Şu An Hangi Kitabı Okuyorsunuz?

Başlatan Clint_Eastwood, 31 Temmuz 2008, 22:05:10

« önceki - sonraki »

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: samsuni - 25 Nisan 2012, 00:12:27
Elif Şafak'ın İskender'ini okuyorum. Yeni başladım sayılır. Şimdilik iyi gidiyor. Bitirince paylaşırım görüşlerimi...

Ön yargıyla yaklaştığım bir kitaptı doğrusunu söylemek gerekirse. Neden, bilmiyorum ama öyleydi işte... ( Belki de yıllar önce okuduğum Pinhan'ın bende bir etki bırakmamış olmasıydı sebep... )
Sonra elime aldım ve biraz başlayayım, bir haftaya bitiririm diye düşündüm. Ama bence mükemmel bir kurgu ve çok üst düzey bir eser. Kusursuza yakın bir roman diyebilirim. Hakikaten çok beğendim. İki gün içinde bitti, epeyce yer etti içimde.

Kitaba ismini veren kişi İskender'se de hikaye sadece onun değil onun büyük ailesinin hikayesi aslında. 1950'li yıllarda Fırat Nehri kenarındaki bir köyde başlayan ve İstanbul'a, daha çok da Londra'ya kadar uzanan bir aile hikayesi. İskender'in annesi Pembe ile onun ikiz kardeşi Cemile... Baba Adem, Adem'in sarhoş babası ile annesi Ayşe ve kardeşleri Tarık... İskender'in kardeşleri Yunus ve Esma. Roxana ve Elias... Biraz karışık gibi görünse de son derece başarılı bir roman. Bana kısmen Midak Sokağı'nı hatırlattığı yerler de oldu olay örgüsü bakımından. Çok beğendim, tavsiye ederim...

emre

Benim kitabı bırakın Elif Şafak'a toptan bir ön yargım var  :) Sen öyle diyorsan okumak lazım Mehmet Abi..

birolkys

Stoper

Cesetler Merdiveni - Agatha Christie.

BigBadMama5552

Ve Hipopotamlar Tanklarında Haşlandılar - Jack Kerouac & William S. Burroughs.

mimar55

Ejderha dovmeli kiz- stieg larsson daha yeni basladim

emre

Alıntı yapılan: samsuni - 27 Nisan 2012, 17:11:04

Ön yargıyla yaklaştığım bir kitaptı doğrusunu söylemek gerekirse. Neden, bilmiyorum ama öyleydi işte... ( Belki de yıllar önce okuduğum Pinhan'ın bende bir etki bırakmamış olmasıydı sebep... )
Sonra elime aldım ve biraz başlayayım, bir haftaya bitiririm diye düşündüm. Ama bence mükemmel bir kurgu ve çok üst düzey bir eser. Kusursuza yakın bir roman diyebilirim. Hakikaten çok beğendim. İki gün içinde bitti, epeyce yer etti içimde.

Kitaba ismini veren kişi İskender'se de hikaye sadece onun değil onun büyük ailesinin hikayesi aslında. 1950'li yıllarda Fırat Nehri kenarındaki bir köyde başlayan ve İstanbul'a, daha çok da Londra'ya kadar uzanan bir aile hikayesi. İskender'in annesi Pembe ile onun ikiz kardeşi Cemile... Baba Adem, Adem'in sarhoş babası ile annesi Ayşe ve kardeşleri Tarık... İskender'in kardeşleri Yunus ve Esma. Roxana ve Elias... Biraz karışık gibi görünse de son derece başarılı bir roman. Bana kısmen Midak Sokağı'nı hatırlattığı yerler de oldu olay örgüsü bakımından. Çok beğendim, tavsiye ederim...

Buraya yazmıştım sırf Mehmet abinin bu yorumu üzerine başladım, bu kadar fazla zaman ayırmamam gerekmesine rağmen 3 günde bitti. Gerçekten çok iyi bir kitap,Mehmet abinin kritiğine sonuna kadar katılıyorum.

yalnız çok fazla karakter var hikayede. Bazı karakterlerde çok fazla ayrıntıya girmesine gerek olmayabilirdi belki. Ama bunun da şöyle bir artısı var olay Fırat Nehri, İstanbul ve Londra'da geçtiği için dünyaya çok farklı bakan, örneklemleri çok farklı olabilen, aynı olayı çok farklı şekilde yorumlayabilecek karakterler hepsi. Dolayısıyla birbirini tekrar eden karakter yok. Açıkçası bir romanda en çok insanın ufkunu geliştirmesini, farklı bir bakış açısı kazandırması severim.

İkiz olup birbirine tıpatıp benzeyen Cemile ve Pembe bile dünyaya çok farklı bakan kişiler. Cemile, İskender, Esma, Yunus, Tobiko, Nadir, Uçuk benim ilgimi çeken karakterler oldu. Kesinlikle tavsiye edilir.

BigBadMama5552

Kadir Aydemir'in hazırladığı 90'lar Kitabı : Çocuk mu Genç mi? . 116. sayfadayım şu an, 111 farklı yazar kendi 90'larını anlatmış. Güzel bir kitap, tavsiye ederim.

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: BigBadMama5552 - 10 Mayıs 2012, 16:53:16
Kadir Aydemir'in hazırladığı 90'lar Kitabı : Çocuk mu Genç mi? . 116. sayfadayım şu an, 111 farklı yazar kendi 90'larını anlatmış. Güzel bir kitap, tavsiye ederim.

bigmama,
alpaslan akkuşun kaderle zar atılmaz'ını okuyordun
kitapla ilgili görüşlerini alabilir miyiz?
samsun'da geçiyor diye biliyoruz.

Şu ara Sabahattin Ali'nin İçimizdeki Şeytan'ına başladım. Bitince yazarım birşeyler...

mimar55

Ayse kulin - füreya
Kitabin 146. Sayfadayim basta sikici geldi sanki taninadigim kisiler hakkinda dedikodu yapiyorlarmis gibi ama 50. Sayfadan sonra isin isine tarih girdi buda ister istemez cekiyor beni simdiye kadar samsun hakkinda sadece ataturkun samsuna neden ve nasil ciktigi gecti 477 sayfa bakalim sonu nasil gerci sondan basladi gibi ama ..

samsunmania

Alıntı yapılan: samsuni - 10 Mayıs 2012, 21:38:19
bigmama,

O kitapta benden de bir şeyler olabilir. ;D
Ne de olsa eski sıra arkadaşım. alıp bi okuyayım bakalım.

BigBadMama5552

Alıntıbigmama,

Kitap güzel bir kitap, sıkılmadan okunabiliyor. Alpaslan Akkuş genellikle konuşma dilini kullanmış kitapta, o yüzden kitapta bir sıcaklık hissedebiliyorsunuz. Ana karakterin adı Alper, fakat ona herkes Apo diyor. Kitabı Alper'in dilinden okuyoruz. Kitabın asıl olayı Alper'in lisedeki son senesinde geçiyorsa da, hazırlık yıllarını da anlatıyor. Alper ve arkadaşları genellikle Çiftlik, Cumhuriyet Meydanı, Fuar gibi yerlerde takılıyorlar. Ama kitapta Alper'in "can dostum" diye bahsettiği bir Mustafa karakteri var, ben en çok o karakteri sevdim. Kitabı okuyan arkadaşların da çok seveceğine eminim. Bir kız olarak da Şeyda'nın Burçe'nin dolduruşuna gelip Apo'ya yaptıkları beni sinir etti.  :D Yalnız kitabın bir kötü kısmı var ki, Alper karakteri hasta Fenerbahçeliydi.  :peeh: Zaten Alpaslan Akkuş da koyu bir Fenerbahçe taraftarı diye biliyorum.
Sonuç olarak, güzel bir kitap; sıkılmadan okunabilir. Mekanın Samsun olması zaten bizim için büyük bir avantaj.  :) 10 üzerinden puan ver derseniz, 8,5 diyebilirim.

mehmet yılmaz

Alıntı yapılan: samsuni - 10 Mayıs 2012, 21:38:19

Şu ara Sabahattin Ali'nin İçimizdeki Şeytan'ına başladım. Bitince yazarım birşeyler...

Kuyucaklı Yusuf ve Kürk Mantolu Madonna'yı beğenmiş bir okur olarak İçimizdeki Şeytan'ı beğenmediğimi söyleyebilirim. :(

TeRMeLee

Peyami Safa - Matmazel Noraliya'nın Koltuğu

Peyami'nin mistik yöneliş ve görüşlerini en ikna edici şekilde işlediği eseridir. Karşılaştığı bir takım olağanüstü olayları benimsediği materyalist ve pozitivist felsefenin ilkeleriyle açıklayamayan, şüphe, tereddüt ve bunalımlar içinde kıvranan bir gencin materyalizmle mistisizm arasında gidip gelen beyin sancılarının hikâyesidir.

Dün bitirdim. Mükemmel bir kitap.

mimar55

Alıntı yapılan: mimar55 - 10 Mayıs 2012, 22:27:44
Ayse kulin - füreya
Kitabin 146. Sayfadayim basta sikici geldi sanki taninadigim kisiler hakkinda dedikodu yapiyorlarmis gibi ama 50. Sayfadan sonra isin isine tarih girdi buda ister istemez cekiyor beni simdiye kadar samsun hakkinda sadece ataturkun samsuna neden ve nasil ciktigi gecti 477 sayfa bakalim sonu nasil gerci sondan basladi gibi ama ..

Osmanlida baslayan cumhuriyetle biten bir seramik sanatcisinin hayatini anlatan kitap. Sanatla veya sanatin icine girmemisseniz ben tavsiyet etmem. Sıkıci bir kitap ama insanlarin osmanli cumhuriyet kargasasininda sanat yapmanin cok zor oldugunu anlatiyor ...