20-Ocak-1989

Başlatan Anonymous, 19 Ocak 2005, 12:22:28

« önceki - sonraki »

King1965

boluspor-beşiktaş özel maç karsılasması bolusporun üzerinde samsunspor forması

omerasik

FOTO | 20 Ocak 1989'da Samsunspor'un kaza yaptığı otobüsün plakası.. (via @fatihhasbal)

feticalik

hayır üzerine paint terk yazı neden yazılıyor ki ? Bırakın da rahat rahat bakarak hüzünlenelim ..

kalptenþimþek

9 Nisan 1989 / Kazadan sonra ilk kez topbaşı yapan Samsunsporlu futbolcular Samsun Amatör Karması ile yaptıkları maç öncesinde görülüyor..

berusa55

20 Ocak 1989; kapkara gün... Samsunspor şehitlerimizin ruhları şad, mekanları Cennet olsun.

ismail

geçen sene gençlik sporun dergisinde ayın fotoğrafı seçilmişti.

berusa55

İstanbul'da yaşayan Fatih Hasbal, dedesinden miras kalan Samsunspor'un 20 Ocak 1989 yılında geçirdiği trafik kazasındaki otobüsün plakasını kulübe hediye etti.

Bilgi Üniversitesi'nde okuyan ve aslen Samsunlu Fatih Hasbal, 2004 yılında vefat eden dedesi Eyüp Kirazlı'dan kalan antika eşyalar arasında 55 DU 637 numaralı plaka dikkatini çekti. Hasbal, yaptığı araştırmada plakanın 1989 yılında Samsunspor'un geçirdiği trafik kazasındaki aracın plakası olduğunu öğrendi.

BAŞKAN KAR'A HEDİYE ETTİ
Bunun üzerine Hasbal, Samsunspor Başkanı Emin Kar'a ulaşarak plakayı kulübe hediye etmek istediğin bildirdi. Bugün İstanbul'dan Kırmızı-Beyazlı kulübe gelen Fatih Kiraz, orijinal  plakayı Başkan Emin Kar'a kulüpte kalmak şartıyla hediye etti. Başkan Emin Kar, plakayı görünce duygu dolu anlar yaşandı. Kar, "Çok güzel bir hatıra. Kulübümüzün en güzel yerinde saklayacağız" diyerek Hasbal'a teşekkür etti.

"SAMSUNSPOR'UN MÜZESİNDE SERGİLENSİN"
Dedesinin zamanında hurdacılık yaptığını ve antika eşyalara meraklı olduğunu belirten Fatih Hasbal, "Dedem ölünce antikalar bize kaldı. Plaka dikkatimi çekti. Araştırdım ve Samsunspor'a ait olduğunu anladım ve kulübe teslim etmeye karar verdim. Bunu 20 Ocak günü vermeyi çok istedim ama
şartlar uymadı. Tek isteğim Samsunspor'un geçmişe ait bir müzesinin olması ve böylesine kıymetli eşyaların burada sergilenmesi." diye konuştu.

Kaynak

mehmet yılmaz

mehmet yılmaz

Bugün 20 Ocak 2017. Renklerin siyah olduğu o kara günün üzerinden tam 28 yıl geçmiş. 20 Ocak günü, dünya üzerindeki insanlar için herhangi bir anlam içermeyebilir ama başta biz Samsunsporlular olmak üzere Türk futbolseverler için tarihin en kötü günlerinden biridir.

Malumunuz, 1988-89 futbol sezonunda Süper Lig'in ikinci devresinin ilk maçı için Malatya deplasmanına çıkan Samsunspor'umuz kafilesi Havza ilçemiz yakınlarında feci bir trafik kazası geçirmişti. O karlı günde, o karlı yollara dağ gibi yiğitlerimizi kurban verdik. Kimler miydi o yiğitler?

Samsun futbolunun medar-ı iftiharlarından; Samsunspor'un hem kaptanlığını hem de teknik direktörlüğünü yapmış olan Nuri Asan... Kendisi için 'Samsunspor'u en çok seven adam' denirdi. Ve o çok sevdiği Samsunspor'unun yolunda hayatını kaybetti...

Zonguldakspor'dan geldiği Samsunspor'umuzda 1985-89 yılları arasında başarıyla mücadele eden milli bir stoperimiz vardı. Muzaffer Badalıoğlu'dan söz ediyorum. Kendisi yürekli futboluyla, saha içindeki hırsı saha dışındaki insanlığıyla her Samsunsporlunun gönlünde yer edinmişti. Maalesef o Muzaffer'i daha 29 yaşındayken toprağa verdik. Geride vefakâr bir eş ve o zamanlar dört yaşında olan bir hanımefendi bıraktı.

Küçük Ada'nın büyük futbolcusu Mete Adanır'ı unutmamız mümkün müdür? Kıbrıs Türk futbolunun yetiştirdiği en büyük futbolculardan birisi olan Mete de henüz 29 yaşındaydı. Golleriyle, beyefendiliğiyle biz Samsunsporluların gönüllerinde taht kurmuştu.

Ülkemizde ekmeğinin peşinde koşan pırıl pırıl bir insanı da anmamız lazım. O zamanki Yugoslavya'dan Türkiye'ye gelen Zoran Tomiç, kazadan sonra aylarda komada kalmış ve ne yazık ki hayat savaşını kaybetmişti. Kabri Belgrad'da bulunan Tomiç'i de saygıyla anıyoruz.

Kaptan şoförümüz Asım Özkan hem hemşerimiz hem de kulübün emekçilerinden birisiydi. Maalesef onu da kaybetmiştik. Nurlar içinde yatsın.

Hayatını kaybedenleri rahmetle anıyoruz ama elbette gidenler olduğu gibi kalanlar da oldu. Başta o dönemin kaptanı, Emin Kar olmak üzere pek çok oyuncumuz, personelimiz ve yöneticimiz ise maalesef yaralar aldılar. Bir kısmı futbolu bırakmak zorunda kaldı, bir kısmı ise eski formunu tekrar bulamadı. Hepsini minnetle selamlıyoruz.

Son olarak şunu demek istiyorum. Biz Samsunsporlular hayatta mağlubiyetten, küme düşmekten daha büyük acılar olduğunu en iyi bilenlerdeniz. Çünkü o kapkara günü gördük.

Büyük taraftarımız 20 Ocak 1989'u asla unutmamıştır ve unutmayacaktır da. Bu elim kazanın 28. yıl dönümünde gerek bu kazada gerekse başka dönemlerde hayatlarını kaybetmiş olan, Samsunspor'a emeği geçen herkesi saygı ve rahmetle anıyoruz. Mekanları cennet olsun.

merdocan

Bağımsız bir youtube kanalı tarafından hazırlanan çok anlamlı ve güzel bir içerik, buraya da bırakıyorum, sevgilerle.
https://www.youtube.com/watch?v=90fpHZ5z1Ns

Stoper

Bugün tam 31 sene oldu.
Allah rahmet eylesin güzel insanlar.

_SoN_

Allah rahmet eylesin, mekanlşarı cennet olsun, saygıyla özlemle anıyoruz.

brigand

Yıllar geçiyor ama bir video, bir fotoğraf, bir yorum gördüğümüzde gözlerimiz anında doluyor, içimiz sızlıyor. Hiç dinmeyecek bir acı bizim için.
Bundan sonra önemli olan futbol şehitlerimizi layıkıyla hatırlamak, anmak ve bu şanlı formaya yakışır şekilde mücadelemizi sürdürmektir.
Umarım onlara şampiyonluklar hediye edebiliriz. Her birinin mekanı cennet olsun.

jean

Ruhlari sad olsun insaallah ileride kupa kazanip o tur seylerle gundeme geliriz sadece kazayla degil