9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları Samsun'da

Başlatan umit, 18 Haziran 2011, 19:44:39

« önceki - sonraki »

umit

Türkçe konuşan yabancı öğrenciler Samsun'da

9. Uluslararası Türkçe Olimpiyatları'na katılmak üzere, 130 ülkeden Türkiye'ye gelen öğrenciler, Samsun'da da gösteriler sunacak. Yaşar Doğu Spor Salonu'nda, 20 Haziran'da gerçekleştirilecek programa dünyanın değişik 17 ülkesinden 55 öğrenci katılacak

Organizasyonun tertip heyeti sorumlusu Bahattin Özkaya, dünya çocuklarının Samsun halkına evrensel barış dili Türkçe ile sunum yapacak olmalarının heyecanını yaşadıklarını söyledi. İlki, geçtiğimiz yıl düzenlenen programın çok anlamlı ve heyecan verici olduğunu belirten Özkaya, "Bu seneki programın, aynı güzellikte ve daha heyecanlı geçeceğini düşünüyorum. Güzel Türkçemizin evrensel barış dili olması yönünde bu çocuklar ciddi katkı veriyor. Anadolu insanının desteği ile açılan okullarda okuyan bu öğrenciler için verilen emeğin boşa gitmediğinin en büyük göstergesi bu olimpiyatlardır." dedi.'Türkçe Olimpiyatları, Türkçemizin dünyada hak ettiği konuma gelmesi ve daha yaygın şekilde kullanılması oluşturulan bir emeğin ürünüdür' diyen Özkaya, şöyle konuştu: "En iyi Türkçe öğrenenleri ödüllendirmek amacıyla 2003'den beri düzenlenen olimpiyatlar, yurt dışında Türkçe'ye karşı büyük bir heyecan ve ilgi uyandırmıştır. Türkçe Olimpiyatları bir final niteliğindedir. Yarışmaya gelene kadar öğrenciler, sınıf, okul ve ülke sınavından geçerek olimpiyatlara katılmaya hak kazanıyor. Bir eğitim yılı boyunca olimpiyatlara en az 10 bin öğrenci hazırlanmaktadır. Anadolu insanının samimiyetinin neler yapabileceğinin hikâyesini oluşturduk. Topraklarımızdan dünyaya yayılan Türkçenin gücüne inandık. Türkçeyi öğrenen çocukların kardeşlik duyguları ile beslendiklerini gördük. Mevlana'dan, Yunus Emre'den şiirler okuyan, türkülerimizi seslendiren bu çocukların bir yaz başında ülkemize bıraktıkları tatlı bir huzur bunun göstergesi olsa gerek." diye konuştu. Samsun'a 19 Haziran'da gelecek olan öğrenciler, ilin tarihi ve turistik mekanlarını gezecek. 20 Haziran pazartesi günü akşamı protokol, iş adamları ve halkın katılımı ile başlayacak programda öğrenciler; Türkçe şarkı, stand up ve folklor gösterisi sunacak. Program, yerel bir televizyon kanalından da canlı olarak yayınlanacak.CİHAN

http://www.haberdar.com/haber/turkce-konusan-yabanci-ogrenciler-samsunda-2836488

mehmet yılmaz

Güzel Türkçemiz adına muhteşem bir organizasyon bu...

celebi

emre

bu olayı keşfeden beyni hep kıskanmışımdır  :)

neresinden bakarsan bak çok zekice bir düşünce,müthiş bir buluş,muhteşem de bir organizasyon.

cany

Türkçe dünyada en zor 2.dilmiş hoca demişti. öğrencilere tebrikler >l<

CurvaSs

19 Haziran 2011, 20:06:12 #5 Son düzenlenme: 19 Haziran 2011, 20:09:58 curvasmurfs
Alıntı yapılan: cany - 19 Haziran 2011, 19:46:19
Türkçe dünyada en zor 2.dilmiş hoca demişti. öğrencilere tebrikler >l<

bence dünyadaki en zor ikinci dil olma şansı yok. çince var mesela aşırı zordur, kezâ fransızca da zordur, telafûz açısından. yazıldığı gibi okunan bi' dilin zor olması mantıksız. sadece -de -ki bağlaçlarını, zarf, fiil, özne tırıvırılarını öğrenmek zor olabilir, onları da türkçe bildiğini sanan bizler bile bazen kullanmıyoruz (bilmiyoruz).

organizasyon çok güzel, tebrikler.

cany

Alıntı yapılan: curvasmurfs - 19 Haziran 2011, 20:06:12
bence dünyadaki en zor ikinci dil olma şansı yok. çince var mesela aşırı zordur, kezâ fransızca da zordur, telafûz açısından. yazıldığı gibi okunan bi' dilin zor olması mantıksız. sadece -de -ki bağlaçlarını öğrenmek zor olabilir, onları da türkçe bildiğini sanan bizler bile bazen kullanmıyoruz.

organizasyon çok güzel, tebrikler.

cümle yapıları falan zor gelebilir. hollandalı bi adam ntv de demişti türkçeyi 5 senede öğrendim diye. çok zor bi dil diyodu. bilmiyorum 2. değildir belki de edebiyat hocası demişti bi gün

ahmetsefa55

aynen katılıyorum.bir kere çince,japonca gibi dillerin alfabesini öğrenene kadar ooo ölme eşeğim ölme  :hnk:

CurvaSs

Alıntı yapılan: cany - 19 Haziran 2011, 20:11:21
cümle yapıları falan zor gelebilir. hollandalı bi adam ntv de demişti türkçeyi 5 senede öğrendim diye. çok zor bi dil diyodu. bilmiyorum 2. değildir belki de edebiyat hocası demişti bi gün

ntv'deki hollanda'lı "wilco van herper" olabilir. 5 senede okuyarak öğrenmek normal sayılabilir diyeceğim ama normal değil.

türkiye'de yaşayan adam 2 senede kalıpları öğrenir, en azından küfür edebilir. bu da türkçeyi öğrettiğimiz anlamına gelir. :D

Ajan

"Ülkesini, yüksek istiklâlini korumasını bilen Türk Milleti,dilini de yabancı diller boyunduruğundan kurtarmalıdır."
Mustafa Kemal ATATÜRK

Burak

Alıntı yapılan: curvasmurfs - 19 Haziran 2011, 20:16:49
ntv'deki hollanda'lı "wilco van herper" olabilir. 5 senede okuyarak öğrenmek normal sayılabilir diyeceğim ama normal değil.

türkiye'de yaşayan adam 2 senede kalıpları öğrenir, en azından küfür edebilir. bu da türkçeyi öğrettiğimiz anlamına gelir. :D

Adamımdır Türkiye'yi karavanla geziyor İz Tv'de Wilco'nun Karavanı =)

ali ihsan

Alıntı yapılan: cany - 19 Haziran 2011, 20:11:21

Multescu 3 ayda öğrenmişti  :evet:

FaTiH_HaN

Bence Türkçe konuşmanın yabancılara zor gelmesinin sebebi hep kinayeli ve mecaz anlamlı diyaloglar kurarak konuşmamız. Günlük hayatta okulda öğrendiğimiz cümle kalıplarına göre hiç konuşmuyoruz ki  :)

Gerçekten çok güzel bir organizasyon elin uzak doğulusu odun keserken ormancı türküsünü söylüyor  :D  >l<

1927

ali ihsan