Fatih Sultan Mehmed’in Samsunlu Hocası; Hasan Es Samsuni

Başlatan mehmet yılmaz, 13 Şubat 2014, 01:22:27

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Fatih Sultan Mehmed'in Samsunlu Hocası; Hasan Es Samsuni

Büyük Türk padişahı Fatih Sultan Mehmed'in ruh ve gönül dünyasına şekil veren, ona ilmi öğreten hocaları olmuştur. Bunlardan en bilineni elbette Akşemseddin'dir. -ki az sonra kendisinden yine söz edeceğim. Bir diğer önemli isim büyük bir vefa örneği göstererek çocuk sultanın peşinden Manisa'ya giden Molla Hüsrev'dir. Bir başka hocası ise Hasan Es Samsuni'dir, yani Samsunlu Hasan müderris.

Akşemseddin, Şam doğumludur. Babası Şeyh Hamza ile birlikte henüz 6-7 yaşlarındayken Kavak'a gelmiş ve ilk tedrisatını Kavak medresesinde babasından almıştır. Şeyh Hamza, Amasya'da medfun olup 'Kurt Boğan Şeyh' olarak bilinmektedir. Hem Akşemseddin'in hem de Şeyh Hamza'nın Samsun medresesiyle de bağları olduğu söylenmektedir. Samsun Büyükşehir Belediyesinin arkasındaki sokaklardan birinin adı Şeyh Hamza Sokağıdır. Yani Akşemseddin bir nevi Kavak'tan dolayı hemşehrimiz sayılır.

Şimdi gelelim tekrar Hasan Es Samsuni'ye. Samsun'a yerleşik oldukları için Samsuni namıyla tanınan âlim bir ailenin ferdidir. Babası Abdüssamed Es Samsuni olarak bilinir. Dedesi Hüsameddin ve büyük dedesi Ubeydullah Hocaefendiler de 'Samsuni' namıyla bilinirlermiş. 1320'lerde Buhara'dan kalkıp Samsun'a göç etmiş bir aile.

Hasan es Samsuni'nin hocalarından birisi de Molla Hüsrev'dir. İstanbul'un fethi sonrası Semân medresesinde müderrislik; Fatih Sultan Mehmed'e hocalık yapmıştır. Ayrıca en yüksek adli makam olan Kazaskerlik ve İstanbul kadılığı görevlerinde bulunmuştur. 1476 yılında vefat etmiştir. Fıkıh, hadis, kelâm ve belagat alimidir; çok sayıda eseri vardır. Hasan Es Samsuni'nin kabri, Eyüp Sultan Türbesi haziresinde bulunmaktadır. İstanbul'daki hemşehrilerimize duyurulur.

Yine bilinen bir şey, fetihten sonra İstanbul'u Türkleştirmek isteyen Fatih'in hem Akşemseddin hem de Hasan Es Samsuni'den dolayı Samsun ve çevresinden çok sayıda Türkmen'i İstanbul'a getirttiğidir. Yani İstanbul'un en eski Türkleri arasında çok sayıda Samsunlu vardır.

Nasip olursa birkaç ay içinde çıkacak olan yeni romanım Derviş Hoca'da bu isimler de kendilerine yer buldular.

Samsun'daki bir kültür merkezine ya da kütüphaneye bu büyük müderrisin ismi verilse sizce de hoş olmaz mı? Hasan Es Samsuni Kültür Merkezi...

Furkan

Mehmet Abi kütüphane gibisin maşallahın var. Tarih ve tarihi seven biri beğenerek takip ediyorum seni hem burada hem Facebook'da :)

mehmet yılmaz

Estağfurullah...
Bence çok ilginç bir konu. Hatta birkaç kuşak sonrasına kadar devam da etmiş Samsuni ailesinin serüveni.
Bu arada Kavak ve Çarşamba'dan da çok sayıda hoca çıkmış ve saray çevresinde bulunmuş.

maraton

bence art niyet var.. koca alimin ismini kullanarak kendi nickini bir yere verdirip o kadar etkiliyim ki nickimi mekana verdiler dedirtecek.. yıllardır ince ince işlediğin hain planın gün yüzüne çıktı.. yıllardır kullandığın nick niye değişti.. niye şimdi niye.. elimde  bunlarla ilgili kanıtlar var..  :deli:

emre__ss

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: maraton - 13 Şubat 2014, 13:52:43
bence art niyet var.. koca alimin ismini kullanarak kendi nickini bir yere verdirip o kadar etkiliyim ki nickimi mekana verdiler dedirtecek.. yıllardır ince ince işlediğin hain planın gün yüzüne çıktı.. yıllardır kullandığın nick niye değişti.. niye şimdi niye.. elimde  bunlarla ilgili kanıtlar var..  :deli:

hahahaha....

Şimdi maratontoncuğum.
Mevzu şudur, ben yıllarca bu sitede Samsuni nickini kullandım. Sen de benim sana bir gerçeği ifade etmek için maratonton dememden yola çıkarak bana suni samsunlu dedin :)
Bir kere baltayı taşa vuran sensin. Demek ki Samsuni tabiri çok özel ve önemliymiş. ( Samsunlu demek zaten )
Bir de işin şakası bir tarafa ben dikkat edersen Samsuni nickini yaz sonlarında bıraktım, sebeplerinden birisi de ciddi ciddi budur. Tarihte zaten bir Samsuni ailesi varmış ve çok önemli şahıslar. Aslı varken uyduruğuna gerek yok, o aileye saygımdan dolayı, Samsuni olacak birileri varsa onlardır diyerek bıraktım.

ciddiyeti bir tarafa bırakıp, yine gırgıra dönersek, aynen öyle ;)
Adımı verdirene kadar nickimi verdireceğim Samsun'daki bir mekana, meydana, caddeye :)
Sonra paralel ilerleyip şehre sızarım zaten  8) :P

Samsuni Kültür Merkezi
Samsuni Meydanı
Maratonton Halk Lokantası  ??? ;D ;D ;D ;D

HoliganSamSunLu

ayrıca istanbulun fethinden sonra istanbulun islamlaşması Türkleşmesi için samsundan bir çok ailenin istanbula ikamet ettirldiği de kaynaklarla sabittir.