TRT kime hitap ediyor?

Başlatan yönetici, 05 Eylül 2008, 23:42:26

« önceki - sonraki »

yönetici

AlıntıTRT kime hitap ediyor?

Kamu kimdir? Halktır.

Tarafsız yayıncılık nedir? Herkese eşit mesafede yaklaşmaktır.

Peki futbol sektöründe TRT kamuya, yani halka tarafsız bir şekilde hitap ediyor mu?

Mesela, sadece 4 takım için ayrı bir program olan "Stadyum"u yayınlayıp, diğer 14 takım için gecenin geç saatlerinde "Tele Lig" programı ile hitap etmesi, üstün körü alel acele müsabakaları geçiştirmeleri, kamuya, bir başka deyişle halka tarafsız bir şekilde hitap ettiği anlamına mı geliyor?

Dört takım için bazen 3, bazen de 4 saat vakit ayırıp, diğer 14 takımı 1 saat içinde geçiştirmek, kamuya tarafsız bir şekilde hitap ettiği anlamı mı taşıyor?

TRT (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) için kamu, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor taraftarı mıdır sadece?

Yoksa kamu, Türkiye Cumhuriyeti'nin en yüksek ligi olan Süper Lig'teki bütün 18 takımın taraftarı mıdır?

Tarafsız yayın ilkesi, TRT kuruluşuna göre bu anlayışın neresindedir?

Lig TV, ATV, Show TV, Kanal D, Star vs. özel yayın kuruluşlarının da davranışlarının TRT'den farklı olmadığını biliyoruz ve tasvip etmiyoruz. Fakat, adı üstünde bu kanallar özel.

Ama hepimizin vergileri ile finanse edilen TÜRKİYE RADYO TELEVİZYON KURULUŞU'nun böyle bir yayıncılık anlayışını sergilemeye hakkı yoktur ve asla kabul edilemez.

Biz Bursasporum.com olarak tüm Anadolu kulüpleri taraftarlarına sesleniyoruz. Bu ayrımcılığa ve tarafsızlığa sesinizi yükseltin. Ulaşabildiğiniz bütün devlet kurumlarına tepkinizi iletin. Birileri tarafından kurulmuş bu düzen bu güne kadar böyle gelmiş olabilir ama bunun böyle gitmesi gerekmiyor! Türk futbolu yanlızca 4 ayrıcalıklı takımdan oluşmuyor.

Artık yeter!

www.bursasporum.com

Şu an ait olduğumuz yerde, Süper Ligde değiliz ama yıllarca bu haksızlığa biz de maruz kaldık.
Bu anlamda Bursasporlu arkadaşların tepkilerine katılmamak elde değil.

ozkan17

adamlar dogru soylemıs trt de dahıl hangı kanal esıt yaklasıyokı takımlara

Cagdas Ünver

Hemen mail bombardimanina tutalim TRT'yi.Katilmamak elde degil arkadasin dedigi gibi.

gozgoz yýlmaz

06 Eylül 2008, 00:13:04 #3 Son düzenlenme: 06 Eylül 2008, 00:23:49 samsuni
Ben yazdım bile...

Sevgili TRT
Sana Samsunspor Süper Lige yeniden dönene kadar müddet veriyorum. Teleligi o zaman kaldırdın kaldırdın, kaldırmadın, gelip ben kaldıracağım. Zeki Çol'un yerine de teyzemin oğlunu yorumcu yapacağım.

Sen nasıl devlet kanalısın böyle? Devlet baba dedik, bağrımıza bastık. Babalar evlatlarını ayırır mı?

Telelig batsın, Stadyum herkese açılsın.

Nokta.

Bir Samsunsporlu dost

stadyum@trt.net.tr

Gerçekten yolladım

Not. Aynı mesajı Samsunsporlu bir başka dost imzasıyla siz de yollayabilirsiniz, telif ücreti istemem, halka armağanım olsun bu mesaj :)

Valla cevap geldi; çok mutluyum hakim bey...  :P

AlıntıSayın izleyicimiz
Programımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.
Eleştirileriniz,önerileriniz ve uyarılarınız daha güzel bir programla karşınıza
çıkmamız için bize yardımcı olacaktır.
www.trt.net.tr  web adresimizdeki anketimize katılırsanız seviniriz.
Katkılarınızın devam etmesi dileğiyle...   
                                                        STADYUM EKİBİ

Recep

TRT nin yaptığı bu hareket resmen yeni nesli zehirlemektir ve çok tehlikeli bir durum
yeni nesil bunların sayesinde rezil takımlardan başka takım yokmuş gibi yetiştiriliyor
hem benim elektirik paramdan trt payı kesecen hemde anadolumun güzide takımlarına
zenci muamelesi yapacan amerikada bile devrim oldu zenci biri(benim kesinlikle küçümsediğim
düşünülmesin )devlet başkanlığına aday oldu bizim ülkedede bir devrim lazım buda trt den
başlamalı yoksa her pazar akşamı bunlar e mail yağmuruna tutulmalı bilmeli ve anlamalılarki
ezik takımlardan başka çok değerli takımlar var
bursaspor taraftarını sonuna kadar destekliyorum ve trt yi mail yağmuruna tutacağım

GençKozluklu

Aşağıdaki gibi bir mesaj bende yazdım. Bence herkes tepkisini dile getirmelidir.

Bir SAMSUNSPOR taraftarı olarak Stadyum programında Anadolu takımlarına eşit sürelerde yer vermemenizi esefle kınıyorum. Vergilerimizle ayakta duran devlet kanalının ayrımcılık yapmadan ve özel kanallar gibi reyting düşünmeden amacı sadece spora hizmet olmalıdır. Spora hizmet sadece ülkemizde 3-4 takım olmadığını, devletin temsilcisi kanal olarak sizlerin Anadolu kulüplerine yeterince önem vermenizle mümkün olacaktır.

Anadolu takımlarının zayfılaması ligin kalitesi düşüreceği herkesin malumudur. Ya da sizlere önerim 4 takımlı lig oluşturun kendi aralarında oynasınlar. Bol bol maçlarını yayınlarsınız. Devlet kanalının bir özel kanal gibi bu hassasiyete dikkat etmemiş olması kabul edilmez vahim bir durumdur.

Gereğinin yapılmasını SAMSUNSPOR'a ve Türk futboluna gönül veren bir sporsever olarak rica ederim.

Sercan

AlıntıSayın izleyicimizProgramımıza gösterdiğiniz ilgi için teşekkürler.Eleştirileriniz,önerileriniz ve uyarılarınız daha güzel bir programla karşınıza çıkmamız için bize yardımcı olacaktır.www.trt.net.tr web adresimizdeki anketimize katılırsanız seviniriz.Katkılarınızın devam etmesi dileğiyle... STADYUM EKİBİ

Bende bişeyler yazdım banada bu cevap geldi adamlar otomatiğe bağlamışlar yazana bunu gönderiyolar...

Sadece Samsunspor

Alıntı yapılan: 55sercan55 - 06 Eylül 2008, 10:07:58
Bende bişeyler yazdım banada bu cevap geldi adamlar otomatiğe bağlamışlar yazana bunu gönderiyolar...

o zatan otomatik cevap banada geldi umarım ilgi gösterirler

eLLis

Adamlar gelen eleştiriye cevap verirken ankete katılın diyor yahu şaka gibi.

Yalnızca BİZ

4 tane adresden yolladım. Hepsine aynı yanıt geldi bana da...

GençKozluklu

Arkadaşlar aynı yanıt gelmesi normal. Bu dahi devlet adına olumludur. Tek tek yanıt vermeleri zaten beklenemez. Önemli olan oraları bu konuyla ilgili mail bombardımanına ve her platformda dile getirerek gündem oluşturmak gerk. Onalrda bu durumun farkındalar. Ancak çözüm üretmek siteyeceklerini sanmıyorum. Bizimkisi bir umut.

Yalnızca BİZ

nomak55

bende bayağı bir şeyler yazdım ama bank asya 1. lig hakkındada program yapmlarını istedim malum maçların özet görüntülerini dahi bulamıyoruz resmen yetim muamelesi

yusuf celebi

08 Eylül 2008, 09:16:44 #13 Son düzenlenme: 08 Eylül 2008, 17:13:06 yusuf celebi
 Devletin kanalı spor programlarında yıllardır taraflı  yayın yaptı ve yapmaya devam ediyor.

Türk futbolunun gelişimi konusunda çalışmalar yapacağınızı umud ediyorum.
Türk futbolunun gerçek manaada gelişmesinin dört takım tekelinin ( fb,gs,bjk,ts) kırılması ile mümkün olacağını belirtmek isterim.

Yıllardır, İstanbul takımlarına gerek basın gerek medya olması gerekenin üzerinde ilgi göstermesi ,hakem yönetimleri ve siyasilerin bu takımların amigo düzeyindeki tutumları nedeniyle Türk futbolunda bazı köklü kalıcı üstünlükler elde etmiş anadolu takımlarına karşı ezici bir güç haline dönüşmüşlerdir.

Yıllardır kalıcı hale gelmiş olan bu düzenin istanbul takımları lehine işlemesi Türk futbolu için değişmelidir.
Şu unutulmamaldırki Türk futbolunun gerçek manaada gelişmesi 7-8 takımın şampiyonluğa oynaması yani mücadele etmesi ile mümkün olacaktır dolayısıyla Anadolu takımlarının bu yarışın içine çekilmesi ve İstanbul takımları ile aralarındaki haksız rekabetin ortadan kaldırılması gerek hakemler açısından gerekse naklen yayınlar ve diğer gelirler noktasında isme göre değil eişt şekilde dağıtımların yapılması ,gerektiğinde anadolu takımlarına pozitif ayrıcalık tanınmasını Türk futbolu adına yapılması gereken bir adım olarak görüyorum.

Medya ve basının takım isimlerine göre değil puan sıralamasında edindiği yere göre yayın yapılması sağlanmalı İstanbul takımları öncelikli olarak yer almamalıdır.
Örnek ; Puan sırlamasında ilk sıralarda yer alan anadolu takımı ise o takımın maç görüntüleri yayınlanmalı ve naklen yayınlar İstanbul takımları ağırlıklı olarak verilmemelidir.
Yıllardır bu düzen bu şekilde devam ettiği için maalesef dengeler İstanbul takımları lehine değişmiştir ve futbol bu takımlar üzerine yoğunlaşmıştır.
Bu düzenin değişmesi adaletli bir futbol bakışıyla mümkün olacaktır.
Haksızlığınızı örtmek için taraftar sayılarını göz önüne aldığınızı söyleyecekseniz bu gerçekçi bir yaklaşım olmaz çünkü tarafsızlık sayılara göre değil gerçekçi yaklaşımlarla sağlanır.

SAMSUNSPOR'lu futbol sever olarak anadolu futbolunun rekabetçi ortama kavuşması Türk futbolunun gelişmesi olarak görülmesi en büyük arzumuzdur.

Size ve ekibinize başarılar dilerim.

Yusuf ÇELEBİ

Atakumlu

Anadolu kulüplerinin TRT isyanı
08 Eylül 2008 Pazartesi 16:44
Bursaspor taraftarlarının TRT'ye tepkisine diğer Anadolu kulüpleri de destek verdi. Stadyum Programına gelen tepkiler ve o tepkilerin nedeni:

TRT'nin Stadyum programını eleştiren futbolseverler, tepkilerini kanala fax çekerek ve mail göndererek gösteriyor.

Bursasporlu taraftarların buluşma adresi olan "bursasporum.com" adresinden yayınlanan bildiriye, birçok anadolu kulübü kendi platformlarından destek verdi.

Program süresince dört büyük takıma yayının büyük bölümünü ayıran TRT'nin Stadyum programına, geriye kalan 14 takımı kısa bir zaman dilimine sıkıştırması ve maç özetlerinin geç saatlerde yayınlanmasına tepki gösterildi.

Bursasporum.com adresinde yer alan bildirinin tam metni şu şekilde;

TRT, (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu)

Bakınız TRT kendisini nasıl tanımlıyor;
"Türkiye'nin kamu yayıncılığı yapmakla görevlendirilen tek yayın kuruluşu TRT, halkın geri bildirimine önem veren açık, dinamik, üretken ve en önemlisi cumhuriyet ilkelerine bağlı, tarafsız yayıncılığı hedef edinmiştir."

Burada en önemli iki nokta; Kamu ve tarafsız!

Kamu kimdir? Halktır.

Tarafsız yayıncılık nedir? Herkese eşit mesafede yaklaşmaktır.

Peki futbol sektöründe TRT kamuya, yani halka tarafsız bir şekilde hitap ediyor mu?

Mesela, sadece 4 takım için ayrı bir program olan "Stadyum"u yayınlayıp, diğer 14 takım için gecenin geç saatlerinde "Tele Lig" programı ile hitap etmesi, üstün körü alel acele müsabakaları geçiştirmeleri, kamuya, bir başka deyişle halka tarafsız bir şekilde hitap ettiği anlamına mı geliyor?

Dört takım için bazen 3, bazen de 4 saat vakit ayırıp, diğer 14 takımı 1 saat içinde geçiştirmek, kamuya tarafsız bir şekilde hitap ettiği anlamı mı taşıyor?

TRT (Türkiye Radyo Televizyon Kurumu) için kamu, Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor taraftarımıdır sadece?

Yoksa kamu, Türkiye Cumhuriyeti'nin en yüksek ligi olan Süper Lig'teki bütün 18 takımın taraftarımıdır?

Tarafsız yayın ilkesi, TRT kuruluşuna göre bu anlayışın neresindedir?

Lig TV, ATV, Show TV, Kanal D, Star vs. özel yayın kuruluşlarının da davranışlarının TRT'den farklı olmadığını biliyoruz ve tasvip etmiyoruz. Fakat, adı üstünde bu kanallar özel.

Ama hepimizin vergileri ile finanse edilen TÜRKİYE RADYO TELEVİZYON KURULUŞU'nun böyle bir yayıncılık anlayışını sergilemeye hakkı yoktur ve asla kabul edilemez.

Biz Bursasporum.com olarak tüm Anadolu kulüpleri taraftarlarına sesleniyoruz. Bu ayrımcılığa ve tarafsızlığa sesinizi yükseltin. Ulaşabildiğiniz bütün devlet kurumlarına tepkinizi iletin. Birileri tarafından kurulmuş bu düzen bu güne kadar böyle gelmiş olabilir ama bunun böyle gitmesi gerekmiyor! Türk futbolu yanlızca 4 ayrıcalıklı takımdan oluşmuyor.

Artık yeter!

http://www.internetspor.com/news_detail.php?id=80107