SAMSUN KOLBASTI

Başlatan Sercan, 02 Şubat 2009, 11:30:15

« önceki - sonraki »

Sercan

ya arkadaşlar kolbastı kolbastı diyosunuzda,bu kolbastı sadece trabzon ve giresuna ait değilki...

Geçen akşam STAR TV'de canlı yayınlanan ve Esra Erol'un sunduğu "İzdivaç" programında kolbastı oynayan "Tirebolu-Yeniköy Kolbastı Team" adlı grup haklı olarak epeyi ses getirdi. Gençlerin oyununun bir kısmını ben de seyrettim. Ulusal bir kanalda Tirebolu'nun adını özellikle duyurdukları için tebrikler. Ancak, "özür kokan" açıklamalarını hoş karşılamadım.

Gelelim kolbastı'ya; kol havaları âlemciliğin oluşturduğu şartlar çerçevesinde ortaya çıkmıştır. Kol havaları, kadının oynatıldığı içkili, sazlı, rakslı oturak âlemleridir. Halil Bedi Yönetken, "Trabzon ve Rize'de içinde kolbastı havalarının olduğu türkü derlediklerini, bunların İç Anadolu'dan kıyıya gelme olduğunu" söyler. Bir Edirne türküsünün sözleri "elimden aldı ya mendili/kol bastı söndür kandili" şeklindedir. Giresun'un Sokakbaşı Meyhane türküsünde geçen "kale bayırı düzü/devriye bastıya bizi" dizesi Kale'deki bir baskını anlatır.

Nejat Buhara'ya göre oturak havasına "Kol Havası", Karadeniz'in bazı yerlerinde de "Kolbastı" denilir. Ömer Akpınar, "Trabzon, Giresun ve Yozgat'ta kol havaları vardır ve oynanmaktadır. Bunlar ağır havalardır. Sözsüz ağırlıklıdır. Erkek oyunudur" diye tanımlar ve Giresun'da "Kolbastı, Metelik, Fingil" oynandığını belirtir. Akpınar'a göre Kolbastı, 4 ve 9 zamanlı olmak üzere iki şekilde oynanır. "Yaylanın Çimenine" 4 zamanlı, "Giresun'un Evleri/Şima ile kaynama" 9 zamanlıdır. Fingil, kol havası çeşidi olup 4 zamanlı sözlü erkek oyunudur. Metelik, 4 zamanlı bir sözsüz oyun havasıdır.

Kol havaları Giresun, Samsun, Trabzon havalisine mahsustur denilebilir. Yozgat kol havası ile Karadeniz'deki kol havaları aynı anlamdadır.

Sadi Yaver Ataman'ın tespitine göre "Giresun'da kolbastıya metelik" denilmektedir. Bunun için ezgisi aynı olan, küçük ince ayrım farkıyla çalınıp söylenilen metelik oyun havasının Bulancak'ta, Giresun'da, Tirebolu'da oynanılmakta iken Trabzon'da da benzer ezgi ile kolbastı adıyla çalınıp oynanması "varyant"tan, yani oyunun çatalından başka bir şey değildir. Yoksa, bu oyun sadece Trabzon'da oynanır veya Giresun yöresinde oynanır denilemez. Aynı kültür dairesi içinde olan bir yerde kültür alış-verişi olmaz mı?
Kolbastı oynayan dedelerimiz bugünkü gençliğin oynadığı gibi rock müzik eşliğinde rap yapmazlardı.
          "Trabzon Kol Havası" adını verdiği ezgiyi sözlü olarak bağlama ile 45'lik plağa okuyan rahmetli Erkan Ocaklı da arkadaşımdı. Birlikte saz-söz meclisinde bulunduk. Bugün oynanan kolbastı'yı Farozlu gençler oynamış ve TV'lerde görüldüğü için Trabzon'a mal olmuştur. Ama, kolbastı Trabzon'a mahsustur başka yerde oynanılmaz denilebilir mi? Denilemez, çünkü Samsun'a dek kolbastı oyunu oynanmaktadır. Bu tür oyunlara kültür alışverişinin olduğu ortamda geçmişte olduğu gibi günümüzde bir sınır çizmek kurallara aykırıdır.

http://www.giresungazete.net/yazar.asp?yaziID=2757

Orhan Hakalmaz - Şu Samsun'un Evleri(Samsun kolbastı)

http://rapidshare.com/files/192801424/Orhan_Hakalmaz_-_Su_Samsunun_Evleri__Samsun.mp3.html

Yıldıray Çınar - Şu Samsun'un Evleri(Samsun kolbastı)

http://rapidshare.com/files/192804001/YILDIRAY__INAR_-___350_U_SAMSUN_UN_EVLER__304__-_Kopya.mp3.html

Esin Engin Orkestrası - Samsun Kolbastı (Remix)

http://rapidshare.com/files/192812096/DJ_Huso_VS_Esin_Engin_-_Samsun_Kolbasti__turkish_remix_.mp3.html

Ayrıca şu anda trabzon kolbastısı diye oynanan müzik aslen giresuna aittir ve o müziği derleyen kişi Çarşamba'yı sel aldı türküsünün derleyicisi Çarşamba'lı Nejat Buhara'dır.Nejat Buhara kol havalarında uzman bir kişidir...

Sadece Samsunspor

giresununda,trabzonunda................

emre

yaa arkadaslar yenıkoy kolbastı team de benım en has arkadaslarımdan biride varr.ama giresun un trabzon un kavgası ne yapıyorlarr.kolbastı karadeniz indirr.ama su da bi gercek trabzonlu arkadaslar alınmasın trabzon karadenize ait herseyi kendine sahiplenmeye çalışıyorr.

Tiryakiler55

bilgilendirdiginiz iyi oldu kolbastiyi oynamyayi cok severiz ailece oynariz... artik ustasi olduk diyebilirim o $ekilde :D tanimadigim ki$ilerden bile karde$imle sirf kolbasti oynamak icin ba$ka $ehire bile cagrildik dügüne davet edildik :D

artik bende derim herkese SAMSUN'da da oynanir :D

esedullah

herkes yalan biz gerçek

bezgınbekır

evet oturup bunu tartısalım  ;D  ;D  ;D

jean

saka maka adamlar bu sarkiyla populr odlular burda fransadaki dugunlerde bile karadneizli olmayan kisiler bile merak duyuyor gecende trabzonlular gecesi vardi dediler biz bile gidiyoz sen niyegelmiyon dedim hicbir guc beni oraya sokamaz her dugunde her kesimden isteniyor bir anda populer oldu bu sarki anlamadim niye

celebi

lobi faaaliyeti lobiiiiiii

Sercan

Alıntı yapılan: 35ama55 - 23 Şubat 2009, 13:03:15
Gerçek Trabzon yerlisi bu durumdan rahatsız ama .. Horon varken , kolbastı nedir diyorlar , soytarı oyunudur o diyolar  :D

Aynen kardeşim benim Trabzon'da çok sevdiğim bir hocam var o asla kabul etmiyor böyle bir oyunu...Ayrıca otantikliği iyice bozulmuş bi oyun...

celebi

ya harbiden çak garip ve bir o kadar da komik bir oyun

yaman55

uyuz oluyom şu laz danslarına

erkan55

Yeryüzünde böyle sacma dans görmedim..
Saga,sola aptallar gibi ziplmaktan baska hic bir özelligi yok.

guvener55

o değilde samsun kolbastısını stadda çalmaya başlamışlar buna çok sevindim.böylelikle daha fazla kişi öğrenecek bunu

BekiRcaN_5s

ama trabzonspora özeniyo derler bence

Sercan

Alıntı yapılan: ßqRcN_5s - 24 Şubat 2009, 13:00:46
ama trabzonspora özeniyo derler bence

Hayır bizimkisi çok özgün otantiği bozulmamış biraz çiftetelli gibi ve Yıldıray Çınar'ın ağzından syölediği bir türkü...

http://rapidshare.com/files/192804001/YILDIRAY__INAR_-___350_U_SAMSUN_UN_EVLER__304__-_Kopya.mp3.html

buyrun dinleyin...