Anadolu takımları, İstanbul'un korkulu rüyası olmayı sürdürüyor

Başlatan mehmet yılmaz, 28 Ekim 2008, 11:48:58

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

[Haber Analiz] Anadolu takımları, İstanbul'un korkulu rüyası olmayı sürdürüyor  

Türkiye'deki futbol düzeninde bir Anadolu takımının şampiyon olabilmesi pek mümkün görünmüyor. Hatta bırakın şampiyonluğu, bir Anadolu takımının sürekli aynı başarı çizgisini koruması da nadiren görülen bir gerçek. 

Bu nedenle Anadolu takımları, belli dönemlerde üst düzey bir gidiş tutturabiliyor ve bu süreçte İstanbullu rakiplerinin başına bela olabiliyorlar. Bunun son örneğini hafta sonu oynanan Beşiktaş-Sivasspor maçında gördük. İnönü'de oynanan 3 maçı da Sivasspor kazanmıştı ve Beşiktaş, bu şanssızlığını kırmak istiyordu; lakin maç 1-1 sona erince Sivas'ın İnönü'deki mağlubiyetsizlik hali de sürmüş oldu.

Aslında bu gibi örnekler Türk futbolunda fazlasıyla var. Mesela 1971-77 yılları arasında Birinci Lig'de yer alan Giresunspor, Galatasaray ile Giresun'da oynadığı 6 maçı da kaybetmemiş. (2 galibiyet, 4 beraberlik) Hafta sonu Galatasaray'ı mağlup eden Eskişehirspor ise 1970'lerde İstanbul için tam bir bela oluyor. Es Es'in Birinci Lig'e çıktığı 1966'dan 1975'e kadar Eskişehir'de oynanan 10 maçta da kazanamıyor F.Bahçe. 7 mağlubiyet ve 3 beraberlik var. 1967-74 arasında da Beşiktaş'ın da hiç kazanamadığını görüyoruz deplasmanda. 5 Eskişehir galibiyeti, 2 beraberlik var. Ayrıca Aralık 1969'dan 1974'e dek İstanbul dahil, oynanan 9 maçta da kaybetmiyor Eskişehir. Üçüncü İstanbullu Galatasaray da nasibini alıyor bu zor deplasmandan ve 1970'ten 1977'ye kadar Eskişehir'de oynanan 7 maçın 3'ü Es Es'in olurken 4'ü de berabere bitiyor. Bunlar sadece iki örnek çünkü 1970'li yıllar Anadolu şehirlerinin zor deplasman olduğu, az gol atılan yıllardı. Bunların benzerleri çok fazla yani.

Samsun, büyüklere kök söktürdü

1980'lerde İstanbul takımlarının korkulu rüyası haline gelen en meşhur Anadolulu Samsunspor'du. Kadrosunda Tanju, Savaş, Fatih Uraz gibi isimleri barındıran Samsunspor, 1985-87 yılları arasında Fenerbahçe ile içeride ve dışarıda oynadığı 6 maçtan 5'ini kazanmış 1'inde berabere kalmış ve kalesinde gol bile görmemiştir. Gollerde durum 11-0'dır ve 4-0'lık meşhur galibiyetler 'arkayı Fenerliyelim' esprisini doğurmuştur. 1983'ten kaza geçirdiği 1989'a kadar Beşiktaş ile oynadığı 8 lig maçını da kaybetmemiştir aynı Samsunspor ve yine 1983-89 yılları arasında Galatasaray'a da Samsun'da hiç yenilmemiştir. Doğrusu bu üç İstanbul takımına karşı kolay kolay elde edilemeyecek bir karne olarak Türk futbol tarihindeki yerini almıştır.

1990'lı yıllar Fenerbahçe açısından bazı Anadolu takımlarına sürekli takılmak adına bol örneklerin yaşandığı bir dönem olmuştur. 1990-93 arasında Aydınspor ile İstanbul'da oynadığı 3 maçtan 2'sini kaybeden F.Bahçe, 1 beraberlik alabilmiştir. (Aydın'da ise Fenerbahçe 3/3 yapmıştır) Bunlardan ilki olan 6-1'lik maç F.Bahçe tarihinin en ağır iç saha yenilgisidir. Toplamda 9 gol yiyip 3 gol atabilmiştir Kanaryalar.

1992'de Gaziantep'te 3-2 kazanan Fenerbahçe ertesi sezon Gaziantepspor'un cezası nedeniyle Mersin'de oynanan maçı da 2-0 kazanmıştır ama 1994 ile 2001 arasında Gaziantep'te oynanan 7 lig maçının 4'ü Gaziantepspor'un olurken 3 maç da berabere bitmiş, yani Fenerbahçe Gaziantep'te 7 yıl boyunca galip gelememiş ve attığı 7 gole mukabil 16 gol yemiş. Aynı Fenerbahçe, Gençlerbirliği ile Ankara'da 1992 ile 1998 arasında oynadığı 7 maçın 5'ini kaybederken aldığı 2 beraberlikle yine galibiyetsiz bir gidişat koymuş ortaya. Ankara temsilcisi, bu süreçte İstanbullu rakibine 18 gol atarken 8 gol yemiş. Anadolu kâbusu yaşayan Fenerbahçe'yi bunaltan ekiplerden birisi de Kocaelispor'du. 1991 ile 1994 arasındaki 4 resmi maçı da kaybetti F.Bahçe, Körfez deplasmanında.

Anadolu futbolunun güçlü temsilcilerinden Bursaspor ise 1993-1996 yılları arasında Bursa'da Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'a karşı oynadığı hiçbir lig maçında yenilmemiştir. Oynanan 9 maçın 6'sı beraberlikle biterken Bursaspor'un 3 galibiyeti var. Anadolu takımlarının taraftarları, artık destek verdiği renkleri şampiyon görmek istiyor.

MEHMET YILMAZ - Zaman
28 Ekim 2008, Salı
http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=754193&title=haber-analiz-anadolu-takimlari-istanbulun-korkulu-ruyasi-olmayi-surduruyor

İnsan bunları biliyor olunca daha üzülüyor dünkü gibi mağlubiyetlere, lanet olsun be!..

celebi

Bu yazıyı sbah gazetede okudm ve gerçekten olmaz böyle şey dedim dün akşamı haturladıktan sonra

SapýnaKadar 55

İnsan o eski günleri özlüyor ama maalesef 3-5 yıl daha biz bu güzellikleri göremeyiz.

kuzey55

ahh ulan ahh nerdesiniz çıkın ortaya kurtarın bizi bu rezillikten.nedir bizim sucumuz günahımız...daha dün hazırlık macında oynamaya burun kıvırdığımız takımlar şimd bizle boy ölüşmeye kalkıyo.yazık bize yazık

selahattin55

malesef futbolda geçmiş yok gelecek var.mazimiz iyi ama geleceğimiz karanlık görüküyor.

jean

her sene birini yenerdik asagi yukari ne yazikki durumumuz eskisiden cok uzak

GençKozluklu

İnanılmaz duygulandım. Ancak mazimizle övünmekle olmuyor. Yeniden tarişh yazmalıyız. O yıllard aortaokul talebesiydim.

Arkayı Fenerlelelim beyler...

Kadir ÇELEBİ

Küllerimizden doğduk yine Doğarız... Bu ligte 6 kez şampiyon olduk Yine oluruz... Arkayı Fenerledik Yine Fenerleriz..

Baskent_Samsunspor

eskiden çok aktif olan bi yanardağ gibiyiz şu anda sönük olabiliriz ama patladığımızda korumuz heryeri yakacak

nomak55

Futbol kültürü ve tarihi olan klüpler mutlak suretle yine eski günlerine döneceklerdir.Bakın eskişehire bir döndüler pir döndüler ama 15 sene sonra döndüler ama döndüler ben inanıyorum bide döneceğiz

Kaya

Mehmet yılmaz abinin yazısı insanın içini parçalar nitelikte; o kendini büyük zanneden takımları bir anadolu takımı yendiğinde inanın sevinemiyorum içim burkuluyor
son bir söz bu yazıyla ilgili BABA YORGUN .... evet baba yorgun anadolu takımlarını babası SAMSUNSPOR umuz yorgun ve bitik bir halde ama DÖNERİZ ELBET

Mert

Yönetim hedefimiz ilk 10 diyor.Tamam bu kadroyla hedefimiz ilk 10 fakat Samsunsporumuz bunu haketmiyor gerçekten.Bir zamanlar her takımın korkulu rüyasıydık ama şimdi bizle dalga geçiyolar.Yazık gerçekten yazık.hadi ilk deevreyi geçtim artık ama ikinci devre samsunsporumuz artık güçlenmeli.Fedakarlık yapıp bu kadroya yeni isimler eklenmelidir.Yoksa biz bu gidişle ancak küme düşmemeye oynrız.Bu durum bize gerçekten çok büyük acı verir.artık samsunspor yönetim veteknik heyet bireyleri bilinçlendirilmeli.Yoksa durumumuz vahim...Elbette birgün döneceğiz.Ama yaralı şekilde değil.Patlamaya hazır Samsunspor gibi dönmemiz lazım....

Pergani 55

Trabzonspor dışında tüm Anadolu kulüpleri kişilere ve yerel yönetimlere bagımlılıgı bulunan kulüplerdir. hangi markadan bahsediyonuz kendi bütçesini oluşturmaktan aciz bir kulübün marka degerinden bahsedilemez. zengin bir başkan gelecekte ufak tefek birşeyler yapacak bir iki başarı yakalayacak takımda marka olacak öylemi. kalıcı gelir şart yoksa başarıda istikrar hayal

Sadece Samsunspor

Alıntı yapılan: Pergani 55 - 30 Ekim 2008, 22:21:03
Trabzonspor dışında tüm Anadolu kulüpleri kişilere ve yerel yönetimlere bagımlılıgı bulunan kulüplerdir. hangi markadan bahsediyonuz kendi bütçesini oluşturmaktan aciz bir kulübün marka degerinden bahsedilemez. zengin bir başkan gelecekte ufak tefek birşeyler yapacak bir iki başarı yakalayacak takımda marka olacak öylemi. kalıcı gelir şart yoksa başarıda istikrar hayal

katılıyorum kalıcı gelir olmadan olmaz bu kulüpte yönetim olmadığı zaman bile gelir olmalı

kumköylü ahmet

buyuk takimlara kök södursek neye yarar sonunu getiremedikte sonra o buyuk dediginiz takimlara yanilip gerisini yensek oda iyi birsey.
tarihimize bakinca tamam var o buyuk takimlara oynadigimiz maclarda galibiyetlerimiz.ama tarihimize bakinca utanilacak halimizde var
mesala akcaabat 18 macda kimseyi yenemiyo geliyo bizi yeniyoooo.
sekerspor 19 macda kimseyi yenemiyo gidiyo samsunu yeniyooo...
tarihe bakarken bunlarida goz onunde bulunduralim nedenmi:ben soyli sen besiktasi samsunda 4-1 yeniyosun sonra gidiyosun sekere yeniliyosun oldumu peki bu?
dedimya sonu önemli bence biz hicbirzaman sonunu getiremedik getiremicezde bu gidisle...
tarih bunlara degil sampiyonluklara basarilara kupalara bakiyooo bunlarin balkan kupasi haric hicbirinde yer bile almiyoruz maalesef...
saygilar