Tanju Çolak ile dobra dobra...

Başlatan Lusage, 29 Mart 2007, 16:39:34

« önceki - sonraki »

Lusage

Alıntı

Türkiye liglerinde defalarca gol kralı olan, Türk sporseverlerinin gönlünde taht kurmuş Taçsız Kral Metin Oktay'ın dahi tacını devrettiği Tanju Çolak, her futbolseverin hayranlıkla izlediği bir isimdir.

Samsun'da başlayan futbol hayatında, İstanbul'un büyülü dünyasının tüm nimetlerinden sonuna kadar yararlanırken, bunların faturasını da zamanında bir hayli ağır ödedi Tanju Çolak...

Avrupa Gol Kralı olarak Altın Ayakkabı'yı kucaklayan Tanju Çolak, çok az futbolcunun hayatı boyunca karşılaşacağı güzellikler yaşadı. Ama aynı zamanda belki de değil ünlü bir futbolcu, çok az insanın yaşayacağı dramatik olaylarla da karşı karşıya geldi geçen yıllar içinde...

Tanju Çolak, şimdi A-2 Milli Takım Teknik Direktörü olarak genç neslin yetenekli isimlerini ortaya çıkarır bir konumda.

Türkiye'de sıradan insanların değil, birçok sporcunun dahi başarılarına hayran kaldığı günlerde Tanju Çolak, hiç mi Avrupa'dan teklif almadı?.. Türkiye'deki birçok gol rekorunu kıran, Altın Ayakkabı'yı alan bir futbolcu, neden Avrupa'da bir takım da forma giymedi dersiniz?.. Bugün genç Türk neslinin adeta cirit attığı Avrupa sahalarında, o dönem bu kadar başarılara imza atmış Tanju Çolak neden ülke hudutlarının dışına çıkmadı?

Bu sorularımı sıralayacağım elbette...

Yıllar önce Siirt'te teknik direktörlüğü günlerinde ziyaret ettiğimde yöre halkının bağrına bastığına bire bir tanık olduğum Tanju Çolak yine aynı... Candan...

Ali Sami Yen buluşma noktamız...

Mecidiyeköy'de Ortaklar Caddesi üzerinde bir cafe'de soluklanıyoruz...

Biraz eski günleri yad ettik.

Artık yeter, şimdi sırada sorular var...

HEP GALATASARAYLIYDIM;

- Tanju Çolak Samsunspor, Fenerbahçe ve Galatasaray formalarını giydi. Aslen hangi takımı tutuyor?
Galatasaraylıyım... Üç takımın formasını giydim. Samsunspor, Galatasaray, Fenerbahçe...4 ayda İstanbulspor. Ama her zaman Galatasaraylıydım...

- Fenerbahçe'ye ilk transfer olduğunuz dönemde Oğuz Çetin ile aranızda bir forma sorunu yaşandı. Şu an ikinizde Milli Takım yöneticisi konumundasınız, aranız nasıl?
Çok iyi değiliz, bu bir gerçek... Oğuz'un Ümit Milli Takım'da kaptanlığını yaptım. Sakarya'da oynarken, Galatasaray'a aldırmak istedim. İlk dönemlerde aramız çok iyiydi. Ben Fenerbahçe'ye geldikten sonra Oğuz ile ilişkilerimize bir duvar geldi, sevgisizlik yaşandı. Selam vermedi. 3 ay bana 'Hoşgeldin' demedi. Galatasaray'dan Fenerbahçe'ye gelmişim... Sonra olaylar çıktı. Bunlar yaşandı. Ama artık büyüdük. Bunlara bakmamak lazım.

OĞUZ İLE SEVİYELİYİZ...

- Şimdi aranız nasıl?
Merhabalaşıyoruz, konuşuyoruz. O, A Milli Takım Teknik Direktör Yardımcısı, ben A-2'nin Teknik Direktörü'yüm. Aynı dünyanın içindeyiz. Dip dibe değiliz. Seviyeli...

- Şu an Türk sahalarından yetişmiş birçok gencimiz Avrupa'yı kendisine hayran bırakıyor. Tanju Çolak, zamanında herkese nasip olmayacak başarılara imza attı. Ama gel gelelim, Avrupa'da bir takıma imza atamadı... Neden?
Korktum... Evet çok açık söylüyorum korktum... Ben Galatasaray ve Fenerbahçe'de 1987-1994 arasında oynadım. Biz o dönemlerde bu kadar dışa açılmış değildik ve dış dünyayı bilmiyorduk. Beni o yıllarda Monaco, Marsilya, Udinese, Stuttgart istedi. Hiçbirine 'evet' diyemedim... Korktum... Evet, açıkça söylüyorum, kork-tum!..

MONACO'YA 'HAYIR' DEDİM

- O dönem menajerliğinizi yapan kimse yok mu, ya da bir ağabey?...
Yok, hayır... Galatasaray Kulübü bana, 'Seni Monaco istiyor' dedi. Ben de 'Hayır' dedim.

- Kulüp başkanı kim o dönem?
Ali Tanrıyar...

- Kulüp içinden yönlendiren kimse olmadı mı?

Hayır. Aksine Galatasaray'da kalmam onların işine yarıyordu. Yapamadık, bizden geçti. Artık gençler yapsın... O zaman bu teknoloji yoktu. Şimdi açıp İngiltere Ligi'ni de, Fransa'daki maçları da izleyebiliyoruz.

- Türkiye'de ve dünyada beğendiğiniz golcüler kimlerdir?
Van Basten'i çok beğenirim. Maradona ile aynı dönem oynadı, Hollandalı. Maradona ise süper... Türkiye'de de şu an Gökhan var. Fatih var. Hakan Şükür hakikaten değerli ve iyi bir golcü.

BENİ TANJU YAPAN PREKAZİ'DİR

- Size birçok golde asist yapan Prekazi hakkındaki düşüncelerinizi alabilir miyim?
Aile dostum, canım arkadaşım, hâlâ görüşüyoruz. O, çok özel bir adam, unutulur mu? Tanju Çolak olmamdaki yegane sebep, Prekazi'nin asistleridir.

- Türkiye'ye gelen yabancı oyuncular hakikaten nitelikli oldukları için mi bu kadar değer görüyor? Yoksa bizler mi abartıyoruz?
Var, çok nadir de olsa başarılı futbolcular var. İsim zikredemem. Milli Takım'daki görevimden dolayı. Teknik bakımdan giremem. Ama iyileri de var. Fakat bu kadar paralar veriliyorsa daha iyileri de gelebilir. Bu paraların karşılığını almak lazım...

- Hakan Şükür tartışması halen sürüyor... Milli takımda golcü sıkıntısı var mı size göre?
Alternatifi olmadığı için bu her zaman yaşanacak. Ama zamanla ortadan kalkacağına inanıyorum. Bu bir tecrübe. Bu hadise, zamanla oturtarak, yerine gelecek isimleri yetiştirerek olmalıydı. Ersun Yanal'ın yaptığı yanlıştı. Birden onu kesmemeliydi. Biraz oynat, konuş, onore et adamı... Hazırlamak lazım. Gökhan olabilir mesela... Hakan'ın veliahdı olabilecek kapasiteye sahip bana göre...

ARDA TAKIMA DEĞİL, KENDİNE OYNUYOR

- Son dönemin yıldızı Arda'yı nasıl buluyorsunuz?
Başarılı bulmuyorum...

- Neden? Popülaritesinin yarattığı bir dezavantaj mı acaba?
Hayır. Takıma yararlı oynamıyor... Kendine... Direkt kaleye gitmiyor, enlemesine. Ben kaleye gidecek, adam eksiltecek kişiyi arıyorum. Asist yapacak, gol atacak, attıracak... Bunları yapmıyor, iyi çalım atıyor, top ayağına yakışıyor ama takım için oynamıyor... Kendi için oynuyor.

- Bir anda tüm gözlerin üzerine çevrilmesinin etkisi olabilir mi?
Yo yo, bunların onu şımartacağını zannetmiyorum.

KRALINI TANIMAM, ATARIM!..

- Gol atmakta zorlandığınız kaleci var mıydı? Ya da şansınızın tutmadığı file bekçisi...
Hiç yoktu, hepsine atardım. Kralına gol atmışımdır, yeter ki o pozisyonu bulayım. Affetmem!

- En çok hangi takıma gol attığınızı hatırlıyor musunuz?
Karşıyaka'ya, 6 tane...

- Peki maçın skoru ne oldu?!..
7-1... Fenerbahçe'deydim...

- Samsun'dan Galatasaray'a gelen Serkan sizin veliahdınız olarak gösterildi. Neden olamadı?
Çalışmayı sevmediğini duydum. Çok sevdiğim bir kardeşim. Ama golcü, kral olmak istiyorsan çok çalışacaksın. Bireysel antrenman yapman lazım. Benim en büyük keyfim buydu. Antrenman biter, bir saat sağdan soldan, ortadan pozisyonlar yaratır, şut çekerdim. Çok tekrar, çok tekrar, çok tekrar...

- En beğendiğiniz teknik direktörü sorsam...
Mitroviç'i, Mustafa Denizli'yi çok severim. Çok fazla hocayla da çalışmadım. Fatih Terim ise çok iyi şeyler yaptı. Her şeyden önce liderlik vasfı var...

ŞAMPİYON BELLİ,  F.BAHÇE

- Zico'nun bu kadar tartışılıyor olmasını  neye bağlıyorsunuz?
Başarı olmayınca tartışılıyor... Daum kötü müydü? O da çok tartışıldı. Bence 100. Yıl'ında Fenerbahçe'nin başında Daum olmalıydı...

- Daum olsa Fenerbahçe, şampiyon olur muydu?
Rahatlıkla...

- Bu yıl kim şampiyon olacak peki?
Bence Fenerbahçe..

- Ara açıldı, ama Beşiktaş ensesinde...
Çok zor!..

- Oğlunuz Anıl en son kaleciydi, şimdi durum nedir?
O ille de golcü olayım dedi. Ben onu kaleye yönlendirdim...Yeditepe Üniversitesi Radyo-TV bölümü öğrencisi. Yeteneği var ama hırsı yok. Ben memur çocuğuydum. Ulaşmak istediğim hedeflerim vardı. Onun için çok hırslıydım. Oysa o Tanju Çolak'ın oğlu. Birçok şeyi hazır, o nedenle hırsı yok. Galatasaray'a gitti 20 gün kaldı. Fenerbahçe'de 10 gün oynadı. Beşiktaş'ı 5 gün sonra bıraktı. Ama çok beyefendi, o çok güzel bir çocuk...;

HAYATIMIN EN MUTLU ANI: XAMAX MAÇI;

- Neuchatel Xamax maçındaki gollerinizi hatırlıyor musunuz? Hatırladığınızda neler hissediyorsunuz?
Hayatımdaki en önemli skorlardan, en mutlu anlardan biri... Orada tarih yazıldı. Bir daha öyle bir şey yaşanacağını zannetmiyorum. O yaşandı ve bitti. Ne kadar zaman geçerse geçsin, o an futbolseverler tarafından hep hatırlanacaktır.

Röportaj: Saadet ÖZCAN
Fotoğraflar: Bora TOPRAKCI

Kaynak : http://www.sporx.com/detail.php?Type=128&kategori=129&go=57485

Yorumsuz.....

Turkoman

bide samsunsporun askeriyim diyo serefsiz herif. sen git gsye yalakalik yap g.. veren

mehmet yılmaz

hanım ablamız Tanjuya yanlış sorular sormuş. Keşke şunları sorsaydı;

AlıntıSamsunspor'dan niçin ayrıldınız? Maddi sebepler mi vardı yoksa İstanbul'un cazibesi mi?

Sizin için amiyane tabirle Samsunspor'u sattı şeklinde bir iddia var halen. Bu sizi üzüyor mu? Nedir işin aslı?

Samsunspor'da oynarken bile G.Saray'ı tutuyordum dediniz bir röportajınızda. Bu cümlenizin bir G.Saraylı'yı sevindirmekten çok bugün bile Samsunsporluları üzdüğünün farkında mısınız?

G.Saray'daki ilk Samsun deplasmanınızda 19 Mayıs Stadına ısınmak için çıkamayıp, Savaş'la birlikte koridorda ısındığınız, maç öncesi de tribünlerden büyük tepki aldığınız anlatılıyor. Neden öyle olmuştu? Sizi yere göğe koyamayan Samsunspor taraftarı niçin bu kadar öfkelenmişti sizce?

Samsunspor'un alacağı bir şampiyonluğun Türk futbolunun gidişatını değiştirebileceği, en azından Samsunspor için çok önemli olduğu anlatılıyor. O dönemde işin önemini tam kavrayamadınız mı takım olarak? Geriye bakınca, vay be meğer neyi kaçırmışız dediniz mi?

Türk futbolunun en önemli simalarından birisisiniz, Samsun futbolununsa en önemli siması. Buna rağmen gerek Türkiye'de gerekse de Samsun'da sizin gibi kariyeri olan birisine gösterilmesi gereken ilgi ve sempati gösterilmiyor. Bunun nedeni ne olabilir?

1989 Samsunspor kazasından sonra yeterli ilgiyi göstermediğiniz, hastaneye bile uğramadığınız konusunda eleştiriler var. Doğru mu bunlar?

Samsunspor eski başkanlarından İsmail Uyanık bir röportajında sizi 1993 yazında Fener'den ayrıldığınızda Samsunspor'a almak istediğini ancak sizin İstanbulspor'un daha cazip para teklifini kabul ettiğinizi söyledi. Samsun'u 2. kez reddedişinizin sebebi neydi?

Elbet birgün birileri de sorar bütün bunları...
Samsunspor'un askeriymiş...
Peehh!..

KaleArkası

Tanjudan anladık ki japon askeri bile olmaz.Adam Samsunsporun ismini bile ağzına almamış.Asker dediğin vatanını satmaz sayın Tanju.Neyse ya sen git Hülya ile tenis oyna.Gece klüplerinde dolaş.Cincona yalakalık yap bakalım seni alırlar belki.Sanane Samsundan  ne hali varsa görsün.Biz mücadele ediyoruz nasıl olsa.

Senin gibi askere değil,Senin gibi wc temizleyecisine bile ihtiyacımız yok.

samet

o g.sarayı tutsun biz samsunsporluyuz net ve açık...

cem and naz55

ey tanju çolak sen böyle devam edersen samsunsporda teknikdirektörlüğü rüyanda bile göremezsin canın cehenneme

mehmet yılmaz

Tanju'dan inciler devam ediyor. Üstad G.Saray Resmi Dergisine konuşmuş bu sefer de;

Alıntı"Ben hiçbir zaman Fenerbahçeliyim demedim. Olamadım, olamazdım da... Ben her zaman Galatasaraylıydım. Ben Samsunspor'dayken bile Galatasaray Fun Club vardı; o zaman, ona üye olmuş adamım. Kulübüme hizmetlerim ölene kadar devam edecek..."

Fenerliler zaten uyuz oluyor ona G.Saraylıların da onu sevdiği söyleenemez; hadi bakalım, Samsunspor'un askeri olmaya devam. Bu arada kulübüne(!) olan  hizmetleri de ölene dek devammış.

Turkoman

:evil:  :evil:  :evil: küfredecek laf bulamiyom bu herife..... köpek bile ekmek yedigi yere ihanet edemez tanju.
özellikle gsye gicikligim da burdan basliyo zaten :evil:  :evil:  :evil:

veis

ve biz halen tanjuyu savunuyoruz ayıp ya adam kişilk  sorunu yaşıyor bunun tek açıklaması bu.

beşnumara

hala tanju tanju diyenler utansın  adamın yaptıkları ortada görün artık bazı gerçekleri tamam  zamanında samsunspora büyük hizmetlein olmuştur tümer-i.mansız da olduğu gibi.futbolda önemli olan son vuruşu iyi yapmaktır sizde de bu olmadığı için daha fazla uğraşmayın samsunssporla :cry:

veis

tanju bu takımda top toplayıcı olsun onuda beceremez.