Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

Serkan

Abi çok iyi diyorlar bu kitap için bir ara oturup okumaya başlamam lazım çoktandır  kitap okumaya zaman ayıramıyorum

ali ihsan

Alıntı yapılan: Serkan - 17 Kasım 2011, 14:35:08
Abi çok iyi diyorlar bu kitap için bir ara oturup okumaya başlamam lazım çoktandır  kitap okumaya zaman ayıramıyorum

E oku o zaman.Yorumunu bekleyeceğim ...

Serkan

mehmet yılmaz

Eşref Kuşçubaşı'nın hatıraları mı Serkan?
Eğer öyleyse çok iyidir kesin, benzer bir kitap da ben okumuştum; Asya'da Beş Türk - Adil Hikmet Bey'in Hatıraları, çok iyiydi.

Serkan

Alıntı yapılan: samsuni - 17 Kasım 2011, 14:47:52
Eşref Kuşçubaşı'nın hatıraları mı Serkan?
Eğer öyleyse çok iyidir kesin, benzer bir kitap da ben okumuştum; Asya'da Beş Türk - Adil Hikmet Bey'in Hatıraları, çok iyiydi.

Yok abi o kitabı bulamıyorum; sanırım anca istanbuılda eski sarraf'larda bulabilirim

Sercan

yilmazselcuk55

Teşkilatın İki Silahşoru/ Dede Yakub Cemil- Torun "Yakub Cemil" bu kitapta güzel baya teşkilatı mahsusa ve yakup cemilin anılarını anlatıyor.

HoliganSamSunLu

H.Nihal ATSIZ - Ruh Adam (tekrar)

5trawberry

Tarihe ilgi duyanların olayı yaşarmışcasına sürükleyici şekilde zevk alarak okuyacağı kitap

Semerkand - Amin Maalouf

Her Türk Gencinin mutlaka okuması gereken iki kitap;

İhaneti Gördüm - Erdal Sarızeybek

Bye Bye Türkçe - Oktay Sinanoğlu

mehmet yılmaz

01 Aralık 2011, 14:41:25 #414 Son düzenlenme: 01 Aralık 2011, 14:51:01 samsuni
Son dönemde Ötüken Neşriyat'tan çıkan üç kitap okudum
1- Yunus Bir Söz Söylemiş, Hiç Bir Söze Benzemez - Yunus Emre Divanından Seçmeler
2- İstiklal Mahkemleri ve Sivas'ta Şapka İnkılabı Duruşmaları - A. Turan Alkan
3- İhtilal, İhtiras ve İdeal, 68 Kuşağı Hakkında - Erol Kılınç

Konulara ilgi duyanlara tavsiye ederim üçünü de...

Alıntı yapılan: 5trawberry - 25 Kasım 2011, 16:41:53
Tarihe ilgi duyanların olayı yaşarmışcasına sürükleyici şekilde zevk alarak okuyacağı kitap

Semerkand - Amin Maalouf

Semerkand, gerçekten de sürükleyici, güzel bir kitap. Ancak benim içeriğiyle ilgili ciddi itirazlarım var. Müslüman bir Türk kimliğiyle baktığımda Amin Maalouf'un tam da Batılıların istediği tarzda bir roman yazdığını görüyorum; oryantalist! Kitabı yaklaşık 11 yıl önce okudum, aklımda kaldığım kadarıyla Çağrı Bey ve Tuğrul Bey iki barbar, istilacı, Selçuklular medeniyetsiz, Haşhaşiler ve Hassan Sabbah idealist savaşçılar, vezir Nizamülmülk Türklere satılmış bir köpek olarak lanse ediliyordu. Eserin kahramanı Ömer Hayyam'dı sanırım. Halen daha Batılı ülkelerde Omar adının onun sayesinde kullanıldığını öğrenmek, sıfırın hikayesi vs. gayet güzeldi. Bu arada Maalouf'un Yüzüncü Ad ve Afrikalı Leo adlı kitaplarını da okudum. Onlarda da durum çok farklı değildi. Mesela Yüzüncü Ad'da neredeyse bütün bir Osmanlı Türkiye'sini dolaşan ama nedense bir tane bile iyi ve doğru bir insana rastlamayan, rastladığı tek güzel, doğru kişinin de bir gayrımüslim olduğu bir hikaye vardı. Dediğim gibi, Amin Maalouf iyi bir oryantalisttir ve özellikle Avrupa'da itibar görmenin yolu da Doğulu bir ülkede yazan bir edebiyatçı için budur. ( Bkz. Orhan Pamuk )

hacettepeli

İskender Pala'nın OD kitabını tavsiye ederim. Yunus Emre'yi sevenler zevkle okuyacaklardır. Hayatını başarılı bir şekilde romanlaştırmış hoca.

emre

Alıntı yapılan: samsuni - 01 Kasım 2011, 21:18:12

İskender Pala'nın Od adlı romanını bitirdim.
Od, malumunuz ateş anlamına da gelir. Hatta Türkçe odun kelimesi de oradan türemiş. Od'da Yunus Emre anlatılıyor. Şeyhi Taptuk Emre'nin tabiriyle "Bizim Yunus". Yunus Emre biz Türklerin en önemli figürlerinden birisi, bir İslam ulusu, Türk büyüğüdür. Pala, kitabı yazarken kendini "şöyle garip bencileyin" diye niteleyen Yunus'u gariplikten kurtarmak amacını taşıdığını söylemiş. Yunus Emre'yi zaten çok severdim, bu kitaptan sonra daha da sevdim.

Yalnız, Pala'nın daha önceki romanlarından Şah&Sultan ya da Katre-i Matem kadar başarılı bulduğumu söyleyemem. Kitapta geçen Yunus Emre, Hacı Bektaş, Taptuk Emre, Sarı Saltuk, Pir-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevi, Mevlana, Barak Baba gibi isimler bana Niyazi Yıldırım Gençosmanoğlu'nun o unutulmaz şiirini hatırlattı.

Barak Baba, Sarı Saltuk orada
Hacı Bektaş Veli, Taptuk orada
Bir mübarek vatan yaptık orada
O bir can dilerse yüz verilmeli...

Alıntı yapılan: hacettepeli - 10 Aralık 2011, 15:55:37
İskender Pala'nın OD kitabını tavsiye ederim. Yunus Emre'yi sevenler zevkle okuyacaklardır. Hayatını başarılı bir şekilde romanlaştırmış hoca.

Ben de bu gün bitirdim kitabı.Mehmet Abinin dediği gibi Şah ve Sultan ve Katre-i Matem kadar başarılı değil ama Yunus Emre'yi daha yakından tanımak ve kitapta geçen isimler için her türlü okunur.

mehmet yılmaz

Necip Mahfuz, Midak Sokağı...

Son 70 sayfaya geldim. Mahfuz'un tarzı oldukça iyi, çabuk okunan bir kitap. 1940'lı yıllarda Mısır'daki bir sokağın sakinlerinin hikayelerini anlatıyor. 1988'de Nobel alan Mahfuz'un en bilinen eseri.

CurvaSs

Iris murdoch-ikilem

güzel bi' roman kesinlikle. isminden de anladığımız gibi ikilemlerin üzerine kurulmuş bir örgü var. bu ikilemler bazı kişiler için uç noktalar da olabiliyor. yalnız ben sevdim.

GökhanÇağlar

Kemal Tahir-Körduman

2.dünya savaşı sıraları Anadolunun bir köyünde geçen sıcak,gerçekçi bir roman...