anlattım, kitapta sadece kendisine değil Çeto Yalçın'a, Gozgoz Yılmaz'a, Abidin'e, Nuri Hoca'ya, Temel Keskindemir'e... Herkese yer verdiğimizi zaten vermemenin de mümkün olmadığını söyledim. O tabii herkesle röportaj yapıldı, bizi atladılar diye düşünmüş. Anlattım, eğer öyle birşey yapmaya kalksak bunun kitap olmaktan çıkıp ansiklopedi olacağını, çünkü Samsunspor'un çok büyük camia olduğunu. Kusurumuz varsa da kastımız olmaz, hakkınızı helal edin dedim. Memnun oldu..

İhtiyar kurtlarla birlikte 22'sindeki geceye gelecekler.

Ayrıca Deniz Kültür Merkezi, M Store, N&T gibi yerlere haftasonu olmadı öbür hafta içi gelecekmiş kitap. İstanbul civarından başlanmış dağıtıma.

mehmet yılmaz

Cümleleriniz için teşekkürler...

Kısmet olursa Futbol Extra'nın şubat sayısı, Samsunspor dergisi şubat sayısı, Zaman Gazetesi haftasonu eki ( 24-25 Ocak ) ve Aksiyon Dergisi'nde de (26 Ocak tarihli ) röportajlarımız olacak.

Hepsinde de Samsunsporluluk ruhunu yansıtmaya çalışacağız, her daim olduğu gibi.

europe_55

Helal olsun Samsuni abi.
Sen SAMSUNSPOR adini Türkiye de cok iyi temsil ediyorsun.
Senin sayende basin hala SAMSUNSPOR diye bir efsane oldugunu unutmuyor...

Cok tesekkürler!

Kaya

resimler bomba vallahi imrenmedim dersem yalan olur yakışır abimize

Sercan

Alıntı yapılan: samsuni - 15 Ocak 2009, 20:24:27
Cümleleriniz için teşekkürler...

Kısmet olursa Futbol Extra'nın şubat sayısı, Samsunspor dergisi şubat sayısı, Zaman Gazetesi haftasonu eki ( 24-25 Ocak ) ve Aksiyon Dergisi'nde de (26 Ocak tarihli ) röportajlarımız olacak.

Hepsinde de Samsunsporluluk ruhunu yansıtmaya çalışacağız, her daim olduğu gibi.

senden öğrendiklerimizle senin yaptıklarını yapmaya çalışmamız lazım abi.Kitap derleyemeyiz belki ama bu kitabı okumak bilmediklerimizi de öğrenmek bize çok şey katacaktır.Samsunsporlu olmakla gururlanınca en azından sadece bikaç süslü başarılarından dolayı bağlanılan takımların taraftarı olmadığımızı hatırlayacağız...

nomak55

çok güzel cümlelerle Samsunspor'umuzu anlatmış teşekkür ediyoruz..Güzel olmuş.Keşke senin gibi insanlar çoğalsada sesimizi duyurabilsek herkese

celebi

ya samsuni hocam bakıyorum herkes sana aşık yawwww ;D

veis

abi yeni transferimiz gibi çıkmışsın resimlerde vallaha :P

salihcakir

Alıntı yapılan: samsuni - 15 Ocak 2009, 18:54:31
Bugün birbirinden ilginç tepkiler aldım. Bir tanesi de ilk Samsunspor'da oynayan ve Samsunspor tarihinin ilk gol kralı olan ( 1967 2. Lig gol kralı ) Halil Rifat Usta amcamızdan. Sabah Halk Gazetesini aramış, epey bir kızmış kitapta niye bize yer vermemiş diye :) Sonra telefon numarasını buldum Rıfat amcamızın, "öpüyorum ellerinden" diye girdim konuya. Anlattım, kitapta sadece kendisine değil Çeto Yalçın'a, Gozgoz Yılmaz'a, Abidin'e, Nuri Hoca'ya, Temel Keskindemir'e... Herkese yer verdiğimizi zaten vermemenin de mümkün olmadığını söyledim. O tabii herkesle röportaj yapıldı, bizi atladılar diye düşünmüş. Anlattım, eğer öyle birşey yapmaya kalksak bunun kitap olmaktan çıkıp ansiklopedi olacağını, çünkü Samsunspor'un çok büyük camia olduğunu. Kusurumuz varsa da kastımız olmaz, hakkınızı helal edin dedim. Memnun oldu..

İhtiyar kurtlarla birlikte 22'sindeki geceye gelecekler.

Ayrıca Deniz Kültür Merkezi, M Store, N&T gibi yerlere haftasonu olmadı öbür hafta içi gelecekmiş kitap. İstanbul civarından başlanmış dağıtıma.

Ne güzel şeyler bunlar yahu. İnsan çok gururlanıyor. Ellerine sağlık Mehmet Abi. Defalarca...

Tabi; bir de rahmetli abim aklıma geliyor hep böyle anlarda; ahh etmeden olmuyor, ahh ettikçe bitmiyor...

HoliganSamSunLu

camiamıza hayırlı olsun çok güzel bir çalışma emeğii geçenlerden allah razı olsun

HoliganSamSunLu

on numara olmuş röportaj Mehmet Yılmaza samsunda samsunspor ruhunun canlanmasında göstermiş olduğu insan üstü çabalar içn teşekkür ediyorum.... örnek olur inşallah

SAMSUN.NET

16 Ocak 2009, 13:43:23 #134 Son düzenlenme: 16 Ocak 2009, 16:48:28 samsuni
Samsunspor'un Kırmızı-Beyaz-Siyah adlı kitabını hazırlayan Mehmet Yılmaz, kitabı ile ilgili sorduğumuz sorulara verdiği cevaplar.

Fatih Tutar: Samsunspor'un kaçan şampiyonluğunun hikayesini kitapta ziyadesiyle anlatmışsınız. Samsun'un o dönemki hali size göre bugünün Sivasspor'u ile benzerlik gösteriyor mu? O günün koşullarıyla günümüzü kıyaslarsak hangi takımın şampiyonluğu daha zordur?

Mehmet Yılmaz: İlk sorudan başlayayım; evet benzerlik gösteriyor. Bence Sivasspor'un şampiyon olması daha zor. O günün şartlarıyla bugün arasındaki fark eskiden de İstanbul takımlarının kollanmasına rağmen günümüzde futbolu pazarlama teknikleri nedeniyle daha da kollanmasıdır. Geçen sezonu hatırlayın mesela; kaçıncı bitirdi Sivasspor? Bence o Samsunspor şampiyon olabilirdi. Dediğiniz gibi kitapta da bunu ayrıntılarıyla anlattık; 14 yıldır bekleyen Galatasaray lobisinin etkisi kadar Samsunspor'un çok iyi bir 11'e ama alternatifsiz bir 11'e mahkûm olması da etkilidir. Zaten benden ziyade o dönemin topçularından Fatih Uraz, Emin Kar ve Tanju Çolak da bahsediyor bundan.

Fatih Tutar: Kitabı okurken insan şöyle bir duyguya kapılıyor, tam her şey yoluna giriyor derken sanki tüm olumsuzluklar sözleşmişçesine takımın yakasına yapışıyor. Sizce kulüp tarihindeki belli kırılma noktaları olmasaydı bugün Samsunspor için ülkenin 5. büyük takımı diyebilir miydik?

Mehmet Yılmaz: Kitaptaki dosyalardan birisinin adı budur zaten; bizi bırakmayan siyah... Samsunspor'un talihsizliklerini ayrıntılarıyla anlattık orada, trajikomik şeyler olmuştur genelde. Dört büyük kavramına inanmadığım için 5. büyük tabirini de kabul etmiyorum ama sorudaki muradınızı da gayet iyi anladığım için ifade edeyim, o kervanda yer bulabilirdi Samsunspor. En önemli kırılma noktaları İsmail Uyanık döneminde belediye desteği sağlama namına atılan iki adımın da maalesef başarısızlıkla sonuçlanması olmuştur bence...

Fatih Tutar: Samsun şehrinden Tanju Çolak, Gozgoz Yılmaz, Nuri Asan, Celil Sağır, Serkan Aykut ve daha birçok ünlü futbolcu çıkmış. Ancak son dönemlerde takımın da kötü gitmesiyle Samsunspor'un da bu özelliği kalmadı. Samsunspor'un bu özelliğini yitirmesindeki en büyük etken nedir?

Mehmet Yılmaz: Bazı şeyler birbirini tetikler. Yani sadece tek sebebe odaklanırsanız gerçeğin genelini gözden kaçırırsınız. Samsunspor'da komple bir gerileme söz konusu aslında. Yani tribününden ekonomisine, futbolcu profilinden lig sıralamasına kadar bir gerileme söz konusu. Buna rağmen halen Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir "özkaynak" düzeni var takımın ama çıkan oyuncular elbette ki bir Tanju, bir Celil bir Ercan değil. Ancak ileriye dönük bir umut taşıyorum ben, Samsunspor Türk futbolunun kaliteli fabrikası olmaya devam edecektir. Biraz zamana ihtiyacımız var... Biraz daha...

Fatih Tutar: Kitapta geçen sene trafik kazasında hayatını kaybeden Teoman Taş'ın "Samsunspor'u Tutmak" adlı bir yazısı bulunuyor ve kitabın kapak fotoğrafındaki kişi de o yanılmıyorsam. Teoman Taş'ı Samsunspor camiası açısından bu kadar önemli kılan özellikleri nelerdi?

Mehmet Yılmaz: Yanılmıyorsunuz, kapaktaki kişi rahmetli Teoman'dır. O aslında her takıma lazım bir taraftar prototipidir. Hayatını "vermek" üzerine kurmuş bir taraftardı. Samsunspor'dan bir toplu iğne dahi almamış, talep etmemiş; bilakis hep kendinden, mesaisinden, hayallerinden vermiştir. Samsunspor için üzerine para verseniz yaptıramayacağınız bir iş yapmıştır mesela; Samsunspor'u sanal aleme taşımıştır. Pek çok taraftar platformunda "Timofte" takma adıyla yazılar yazmış ama onun da ötesinde sırf "bu alemde bizim de bayrağımız dalgalansın" diyerek taraftar sitesi www.samsunspor.biz'i kurmuş ve yaşatmıştır. Samsunspor'u bir mukaddesi sever gibi sevmiş ve hep tevazu sahibi olmuştur. Bir de tabii özel sebebi var benim için, onu tanıdıktan sonra Samsunspor'a bakışım değişmiştir benim de. Onun zamansız gidişinin ardından da onun mirasını, hayallerini ve dahi cümlelerini biz emanet aldık; sitesini yaşattığımız gibi onun adına bir de M.Teoman Taş Samsunlular Derneği kurduk. O her anlamda ideal bir taraftardı; tartışmasız...

Fatih Tutar: Genel olarak Samsunspor'un çıkarmış olduğu yıldız futbolculara daha sonraları sahip çıkmadığı yönündeki eleştirilere siz nasıl bakıyorsunuz? (Ertuğrul Sağlam'ın takımdan ayrılış sürecinde yaşanan gelişmeler ve Tanju Çolak'ın bu yöndeki söylemleri...)

Mehmet Yılmaz: Ben bu görüşe pek katılmıyorum. Ertuğrul Sağlam bugün bir teknik direktör olarak da varsa bunu kendisinin de ifade ettiği gibi İsmail Uyanık'a ve Samsunspor'a borçludur. Tanju Çolak ise biraz özeleştiri yapmak zorundadır, öyle bir sporcunun şehre heykelinin dikilmesi gerekirken bir tane parka bile adı verilmiyorsa burada sorgulanması gereken başka şeyler var demektir. Samsunspor, Tanıl Bora'nın da yazısında ifade ettiği gibi evlatlarına kucak açma kültürüne sahip bir takımdır aslında. Serkan, Celil, Ercan, Ali Akdeniz, Ertuğrul... Daha eskilerden Dobi Hasan, Adem... Hepsi de gidip tekrar yuvaya kabul edilmiş futbolculardır. Türk futbolunun genelinde ne kadar vefasızlık varsa Samsunspor'da da o kadar, hatta ondan daha aşağı seviyede bir vefasızlık vardır bana göre.

Fatih Tutar: Samsunspor ligde çok etkili olduğu dönemdeki başarılarını tam manasıyla somutlaştıramamış. Örneğin; Türkiye Kupası alamamış ya da bir Avrupa'ya gidememiş. Sizce o dönemde ligde çok etkili olan bu takımın bu başarıyı lig dışına taşıyamamasının nedenleri neydi?

Mehmet Yılmaz: Kendisinin dışından kaynaklanan sebepler ağırlıklı idi. Yani ligi iki sene ardı ardına üçüncü, ertesi sene dördüncü ve Türkiye Kupası finalisti olarak tamamlayıp da Avrupa Kupasına gidemiyorsanız bunda sizin değil ülke puanının kabahati var demektir. Çünkü bu ülkede lig 6.sı takımlar, kupa yarı finalistleri bile Avrupa Kupalarına katılabildiler. Biraz kısmetsizlik yani Samsunspor'un sıkıntısı. Onun dışında yükün belli bir oyuncu kadrosuna binmesi ve özellikle yabancı oyuncuların birkaç istisna dışında hemen hiçbir katkıda bulunmamaları da etkili olmuştur.

Fatih Tutar: Samsunspor taraftarı büyüktür ve her zaman takımına destek olmuştur ancak; takımın başarılı olduğu sezonlarda. Başarısızlıklarda birçok Anadolu kulübünün taraftarları gibi Samsunspor taraftarı da takımına olan desteği azaltmıştır. Samsunspor tarihindeki başarılar ile birçok Anadolu kulübünden ayrılırken taraftar profili açısından neden ayrılamamıştır?

Mehmet Yılmaz: En önemli sebep "göç verme" meselesidir. Samsun ili Samsunlu olmayan nüfusu göç alırken Samsunlu nüfusunu ise kaybetmektedir. Bu da tribünlerin sürekliliğini ortadan kaldırıyor. Bölünmüşlük de önemli bir etken maalesef. Çok sayıda taraftar grubu var ve bu da ortalama bir Samsunsporlu için hiç de cazip değil. Tespitiniz doğru, taraftar olarak normal zamanlarda vasatın üstüne çıkamadık; başarıya endeksli kaldık genelde. Ama her zaman deplasman yapan bir tribünümüz oldu bizim; az ya da çok...

Fatih Tutar: Anadolu Kulüplerinin kaderini büyük oranda o şehrin siyasileri tarafından verilen destek belirliyor. Samsunspor'a baktığımızda bu desteği alamadığını görüyoruz. Şüphesiz ki bu destek takımın arkasında olsa çok farklı olurdu ancak siyasilerin desteğini almadan birçok şeyi başarabilmek sizce Samsunspor'un hangi özelliklerinden kaynaklanıyor?

Mehmet Yılmaz: Şehrin kendisine dayattığı kaderine razı olup, şahsi gayretiyle, iş bilirliğiyle takımı yöneten başkanlara dayanıyor. İşin özeti bu çünkü. Dediğiniz gibi hiçbir zaman hissedemediğimiz o idari, mali ve siyasi destek yanımızda olsa bırakın yükselmeyi resmen zıplardık biz ama olmadı hiçbir zaman. Şöyle bir şey diyeyim, İsmail Uyanık -hatası sevabıyla- Samsunspor'un bugün yaşadığı çözülüşü 10 yıl erteletmiştir. Eğer İsmail Uyanık yerine ortalama başkanlar idare etselerdi Samsunspor'u, biz bu duruma 2006'da değil 1996'da düşerdik. Yani bu aslında Samsunspor'un değil Samsunsporluların zor zamanda bir isim çıkartmasından kaynaklanıyor. Lakin bu ağır yükün birkaç kişi tarafından omuzlanması da uzun süreli olarak yapılabilecek bir iş değil. Samsunspor, Samsun'a ağır geliyorsa, şehrin dinamikleri böyle bir takımı hak etmiyorsa işin layığı da budur zaten.

Fatih Tutar: Son olarak eklemek isteadiğiniz birşeyler var mı?

Mehmet Yılmaz: Gerek kitabın hazırlanış sürecinde, gerekse de tanıtım organizasyonunda bulunmayı hak eden yada kitapta ayrıntısına girilemeyen Samsunspor'a emek harcamış, marka değerine katkıda bulunmuş pek çok insan var. Onların ihmal edilmesi asla söz konusu değildir. Ancak kitabın hacmi gereği belli konuları daha az işlemek zorunda kaldık. Bu insanların hayatta olanları saygı ile, aramızdan ayrılanları ise rahmetle anıyorum. Kitabı okuyanlar görecektirki herkesten az yada çok mutlaka bahsedilmiştir. Çünkü bu kitap Samsunspor'dur.

URL: http://www.samsun.net/haber/kitaptaki-samsunspor-2983.htm
Röportaj: Fatih TUTAR

Kaynak: www.Samsun.net