Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Verileri [Samsun - 2011]

Başlatan berusa55, 27 Ocak 2012, 15:36:25

« önceki - sonraki »

berusa55

27 Ocak 2012, 15:36:25 Son düzenlenme: 28 Ocak 2013, 12:50:58 berusa55
Samsun'umuzun il nüfusu 1,252,693'ten 1.251.729'a 964 kişilik bir azalış yaşamıştır.

Büyükşehir merkez nüfusu ise 531,997'den 538,106'ya yükselmiştir.[sadece Atakum Canik İlkadım ve Tekkeköy'ün merkez nüfusları toplamıdır]. Geçen sene tabelaya yansıyan ve merkeze ilçeler merkezine girmeyip büyükşehir sınırlarına dahil olan yerlerle beraber toplam Büyükşehir toplam 565,000'di. 2011 sonuçlarına göre Samsun Büyükşehir nüfusu 571.000 olarak tabelaya yansıyacak.

İl genelinde Samsun Büyükşehir merkezinde artış devam ederken, merkezde de Atakum'un nüfusunun hızla arttığını görüyoruz. İlkadım ve Canik'te nüfus az da olsa azalırken Atakum 7bin artış göstermiş.

FaTiH_HaN

Bu zamana kadar nüfusta azalma pek olmuyordu ama bence bu istatistiğin sebebi, yeni çıkan yasa ile adrese dayalı nüfus kaydı yapmayanlara ceza veriliyor oluşu, atıyorum biri istanbulda yaşıyor ama nüfusta hala Samsunda görünüyor, bu eskiden böyleydi şimdi iste bunun 200 küsür lira cezası var, gurbetçilerin hepsi, ikametini yaşadığı yere geçirmiş oldu.

berusa55

27 Ocak 2012, 16:12:21 #2 Son düzenlenme: 28 Ocak 2012, 01:14:25 berusa55
İl genelinde Samsun büyükşehir merkezinde artış devam ederken, merkezde de Atakum'un nüfusunun hızla arttığını görüyoruz. İlkadım ve Canik'te nüfus az da olsa azalırken Atakum 7bin artış göstermiş.

kuzey55

ben geçeende istanbuldan buraya aldırdım bu ceza yüzünden.yansıdı mı acaba :)

kayacan

Gıda OSB ve Tersaneler açılsın Medikal OSB açılsın 2. devlet üniversitesi kurulsun hızla 1 milyona gidecek nüfus....

ahmetsefa55

Alıntı yapılan: kuzey55 - 27 Ocak 2012, 16:42:58
ben geçeende istanbuldan buraya aldırdım bu ceza yüzünden.yansıdı mı acaba :)
bende istanbula alacam ama benım gıbı orneklerde var  :kanka:

babasamsunlu

Alıntı yapılan: kayacan - 27 Ocak 2012, 16:45:02
Gıda OSB ve Tersaneler açılsın Medikal OSB açılsın 2. devlet üniversitesi kurulsun hızla 1 milyona gidecek nüfus....

nüfus oraya doğru gider gitmesinede içindeki Samsunlu sayısının oranı ne hallere düşer orası muallak olur gibi..

erkutdem55

Onların nüfus sürekli düşüyor,biziki artıyor,çok sevindirici bir durum değil  :(

kayacan

Yeni çıkarılacak kanuna göre nüfusu 750000'den fazla olan yerler büyükşehir olacak. Kanun bir sene sonra çıkarsa bu malum yer bu hızla azalırsa onuda kaçıracak....

berusa55

28 Ocak 2012, 22:51:01 #9 Son düzenlenme: 28 Ocak 2012, 22:59:57 berusa55
Alıntı yapılan: kayacan - 28 Ocak 2012, 22:33:20
Yeni çıkarılacak kanuna göre nüfusu 750000'den fazla olan yerler büyükşehir olacak. Kanun bir sene sonra çıkarsa bu malum yer bu hızla azalırsa onuda kaçıracak....

Evet kardeşim; 2014 e kadar olduğu için hemen çıkarılmayacak sanırım kanun. Seçimlerin hemen öncesini bekleyebilirler; bu gidişle de her sene 5-6 bin kayıp yaşayan malum yer zaten seneye 750binin altını görebilir!

Bu arada Samsun'umuzun ilçeleriyle 2007-2011 nüfus tablosu. Atakum'a dikkat!

kayacan

Kavaktaki azalmayı önlemek için mutlaka o yapılacak çimento fabrikası hızlandırılmalı. Nufusu 50bin'e yaklaştırır. Üniversitenin Çarşambaya kurulması ve Gıda OSB kurulması Çarşambanın nüfusunda harekete sebep olacaktır. Samsuna Canik tarafına mutlaka bir teknik üniversite kurulmalı. O bölgede hızla 150-200 bin nüfusa çıkacaktır.

Tufan

kayacan abi kusura bakma ama Dünya'nın hiç bir yerinde üniversite kuralım şehir gelişsin mantığı güdülmez Samsun önce elindeki Omü'nün mühendislik fakültesini adam etsin, yılan hikayesine dönen Teknopark bi açılsın iş yapsın, en azından Ktü ayarına çıksın eğitim kalitesi ondan teknik üniversiteyi konuşalım.
bunu hep göz ardı ediyor bu şehrin siyasileri Samsun Kuzey Anadolu'nun en büyük tarım şehri bunu değerlendirmeli, tarım endüstrisi, tarım makinaları üretimi gibi konularda yatırım yapmalıyız. Ben görebiliyorken bunları bu şehrin seçilmişleri nasıl görmezden gelebiliyor anlamıyorum.

Çimento fabrikaları, Demir Çelik fabrikaları istihdamdır ama güzelim ovalarımızı zehirlemesi cabası benim işime gelir ben malzeme mühendisiyim gidip Gebze'de, Sakarya'da, Bursa'da çalışmak yerine bana memleketimde iş imkanı olur ama istemiyorum şu güzelim ovalarımızda ağır sanayiyi.

kayacan

29 Ocak 2012, 01:43:47 #12 Son düzenlenme: 29 Ocak 2012, 01:50:11 kayacan
Çimento fabrikasının hiçbir yeri zehirlediği yok. Nereden mi biliyorum. Ben Ispartada kalıyorum.Isparta şehir merkezine 5 km mesafede çimento fabrikası var. En yakınında da devlet hastanesi var. Meşhur güllerin yetiştiği ovada hemen karşısında.Filtre olduğu için hiç sorun olmuyor. Ekonominin bel kemiğide bu fabrika.Kavakta ise şehir merkezine çok uzak alanda yapılacak. Ispartanın ikinci ekonomik gücü ise üniversite. Üniversitede 50000 öğrenci var.Bu nüfusu ne kadar artırıyor ve ne kadar ekonomik güç sağlıyor varın hesap edin. Dünyanın her yerinde üniversiteler kuruldukları yeri geliştirirler. Türkiyede ise bu olmazsa olmaz şarttır. Üniversitenin şu bölümü kötüymüş bu bölümünün içi boşmuş hiç önemli değil. Üniversitenin kontenjanı önemli Samsun için.Üniversitedeki öğrenci sayısı önemli samsun için.Bu nüfus demek,ekonomi demek. Üniversitelerin kalitesini orayı kuran öğretim elemanları düşünsün.Samsunun nüfusunun artması gerek.Bakın Kayseri bir önceki sayımda Samsunun altındayken şimdi nüfusu Samsunu geçti.Birde üniversite sayısına bakın.Devlet üniversitesi açıldıkça nüfus artıyor.Nüfusunuz ne kadar fazlaysa ekonomi o kadar gelişir,o kadar parayı çeker o kadar ses getirirsiniz.Samsunun, üniversitelerin bilimselliklerini tartışacak entellektüelliğe ayıracak vakti yok.

kayacan

Bir de şunu eklemek istiyorum.Ispartanın meydanında tam orta yerde bir heykel vardır. Süleyman Demirelin heykeli. bu heykelin oraya konulma sebebi nedir biliyormusunuz? Ispartanın nüfusu 50 bin iken 200 bin olmasını sağlayan SDÜ Üniversitesini kurmasından. Kimse ondan değil başka nedenlerden demesin yapanı yaptıranı tanıyorum.....

Tufan

he abi sen günü kurtaralım Samsun zenginleşsin ama senede çoğu potansiyel işsiz 20-30bin üniversite mezunu versin istiyorsun kızım/oğlum okuyor diye anaların, babaların paraları Samsun ekonomisini canlandırsın istiyorsun kusura bakma 5-6 ay sonra mühendis çıkacak biri olarak o gözle bakamam geleceğe.

çimento fabrikası için sana şu kadar söyleyeyim benim anne tarafım Ünyeli Ünye Çimento'yla evimizin arası 2km falan mesafede bana anlatma istersen o filitrelerin ne derece çalıştığını. Yeşilyurt, Azot, Bakır zaten yeterince zehirliyor bu şehri fazlasına gerek yok.

olay ikili tartışmaya dönüyor Çarşamba, Bafra ovalarını değerlendirmeyip, üniversite kurup ekonomi canlansın demek bence bu coğrafyaya ihanettir.
iyi geceler, saygılar.