Ertuğrul Sağlam

Başlatan Sadece Samsunspor, 20 Şubat 2008, 10:24:32

« önceki - sonraki »

55_OrHaN_55

Bu ligin futbolcularını tanımadığı için gelmediğini söylemiş. İnandırıcı geldi mi? İran'ın Traktör takımına giderken İran Ligi oyuncularını ne kadar tanıyordu, İran futbolunu ne kadar biliyordu? Teknik direktör olarak gelmese bile maçlarımıza seyirci olarak gelebilir, destek verebilirdi. Bir Osman Özköylü kadar olamadı. Hiç gelmesin bu saatten sonra.

_SoN_

Nedense gelmesini istemiyorum :(

5trawberry

Alıntı yapılan: 5trawberry - 12 Aralık 2015, 19:13:37Samsunspor'a gelme soylentilerin çıktığı zaman Samsun sehrinde birseylerin eksik oldugunu belirterek Eskisehirspor'un başına hedefleri ve potansiyeli olan takım diyerek gelmiştin. Anadoludan bir şampiyon daha çıkacaksa Eskişehir bunu hakediyor deyişin kulaklarımda. Noldu sonra, Eskisehirspor'u çoluk çocukla oynatıp kötü bir sezonda sonun başlangıcına ittin. Keza toplama kampına dönmüş Bursaspor'da var olan değerini de incittin.
Ne olurdu, iki seneni seni sen yapan camiaya ayirsan sistemi oturtsan ve Anadoludan bir sampiyon cikacaksa bu Samsunspor olacak deseydin.

Geçen sezonun kritiğinin yapıldığı toplantıda İsmail Başkan anlaşma sağlanamadığını açıklamıştı.
Yani yine seni sen yapan camiaya sırt dönmüştün.

Şimdi ne oldu da teklif cazip geldi?
Ben cevaplayayım.
Klüpteki Kaosun dindirilmesi adına, kendisine yapılacak olan Süper Lig seviyesindeki tekliftir.

eprianu

Gelir, yarım sezon kalır, tazminatını alır gider. Bu da başkancık'a iyi bir ders olur.

Lusage

Gözümde 5 paralık değeri yok.

5trawberry

Şimdi sen de herkes gibisin...

55_OrHaN_55

Alıntı yapılan: Lusage - 13 Kasım 2019, 07:58:40Gözümde 5 paralık değeri yok.

Aynen öyle. Keşke yine "Samsunspor'un bendeki yeri başka." gibi klişe sözlerden sonra gelemeyeceğini beyan etseydi.

cembaba

Emin abinin döneminde geliyordu vazgeçti. Yüksel Yıldırım nasıl ikna etti acaba çok merak ediyorum. Özellikle İsmail Başkan 'artık gönül rahatlığıyla gelebilir.' demesinin ardında muhakkak bir sebep vardır.

mehmet yılmaz

Samsunspor'da Ertuğrul Sağlam yıllar sonra yuvaya döndü. 5 yıllık sözleşme imzalayan Sağlam'ın başarılı olma şansı nedir?

Ertuğrul Sağlam, 1989 kazasının ardından yeniden kurulan Samsunspor kadrosunun ilk transferiydi. Henüz 20 yaşında pırıl pırıl bir gençken, sarı saçları ve güçlü fiziğiyle dikkatleri çekmişti. İlk 3 sezonunda fena bir performans sergilememişti ancak asıl çıkışını İsmail Uyanık'ın başkanlığa gelşdiği 1992-93 sezonunda yaptı. İsmail Başkan'la yeniden doğmuş gibiydi. O sezon şampiyon olan Samsunspor, Süper Lig'e yükselmiş ve ertesi sezonu 5. sırada tamamlarken Ertuğrul Sağlam oynadığı futbol ve attığı gollerle hem A Milli Takıma, hem de Üç İstanbullunun transfer listesine girmişti. 5 yıllık Samsunspor macerasının ardından Beşiktaş'a rekor bir ücretle transfer olmuştu.

Ertuğrul Sağlam Samsunlu olmasa bile Türkiye tarafından Samsunlu olarak bilinen bir futbolcu oldu. 6 sezon Beşiktaş'ta oynadıktan sonra tekrar evine dönen Sağlam'ı havalimanında bizzat karşılayan kişi yine İsmail Uyanık'tı. 2000-01 sezonunda itibaren 3 sezon daha kırmızı beyazlı formayı giyen Sağlam futbolu da Samsun'da bıraktı. 2003-04 sezonunda Erdoğan Arıca'nın yardımcısıydı. Sonrasında henüz 35 yaşındayken yine İsmail Uyanık tarafından Samsunspor'un başına getirildi ve kötü bir başlangıç yaptığı ligde, bir ara teknik direktörlüğü bile bırakmaya karar verdi. Ancak İsmail Başkan, "Küme düşsek bile onunla düşeceğiz, ben olduğum sürece bizim hocamız Ertuğrul Sağlam'dır" dedi ve bütün eleştirilerin önünü kesti. Ancak sezon bittiğinde İsmail Uyanık başkanlığı, Ertuğrul Sağlam ise Samsunspor teknik direktörlüğünü bıraktı. Sonrasında başarılı bir kariyeri oldu, Bursaspor'u Süper Lig şampiyonu yaptı.

O süreçte hemen her ortamda "Samsunspor'un ve İsmail Uyanık'ın kendisi için çok farklı anlamaları olduğunu, hatta tuttuğu takımın Samsunspor olduğunu" söyledi. İsmail Başkanla kişisel ilişkileri de hep canlı ve iyi durumdaydı.
Ve 14 yıllık bir aradan sonra Ertuğrul Sağlam tekrar Samsun'a döndü...

Ancak bu dönüş hayal edildiği gibi olmadı çünkü İsmail Uyanık'ın, Yüksel Yıldırım'la olan tarz ve görüş ayrılıkları nedeniyle görevi bırakmasının hemen ertesinde oldu bu. Böylece kamuoyunda bu dönüşün İsmail Uyanık'a karşı bir hareket olduğu algısı oluştu.

Böyle midir, değil midir, bilmiyoruz. Çünkü bir kesim Ertuğrul Sağlam'ın "Çift başlılık varsa gelmem" deyip ikiliden birinin ayrılmasını istediğini iddia ederken, bir başka kesim ise Ertuğrul Sağlam'ın İsmail Başkan'ın bilgisi ve izni dahilinde imza attığını hatta aralarının halen çok iyi olduğunu...

Bu durumda olması gereken tek bir şey var. O da taraftarın gözünde, twit atarak ya da para vererek değil, zamanın ötesinde büyük başkan olan İsmail Uyanık'ın çıkıp bu konuda bir şeyler demesi lazım. Çünkü eğer Başkan gerekeni demezse, bu defo Ertuğrul Sağlam'ın üzerinde hep kalacak ve bu da gönül kırıklıklarına sebep olacaktır.

Kendisi için çok değerli olduğunu söylediği ve futbol hayatının mihenk taşı olan bir başkanın ahı üzerinde olmamalı; onu bir gölge gibi takip etmemeli...

İşin sportif tarafına dönersek, sorumuz şu: Ertuğrul Sağlam Samsunspor'da başarılı olabilir mi?

Elbette olabilir. Çünkü Sağlam, çok iyi bir teknik direktör. Daha futbolculuk zamanında bu işi yapmayı kafasına koymuş. Bunun için sadece üniversite okumakla kalmamış, üstüne bir de yüksek lisans yapmış birisi. Evet, her ne kadar bu ligi bilmiyorsa da tecrübeli olduğu kesin. Samsunspor'da göreve başlarken 35 yaşında olan, Bursaspor'u şampiyon yaptığında 41 yaşında olan Sağlam artık 51 yaşında. Uzun süredir kulübede. Bunun dışında bizim takım için en önemli eksikler sıralaması yapılsa disiplin ve hocanın isim ağırlığı ilk başlarda gelir. Muhtemelen hocanın en zor yılı bu sezon olur. Çünkü kendi kurmadığı bir takımda, kısmen yabancısı olduğu bir ligde ve makine düzeni gibi işleyen bir rakibin ardında...

Başarısızlık... O da ihtimal dahilinde tabii. Çünkü burası Samsunspor, ne zaman ne olacağı hiç belli olmaz.  Özellikle Yüksel Yıldırım'ın hunharca twitlerine ve ergenlere bile cevap yazmasına dikkat etmek lazım.

Son olarak, Sağlam'ın gelişinin şöyle bir katkısı da olur ki, oldu da, ulusal basında sıkça yer edinebiliriz. Daha imzayı attığı anda bunu hissettik zaten.

Umarız ki, Sağlam yeni bir başarı hikayesinin aktörü olsun ve Samsunspor'umuz hak ettiği liglerde yer bulsun.

ngonge

Kendisi hakkında bir şeyler karaladığımı hatırlıyordum. Şimdi baktım da 9 yıl önce yazmışım hala da aynı düşüncedeyim. İsmal Uyanık gidince gelmesi hiç hoş olmadı.

Alıntı yapılan: ngonge - 29 Mart 2010, 11:08:26belki bircogunuz ertugrul'u affetti ama ben hala affedemedim.

samsunspor'un belki de en iyi kadrolarindan birini cok kotu bir sekilde yonetti. onceki sezon ligi 7. bitiren takimda her oyuncu korunmus, ustune muthis transferler yapilmisti ama...
 serkan aykut o donem futbola kustu ki ondan onceki sezon 20 golu gecmisti, bir daha da eskisi gibi olmadi.
 ilk yari 13 gol atan cenk isler devre arasi gonderildi. nedenini hala cok iyi hatirliyorum, cenk'den uzun vadeli yararlanamayacagini soylemisti ertugrul. cenk hala superlig'de oynuyor...
ivanov vardi zannedersem israrla oynattigi, sezonu 1 golle tamamlamisti. (aslinda iyi oyuncuydu ama israrla formsuzken oynatilmasi buyuk hataydi)

5 futbolcuyu otorite probleminden kadro disi biraktigini hatirliyorum.

ismail baskan ertugrul'a karsi o kadar baski varken onu nasil kollamisti, diyordu ki oyuncular gecici olabilir ama biz ertugrul'la 5 yillik plan yaptik. ama ertugrul ne yapti, olayli diyarbakir macindaki kufurler nedeniyle hemen istifa etti, nedenini de dinlenmesi gerekti seklinde acikladi.

3 gun sonra kayseri'ye imza atti...

efsane baskan ismail uyanik ise zaten hem halktan hem belediyeden yeterli destegi gorememekten bikmisti ki elini etegini samsun'dan cekti ve bu hallere dustuk.

hatirlayamadigim yada yanlis aktardiklarim olabilir ama hala bu olay hala hafizamda o kadar taze ki ertugrul'u her gordugumde aklima geliyor.

evolution55

yarın saat 13.00'de imza töreni varmış

cembaba

Hocam senin bizi değiştirebileceğine inanmak istiyorum. Basın toplantısında söylediklerini umarım gerçekleştirirsin.

ata55

Evine hoş geldin hocam
Üzümü sapı, armudun çöpü diye diye camiada adam bırakmadık.
Samimiyet arayan kendine baksın. Çünkü samimi Samsunsporlu bizleriz. Ertuğrul Sağlam da dahil hiç bir profesyonelin bizler gibi davranmasını bekleyemeyiz.
Umarım her şey gönlümüzce olur.
İsmail Başkan'ın onayı ve bilgisi dahilinde geldiğini düşünüyorum. Öyle dedi zaten.

Ulusal basının ilgisi vardı. Bizim her gün hayatımızda olsa da Samsunspor'umuz futbol sohbetlerinden çıkmıştı. Bugün her futbolsever bu geliş sayesinde bizi konuştu. Konuşmaya da devam edecek.

Meydan okuyoruz, hadi bakalım.

cembaba

İlk geldiğinde, 'başkan gitti Ertuğrul geldi' gibi bir algı oluşsa da başkanın çıkıp sahip çıkması. Hatta ve hatta 'benim ahiretliğim' dediği adama ben kendimde laf söyleme hakkı görmüyorum. Açıkçası başkanın bırakması sonrası gelmesi pek içerlemiştim. Antrenmanlarda ve soyunma odasına bir ciddiyet geldiği gözle görünüyor. Umarım bu sahaya da yansır. Antrenmanlar gördüğüm daha doğrusu izlediğim kadarıyla hırslı geçiyor. Ertuğrul Hoca'nın gözüne girmek için oyuncular çalışıyor gibi gördüm. Dediğim gibi umarım sahaya yansır.

jean

Alabilecegimiz en iyi adami aldik sandigimiz gibi buyuk parayada degil acikladilar diger hocalardan ucuza geldi diye kayseriyi 5. Bitirdi eskisehire turkiye kupasi finali oynatti mucizeyi gerceklestirip bursayi sampiyon yapti basarisi tartisilmaz kisiligide insaallah bu sene cikarsak seneye saglam yabancilarla isimiz daha kolay