Başkan'dan bomba açıklamalar (Hürriyet gazetesi)

Başlatan þirinler_1965, 14 Haziran 2005, 10:45:51

« önceki - sonraki »

þirinler_1965

'Şartlar çok dengesiz olduğu için ligde rekabet yok. Onlarda makineli tüfek, bizde bıçak var. Futbola ilgi azalıyor. Hep geriye gidiyoruz. Eğer dört büyükler bu düzenden memnunsalar, kendileri bilir.'

İSMAİL Uyanık, dile kolay Samsunspor Kulübü Başkanlığı görevinde 12'nci seneyi doldurdu. Yıllarını bu işe harcadığı için, Türkiye'de kulüp yönetmenin ne kadar zor olduğunu en iyi bilen kişiler arasında yer alıyor. Artık adı Samsunspor ile özdeşleşen Uyanık'ı gazetemizde konuk edip, gündemdeki konuları sorduk. Her zamanki dobralığıyla lafını esirgemeden konuşan İsmail Uyanık, Türk futbolunun geleceği için endişeli olduğunu ifade etti. Özellikle büyük kulüplerin ciddi yönetim zaafiyeti içinde olduğunu anlatan Uyanık, zaman zaman iğneyi kendisine de batırıp, 'Biz de hatalar yaptık' dedi. Samsunspor'un deneyimli başkanı, yaklaşık 2.5 saat süren söyleşimizde özetle şunları söyledi:

Şike ve teşvik var

'Türkiye'de şike ve teşvik her zaman vardır. Geçtiğimiz aylarda oynanan Akçaabat Sebatspor-Kayserispor maçı ne oldu? Hala anlamış değilim.

Anadolu kulüpleri olarak inanılmaz zor şartlar altında mücadele ediyoruz. Havuz sisteminin durumu malum. Dört büyük takımın tehdit ve diretmeleri sonucunda buralara kadar geldik.

Tüfek ve bıçak

Havuz sistemi kurulurken, Anadolu kulüpleri olarak, gelirlerin yüzde 50'sini aramızda bölüşmeyi kabul etmek zorunda kaldık. Böyle diyorum, çünkü o zamanın şartları öyle gerektiriyordu. Şu anda daha farklı bir sisteme ihtiyacımız var. Çünkü, şartlar çok dengesiz. Büyük takımlar her durumda kayrılıyor. Bir tarafta 100 milyon dolar bütçeli bir takım, diğer tarafta 7-10 milyon dolarlık bütçelerle ayakta durmaya çalışan takımlar. Onlarda makineli tüfek var, bizde ise sadece bıçak. Bu durumda nasıl mücadele edeceksiniz? Böyle bir yerde rekabet olması mümkün mü?

Figüran değiliz

Havuz olayı ilk gündeme geldiğinde o zamanki Galatasaray Başkanı Mehmet Cansun karşı çıktı, 'Biz havuz sistemi istemiyoruz. Dört büyük kulübe 4'er milyon dolar verin, gerisini siz paylaşın' dedi. Şimdi aldıkları rakamlar 15-20 milyon dolar. Bizler konu mankeni veya figüran değiliz. Asıl para Avrupa'da var. Orada başarılı olursanız çok para kazanırsınız. Ama bu şartlarda bir Anadolu kulübünün Avrupa'ya gidip başarılı olması mümkün mü?

Bu düzen bitmeli

Piyasayı dört büyükler belirliyor. Anormal rakamlarla transferler yapıyorlar. Çok kötü para harcıyorlar. Türk futbolunu kurtarmak istiyorsak, bunlara son vermeliyiz. Ama bu durumdan memnunsalar, kendileri bilir. Önceden Avrupa'ya 6 takımla gidiyorduk, şimdi 4'e düştü.

Futbola ilgi azalıyor. Hep geriye gidiyoruz. Maçlarımızı ortalama 5 bin seyirciye oynuyoruz. Yani, yıllık seyirci gelirimiz 450-500 milyar lira. Ligde rekabet yok. Sonucu belli olan ligde heyecan da olmuyor. Senede 6 veya 7 tane düzgün maç oynanıyor.

Ortaklık kurduk

'Yattığımız yerden bize para verin' demiyoruz, Anadolu kulüplerinin yaşaması için çabalıyoruz. Süper Lig'deki 14 Anadolu kulübü olarak kararlıyız; bundan sonra bütün konularda ortak hareket edeceğiz. 14A adlı bir şirket kurduk. Amacımız para kazanmak değil, biz de varız demek. Yayın gelirinden, forma ve sponsorluk anlaşmalarına kadar bütün değerlerimizi birlikte pazarlayacağız. Beyoğlu'nda Galatasaray Lisesi'nin karşısında, daha önce Fenerbahçe'nin talip olduğu yeri aldık. Bütün Anadolu kulüplerinin lisanslı ürünleri orada satılacak. Hatta bu kulüplerin İstanbul'da oynanacak maçlarının biletleri bile satılacak.

3 yıldır cepten gidiyor

UEFA kriterlerine en yakın kulüplerden birisiyiz. Tesislerimiz ile hazırız. Tek sorunumuz para. Ama Galatasaray'dan daha az borcumuz var. Devletten ihale almıyoruz, belediyeden destek görmüyoruz. Yayın geliri geliyor, ama biz görmüyoruz. Borçlara gidiyor. 3 senedir cebimden para veriyorum. İçerde yaklaşık 9 trilyon param var. Ama artık benim de kaynaklarım tükendi. Borçlardan kurtulmak için bir şeyler yapmamız gerek. Şehirde referandum yaptırıyorum; 'Ya destek verin ya da İkinci Lige dönüp borçlarımızdan kurtulalım' diye.

1 milyon dolarlık iş 7.5 milyon dolara bitti

SERKAN Aykut'un G.Saray'a transferinden çok para kazandık. Bunu inkar etmiyorum. G.Saray bu oyuncuyu ilk istediği zaman onlara dedik ki; '1 milyon dolar peşin ödeyin, bonservisini verelim.' Ama onlar kabul etmediler ve 4 senelik ödeme planı istediler. Böylelikle 4 yıl için 7.5 milyon dolara anlaştık. Ama paramızı Sayın Canaydın başkanlığa geldikten sonra almaya başladık.

Sokağa attıkları paralar bizi ihya eder

BÜYÜK kulüpler inanılmaz kötü para harcıyorlar. Yabancı futbolcu transfer ederken yurt dışına avuç dolusu para veriyorlar. Onların her sene sokağa attığı paralarla Anadolu kulüpleri ayakta kalır. Doğru dürüst araştırma yapmadan, sadece menajerlerin önerileri ile büyük paralar harcayarak transfer yapıyorlar. Ayrıca, kurdukları şirketler de kesinlikle profesyonel değil.

Büyüklere kızıp Mansızı bize verdi

BEN İlhan Mansız'ı Kuşadasıspor'dan almıştım. Kuşadasıspor Başkanı, aralarında büyük kulüplerin de olduğu diğer takımlara kızdığı için İlhan'ı bize verdi. Çok ilginç bir transferdi... Ben Kuşadası'na gittim, başkan ile sabaha kadar oturduk yemek yedik. Sabahın ilk ışıklarında anlaşmaya vardık. Masada yer olmadığı için, 2 milyon marklık çeki bir arkadaşımızın sırtına koyarak imzaladık.

350 bine almadılar 2 milyon saydılar

BÜYÜK kulüplerin paraları nasıl sokağa attığına güzel bir örnek vereyim... Bundan yıllar önce hemen bütün kulüpler Afrika'da futbolcu izliyordu. Biz de oradaydık. Fenerbahçe adına da Alparslan Eratlı oradaydı. Eratlı, Fenerbahçeli yöneticilere Samuel Johnson'u önerdi. Ama ne olduysa, Fenerbahçe almadı. Johnson için biz ve bir Yunan takımı pazarlık yaptı. Sonunda Yunan takımı 350 bin dolara aldı. Ondan sonra Johnson iki sene Avrupa'da oynadı ve Gaziantepspor'a geldi. Fenerbahçe daha önce 350 bin dolara almadığı bu futbolcuyu Gaziantepspor'dan 2 milyon dolara transfer etti.

Çıkarları için dost oldular

NORMAL zamanda birbirlerine selam vermeyen ve sık sık kavga eden dört büyük kulübün başkanları, çıkarları söz konusu olunca hemen dost oluyorlar. Yüksek vergiler yüzünden vergi kaçırır hale geldik. Ama stopaj vergisi düşürülüyor. Bundan sonra bu işler daha düzgün olur. Hakemler de düzenin bir parçası oldu. Ama yeni dönemden çok umutluyum.

BAŞKANLIĞI SEVEREK YAPMIYORUM

Hürriyet'i ziyaret eden İsmailUyanık, (soldan sağa) İsmailEr, KorkutGöze, Neyyire Özkan, Esat Yılmaer, Yücel Telören, Mehmet Arslan ve Bayram Aydın'ın sorularını yanıtladı. Anadolu kulüplerinin yaşadığı sıkıntıları anlatan Uyanık, 'Başkanlığı severek yapmıyorum. Her genel kurulda 'Bu son olsun, beni değiştirin' diyorum. Kulüp olarak çok borcumuz var' dedi.  

Hyppia'yı denemek için getirdik, beğendiremedik  
TRANSFERDEKİ yanlışlar bizde de oluyor. Mesela şimdi Liverpool'da oynayan Finli futbolcu Sami Hyppia zamanında bize gelmişti. Kendisini Gerede kampında denemeye aldık. Hatta bizden deri ceket almamızı istedi. İstanbul'dan deri ceket alıp ona hediye ettik. Çok sevindi ve hiç sırtından çıkarmadı. Bu adamı o zamanki hocamız Gigi Multzescu, 'Bundan futbolcu olmaz' diye geri gönderdi. O Hyppia şimdi Avrupa'nın en gözde futbolcusu oldu

Aziz Yıldırım'a 'Gaza geliyorsun' dedim  
AZİZ Yıldırım Fenerbahçe için büyük bir kazanç. Yaptıkları ortada ve kimse inkar edemez. Samsun'a geldiğinde uzun uzun konuştuk. Kendisine sürekli kavga içinde olduğu söyledim, 'Dolduruşa ve gaza geliyorsun' dedim. Gittikçe sevimlilik oranı düşüyor. Bir zamanlar Ali Şen'in yaptığını yapıyor. Böylelikle de Fenerbahçe düşmanlığı artıyor. Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın ise adam gibi adam. Kulübü nereden aldı nereye getirdi. Bütün borçların altına imza attı ve çark dönmeye başladı.

Bilgili bana kazık attı  
Beşiktaş'a verdiğimiz Erman'ın transferinden kalan 1 milyon 900 bin doları alamadık. Bilgili'nin sözüne güvendik böyle oldu.

BEŞİKTAŞ'ın eski başkanı Serdar Bilgili bana kazık attı. Bizden Erman'ı istediler, 2.5 milyon dolar istedik. Çok ısrar ettiler; 'Aslında bu adam bizde ilk 18'e bile giremez. Ama camiamıza söz verdik, bu futbolcuyu alacağız' dediler. Ben de bunun üzerine onlara ilginç bir anlaşma teklif ettim. Onlar da kabul etti. Anlaşma aynen şöyleydi:

'Beşiktaş bize Ertuğrul Sağlam'ı verecek. Erman eğer 18 kişilik kadroya girerse de 2 milyon dolar ödeme yapacaktı.'

Ertuğrul'u verdiler. Ancak, Erman sürekli ilk 11'de oynadığı halde paramızı vermediler. Yalnızca 100 bin dolar ödediler. 1 milyon 900 bin dolarımız kaldı. Serdar Bilgili'nin sözüne güvenip yazılı anlaşma yapmadığımız için paramızı hiçbir şekilde tahsil edemedik. Kayıtları geçmediği için de Serdar Bilgili'den sonraki yönetim tarafından da ödenmedi.  

BİRAZ UZUN OLDU AMA HARBİDEN BOMBA AÇIKLAMALAR

salihcakir

hakikaten çok güzel açıklamalar..diline sağlık başkan; saosasın şirinler1965

beşnumara

bizim başkan her zamanki gibi dobra dobra konuşmuş zaten lafını kimseden esirgemez  :roll:

jean

dunde cnn turkteydi buna benzer aciklamalar yapti bir kismina baktim

Fecr_55

Susma Sustukca Sira Sana Gelecek deyimi cok yerinde valla...Ba$kanimiz anadolu kulüplerinin ba$kanlarindan cok daha fazla konu$tu, ama dalton karde$lere nazaran az konu$tu...Sonunda siramizi kaptirmadan yerinde, $ahane aciklamalar yapti...Anadolu`nun Red Kit´i Ba$kan Ismail Uyanik, Türkiye´nin Daltonlari 4 'büyükler'...

samsunsevdalısı

Alıntı yapılan: "55_Nuray_55"Anadolu`nun Red Kit´i Ba$kan Ismail Uyanik, Türkiye´nin Daltonlari 4 'büyükler'...
:)

Rentboy

başkandan yine güzel bir açıklama...
gerçekten doğruları dile getirmiş ama ne çare bütün medyada dört büyüklerin himayesinde değilmi...

BuqRa

Alıntı yapılan: "şirinler_1965"başaknın bir lafı dikkatimi çekti başkan diyor ki

BASIN  BU TAKIMLARI BÜYÜTTÜ BUGÜNLERE GETİRDİ AMA ŞİMDİ BU GÜNLERE GETİRDİKLERİ KULUPLERİN ESİRİ OLDULAR ONLAR NE DERLERSE ONU YAPIYORLAR DİYOR....

Doğru Dıyor Baskan Zaten her sey basının sayesınde cıkıyor ve bızlerı kotu sekılde etkılıyor ama ne oldu sımdı : BASAN BASINI BASTIRDILAR..
HAKLISIN BASKANIM ARKANIZDAYIZ..