80'li Yıllar Çizgi Filmleri

Başlatan SSBiz Gençlik, 22 Nisan 2010, 14:11:24

« önceki - sonraki »

SSBiz Gençlik

Çocukluğumuzda TRT ekranlarında takip ettiğimiz çizgi filmleri anmak istedim... Çoğumuzun aklımızda kalan çizgi filmleri paylaşmanızı isterim... ;D

SSBiz Gençlik

22 Nisan 2010, 14:13:13 #1 Son düzenlenme: 22 Nisan 2010, 14:38:14 SSBiz Gençlik
TENTEN

Çizgi romanlardan doğmuş Belçikalı bir gazeteci oğlandı. Adam mı çocuk mu belli değildi, yaptığı işlere bakarsan koca adam, yumurta suratına, tepesindeki bir lüle saça bakarsan böyle genç, süt gibi bir oğlandı. Fındık diye cins bir köpeği vardı. Maceralarında yakın dostu çılgın kaptan Hadok ve deli mucit profesör Turnasol Tenten'e eşlik ederlerdi. Ne zaman Tenten suçlu duruma düşse ikiz dedektifler Dupont&Dupont çıkagelirdi. Tenten, maceralarında bütün dünyayı dolaşmış, bir keresinde aya bile çıkmıştı . Hatta bir macerada Himalayalar'a gidip kar adamı Yeti'yi görmüşlüğü vardı.

Not: Alıntıdır

SSBiz Gençlik

22 Nisan 2010, 14:15:26 #2 Son düzenlenme: 22 Nisan 2010, 14:38:30 SSBiz Gençlik
ASTERİKS

Yıllarca hem çizgi romanlarını okuyup hem de çizgi filmini izlediğimiz en sevilen kahramanlardan biri de cesur Galyalı Asteriks'ti. Bunlar Roma işgali altında inleyen Fransa'da bir türlü ele geçirilememiş minik bir Galya köyünde yaşıyorlardı. Asteriks'in can dostu, sırtında kocaman taşları taşıyabilen, üçyüz kiloluk Hopdediks'ti. Hopdediks'in minicik Idefiks diye bir köpeği vardı, bu köpecik çok tabiatseverdi. Ne zaman bir ağaç kesilse ağlardı. Her kavgada Romalılar'ı dağıtan elemanların sırrı köy büyücüsü Hokus Pokus'un pişirdiği "deve gücü tazı hızı şerbeti" idi. Ne zaman savaş çıksa bizimkiler bu şerbetten içer ve Romalılar'ın ağızlarını burunlarını kırarlardı. Ama Hopdediks küçükken şerbet kazanına düştüğü için onun içmesine izin vermezlerdi. Köyün şefi Toptoriks, Romalıları kocaman balıklarla döven balıkçı Palamutiks, güzel kızı da Dilberiks idi. Bir de sesi çok çirkin bir Şair vardı. He maceranın sonunda köyün meydanına şölen sofrası kurulur, yaban domuzu kızartması yenir, ama Şair şarkı söylemesin diye bir ağaca asılırdı.

SSBiz Gençlik

22 Nisan 2010, 14:35:01 #3 Son düzenlenme: 22 Nisan 2010, 14:38:46 SSBiz Gençlik
BAY MERAKLI

Rahmetli Cenk Koray'ın sunduğu tatil programı Stüdyo Pazar içinde aralara serpiştirilmiş bir çizgi karakterdi. Ekranda ince bir çizgi görünür, sonra ortaya çıkan bir el bizimkini çiziverirdi. Bay Meraklı lala lala laaa laa yürürken onu heyecanlandıran birşey görür, badabirirgurukiri baaa diye anlaşılmaz bir dille çizerle kavga eder, sonunda ppppppuaahahahahaa diye kahkahayı basardı. Ailede herkesin sevdiği unutulmaz bir karakterdi.

**KaR6**

adam çocukluguna döndu arkadas, vay anassını ;D

babasamsunlu

Keşke dönebilsek o eski günlere Mustafam..O eski günlerde şampiyonluğa koşuyorduk.. :(:(

SSBiz Gençlik

HAYALET AVCILARI

Meşhur film serisinden uyarlanmış çok eğlenceli bir çizgi filmdi. Yanlış hatırlamıyorsam yaz tatili ekranında, hafta içi akşam üzeri yayınlanırdı. Bunlar dört çılgın bilim adamıydılar. Hangar gibi bir ofisleri, kabarık kızıl saçlı kaçık bir sekreterleri, bir de evlere şenlik bir arabaları vardı. Hayaletleri yakalayıp elektrik süpürgesi gibi bir cihazla hapsederlerdi. Bazen hayaletler şehirde serbest kalır, ortalık şenlik yerine dönerdi. Bir de bunların başlarına ekşiyen Slimer diye çok şeker, yeşil bir hayalet vardı. Bu da sürekli yemek yer, heryere salya bulaştırırdı.
Not:Alıntıdır

**KaR6**

Alıntı yapılan: babasamsunlu - 22 Nisan 2010, 14:40:03
Keşke dönebilsek o eski günlere Mustafam..O eski günlerde şampiyonluğa koşuyorduk.. :(:(

ben yoktum ki abi, ne yapayım dönüp :)

babasamsunlu

SSBiz Gençlik

TSUBASA

İşte bizim kuşağa dünyanın yuvarlak olduğunu öğreten , popülaritesi tavan yapmış çizgi film bu idi. Tsubasa Nankatsu takımının kaptanıydı, kalecileri Wakabayaşi ile çocuk liginde şampiyonluğa oynarlardı. Saha koş koş bitmezdi, futbolcular koştukça dünyanın yuvarlak olduğu ispatlanırdı. Bunlar da fizik kurallarına aykırı vuruşlar yapar, top korkunç bir hızla kaleye gider, kaleci topa direnç göstererek durdurmaya çalışır ama topla beraber gol olurdu. Bir keresinde çok iddialı bir kaleciye karşı oynuyordu Tsubasa, seyirciler bu kalecinin hiç gol yemediğinden dem vuruyorlardı ki kalecide de acayip bir kendine güven vardı, Tsubasa meşhur vuruşu ile topu kaleye yollamış, herkes gol olacağını beklerken kaleci topu inanılmaz bir refleksle çelmiş, top kornere çıkmıştı ve kaleciden kendine olan güveninden dolayı şu yaran cümle gelmişti: "kahretsin sadece kornere çelebildim!"

SSBiz Gençlik

22 Nisan 2010, 14:48:24 #10 Son düzenlenme: 22 Nisan 2010, 14:49:58 SSBiz Gençlik
GOL (STRİKER)

Japon futbol çizgi filmleri ekolünden izlediğimiz ikinci çizgi Gol idi. Bunun kahramanı Benjamin diye İtalyan-Japon kırması bir çocuktu. Bu çizgi filmin en önemli özelliği, sürekli Tsubasa ile karıştırılan , maagnuum vuruuşuu, aakuulee vuruşuuu, cart vuruşu, curt vuruşu teknikleri idi, kahramanlarımız magnum vuruşu diye bağırır, sonra bacaklarını anatomiye tamamen aykırı şekilde havaya kaldırıp, zavallı topa bi tane geçirirlerdi. Top topluktan çıkar, şirazesi kayar, yamulur, bir elips haline gelerek ağları delerdi.

SSBiz Gençlik

G.I.JOE

Uzun süre TRT'de hafta içi akşamları yayınlanmış bir çizgi filmdi. Bir grup Amerikan askerinin Kobra kumandana karşı mücadelesini anlatırdı. Bunların her biri kendi özgü bir tip olup çeşit çeşit özellikleri olurdu.
Not: Alintıdır

**KaR6**

nankatsu sporda defansta takashi vardı ;D ;D ;D

SSBiz Gençlik

VÜCUDUMUZU TANIYALIM

İnsan vücudu içinde geçen çok enteresan bir çizgi filmdi. Burada en unutamadığım şey akyuvarlardı. Nerede vukuat olsa akyuvarlar koşarak yetişir, yarayı tamir etmeye, pıhtılaşarak kanamayı durdurmaya çalışırlardı. Vücudun içinde ufolarla gezen tipler vardı. Olayları da anlatan sakallı yaşlı bir dede idi. Herhalde gelmiş geçmiş en öğretici çizgi film buydu. Bir daha hiç böylesi bir çizgi film yayınlanmadı.
Not: Alıntıdr

beşnumara

önceden çocuklar çok şanslıydı.sabah kalktığında kanallarda hep çizgi film olurdu.Şimdi bakıyorum da sabah sabah kadın programları,enteresan dialoglar ;D yok efendim gaynım bana atladı gibi cümleler duyuyor çocuklar :D
ben çocukluğumu pek yaşayamadım o yüzden pek çizgi film bilmem ;D bildiğim casper,maske ve ninja kaplumbağalar vardı