Bogdan Stelea (Samsunspor 1994-95)

Başlatan timofte, 24 Temmuz 2005, 18:30:41

« önceki - sonraki »

ozgur.tasci

1994-1995 sezonunun ilk maçonda samsun kendi sahasında kocaeli ile oynuyordu Stella nın da ilk maçıydı . Maç 1-1 bitmişti ama Stella harikaydı. İyi hatırlıyorum kocaeli yuöneticileri Stellenın lisansında pürüz olduğunu ileri sürerek maçın lehlerine 3-0 tescilini istemişlerdi.

edmontdante

25 Ekim 2006, 23:20:08 #16 Son düzenlenme: 28 Mayıs 2008, 19:21:52 samsuni

gigi multescu'nun bir röportajını okumuştum."param olsa van basten'i,belododici'yi ve stelea'yı samsunspor'a alırım" diyerek hayalindeki futbolcuları sıralıyordu.daha sonra stelea'nın samsunspor'a transferi gündeme geldi.bu dönemde 1994 dünya kupası başlamak üzereydi ve pele dahil herkes kolombiya milli takımını kupanın favorilerinden görüyordu.kolombiyanın ilk maçı romanya ileydi ve maça kalede stelea başladı ve maç 3-1 romanya lehine bitmişti.stelea'nın o maçtaki performansından sonra  samsunspor'a transferinin imkansız olduğunu düşünmüştüm.zira maçı yaptığı kurtarışlarla  aldığını söylemek hiçte yanlış olmaz.sonrasında transfer gerçekleşti hepimizin bildiği gibi.o dönemde ankarada üniversitede okuyordum ve ankara deplasmanlarının hepsinde  kale arkasındaki yerimi alıyordum.bir petrolofis maçında petrolofis lehine ceza sahası dışında verilen serbest atışta daha sonra samsunspor forması giyecek olan faruk topun başındaydı.stelea'nın barajı kalenin sağ tarafını kapatıyordu.faruk topa vurduğunda top barajın en sağında bulunan oyuncuya çarparak falso alıp direğin dibine doğru geldiğinde stela'nın  tokatıyla topun kornere gittiğini şaşkınlık içinde izledim.kale arkasında olduğumdan pozisyonu en net şekliytle görmüştüm.bundan sonra steleanın frikikten gol yemeyeceğine inandım.zira insanüstü bir kurtarıştı.hiçbirimizin unutmadığı galatasaray maçı var tabiki uzatmalarda yaptığı hata sonucu sedat'ın attığı golle maçın 2-2 bitişi.birde bir zeytinburnu maçında kaleye karşıdan gelen ortada topu ellerin arasından geçirerek  gol yememize neden olduğunu.hatta bu bazı söylentilerede neden olmuştu o dönemde.tabiki birde son dakika kornerlerine gidişi ve şapka olayı unutulmazlar arasında.stelea'yı en uzak mesafeden avlayan hami olmuştu.bir kupa maçında bizi 4-0 yenmişlerdi samsunda son golü yaklaşık 30 metreden atmıştı hami.belki de maçın gitmiş olmaasının bir sonucuydu bu.her ne olursa olsun kariyeri gözönüne alındığında samsunspor'a gelen en kaliteli yabancılardan biri olduğu tartışmasızdır.iyi kalecilerden biri de radaca'ydı.şu anda fileyi koruyan akın'ın yeşil kazağı ve siyah şortu bana hep radaca'yı anımsatıyor.radaca da yeteneği ve karizmasıyla iyi bir yabancıydı.

cuneytavar55

Alıntı yapılan: "yaman20"kornerlerde frikiklerde kafasına eser çıkardı hatırlayanlar vardır istanbulda bir beşiktaş maçı dakika 70 çıkıp kafayı vurdu üst direği yalamıştı müthiş bir hava hakimiyeti vardı

hiç unutmam birde samsunda oynanan gençlerbirliğimaçı vardı.Gençler 3-0 önde golleri yiyoruz ama takımda bir kazmalık varki sormayın gitsin atak üstüne atak,ama kardeşim bir gol atılmazmı.Biz o ara maratondayız başladık stelea gol,gol,gol stelea gol,gol,gol tabi bu tezahuratı forvetteki oyuncular kızdığımız için söylüyoruz.BEN Bİ ara stelea ile sanki göz göze geldim.Şapkasını yere atması ile koşması bir oldu.Yanılmıyorsam korner atışıydı.ŞİMDİ İZLEMEkomitesinde olan bünyamin bir kesme attı stella topa bir vurdu,direğin üstünden aut.İNANILMAZ bir kaleci idi.

yaman55

Alıntı yapılan: cuneytavar55 - 19 Kasım 2006, 12:13:29

hiç unutmam birde samsunda oynanan gençlerbirliğimaçı vardı.Gençler 3-0 önde golleri yiyoruz ama takımda bir kazmalık varki sormayın gitsin atak üstüne atak,ama kardeşim bir gol atılmazmı.Biz o ara maratondayız başladık stelea gol,gol,gol stelea gol,gol,gol tabi bu tezahuratı forvetteki oyuncular kızdığımız için söylüyoruz.BEN Bİ ara stelea ile sanki göz göze geldim.Şapkasını yere atması ile koşması bir oldu.Yanılmıyorsam korner atışıydı.ŞİMDİ İZLEMEkomitesinde olan bünyamin bir kesme attı stella topa bir vurdu,direğin üstünden aut.İNANILMAZ bir kaleci idi.

kornerdi cüneyt abi çarşamba tarafındaki kale arkasından fırlamıştı stelea dün romanya starları ile dünya starlarının maçı vardı ordada kaledeydi Samsunsporlu stelea ey gidi nerden nereye

mehmet yılmaz

28 Mayıs 2008, 19:23:29 #19 Son düzenlenme: 28 Mayıs 2008, 19:37:06 samsuni
Alıntı yapılan: edmontdante - 25 Ekim 2006, 23:20:08

birde bir zeytinburnu maçında kaleye karşıdan gelen ortada topu ellerin arasından geçirerek  gol yememize neden olduğunu.hatta bu bazı söylentilerede neden olmuştu o dönemde.

Ve maalesef o söylentiler doğruydu; bir efsaneyi bir kahramanı yerle bir etmek istemem arkadaşlar ama Stelea dürüst bir sporcu değildi. Zaten o 2-1 kazandığımız Zeytinburnu maçından dolayı ertesi sezon kadroda düşünülmedi.

İyi kaleci miydi peki? Elbette...

Samsunspor formasıyla 29 lig, 5 de kupa maçına çıktı.

4 Aralık 1967 tarihinde Bükreş'te doğdu. 1988-2005 yılları arasında Romanya Milli takımında tam 91 kez kaleyi korudu. İtalya 90, ABD 94 ve Fransa 98 Dünya Kupaları ile euro'96 ve 2000'de aday kadroda idi.
Dinamo Bükreş, Mallorca, S.Liege, Samsunspor, Rapid Bükreş, Steaua Bükreş, Salamanca formaları giydi.

samsunew

28 Mayıs 2008, 23:40:59 #20 Son düzenlenme: 28 Mayıs 2008, 23:46:13 Liverpool_55
birde bir zeytinburnu maçında kaleye karşıdan gelen ortada topu ellerin arasından geçirerek  gol yememize neden olduğunu.hatta bu bazı söylentilerede neden olmuştu o dönemde.

ewet bende o maçtaydım o golü nasıl yedi hala inanamıyorum ama yinede o çok iyi bir kaleciydi kendine çok fazla güveniyordu inanılmaz kurtarışları vardı bir o kadarda hatalı yediği goller ona rağmen beşiktaş onu transfer etmeyi çok istemişdi ama alamadı.

yaman55

kazanmışız işte öyle böyle 2-1 türk futbolunda herzaman şaibe olmuştur olacaktır

veis

herne olursa olsun süper bir kaleciydi şapkalı çıkdıgı maçlarda panter edası vardı stellada.ilk transfer oldugunda fotospor gazatesi başlıgında samsunspora aslan kaleci diye yazmışdı.

4 Muzaffer

o hatalı gol yediği gs maçınının hakemi vahap beyazdır.macı yok yere yedi dakika uzatmış golün santra vurusuylada macı bitirmiştir.

veis

Alıntı yapılan: 4 Muzaffer - 03 Haziran 2008, 21:29:18
o hatalı gol yediği gs maçınının hakemi vahap beyazdır.macı yok yere yedi dakika uzatmış golün santra vurusuylada macı bitirmiştir.

zaten 90 artı uygulamasıda yokdu daha dogrusu ögün gs gol atana kadar bu maç uzardı vede öyle oldu.ama stella gerçekden karizmatik ve kaleci duruşuyla eşsiz bir insandı.onun gibi kaliteli yabancı bulamamakda bizim bugünlerde olmamızın yegane sebebidir.

ali ihsan

İstanbul'daki kitap gecesinde Multescu ile sohbet ederken Stelea'nın şu an 42 yaşında olduğunu ve Romanya'da futbola devam ettiğini söyledi.Sağlam kaleciydi ama klasik Romen .İş ahlakı zayıftı.

ahk34

Alıntı yapılan: aliihsan55 - 24 Şubat 2009, 23:52:17
İstanbul'daki kitap gecesinde Multescu ile sohbet ederken Stelea'nın şu an 42 yaşında olduğunu ve Romanya'da futbola devam ettiğini söyledi.Sağlam kaleciydi ama klasik Romen .İş ahlakı zayıftı.

**KaR6**

ali abi, alıntı konusunda çelebiyi geçtin hee bu gece ;D

Clint_Eastwood

Halen FC Braşov'un kadrosunda aktif futbol hayatına devam ediyor...

http://en.wikipedia.org/wiki/Bogdan_Stelea

kaptan 55

inönüde bjk lı bi taraftar şapkasını almıştı ama ne yapıp yaptı gitti aldı şapkasını dünya kupası oynamış ender futbolcularımızdan biriydi