Efsane kaptan; Emin Kar

Başlatan timofte, 28 Ekim 2007, 12:16:29

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

19 Ekim 2008, 22:16:57 #45 Son düzenlenme: 19 Ekim 2008, 22:19:22 samsuni
Tunç abi, onlar Lugano'yu, yaşıtları Arda'yı örnek alıyorlarmış zaten, Emin Kar'ı, Ercan Kol'u, Kasım Çıkla'yı, Temel Keskindemir'i, Gozgoz Yılmaz'ı, Nuri Asan'ı, Çeto Yalçın'ı ötnek alsalar sorun olmayacak zaten...

FaT1h

Kaya

nakleden eski kaptanlarımızdan emin kar;

"istanbul'da oynadığımız ilk maçı kaybettik ve gollerden birini bize müjdat attı. müjdat golden sonra gidip bizim taraftarın olduğu tribüne bir hareket yapmış. maçtan sonra taraftarlar bana gelip "emin, bunun acısını çıkarmalısın" falan dediler. samsun'daki maçta 1-0 gerideydik ve ben golü atınca 1-1 oldu. ben de gidip onların taraftarına hareket yaptım. sonra ben oyundan çıktım ve daha maç bitmeden trt'deki bir programa katılmak için apar topar yola çıktık. çorum'da mola verdik ve maçın sonucunu öğrenelim diye bir büfeciye sordum. dedim ki, maç kaç kaç bitti? adam "hiç sorma ya, yenildik!" tabii adam çorumlu olduğu için samsunspor'u tutuyordur zannettim ve golleri kim attı dedim. bizim golü rıdvan attı; samsun'un ikinci golünü mustafa attı dedi. ilk golü de i..enin biri attı deyince; ben tanınmamak için hemen çıktım!"

macanilari.com dan alıntıdır.

süper bir anı gerçekten büyük kaptan gerçekten büyüksün allahım böyle yürekli kaptanlar nasip etsin bize amiiin

gurbet

Emin kardeşim senin gibi, muzaffer gibi ve kasım gibi defans futbolcuları nerede çünkü sizler futbolu yüreğinizle oynadınız sizlere helal olsun. Biriniz samsunspor için canını verdi, biriniz ayaklarını verdi diğeriniz ise dalağını verdi. Varmı bundan ötesi. Ama Kadir şinaz bilmeyenler bunu okusun. Allah geride kalnlara sağlık ve uzun ömür versin.

mehmet yılmaz

AlıntıKAR'DAN SAMSUNSPOR'A ZİYARETBir dönem Samsunspor forması giyen ve Kırmızı- Beyazlı kulüpte yöneticilik de yapan Emin Kar..
31 Ekim 2008 Cuma 16:33

Bir dönem Samsunspor forması giyen ve Kırmızı- Beyazlı kulüpte yöneticilik de yapan Emin Kar, dün Nuri Asan Tesisleri'ne gelerek Gümüşdağ ve Köktaş'a zorlu Malatyaspor maçı öncesi başarı diledi.

Kar, "Ekonomik sıkıntılara rağmen iyi ve genç bir kadro kuran Samsunspor, ligde yavaş yavaş istediği sonuçları almaya başlayacaktır. Her ne kadar son iki maçımızı kaybetmiş olsak da oynanılan futbol ortada. İnşallah Malatyaspor'u yeneriz" dedi.

kumköylü ahmet

selam eskiden emin kar maclara kirmizi bmwsiyle gelirdi acaba yine maclara arabasiyla gidiyomu?

kumköylü ahmet

helal olsun ne denirki emin kar efsanemiz boyle bir isim daha ne gelir nede goruruz

Sadece Samsunspor

Alıntı yapılan: kumköylü ahmet - 10 Kasım 2008, 01:33:03
selam eskiden emin kar maclara kirmizi bmwsiyle gelirdi acaba yine maclara arabasiyla gidiyomu?

şimdilerde honda accord'u var plakası bile ezberimde ;D allah razı olsun her maça geliyor arabası hep orda

**KaR6**

15 Haziran 2009, 22:12:19 #53 Son düzenlenme: 16 Haziran 2009, 15:15:55 samsuni

Futbola başlama hikayeniz ve Samsunspora gelişiniz nasıl oldu?

Trabzon endüstri meslek lisesinin okul takımında başlamıştım futbola, orada göze batayı başarmışken mahallemin takımı 1980 de Yalı Spor kulubu kuruldu ve direkt oraya aldılar beni. Yalı da da iyi oynamaya devam edince 1 sene sonra amatör karma ya secildim. Giresun'da yapılan Trabzon-Rize-Giresun ve Ordu'nun katıldıgı 4 lü turnuvaya katıldık ve orada beni Samsunspor'dan Fuat Şengün izleyip beğenmiş, onun tavsiyesi ile 1981'de Samsunspora geldim.

İlk zamanlarda nasıl bir ortam vardı, zorluklar yaşadınız mı?

En buyuk zorluk dışardan gelen tek futbolcu olmamdı ama zamanla üstesinden geldim bu zorluğun da. Özellikle Tanju, Dobi, Murat Şimşek, Hakkı Bayrak, Ümit Gürsoy ve Ahmet Usta'nın bana karşı olan sıcak yaklaşımları ile kısa zamanda atlattık uyum sürecini. O sene şampiyon olmamız zaten ortamın nasıl olduğunun kanıtıdır sanırım.

Yakalanılan başarılarda takım olarak kalitenizin farkındamıydınız, yoksa başarılar bu kaliteyi getirdi?

Menteşoğluyla beraber iyi bir kadro yakaladık,herkesin bildiği kadroyu. O zamanda kalitenin farkındaydık tabi ki ve başarıya inanmıştık. Daha sonra İstanbul takımları kadromuza göz koyup bir kaç futbolcumuzu transfer etmelerine rağmen Türkiye Kupasında final oynama başarısını bile yakaladık..

Kupayı neden alamadık peki?

Hemen hemen hepimiz ilk defa final oynuyorduk. Bunun tecrübesizliği en buyuk handikapımızdı, sanırım bu yuzden alamadık.

Birlikte oynadığınız en iyi futbolcular kimlerdi?

Başta Tanju Çolak olmak üzere, Murat Şimşek, Dobi Hasan, Rahmetli Önder Abi ve Mete ile ayrıca Naim Abi'yi sayabilirim.

Tanju Çolak dersem, ne anlatırsınız?

Takım aynı sene geldik. Bana adapte olmamda çok faydası oldu. Futbolculuğu ise tartışılmazdı. Gol sezgisi çok yüksekti ve Allah vergisi bir gol yeteneği vardı. Ancak şunu da unutmamak lazım, attığı gollerin tamamına yakını çalışmasının ürünüydü. Ekstra idman yapmayı ve kendini geliştirmeyi çok severdi. Başarıyı yakalaması kaçınılmazdı.

Peki, Menteşoğlu döneminden bahsettiniz az önce, sizin gözünüzde Menteşoğlu nasıl biriydi, unutamadığınız anılarınız var mı?

Hasbi Menteşoğlu, futboldan hiç anlamayan ama müthiş bir Samsunspor sevgisi olan bir başkandı. Samsunspor Samsunspor olduysa bunda Hasbi Ağa'nın payı tartışılmazdır.

Kendisi ile bir çok anımız var ama ilk aklıma gelenler şunlar;
Sahibi olduğu su markasının reklam çekimleri için Ünye'ye gitmiştik. Başkanımın ruhu şad olsun, 2 dakikalık bir topa vurması sahnesi için 4 saat beklemiştik, bir türlü vuramamıştı topa.
Bir de , Türkiye Kupasında Nevşehir Spor ile oynuyorduk. Biz 1.ligte, onlar ise 3.ligte idi. Samsun'da 3-0 kazandığımız maçın rövanşında deplasmana Nevşehir gittik. Başkan soyunma odasına geldiğinde; Başkan, Nevşehir'in içeride mağlubiyeti yok, ne yapacağız? Dedik. O da tüm iyiniyetiyle; madem öyle gol başına 1000 TL prim dedi. Maç sonucunda 6-0 kazanmış baya prim almıştık.

85-88 yıllarında  takım içindeki hava nasıldı, o zamanlar ile şimdi arasında ki farklar nelerdir?

Şimdi ki futbolcular tamamen paraya endeksli, bizde o zamanlar forma aşkı ön plandaydı. Biz o zamanlar tam bir takım olmuştuk, tam anlamıyla ekiptik. O takım 4-5 milli oyuncuya sahipti. Akıllı transferlerle çok iyi bir kadro oluşturulmuştu, şimdi ise yararlı transferler yapamıyoruz. Bizler o yüzden efsane olarak anılıyoruz bugün bile.

Ayrıca şimdiki tesisler, imkanlar olsaydı biz şampiyon olurduk. Bizim idman yapmaya sahamız bile yoktu. Ya kumlukta idman yapardık ya da Azot işletmesinin sahasında. Şimdi ise 3 tane çim sahamız, saunalarımız, her futbolcuya özel odalarımız var, buna rağmen başarıyı yakalayamıyoruz maalesef.

Niçin futbolu bıraktıktan sonra Trabzon'a dönmek yerine Samsun'da kaldınız?

Eşimin buralı olması ve burada çevre edinmiş olmam buna sebep olabilir ancak ben burada Emin Kar oldum. Samsunspor aşkıda ne olursa olsun içimden hiç silinmedi. Oğlumun da burada doğması iyice bağladı beni Samsun'a.

Samsunspor kulübünde size karşı vefasızlık yapıldığını düşünüyor musunuz?

Gereğince sahip çıkıldığına inanmıyorum ne bana ne kazada bulunan diğer arkadaşlarıma. Yılda 1 kere hatırlanmak vefa anlamına gelmiyor.

Şehrin İstanbul takımlarına kayma sebepleri nelerdir ve ne tür önlemler alınabilir?

Sportif anlamda başarısızlık bir numaralı nedendir. Her çocuk başarılı olmak ister ve biz kötü gittikçe yeni nesil dışarıda aramak zorunda kalıyor başarıyı. İyi bir takım oluşturulup şehir ve futbol takımını buluşturmak lazım. Futbolcunun zaman zaman halkla bütünleşmesi gerek. Biz okullara ziyaretlerde bulunur,  tatil günlerinde taraftarımızla iç içe olmaya gayret gösterirdik.

Son düştüğümüzde ilk sene menejerliğinizde başarısızlığı neye bağlıyorsunuz?

Yaptığımız transferler doğru olmasına rağmen takım olmayı başaramadık. Takım ruhunu oluşturamadık maalesef. Bunun peşine gelen erken hoca değişikliği, yeni hocanın yeni transferler istemesi tuzu biberi oldu. Takım olmayı başarsaydık, başarıya ulaşacağımızdan eminim. Hala o zaman takımda olan bazı futbolcu kardeşlerim aradıklarında o takımın nasıl başarılı olamadığına hala şaşırdıklarını belirtiyorlar.

Şu anki durumu sadece ekonomiye bağlamak doğru mu?

Yapılan yanlış transferler maddi olarak sıkıntı yaratsa da, alt yapıya gerekli eğitimi verememek, yapılan yönetim hataları, iş bilmez yöneticilerin zaafları adım adım yıktı bizi. Kongrelerin sürekli gündemde olması ve istikrarın sağlanamaması da sebeplerdendir.

Samsunspor tarihinin en iyi ilk 11 inde bulunmak nasıl bir duygu?

Öncelikle şunu belirteyim, 80li yıllarda efsane diye adlandırılan o kadronun içerisinde bulunmak benim için çok büyük bir şanstı. En başarılı dönemde o takımın bir parçası olmak hem şansımdı hem onur vericiydi. Bunun neticesinde en iyi 11'e seçilmek tarifi olmayan bir gururdur. Aldığım gerçek anlamda en önemli ödül bu şimdiye kadar. Gurur duymamak mümkün değil. Ayrıca şunu da belirteyim, Samsunspor tarihinde o kadar kaliteli futbolcular var ki, en iyi diye tabir edildiğinde 22 lere 33lere kadar çıkabilir bu sıralama.

Kitap gecesi ile ilgili düşünceleriniz nelerdir? Neler hissettiniz o gece?

Seneler sonra öyle bir ortamda bulunmak, eski dostlarla bir arada olmak çok güzeldi. Ayrıca kitabın çıkış tarihinin iyi ayarlanmış olması, kaybettiklerimizin unutulmaması ve gelirin Samsunspor'a bağışlanmış olması ince bir zekanın ürünüydü, çok hoşuma gitti.

Şehri yönetenlerin ilgisizliğinin sebebi nedir sizce?

Bununla ilgili bir şeyler söylemek pek benim işim değil ama Samsunsporluluk ruhundan uzak olmaları ve futboldan gelmemiş olmalarını söyleyebilirim.

Son olarak, kurtuluş reçetemizde neler yazılı size göre?

Altyapı Altyapı Altyapı.. Samsunspor'un köklü bir kulüp olmasının en büyük sebebi altyapısından çıkardığı yetenekli ve karakterli futbolcularıdır. Yine bunu başarmaya başlamamız lazım çok acil olarak. Ayrıca istikrar başarıyı sağlamada olmazsa olmazlardandır. Anlaşılacak hocaya en az 5 yıllık imza attırılmalı ve planlamayla istikrar sağlanmalıdır.

mehmet yılmaz

AlıntıSahibi olduğu su markasının reklam çekimleri için Ünye'ye gitmiştik. Başkanımın ruhu şad olsun, 2 dakikalık bir topa vurması sahnesi için 4 saat beklemiştik, bir türlü vuramamıştı topa.
Bir de , Türkiye Kupasında Nevşehir Spor ile oynuyorduk. Biz 1.ligte, onlar ise 3.ligte idi. Samsun'da 3-0 kazandığımız maçın rövanşında deplasmana Nevşehir gittik. Başkan soyunma odasına geldiğinde; Başkan, Nevşehir'in içeride mağlubiyeti yok, ne yapacağız? Dedik. O da tüm iyiniyetiyle; madem öyle gol başına 1000 TL prim dedi. Maç sonucunda 6-0 kazanmış baya prim almıştık.

Hasbi Ağa filmi çekilecek adammış :) Anlat anlat bitmeyen...

Kitap ve gece için söylediklerine de teşekkürlerimi sunuyorum.
Ve evet, Samsunspor 11 ile sınırlanacak bir takım değil kesinlikle...

red_white

Teşekkürler Emin abi keşke senin gibi forma aşkı olan oyuncularımız olsa  :(

Hakikaten Hasbi Ağa kitabı bile olur çok ilginç bi adammış keşke olsa onun gibi biri şimdi

Sercan

ali ihsan

Hasbi Ağa ile adam akıllı bir röportaj olmaması çok kötü.Böyle bir figür nadir bulunacak cinsten.Nur içinde yatsın.

Emin Abi'nin tespitleri ve altyapı vurgusu çok önemli gerçekten.O zaman ki takım ruhu şimdi olsa keşke ...

55.hakan

yine keyifli bir yazı olmuş menteşeoğlu gerçekten yaşanılması gereken bir insanmış bilmiyorum öyle bir başkan daha gelir mi samsun'a ...vefa konusunda ise haklı en azından tecrübelerinden yararlanılması gerekir

ali ihsan

Mustafa Emin Abi'nin albümünden bir kaç foto eklesen çok güzel olur ...