Samsunspor Kitabı ( Kırmızı-Beyaz-Siyah )

Başlatan mehmet yılmaz, 22 Aralık 2008, 10:08:58

« önceki - sonraki »

55.hakan

ayrıntıları her zaman severim yeni resimler için teşekkürler....

sadece55

Yaşlı teyze ve Amca müjdatın anne babasımı acaba? Ertuğrulla müjdat çok samimiydi hatırladığım ey gidi sene kaç 92-93 sanırım ben 6 yaşındayım maça gitmiştim o zaman ikisi döktürüyordu vay be stadda fulldü o zamanlar duygulandım yaw Geçmiş güzeldi ama gelecek inşallah hayırlı olacak

celebi

ugrass

e
Alıntı yapılan: samsuni - 02 Şubat 2009, 17:44:13
Hocam, yönetim 70 tane kitap aldı ama bunları sanırım destek veren iş adamları ve kulübe ziyarete gelen bazı kişilere verecekler. Yani nasıl tasarrufta bulunacaklarını tam olarak bilmiyorum. Konumum gereği "şu kadar daha kitap alın, altyapıya A Takıma verin" diyemem, sizler yanlış anlamazsınız belki ama dışarıdan bakanlar yanlış anlayabilirler. Neticede kaç tane kitap satılırsa satılsın benim bundan hiç bir maddi kazancım yok, aldığımızı da nisan ayı sonunda kulübe bağışlayacağız. Elimde olsa ben dağıtırım a'dan z'ye tüm takıma.
evet bizede bıraktılar 2 tane. tanesi 100 ytl.... =)

celebi

Alıntı yapılan: erdo55 - 08 Şubat 2009, 02:57:31
Yaşlı teyze ve Amca müjdatın anne babasımı acaba? Ertuğrulla müjdat çok samimiydi hatırladığım ey gidi sene kaç 92-93 sanırım ben 6 yaşındayım maça gitmiştim o zaman ikisi döktürüyordu vay be stadda fulldü o zamanlar duygulandım yaw Geçmiş güzeldi ama gelecek inşallah hayırlı olacak

evet annesi babası

King Of The North

celebi

Alıntı yapılan: Sapına Kadar 55 - 09 Şubat 2009, 12:50:27
en garizma sen çıkmışsın valla. ;)

55 puanlık uzmanlık sorusu hangi resimdeki benim :D

jean

400 sayfalik bir kitabi 1 haftada okudugumu hatirlamiyorum hic samsunspor vesile oldu emegi gecen herkese tekrar tesekkurler

mehmet yılmaz

AlıntıBehram Kılıç - b.kilic@aksiyon.com.tr - Sayı: 740 - 09.02.2009  yorum ekle

Yaralı takımın kitabı var

'Kırmızı-Beyaz-Siyah: Samsunspor' kitabı, kulübün tarihine ışık tutuyor. Kitabın tanıtımı için İstanbul'da bir kokteyl düzenlendi. Gecede, Ertuğrul Sağlam'ın, Başbakan'ın 'siyasete gir' teklifini kabul etmediğini öğrendik.   

--------------------------------------------------------------------------------

Samsunspor; Birinci Lig'e tırmanan ilk Karadeniz takımı oluşuyla, yetiştirdiği yıldızlarıyla, zirveye oynadığı sezonların hatırasıyla, defalarca düşüp defalarca çıkmayı başarmasıyla ve tabii bir deplasman yolculuğunda uğradığı o korkunç trafik kazasında kaybettiği canlarıyla, bir de acı hatıranın renklerine kattığı siyahıyla tarihi ve hikâyesi olan bir takımdı.

İşte, tüm bu unsurları içine alan bir kitap çıktı. Geçen ay İletişim Yayınları, 'Kırmızı Beyaz Siyah: Samsunspor' adlı kitabı piyasaya sürdü. Zaman Gazetesi yazarı Mehmet Yılmaz'ın yayına hazırladığı kitap için İstanbul'da bir tanıtım kokteyli düzenlendi. Kokteyle Samsunspor'un yetiştirdiği ünlü futbolcular Ertuğrul Sağlam, Tanju Çolak, Serkan Aykut, Celil Sağır gibi isimlerin yanı sıra kulübün eski-yeni yöneticileri, gazeteciler ve taraftarlar katıldı.

Samsunspor'u Türk futbolunda farklı kılan olay hiç kuşkusuz 20 Ocak 1989 tarihindeki kazaydı. Bu kazada hayatını kaybeden futbolcuların yakınları, kazanın 20. yılına denk gelen kokteylde hazır bulundu. Bunun yanı sıra o gün otobüste bulunan futbolculardan kaptan Emin de gecenin konukları arasındaydı. Gecede Tanju Çolak, Ertuğrul Sağlam gibi oyunculardan tutun eski yöneticilere kadar birçok kişi Samsunspor için konuştu. Bir dönem Futbol Federasyonu Başkanlığı'na aday olan Samsunlu Ayhan Bermek'in ev sahipliğini üstlendiği gecenin bizi en çok etkileyen konuşmasını ise genç yaşta hayatını kaybeden bir Samsunspor taraftarının annesi yaptı: 28 yaşında hayata gözlerine yuman Avukat Teoman Taş'ın annesi, oğlunun Samsunspor'a olan sevgisini, "Evimizin her duvarında sizin (futbolcuların) fotoğraflarınız vardı. Sanki evimizde yaşıyor gibiydiniz." diye özetledi. Salonda bulunanlar bu cümleler karşısında gözyaşlarını tutamadı.

Gecenin dikkat çeken bir hatırası da Ayhan Bermek'e aitti. Pırıl pırıl bir insan olarak lanse ettiği Ertuğrul Sağlam'a kendisinin bizzat bulunduğu bir ortamda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 'siyasete gir' çağrısı yaptığını, Ertuğrul'un da 'Ben Samsunspor camiasına hizmet edeceğim' diyerek teklifi geri çevirdiğini anlattı. Amasya'dan gelen bir Samsunspor taraftarının "Havza'da okudum. Çocukluğumda Samsunspor otobüsünün evimizin önünden geçmesini dört gözle beklerdim." sözleri de oldukça anlamlıydı. Kısaca bu kitap sayesinde bir futbol takımının 11 oyuncudan ibaret olmadığını bir kez daha gördük.

Mehmet Yılmaz kitabı tek başına hazırlamadı. Birçok yazardan destek aldı. Ortaya çıkan eser hiç kuşkusuz Samsunspor tarihine ışık tutması açısından oldukça derinlikli ve değerliydi. Yılmaz'la kokteylden sonra kitabı konuştuk. O, Samsunspor'un bir kitabı fazlasıyla hak eden büyüklüğe ve derinliğe sahip olduğunu düşünüyor. Eseri yaklaşık 18 ayda hazırlayan Yılmaz, bu süreçte ilginç olaylar da yaşamış. Samsun'da bugüne kadar böylesi bir çalışmanın yapılmamış olması nedeniyle insanlar ne yapmaya çalıştığını tam olarak anlayamamış. Kendisine matbaacı arkadaşı olduğunu söyleyip indirimli bastırabileceklerini, reklam bulabileceklerini bile söylemişler.

Bugün Süper Lig'in uzağında bulunan Samsunspor'un tekrar eski günlerine dönmesi zor gözüküyor. Zira Samsunspor camiası birlik ve beraberlik ruhundan epey uzak. Mehmet Yılmaz kitabın bu birliği oluşturmak için bir vesile olmasını da diliyor.

Son bir not: Sadece Samsunluların değil, her futbolseverin bir şeyler bulabileceği kitaba katkıda bulunan tüm yazarlar, telif gelirini Samsunspor'a bağışladı.

sami uzun

:P :)evet samsunspor kitabı cok güzel olmuş emegi gecenlere cok tesekkür ediyorum

red_white

Evet mükemmel Mehmet abiye ne kadar teşekkür etsek azdır bu arada sami abi hşgln :)

Sercan

Alıntı yapılan: 35ama55 - 10 Şubat 2009, 22:35:50
Bugun Afrada , kitap satan dükkana girdim kitabımızı sordum .. Yok dediler , kızdım bende dedim nasıl olmaz burası Samsun değil mi , 4 büyüklerin dergilerini satıyorsunuz dedim .. Yayınevi yollamışmış , dedim isteyin Samsun ıcın yollarlar .. Deniz Kültüre baktım , vitrinde yoktu , uleen dedım satan adam vitrine de koysa ya şunu !

İlk başta vitrindeydi Mert ama Samsunspor'un kitabının vitrinde durmasını yediremediler heralde kendilerine...

birolkys

Harika bir kitap bir günde bitirdim.Acaba şu ana kadarki satış rakamı ne bilisi olan var mı?

kayacan

Kitabı bugün ıspartada aldım.Okumaya başladım.Yorumu okuduktan sonra yapacağım.Ama Samsunsporumuzun böyle bir kitabının olması beni mutlu etti. Teoman kitap hazırlığından bana bahsetmemişti bahsetseydi iyi arşivi olabilecek Samsunsporlu abilerimizle tanıştırırdım.

CeLL-O