Samsunspor 1927'de kurulmuştur

Başlatan Bafralı, 09 Ağustos 2005, 18:02:26

« önceki - sonraki »

cem arslan

bnim babam fener gençlik te futbolcuydu adı ilhan arslan

kalptenþimþek

Alıntı yapılan: cem arslan - 30 Ekim 2009, 01:14:11
bnim babam fener gençlik te futbolcuydu adı ilhan arslan

iyi topçuydu baban..

Yusuf55

Alıntı yapılan: Bafralı - 09 Ağustos 2005, 18:02:26
Önce şöyle bir giriş yapayım. Türkiye ligi kurulmadan önce mahalli ligler oynanıyordu. İstanbul liginde fener, gs; izmir liginde altay falan vardı. Samsun mahalli liginde de akınspor, samsunspor gibi takımlar vardı.
Daha sonra gelen federasyon başkanı ligleri birleştirme kararı aldı. İstanbul ankara izmir takımları üst liglerden başladı. anadolu takımlarına ise birleşip güçlenin tek bir takımla şehrinizi temsil edin dedi. Dikkat ederseniz akçaabat gibi bir kaç istisna dışında tüm anadolu takımlarının kuruluş tarihi 65-70 arasıdır. hepsi de birkaç takımın birleşmesinden oluşmuştur. Sebebi bu yüzden kaynaklanır.
İstanbul ankara izmirin önde gelen takımları 1. ligde zaten şampiyonluğa oynadıklarından birleşme gereği duymadılar.
Samsunspor da bu birleşmeden nasibini almıştır(uzun bir giriş oldu. Artık olsun o kadar).
Samsunspor'un tarihi 65te 4 takımın(Akınspor,Fener gençlik, Samsunspor ve 19 mayıs) birleşmesiyle başlar.
Ama Samsun'da futbolun tarihi neyle başlar onu biliyor muyuz? Bu 4 takım nasıl kuruldu? İlk topu kimler oynadı?
Bu takımları görenler sayıca epey azaldı. Kalanların da ölümüyle 65ten öncesi yok olacak.
Bulabildiklerimizi burada paylaşalım. Ortaya güzel bir arşiv çıkarabilirsek diğer takımlara örnek oluruz.
ben asiklopediden okumuştum Samsunspor 1965 te 19 mayısspor ve Samsunspor Deil Samsungücü İle Birleşti ve Samsunspor oldu

papel

o zaman amblemimize 1965 yerine 1927 yazsınlar

fairplay_55

üniversitelerin bir görevi de yerleşik oldukları bölgenin sosyal yapısı,kültürü,tarihi,sporu...vb hakkında bilimsel  araştırmalar yapmaktır.Bu anlamda ,Samsun da yer alan OMÜ nin Samsun tarihine katkısı nedir? Bir tane öğretim üyesi de çıksın Samsun  kenti  spor tarihini ( yalnızca futbol değil) araştırsın bi zahmet.Sonuçta ortaya bilimsel bir çalışma çıkacak.Ticaret Lisesinden hocam olan Baki Sarısakal ın emeğine saygı duymamak mümkün değil..Akademisyenler örnek alsın da Samsun a bi katkıları olsun.. 1dk!!!

Burak

Alıntı yapılan: fairplay_55 - 17 Eylül 2010, 23:33:27
üniversitelerin bir görevi de yerleşik oldukları bölgenin sosyal yapısı,kültürü,tarihi,sporu...vb hakkında bilimsel  araştırmalar yapmaktır.Bu anlamda ,Samsun da yer alan OMÜ nin Samsun tarihine katkısı nedir? Bir tane öğretim üyesi de çıksın Samsun  kenti  spor tarihini ( yalnızca futbol değil) araştırsın bi zahmet.Sonuçta ortaya bilimsel bir çalışma çıkacak.Ticaret Lisesinden hocam olan Baki Sarısakal ın emeğine saygı duymamak mümkün değil..Akademisyenler örnek alsın da Samsun a bi katkıları olsun.. 1dk!!!

baki sarısakalın bir sürü kitabı var almak istersen konak sinemasından gazi caddesine geçişteki alt geçitte samsunla ilgili eşyalar satan bir dükkan var oradan temin edebilirsin

http://www.bakisarisakal.com/

fairplay_55

teşekkür ediyorum.Samsun a ilk fırsatta geldiğimde uğrayacağım...Sayg

domin55

Samsunspor eski staddan 19 mayısa hangi yılda geçti bilgisi olan var mı?

kalptenþimþek

mehmet yılmaz

Stadın temelleri Yılmaz Ulusoy'un başkanlığı döneminde atılmıştır. İlk maç ise bir Fenerbahçe maçıdır; bildiğim kadarıyla da 1975'in Ocak ayındaki bir Fenerbahçe hazırlık maçıyla açılışı yapılmıştır.

kalptenþimþek

13 Ekim 2010, 21:03:18 #55 Son düzenlenme: 26 Temmuz 2012, 13:53:43 kalptenþimþek
19 Mayıs Stadyumu açılış maçının Fenerbahçe maçı olduğunu sanıyordum ben de, ama değilmiş..9 Şubat 1975 tarihinde oynanması gereken Samsun Fenerbahçe açılış maçı, yoğun kar nedeniyle bir sonraki güne ertelenmiş..Ertesi gün de gerçekleştirilemeyen müsabaka ileri bir tarihe (6.4.1975) ertelenmiş. 19 Mayısta açılış maçı, iki hafta sonra Trabzonspor'a nasip olmuş..Fenerbahçe ile ertlenen maçı 2-1 kaybetmişiz..19 Mayıs Stadyumu döneminin en iyi stadlarındanmış, özellikle zemini Türkiyenin en iyi ve tek avrupai zeminiymiş..Rakiplerimiz balçık, çamur, bataklık, derken Samsunspor, Münich Olimp. Stadyumunun zemini gibi bir sahada futbol oynarmış..Maalesef o sezon küme düştük..Kimbilir, belki de rakiplerimizin muhteşem çim sahamızda, futbol aşklarının kabarması bu düşüşe sebep oldu..Bu sahayı, Akhisar teknik direktörünün dillerine düşürenler utansın artık! ne diyeyim başka..

mehmet yılmaz

Muhteşem bilgiler ve fotograflar bunlar hocam... Bunu ileride mutlaka kullanacağım bir yerlerde...
O zamanın Kayseri'si bizmişiz aslında şehir olarak.

Burak

Alıntı yapılan: kalptenşimşek - 13 Ekim 2010, 21:03:18
19 Mayıs Stadyumu açılış maçının Fenerbahçe maçı olduğunu sanıyordum ben de, ama değilmiş..9 Şubat 1975 tarihinde oynanması gereken Samsun Fenerbahçe açılış maçı, yoğun kar nedeniyle bir sonraki güne ertelenmiş..Ertesi gün de gerçekleştirilemeyen müsabaka ileri bir tarihe (6.4.1975) ertelenmiş. 19 Mayısta açılış maçı, iki hafta sonra Trabzonspor'a nasip olmuş..Fenerbahçe ile ertlenen maçı 2-1 kaybetmişiz..19 Mayıs Stadyumu döneminin en iyi stadlarındanmış, özellikle zemini Türkiyenin en iyi ve tek avrupai zeminiymiş..Rakiplerimiz balçık, çamur, bataklık, derken Samsunspor Münich Olimp. Stadyumunun zemini gibi bir sahada futbol oynarmış..Maalesef o sezon küme düştük..Kimbilir, belki de rakiplerimizin muhteşem çim sahamızda, futbol aşklarının kabarması bu düşüşe sebep oldu..Bu sahayı, Akhisar teknik direktörünün dillerine düşürenler utansın artık! ne diyeyim başka..

abi yemin ediyorum korkulur senden şimdi birşeyi yanlış söylesek arşivlerden şak diye getirip koyacaksın sanırım önümüze doğrusunu  ;D ;D  milliyet arşivinde yüzüyorsun resmen ne desek bir kaç saat içinde ilgili haberi buluyorsun . teşekkürler...  >l< >l< >l<

kalptenþimþek

13 Ekim 2010, 21:22:38 #58 Son düzenlenme: 13 Ekim 2010, 21:24:19 kalptenþimþek
İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun..Samsun Şehri ya!..Atatürk'ün şehri, Kültür şehri, Fuar şehri, Futbol şehri..Nerede şimdi hani?!.. :(  :(

celebi

Alıntı yapılan: kalptenşimşek - 13 Ekim 2010, 21:22:38
İstanbul, Ankara, İzmir, Samsun..Samsun Şehri ya!..Atatürk'ün şehri, Kültür şehri, Fuar şehri, Futbol şehri..Nerede şimdi hani?!.. :(  :(