Pankart Taraftarın Kimliğidir

Başlatan CeLL-O, 13 Nisan 2010, 20:37:51

« önceki - sonraki »

CeLL-O

Tribünün en önemli unsurlarından biridir pankart. Örneğin Türkiye'de her grubun bir pankartı vardır. Hem deplasmanda hem de içeride oynanan maçlar mutlaka asılır ve arkasında durulur pankartların. Pankart deyip geçmemek lazım; Bir grubun kimliği gibidir pankart. Bende bu yazımı Samsunspor tribünlerinde son dönemlerde pankartlarıyla oldukça ilgi çeken Şirinler grubundan Can Uçan ile bir röportaj yaparak hazırladım. Şirinler tribününde yapılan pankart çalışmaları konusunda önde gelen isimlerden Can Uçan merak edilenleri cevapladı.

Pankart yapmaya ne zaman başladınız?

- Gruba 2005 yılında lise arkadaşlarımın etkisiyle katıldım. Liseli Şirinler bünyesinde çizim konusundaki yeteneğimi ön plana çıkartarak grupta faal olarak görev aldım. Yaptığım çizimlerin beğenilmesi neticesinde de Şirinler grubu pankartlarının da çizimini üstlendim. Böylece pankart kültürü ile tanışmış oldum.

Neden bez pankartları tercih ediyorsunuz?

- Grup olarak özellikle son iki üç senedir dijital pankartlar yerine bez pankartlara yöneldiğimiz bir gerçek. Fakat zahmetli bir iş olsa da bez pankarttan alınan zevk ve bütün emeklerimiz sonucunda ortaya çıkan tablo her şeye değiyor doğrusu. Bir diğer unsur ise bez pankartların maliyetinin çok daha düşük olması. Dijital pankartlara oranla hemen hemen iki katı daha ucuz diyebiliriz. Dijital pankartlar da ise tasarımı yapıp verirsin; alırsın pankartı. Neredeyse hiç emek harcanmadan pankart hazır olur. Tek artı yönü bez pankartlara göre daha dayanıklı olmasıdır.

Pankart çalışmalarında dikkat ettiğiniz unsurlar neler?

- Pankartları hazırlarken, bunun Şirinler ailesi ve şehrimizi temsil edeceği bilincinde olduğum için daima elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışırım. Bir pankart üzerinde çalışırken öncelikle konu belirlenir. Bu konu üzerine grup üyeleri fikirlerini bildirirler ve en beğenilen fikir sonucunda ilk aşamayı tamamlamış oluruz. Ayrıca her zaman farklı fikirler sayesinde oldukça güzel sonuçlar çıkar ortaya ve sıradanlıktan kurtulmuş oluruz. En dikkat ettiğimiz unsur ise bir önceki çalışmamızdan daha iyisini ortaya koyabilmek. Her zaman daha orijinal fikirler ve çalışmalar üretmek zorundayız. Roma pankartı diye tabir ettiğimiz sopalı pankartlar benim için büyük bir eğlencedir. Büyük pankartlara oranla daha rahat çizildiğinden kısa zamanda güzel çalışmalar çıkabiliyor.Büyük pankartlar ise her zaman çok emek ve zaman ister. Ama pankart sonunda ortaya çıkan görüntü bütün yorgunluğumuzu alır. Sonuç olarak güzel bir pankart hazırlamak için; aldığımız bezin lekesiz olması, renk tonlarının uyumlu olması ve özellikle çizim aşamasında dikkat gerekir.

Yaptığınız çalışmalar büyük beğeni topladı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

- Yaptığım pankartların beğeni toplaması beni gerçekten çok mutlu ediyor. Emeklerimin karşılığı olarak aldığım övgüler beni bir sonraki çalışma için oldukça iyi motive ediyor. Son zamanlarda pankart konusunda Türkiye çapında ün yapmamız ve bunda biraz da olsun katkım olması benim için çok önemlidir.

Son temennileriniz?

Öncelikle çalışmalarımı ve duygularımı anlatmama fırsat veren Denge Gazetesi'ne ve Erman Güneş'e teşekkür ederim. Bu sene sınav maratonu nedeniyle çok katkıda bulunamadım pankart çalışmalarına ama seneye umarım ÜNİ Şirinler çatısı altında çok güzel işler yapacağım. Ve her zamanki gibi bir önceki çalışmamdan daha iyisini yapmaya gayret göstereceğim.

AlıntıPazar günü Denge Gazetesi'nde çıkan haberim.

http://www.dengegazetesi.com.tr/news_detail.php?id=39722

beşnumara

Şu büyük şirinler pankartını yapmak hiç kolay olmamıştır.hem çizimi hem de boyaması çok zordur.emeği geçen arkadaşlara teşekkürler.
tribünlerde digital pankartlardan ziyade el emeği bez pankartların olması daha güzel.özellikle o bez oankartı yaparken çekilen çile yapılan muhabbetlerin yeri apayrı tabii.can kardeşimizden daha güzel pankartlar bekliyoruz.Ayrıca sopalı pankartların yeri apayrıdır ama samsunda malesef sopası kortumu var diye alınmıyor bir alınsa tribünler daha güzel daha renkli olur

AntZ

Sevginizin ve emeğinizin önünde saygıyla eğiliyorum. Tribünlerde takımı için, sahadakilerden çok savaşan kardeşlerime tebrikler.

beşnumara

tribünleri renklendiren her kim olursa olsun saygım sevgim sonsuzdur