Osmanlı'nın Emaneti; Bosna ( Yazı Dizisi )

Başlatan mehmet yılmaz, 28 Mart 2014, 14:25:06

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Bilenleriniz vardır, geçtiğimiz hafta Bosna'daydım.
Bir tura katıldım ve seyahat amaçlı gittim. Uzun süredir aklımda olan bir şeydi.
Dönüşte 'söz uçar yazı kalır' düşüncesiyle bu seyahatimi kaleme almak istedim. Bir yazı dizisi oluşturdum. Bu dizi 6 bölüm olarak Haberexen'de yayınlanacak.
Bugün ilk bölümü çıktı.
Sizlerle paylaşayım istedim.

http://www.haberexen.com/osmanlinin-emaneti-bosna-yazi-dizisi-i-560341h.htm

mehmet yılmaz

Ayrıca dönüşte de şöyle bir durum oldu :)

AlıntıAdiloviç'e Bosna Sürprizi

Samsunspor'un eski yöneticilerinden Mehmet Yılmaz, Bosna seyahati sonrasında Samsunspor'un Boşnak futbolcusu Eldin Adiloviç'i ziyaret etti.

Samsunspor'un eski yöneticilerinden Mehmet Yılmaz, Adiloviç için getirdiği ve üzerinde Türkiye&Bosna-Hersek yazan atkı ile Boşnak kahvesini golcü oyuncuya verdi.  Yılmaz, 'Bosna'yı zaten çok severdim. Bu sefer gidip, görmek nasip oldu. Boşnaklar adeta Türkçe konuşamayan Türkler gibiler. Çok etkileyici ve güzel bir seyahat oldu. Eldin orada da tanınıp, sevilen bir oyuncu. Onun Samsunspor'da olduğunu söylediğim herkes kendisine selam gönderdi. Ben de orada satılan atkılardan ve Boşnakların çokça içtikleri kahveden getirdim.' dedi.

Hediyeler karşısında çok mutlu olan Adiloviç ise, 'Ben de Türkiye'yi çok seviyordum ve gelmek nasip oldu. Biz Dünya Kupası ve Avrupa Şampiyonalarında bir Türk gibi Türkiye'yi  tutardık. Bu yaz da hep birlikte Bosna Hersek'i tutacağız. Başçarşı'nın ünlü kahvesidir bu. Biz Boşnak kahvesini çok severiz. Şu an çok duygulandım.' diye konuştu.

İkili Bosna üzerine koyu bir sohbete daldıktan sonra ayrılırken Boşnakların adedi üzere birbirlerine 'Allahimanet' dediler.

http://www.haberexen.com/adilovice-bosna-surprizi-560326h.htm

Sadece Samsunspor

Furkan

Bende ilk fırsatta oralara gidip gezmeyi düşünüyodum abi yazını okudum okudukca da iştahım kabardı :)

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: Furkan - 28 Mart 2014, 22:22:28
Bende ilk fırsatta oralara gidip gezmeyi düşünüyodum abi yazını okudum okudukca da iştahım kabardı :)

Bu daha ilk yazı. Toplamda 6 tane olacak.
Fırsatın olursa mutlaka git.
pişman olmazsın.

Forvetim

avrupanın göbeğinde Osmanlı yadigarı Türk yurdu Bosna, bizim için çok şey ifade ediyor. güneyde akdenize hakim güçler arasında olmak adına Kıbrıs ne ise batıda avrupanın kalbinde Bosna aynı anlamı taşır. keşke o acı yıllarda Bosnanın varolma savaşında daha fazla yanında olabilseydik, şimdi suriyelilere yapılan yardım ve desteğin on katı yapılmalıydı Bosnaya, kimbilir bilmediğimiz şekilde gizlilik içinde bildiğimizden fazlası yapılmıştır ama o kadar çok can kaybı ve ızdırap yaşandı ki yetersiz kaldığımızın göstergesiydi sanki. tarihte kara sayfalar olarak kaldı, tekrar yaşanmaz inşallah ve yaşanmaması için en büyük görev ve sorumluluk mutlaka bizimdir. geçmişten ders alıp en küçük bir hadisede dahi burdayız diyerek kendimizi göstermekte bize yakışır. İslamın ve Türklüğün avrupada ki sancağı Bosnaya varlığımızı ve desteğimizi her alanda hissettirmemiz lazım.

Furkan

Mehmet abi yazı dizini okudum çok iyi yansıtmışsın olayları. Anıların kaldıysa bu başlıktan devam edebilirsin takip ediyorum :)