Saathane Meydanı Yıkılmasın , Restore Edilsin !

Başlatan ahmetsefa55, 12 Ocak 2012, 01:37:34

« önceki - sonraki »

ahmetsefa55

FaTiH_HaN

İçinden geçtiğimde huzur bulduğum, çok sevdiğim bir yer, eski Samsunu görebileceğimiz, o nortaljiyi yaşayabileceğimiz Samsundaki tek yer. Saat kulesi, Büyük Camii, etrafındaki lokantalar, çorbacılar, çay ocakları, esnaflar, toptancılar ve hepsinin birleşmesiyle oluşan tarihi bir yapı, kesinlikle yıkılmamalı, Samsuna avm, park ve meydan anlamında çalışmalar zaten yapıldı ve yapılmaya devam ediliyor, yapılsında karşı değilim ama saathane meydanı Samsunun kalbi hem manevi olarak hem maddi olarak, biraz bakımsız bırakıldığı doğrudur ama esnaflarında dediği gibi güzel bir restorasyon çalışmasıyla çok güzel bir görünüme kavuşabilir.

masbene

bence daha güzel olacak, tıkış fıkış halinden kurtulacak gibi bir izlenim var fakat esnafın işi zor olacak

kayacan

Yıkılıp yeniden yapılmalı. Belediyenin projesi güzel yapanları tebrik ediyorum

binikalamadım

sadece tarihi dokulara yapışık şekilde duran yapılaşmalar ayıklanarak tarihi dokulara gün yüzüne çıkarılmalı bu yeterli bence

FaTiH_HaN

Samsundaki esnaf kültürünü tek beğendiğim yer Saathane Meydanı, 3 sene önce hiç unutmuyorum, toptancıdan el feneri alıcaktım sabah erken saatti, rastgele bir dükkana girdim esnaf bana kardeş ben siftah yaptım karşı dükkandan alıver dedi. Burdaki esnafın işsiz kalmasını istemem aynı durum rus pazarı için olsa hiç umrumda bile olmazdı ama Saathane farklı bir yer, yıkılmasını hiç istemem restore edilsin hem esnaf ekmeğinden olmasın hemde tarihimiz yaşasın.

minci

Tarihimiz yok olmasın. Geçmişten kalan ender şeylerden birisi tarihimiz. Çiftlik caddesindeki yabancı özentiliğini sergilemekten başka hiçbir anlamı olmayan o saçma sapan mağaza tebelalarını gördükten sonra neyimiz kaldıki tarih olarak. Aslında tarihimizi yok ederek kültürümüzü de yok ediyorlar yani bizi biz olmaktan çıkartıp bize hiç uymayan bir kimlik yaftalamak istiyorlar. Çocuklarımıza bırakabileceğimiz bu eşsiz kültür varlığımızı değerini bozmayacak şekilde yapılacak olan bir resterasyon çalışmasına evet ancak yok edilmesine şiddetle hayır.

özkan

Son 2,5 yılımın büyük bölümüm orada geçti..Bana göre ufak bir iki tarih kokan şeyler dışında restore edilmeli..Ama asla ve asla yıkılmamalı..

sosaka

resime göre lezzet yıkılıyor yol geçiyor
lezzette artık döner yiyemeyecekmiyiz  :kafa: :x((

lucarelli

Oraya iş merkezi dikince çok daha keşmekeş olacak. Bir sürü araba, trafik sıkışıklığı. Oradaki tarihi doku bozulmadan yenilenmeli. Yazık günah. Samsun'dan tarihi doğru dürüst yerimiz kalmadı. Filmde de geçiyor hemen hemen her şehirde bu tarz bir yer mevcut. Bence sahip çıkmalıyız.

fındık

Saathane'deki kokuyu hiçbirşeye değişmem arkadaş ama yinede bazı başıboş yerler çeki düzen edilmeli

ahmetsefa55

Alıntı yapılan: sosaka - 12 Ocak 2012, 15:10:28
resime göre lezzet yıkılıyor yol geçiyor
lezzette artık döner yiyemeyecekmiyiz  :kafa: :x((

işte aslında mesele bu.
zaten eski Samsun'dan geriye ne kaldı ki ?
bari saathanemizi elimizden almayın...
unutmayın saathane kuleden ibaret değildir; esnafıyla, tarihi dokusuyla ,hanlarıyla, hamamlarıyla, camileriyle bir bütündür !

masbene

aslında restore etmek de tam anlamıyla yeterli olmuyor.resme baktığımız zaman yine belediyecinin vazgeçilmezi olan park,bahçe gibi kolaya kaçan bir takım çalışmalar gözüme çarpıyor. bursada yaklaşık 10 yıl kaldım ve bilen bilir, orada tophane denilen bölgeye çıkan yolun kenarına, bir osmanlı şehri olan bursanın girişi olduğu var sayılan kalenin giriş kapısını oraya tekrardan diktiler. biraz modern görünümlü oldu ama önünden geçtiğinizde evet burası osmanlıyı çağrıştırıyor diyebilirsiniz. şimdi aynı şeyi samsunun saathane bölgesi için de uyarlayabilirdik. herkes biliyor ki eskiden büyük camii civarında samsun kalesi vardı (hala ufak kalıntıları caminin ön tarafında durur. bence oraya sarhoşlar gece afedersiniz işesin diye park yapılacağına neden hem o dönemi çağrıştırmak adına hem de kültürel zenginlik katmak adına bahsettiğim gibi birşey yapılmıyor? hiç unutmuyorum milli eğitime yabancı turist misafirlerimiz geldiğinde camiyi görmek istediler ve çoğumuzun fark etmediği o kale kalıntılarını adamlar farkedip fotoğraf çekmeye başladılar. yani demem o ki; park, bahçe çay bahçesi ile nereye kadar?

Ayberk

Sabah 7-8 gibi Bankalar caddesinden, Saathane'den geçmek bana ilginç bir huzur vermiştir hep. Oradaki açılan kepenk sesleri, insanların koşuşturması, güvercinler... Ne biliyim hep güzel gelmiştir bana. İnşallah ortak bir yol bulup, mantıklı olan yapılır.