Yalovalı Gazeteci'den Samsun İzlenimleri!

Başlatan berusa55, 19 Temmuz 2010, 12:58:14

« önceki - sonraki »

berusa55

19 Temmuz 2010, 12:58:14 Son düzenlenme: 19 Temmuz 2010, 13:02:15 berusa55
AlıntıSamsun Pidesi!

Geçen hafta sonu üniversiteden arkadaşımın kızının düğünü nedeni ile ilk kez eşim ile Samsun'a gittik. Tüm dünyada havayolları şirketleri küçülür iken Türkiye'de, ulusal bayrağımızı taşıyan resmi havayolu ve özel havayolu şirketlerinin büyümesi ekonomistlerin ancak Türkiye'nin iç dinamikleri ile açıklayabildikleri çok önemli bir sektör. Buna paralel havaalanlarımızın da büyümesi, modernleştirilmesi ayrı bir başarı öyküsü. Sabiha Gökçen Havalimanı da, ilk yıllardaki ataletini çoktan attı ve geçen yıl açılan yeni terminali ile günlük uçak iniş-kalkış sayısını inanılmaz ölçüde katladı.

Eskiden THY'nin rötarları gazetelerin köşe yazılarına konu olurdu, artık seyahat esnasındaki artan servis ve ikram kalitesi yazılıyor. Özel havayolu şirketlerinin en büyük kozları ise düşük fiyat politikası. Özel havayolu şirketlerinin sağlıklı büyümeleri, yolcusuna güvenli bir uçuş sağlamaları çok önemli. Sabiha Gökçen'e hayat veren özel bir havayolu şirketi ile Samsun'a gittik. Ancak, Samsun'a gidiş gelişte toplam üç saat rötar yaptılar. Bir saatlik uçuş süresi için herhalde bu kabul edilemez. Müşterilerine bu sıkıntıları yaşatmadan hızlı büyümenin formülünü bulmalılar.

Yalova'nın yerel haber portalı okurlarını asıl ilgilendirecek konulara geçelim. Samsun'dan çok etkilendiğimizi söyleyeyim öncelikle. Bir şehir M.K.Atatürk ile ancak bu kadar bütünleştirilebilir. Samsun'un şehir içi ve sahilinde yapılan birçok eser ile kent, Mustafa Kemal'e sahip çıkmasının başarılı örnekleri ile dolu. Atatürk'ün 1929 ile 1938 arası sıklık ile uzun süreler gelip kaldığı Yalova'da, Atatürk'ü, Eserlerini, dönemin olaylarını ne kadar görsel eserler, anıtlar, parklar ile ortaya koyabiliyoruz? Bir tek Yürüyen Köşk yeter mi? Yalova'yı yönetenlerin ivedilik ile Samsun'u ziyaret etmelerini öneriyorum. Görecekleri, öğrenecekleri çok şeyler var!

Samsun denilince herkesin gözünde canlanan ilk imaj, atın üstünde şaha kalkmış Atatürk Heykeli. Avusturyalı heykeltraş Heinz Kriphel'in, 1931'de yaptığı anıt çok etkileyici. Eşim, niçin Yalova'da da böyle bir heykel yok dedi. Yanıt veremedim.

Doğu ve Batı parkları olarak kilometrelerce düzenlenmiş sahil şeritlerini keşke Yalova sahil projesini yapanlar gelip bir görselerdi de, eleştirilerimizin haklılığını kabul ederlerdi. Bandırma Vapuru, Doğupark'ta yer alıyor. Vapur orjinali ölçülerinde yeniden yapılmış. Vapurun bulunduğu parkta görkemli rölyefler, anıtlar, eski harp silahları sergileniyor. Gemi içinde de yine Atatürk ve Arkadaşlarını bir masa etrafında toplantı halinde gösteren mumya heykelleri, gemi personelinin heykelleri, fotoğraf sergisi mutlaka görülmeli. Doğupark'ı, vatandaşlarımızın tur otobüsleri ile akın akın ziyaret ettiklerini gördük.

19 Mayıs 2009'da açılan "Kurtuluş Yolu" Parkı, Samsun'un yeni gururu olmuş. Atatürk ve 18 Arkadaşının, Samsun'da karaya ayak bastığı nokta olan, Tütünlük İskelesinden Mıntıka Palas Oteline kadar olan yol eski durumunda canlandırılmış. Bandırma Vapuru, Atatürk, 18 Arkadaşı ve Samsun'daki karşılayan eşrafın heykelleri, rölyefler ile çok görkemli, etkileyici bir park yapılmış. Burada oluşturulan görsel tablo karşında donduk kaldık! Kurtuluş Yolu Parkını, düşünen ve gerçekleştirenleri, başta Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Yusuf Ziya Yılmaz olmak üzere yürekten tebrik ederim.

19 Mayıs Üniversitesini, Kentin yeni gelişen bölgesi olan Atakum'u, İlkadım ilçesine bağlayan raylı sistemi, Batıparkk ile Amisos Tümülüsleri arasında çalışan Teleferik sistemi, Sevgi Parkı, Hayvanat Bahçesi, Yabancılar Çarşısı, ünlü Çiftlik Caddesi, Samsun'da gezdiğimiz gördüğümüz yerler arasında. Samsun'daki bu dinamiği görünce bir sonra ki gelişimde yeni bitmiş birçok güzel projeler görebileceğime inandım.

2007 yılında Batı Trakya, Selanik ve Mübadil Bölgesini kapsayan Yunanistan gezisinde tanıştığımız Samsun Bölge Mübadil Dernekleri Başkanı Sn.Akın Üner ile de görüşme fırsatım oldu. Samsun ve İlçelerine Amasya'ya 1924 yılında önemli ölçüde mübadil nufüs yerleştirilmiş. Bu insanlar, zaman içinde yerli halk ve diğer bölgelerden göç ederek Samsun'a gelenler ile kaynaşarak, Samsun'un kültür mozağini oluşturmuşlar. Bugün Samsun, Türkiye'nin mutlu insanlarının huzur içinde yaşadığı ve Karadeniz bölgesinin başkenti konumunda bir şehir olmuş.

Gezdiklerimizi gördüklerimizi anlattım ama yazının başlığını niçin Samsun Pidesi Koydum?

Samsun Pidesinin özelliği ise "Kapalı" olması! İncecik, iki parmak genişliğinde karşımı lezzeti içinde saklı ve ancak yediğinizde, karışımın lezzetini anlıyorsunuz. Türkiye'nin huzur bulması için, dış kışkırtmalar ile bugünkü boyuta gelen ve ayrışmaya giden "açılım" değil, Samsun Pidesi gibi kültürel kimliklerimizi, farklılıklarımızı birbirimizi rahatsız etmeden, içimizde "kapalı" bir konumda saklı tutan, bu ülke için, kalkınmış bir Türkiye için çalışan, sadece sosyal ve ekonomik gelişmeye odaklanmış politikalara ihtiyacımız olduğu sonucuna vardım.

Kaynak: http://www.yalovamiz.com/article.php?id=3136&t=Samsun+Pidesi!

Sayın Büke'nin yazısına yorum da ekledim bakalım az sonra yayınlarlar belki:

"Samsun'umuz için yazdığınız güzel yazıdan dolayı sizlere teşekkür ederim Kamil bey. Her ne kadar şehrimizin en önemli markası Samsunspor'umuz şu an bir alt ligdeyken bu güzelliklerin tadına pek varamıyorsak da önümüzdeki sezon güzel şehrimizi tekrar Samsunspor'lu bir süper ligle taçlandırmak istiyoruz. İyi çalışmalar..."

Burak

çok iyi hemen facebooktan paylaşıyorum izninle

berusa55

Alıntı yapılan: Burak - 19 Temmuz 2010, 13:08:24
çok iyi hemen facebooktan paylaşıyorum izninle

Ne izni kardeşim tabiki paylaşabilirsin. Benim değil ya bu yazı  ;)

eLLis

Gercekten cok guzel bir Samsun ozeti olmus Kamil Buke Bey'e bu guzel yazisi icin tesekkurler.

Akyol

Ben Samsun'un ilçelerinin de ayrı birer güellik olduğunu düşünüyorum. Bizim şehrimiz sadece merkez'den ibaret değil ama yazar burayı dolaşıp methiyeler düzmüş sağolsun. Ancak bizim bu ruh halinde yeşili,çimeni,pideyi düşünmediğimizde gün gibi aşikar... Dediğin gibi Ersin abi inşallah çıkarız bir üst lig'e o zaman o güzellikler belki daha da güzel gelirler gözümüze...

epçeli köylü

Bunu yazanda hayyallerde Samsunla yalova birmi? Kim takar yalova kaymakamını yada valisini diye özlü söz var.Yalovada bunlar niye yokmuş pehhhh.

binikalamadım

adam az da sahildeki Yalova Gemisi'ni göreydi gahrından gidecekmiş...