:::::Samsun'daki Türkiye'lilerin sayısı::::::::

Başlatan Ertuğrul Sağlam, 06 Temmuz 2009, 23:23:05

« önceki - sonraki »

Ertuğrul Sağlam

Arkadaşlar bu liste bir kurum vasıtası ile resmi bir kurumdan elime geçti, yani tamamen güvelirir ve doğru bir kaynak.
Şimdi bazıları çıkıp çok gereksiz ve saçma birşeyler yazmışlar ben bunlara cevap vermek istemiyorum. Bu liteyi yaklaşık üç günlük bir uğraşın sonunda hazırladım. Bunuda birilerine birşeyler ispatlamak için değil, belki benim gibi böyle bir şeyi merak edenler olabilir diye hazırladım.
Yanlız şunuda söylemekte fayda var. Bu liste kimlik bilgilerine göre hazırlanmış bir liste. Aslen şu memleket bu memleketten olabilir ama nüfusta kimliğinde ne yazıyorsa ona göre hazırlanmış bir liste.

kutsalforma

Sercanin edigi gibi, kütügü Samsuna bagli, kökü baska yerden olan insan cok var Samsunda. Bizde öyleyiz, ama simdi kalkip benim gibi 2.-3. nesil Samsunluda Trabzonluluk, Artvinlilik, Rizelilik aramak ne kadar dogru olur onu bilemem??
Hem bu sürec akinda cok cabuk degisecek. Gence kusak Samsunlularda Samsunluluk agir basacak, bundan emin olun arkadaslar.

Samsunsporlulukta agir basar insallah

Pergani 55

kimliklere nüfusa kayıtlı oldugu il yazılırken,söz konusu kişinin dogum yeri degil babasının nüfusa kayıtlı oldugu yer dikkate alınır.ana babası Trabzon vs olanlar nüfusunu Samsuna aldırmasaydı onların çocuklarında nüfusa kayıtlı oldugu yer Samsun yazmazdı. Ayrıca nüfus kaydını Samsuna aldıran Samsunlulugu benimsemiş demektir...inşallah Samsunsporlulugu da benimserler

Burak

şimdi mesela o ankette ben trabzonlu görünüyorum halbuki 4 kuşaktır buradayız hatta aldırmaya çalıştık kütüğü bir ara sorun çıktı sonra da yasaklandı zaten kütük taşımak yoksa on kere aldıracağım 80-90 senedir pazar mah. oturuyoruz kütük trabzonda !!!

kabacevizli55

Alıntı yapılan: kutsalforma - 04 Ekim 2010, 19:35:15
Sercanin edigi gibi, kütügü Samsuna bagli, kökü baska yerden olan insan cok var Samsunda. Bizde öyleyiz, ama simdi kalkip benim gibi 2.-3. nesil Samsunluda Trabzonluluk, Artvinlilik, Rizelilik aramak ne kadar dogru olur onu bilemem??
Hem bu sürec akinda cok cabuk degisecek. Gence kusak Samsunlularda Samsunluluk agir basacak, bundan emin olun arkadaslar.

Samsunsporlulukta agir basar insallah
aynen 3 4 nesil dir burdasın hala Trabzonluluk, Artvinlilik, Rizelilik aramak saçma madem o kdar arıyoz mesela trabzonluysak trabzonada nerden geldiğimizi araştırmamız gerek demi

Burak

Alıntı yapılan: kabacevizli55 - 07 Ekim 2010, 21:22:18
aynen 3 4 nesil dir burdasın hala Trabzonluluk, Artvinlilik, Rizelilik aramak saçma madem o kdar arıyoz mesela trabzonluysak trabzonada nerden geldiğimizi araştırmamız gerek demi

aynen her zaman söylerim zaten o kadar derine inersek Orta Asya'ya kadar yolu var :)

furkan5534

tankut

Yapılan bir araştırmaya göre Trabzon nüfusunun nerdeyse yarısı orta karadeniz, orta anadolu özellikle konya civarından trabzonu türkleştirmek üzere trabzona getirildiği belirtilmiş

kabacevizli55

danişmendname adlı eserdede samsunda bir bölgeden  ve birkaç şehirden trabzonu türkleştirmek için askerler gönderdik yazıyodu heralde bulursam paylaşırım

esedullah

samsunda oturupta trabrumsporu tutan çekip gitsin burdan

Stoper

08 Nisan 2011, 03:42:33 #25 Son düzenlenme: 07 Haziran 2011, 23:58:30 Stoper55
Bu yeşil55 nickli kişi ajanssporda da var. Orada da Samsun da 400binden fazla trabzonlu var,bende aslen trabzonluyum demişti..  İleri geri birkaç şey söylemişti.. TD yeni üye olmuş yeşil nickli birisi var,büyük ihtimalle aynı kişi.. Kene gibi arkadaş,salmıyo adamı.

Ahmeti

Yeşil yazmış sonuna 55 koymuş işte samsun'un büyüklüğü burada zamanla bu ve bunlar gibi insanlar birde bakmışızki en kral samsun'lu olmuş zaman herşeyin ilacıdır.

Sonuna Kadar 55

çok trabzon bayburtlu var samsun da kavaklı daha çok

haydin

Kimlikle vatanı ayırmak lâzım, diye düşünüyorum. Samsun'da doğup büyüdüm. Köyümüz Samsun'da. Ama anne-babam Trabzonlu. Aslında hayatı algılayışım, tavırlarım, reflekslerimle tipik bir Trabzon insanıyım. Bu yaradılıştan gelen bir şey ve bundan asla rahatsız olmadım. Gel lâkin vatanım olarak Samsun'u bilir, Samsun'u severim. Bin tane Trabzon'a değişmem Samsun'u. Yirmi yılı aşkın bir süredir yaşadığım İstanbul'da 61 plaka bir kez bile ilgimi çekmezken, gördüğüm her 55 plakalı araç beni heyecanlandırır. Ancak Samsun'a, Samsun'un değer ve güzelliklerine yeterince sahip çıkılmıyor. Maalesef Trabzon, Samsun'un yarı nüfusuna sahip olduğu halde halen Karadeniz'in merkezi gibi kabul görüyor. Oysa mevcut durum ve potansiyel tamamen Samsun lehine. Düşünün, 1988 yılına kadar faal olan Devecinin ciftliğinde yetiştirilip dünyaca ün kazanan Deveci Armudu Trabzon'da yetiseydi, menşeini bilmeyen kalır mıydı? Ama bugün bu armudun mübtelası kaç kişi, onun Samsun kökenli bir meyve olduğunu biliyor? Keza Bursa da kozmopolit bir şehir. Fakat Bursa şeftalisi tüm Türkiye'de meşhurdur da, bizim Ada'da yetişen enfes Samsun şeftalisinden kimsenin haberi yoktur. Ondan geçtim, biz Samsunlular, özbe öz kendi ürünümüz olan Karadeniz pidesine bile sahip çıkamıyoruz. Son yıllarda İstanbul'da mukim Göreleli ve Trabzonlularla sürekli kavga ediyorum. Adamlar resmen Karadeniz pidesini sahiplenmişler. Gerçek Karadeniz pidesi bizimki diyorlar. Allah aşkına şu Akcabat köfte dedikleri şeyin ne kadar bir geçmişi var? Bendeniz sanıyorum ilk duyduğumda 1980'lerin sonuydu. Ortaya çıktığı tarih çok çok 1980'lerin başı olsun. Bugün Türkiye'de Akcabat Köfteyi bilmeyen yok gibi. Oysa Samsun'un öz malı olan Karadeniz pidesi çok çok daha eski bir kültürdür. Evet bir kültür. Ama nedense Samsunluların dışında pek az bile4n var. Demem o ki, Samsunlu olmak, Samsun'u sevmek lâfla olmaz. Eylemle, gerektiğinde mücadeleyle olur. Bu bir gönül işidir. Samsunlu olmak , Samsun'a sevdalanmaktır, Samsun için feveran etmektir.

haydin

Samsun için hislerim kabarıp taşıyor. Bu yüzden heyecanımı bağışlayın. Forumda o günleri yaşamış arkadaşlar vardır muhakkak. 1970'li ve 1980'li yıllarda (O zmanki adları ile) 27 Mayıs, Emrullah Efendi ve Kubilay İlkokulları ile Devrim Lisesi'nin önünde şam tatlı satan bir Bayram Abimiz vardı. Geçenlerde bir dostum, birkaç yıl önce öldüğünü söyledi. Allah gani gani rahmet etsin. Onun şam tatlısı bambaşka bir şeydi. Aradan belki 30 sene geçti ama tadını hala hisseder ve artık ebediyyen kaybettiğim bu lezzetin ardından kederlenirim. Gene aynı yıllarda Unkapanı, Gaziler ve Subaşı civarında camekanlı seyyar bir araba içinde, bugün bildiğimiz klasik Karadeniz pidesinden biraz farklı ve fakat onun bir çeşnisi olan, daha ince hamurdan yapılmış, hafif biberli pide satılırdı. Keza o yıllarda Samsun'da hem seyyar arabalarda hem de dükkânlarda bir tür talaş böreği satılırdı ki, bırakınız kendisini, kırıntılarını yemek bile ayrı bir zevkti. Bugün bu lezzetler kaybolup gitti. Bizler, Samsunlular, eşi benzeri bulunmayan bu yöresel tatlara sahip çıkamadık. Hep merak etmişimdir; şu Samsun'a atanan kültür müdürleri ne iş yaparlar diye? Yaşadığı kentten, onun ayırdedici vasıflarından ve değerlerinden bihaber, kültürsüz kültür müdürleri... Kendimi de ayırmıyorum. Biz de suçluyuz. Maalesef Samsun'un dominant bir Samsunluluk kimliği oluşturulamadı. Amatör sevgimiz samimi olsa da, Samsun'un değerlerini kurumsallaştıracak olgunluğa ve kitleselliğe ulaşabilmiş değil. Bırakalım ufak tefek şeyleri, 1960'ların başından 1980'lerin ortalarına kadar popülaritesini koruyan ve bir dönem Türkiye'nin en büyük milli fuarı olarak anılan Samsun Fuarı'nı bile yaşatamadık. Tamam, belki zamanın gereği olarak fuar ve fuarcılık önemini yitirdi. Ancak önemini kaybeden bu değerin yerine, potansiyel bulunduğu halde, yeni bir şey üretip koyamadık. Bugün Samsun, halkın kullanımına açık hale getirilen sahili, yeşil ve büyük parkları ile belki çok daha cazip halde. Ancak bunu Samsun'da yaşayanlardan başka ne kadar insan biliyor? Kaldı ki fuar gibi geçmişin kurumsal eğlence ve ticaret merkezleri yerine günümüzün eğlence ve tatil anlayışına uygun alternatif tatil merkezleri yapılabilir. Önemli olan zamanın elimizden aldıklarına seyirci kalmadan yerlerine yenilerini koyabilmektir.