İzmir'deki Samsun pidecisi: Samsun pide evi

Başlatan Bafralı, 26 Haziran 2008, 15:05:27

« önceki - sonraki »

Sadece Samsunspor

Alıntı yapılan: Bafralı - 28 Haziran 2008, 14:36:45
;D
Samsun'da coğrafi işaretleme hakkı almış 2 şey var.
Birisi Çarşamba ayakkabısı
Diğeri Bafra pidesi
Hiç yemediysen tadına bakmnanı öneririm.

yok sağol kardeş ben samsun merkezde oturuyorum merkezde bile yemiyorum pide termeye gelip yiyorum saol ;) bu arada terme pirinç ide meşhurdur

ozkan17

bu senekı altay ksk maclarında hatta manısa macında bıle gelın abı mısafırım olunda hep beraber yerız ızmrıde pıdeyı ;D

jean

ben antalyada gormustum 55 samsun pidecisi

Sadece Samsunspor

Arkadaşlar bakın terme pidesi meşhurdur dediğim zaman herkes bafranınki diyordu bakın bugün haberler.com da haber olmuş terme pidesi ;)

AlıntıKARADENİZLİLER'İN VAZGEÇEMEDİĞİ TAT TERME PİDESİ

Samsun Terme'nin pidesi, Karadenizliler'in vazgeçemediği damak tadlarının başında geliyor.

Terme pidesi, bundan tam 45 sene önce yapılmaya başlandı. Zamanla şehirlerarası yolcuların mola esnasında vazgeçemedikleri lezzetlerden biri olarak yerini alan Terme pidesi, bugün ise Türkiye'nin ve dünyanın dört bir yanından talep görüyor. Terme'de pişirilen pideler farklı birçok yere gönderiliyor. Bu ilginin en büyük sebebi ise farklı bölgelere dağılan Karadenizliler'in sayısının fazla olması. Termeli pideciler her gün şehir dışından gelen talepleri yetiştirmek için yoğun biçimde çalışıyor. Terme haricinde Samsun, İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa en çok talep gelen iller arasında yer alıyor.

Terme pidesinin tam olarak nasıl yapıldığı ise ustalar tarafından sır gibi saklanıyor. Yaklaşık otuz senedir Terme pidesi yapan Muhammet Cin, pidenin sırrının özveri, ustalık ve içine katılan malzemede yattığını söylüyor. Refaattin Küçük de uzun zamandır Terme'de pidecilik ile uğraşan isimlerden biri. Ona göre de pidenin sırrı kullanılan un, taş fırın ve meşe odununda saklı.

Termeli ustaların en büyük isteği pidenin zarar görmemesi için adının tescillenmesi. Her gün şehir ve yurt dışına sipariş gönderen pideciler, bu lezzeti ancak uzmanlarının tutturabileceğini söylüyor. Hemen hemen her gün 20-25 pideyi sipariş üzere İstanbul'a gönderdiklerini söyleyen Bizler Pide Sahibi Kerem Sekmen, amaçlarının Terme'nin pidesini herkese tanıtmak olduğunu açıkladı. Yurt içinden gelen siparişler için pideleri paketlemeden önce hamurlaşmamaları için soğuttuklarını belirten Sekmen, yurt içindeki sipariş pideleri şehirlerarası taşımacılık yapan otobüslerle gönderdiklerini, yurt dışına gidecek olanlarda ise kargoyu kullandıklarını sözlerine ekledi.

Terme pidesinin lezzetini başka hiçbir yerde bulamadığını söyleyen Kerem Sekmen, "Terme pidesinin tadına vardığınız zaman bağlılık yaptığını göreceksiniz. Terme pidesinin bugün ülke sınırlarını aşıp yurt dışında talep görmesinin en önemli sebeplerinden biri de Karadenizlilerin sınır tanımaz tutkusudur. Zira birçok Karadenizli alışkın olduğu bu lezzeti dünyanın neresinde olursa olsun yine de tatmak istiyor. Terme pidesi diğer pidelerden çok farklı. Özelliği çok hafif ve ağızda hemen erimesidir. İnsanı rahatsız etmiyor." dedi.

Türkiye'de pide deyince akla Terme Pidesi'nin geldiğini söyleyen Deniz Pide Sahipleri Aydın Şimşek ve Arif Sekmen, Terme pidesininin bir an önce tescillenmesi gerektiğini de dile getirdi.

Terme pidesi sulu hamurdan yoğrularak yapılıyor. Kara fırında meşe odunu ateşinde pişirilen pide, Türkiye'de yapılan diğer pidelerin aksine yumuşak ve bol malzemeli oluyor. Ancak pidenin tam tarifi sır gibi saklanıyor.

Kaynak: http://haberler.com/karadenizliler-in-vazgecemedigi-tat-terme-pidesi-haberi/

sersa

Altınolukta da var bir tane samsun pidecisi :)

cem arslan

emre

Alıntı yapılan: Sadece Samsunspor - 28 Haziran 2008, 17:12:39
yok sağol kardeş ben samsun merkezde oturuyorum merkezde bile yemiyorum pide termeye gelip yiyorum saol ;) bu arada terme pirinç ide meşhurdur

aynen kardeşim karadenizde sahil boyunca heryerin pidesi meşhurdur.tirebolu,espiye,bulancak..falan geliyorr samsuna doğru :D ama terme pidesinin üstüne hiç bişey tanımam.. 8)

Tribün_ali

20 Kasım 2009, 17:21:33 #22 Son düzenlenme: 20 Kasım 2009, 17:22:06 Tribün_ali
Artvin borçkanın pidesi daha süper ;) askerde her çarşıya cıkdığımda yerdim birde paket yaptırırdım  :D gerçketen cok güzel

çapaþ 06

ankaradada var öz samsun pide diye ama bizimkilerle alakası yok  bizim pideyi  yapçakki angaralılar yesin herifler ekmek arası kyma yiyoalr pide diyolar

ondestan_11

gecenlerde karşıyakada bir samsun pidecisi gördüm sahibide çarşambalı cıktı.. çarşambadanda birsürü ortak tanış tabiiki :)