Nuri Hocam, Samsunspor..!

Başlatan yönetici, 11 Mayıs 2006, 11:48:20

« önceki - sonraki »

yönetici

Samsunspor eski kalecisi Fatih Uraz Zaman gazetesindeki köşesinde Samsunspor'u Rahmetli Nuri Hocaya ithafen yazmış.

http://www.zaman.com.tr/?bl=yazarlar&hn=284217

Alıntı yapılan: "Fatih Uraz"Nuri hocam, Samsunspor!..

Ona 'Hocam, farz et ki Real Madrid'de çalışıyorsun ve sezon ortasında Samsunspor sana, 'gel takımın başına geç' dedi, ne yapardın?' diye sorduğumuz ve 'şüphesiz gelirim' cevabını aldığımızdan bu yana dile kolay tam 20 sene geçmiş.

Belki aynı soruyu bir başkasına sormuş ve 'evet, gelirim' cevabını işitmiş olsaydık inanmamazlık edebilirdik. Ne var ki gelirim diyen sıradan bir insan değildi; yeryüzünde Samsunspor'u en fazla seven Nuri Asan'dı. Hani 17 sene önce Havza civarında vuku bulan elim Samsunspor kazasında ruhunu teslim eden, Türk futbolunun gördüğü en kibar hocaların başında gelen rahmetli Nuri hoca.

Nuri hocayla o denli özdeşleştirmişiz ki, Samsunspor adı geçtiği an aklımıza ilk o gelir. Şuna eminiz ki, geçtiğimiz hafta oynanan maçın ardından küme düşmesi kesinleşen Samsunspor'a, eğer yaşasaydı en çok üzülen mutlaka o olurdu. Ve görev de olsun olmasın hemencecik o canından aziz gördüğü Samsunspor'un yeniden 1. lige dönmesi için var gücüyle çalışmaya başlardı.

Sevgili hocam istersen senden sonra olup bitenlerden seni biraz haberdar edelim: Rahmetli Hasbi Menteşoğlu'ndan sonra Samsunspor başkan görmedi dense yeridir. Avukatı, doktoru, tüccarı, politikacısı geldi-geçti ancak iz bırakanı-eser bırakanı olmadı. Ha, sen ve hayatını kaybeden arkadaşlarımızın hatırına devletten ve vatandaştan 4,5 milyar bir para geldi ve zamanın yönetimi o parayla takımı ilk yıl küme düşürmeye muvaffak oldu. Neyse ki paralar çar-çur edilirken senin ismin verilen güzel bir spor tesisi de yapılmadı değil.

Sonra hocam takım kısa sürede yeniden 1. lige çıktı ve geçen haftaya kadar da orada kaldı. O dönemlerde iyi oyuncular gelmedi değil. G.Birliği ile G.Antep iyi futbolcularını satarak yarınlarını garantiye aldığı halde, onların sattığından daha kaliteli oyunculardan hak edilen para bir-iki istisna dışında maalesef kazanılamadı.

Şu anda hocam sevgili kulübün büyük borç yükü altında eziliyor. Bunda mevcut yönetimin suçu yok ama bu sezon yanlış yabancı transferleri, hatalı hoca tercihleri yaptıkları yetmezmiş gibi bir de koca sezonu yetersiz kaleci ve defansla geçirerek resmen intihar ettiler. 10 takımdan daha fazla attıkları halde 16 takımdan da çok gol yiyince düşmeleri kaçınılmaz oldu.

Hocam, geçen ay Samsun'da maç seyrederken kapalı tribün aniden karıştı ve baktık ki genç bir adam seyircilerle atışıyor, meğerse yöneticiymiş! Düşme ateşinin iyice hissedildiği anlar dışında 19 Mayıs Stadyumu genellikle dolmuyormuş. Hâlbuki senin zamanlarında o stat kapılarının sabah 10'da kapandığına beraberce ne çok şahit olmuştuk, değil mi?

'Bizi paketlediler!' diye konuştuktan 2 hafta sonra 'kümede kesinlikle kalacağız' dedilerse de, beceremediler hocam. Şimdilerde birkaç politikacı sanki yapacak başka işleri yokmuş gibi D.Bakır'ı ve Samsun'u 1. ligde tutmaya çabalıyor. Koca Samsun politikacı tasarrufuyla ligde kalacak olursa, herkeslerden önce sen rahatsız olursun, değil mi?

Rahmetli Nasır, Eskişehir formasıyla son dakikada gol atarak bir yerde bizi şampiyonluktan etmişti; aynı Nasır sezon sonu da bize transfer olmuştu hocam! Bir tekimiz bile 'niye gol attın?' diye ona sormamıştık. Bu sene saha ortasında hakemi dövmeye kalkanlar oldu, düşenin belirleneceği maçta rakibe kafa atanlar oldu. Hocam, 1988 senesinde çok yetenekli genç bir futbolcumuz hakkında 'bak buraya yazıyorum, bu kafayla bu futbolu bıraktıktan sonra sürünür' demiştin, üzgünüm, haklı çıktın, sürünüyor.

Gönül isterdi ki sana iyi şeyler yazalım, yazamadık. Ama lütfen şuna emin ol, 17 senedir seni anmadığımız gün olmadı. Umarız takımın 1. lige çabuk döner!

11.05.2006

e-posta adresi:f.uraz@zaman.com.tr

KotuCocuk55

İsmai uyanık' a ayıp edilmiş,başkan görmedi derken,koca bir çınarı harcamış,çok hüzünlü ve bir o kadar da güsel bir yazı ama bir iki gıcık nokta var tabi!

yönetici

Evet tamamına katılmak benim için de zor bununla birlikte duygusal bir yazı yazmış. Samsunsporumuzun sıradan bir takım olmadığını geçmişle bağ kurarak dile getirmiş ama senin de değindiğin gibi bazı şahsi değerlendirmeler eklemiş.
Bunlara ben de katılmıyorum.

beşnumara

(Hocam, 1988 senesinde çok yetenekli genç bir futbolcumuz hakkında 'bak buraya yazıyorum, bu kafayla bu futbolu bıraktıktan sonra sürünür' demiştin, üzgünüm, haklı çıktın, sürünüyor.) bu sözden kasıt kim ? aydınlatırsanız sevinirim  ben çıkaramadım :oops:

KotuCocuk55

bodensee55

bravo fatih sana tebrike iyorum sana 100%  katilyiuorum ...ismail uyanik gozu boyadi kulubu  gemiyi terk etti...bu kadar 2 lige cikdi birde burdan keremi savaunanalra tasdikname cekmisin bravo FATIH

tunç güvenoðlu

efsane kalecımız fatıh sana katılmamak mümkün degil.
dediği adam da mustafa sinecek veya  kaptan ercan  olabılır.

south_london

Alıntı yapılan: "bodensee55"bravo fatih sana tebrike iyorum sana 100%  katilyiuorum ...ismail uyanik gozu boyadi kulubu  gemiyi terk etti...bu kadar 2 lige cikdi birde burdan keremi savaunanalra tasdikname cekmisin bravo FATIH

sen hala bu foruma yazabiliyormusun birde ismail uyanık'a laf ediyorsun.sen harbi halsiyetsiz bir adamsın.

akınyılmaz

Alıntı yapılan: "55teXas55"
Alıntı yapılan: "bodensee55"bravo fatih sana tebrike iyorum sana 100%  katilyiuorum ...ismail uyanik gozu boyadi kulubu  gemiyi terk etti...bu kadar 2 lige cikdi birde burdan keremi savaunanalra tasdikname cekmisin bravo FATIH

sen hala bu foruma yazabiliyormusun birde ismail uyanık'a laf ediyorsun.sen harbi halsiyetsiz bir adamsın.

beyler yapmayın etmeyın birbirinize hakaret etmeyın.kımse kımseyı sevmek zorunda degıl. kimse ne ismail uyagını sevmek zorunda ne adnan ölmezi.ama burda ortak nokta samsunspor. hiç kimse digerine ısmail uyanıgı sevmıyor dıye hakaret edemez keza adnan ölmezı sevmıyor dıyede hakaret edemez. hepsi iyi kötü bu takıma başkanlık yaptı . Nasıl adnan ölmezın yaptıklarıın cogu dogru bulunmuyorsa da ismail başkanında sevapları kadar hataları olmustur. tabıkı bu hatalar da nasıl adanan ölmezın hataları tarsılıyorsada ısmail başkanında hataları tartısılacaktır.nasıl kımse adnan ölmezi eleştirenlere haysiyetsiz demiyorsa ismail başkanı elestirenlere de haysiyetsiz demeyelim.ama hiç kimse kusura bakmasın ama bir tane ulu ve koca çınar vardır oda HASBİ MENTEŞOĞLU DUR.

ngonge

dediği isim tanju dan başkası olamaz. yazı güzel, fikirleri subjektif ondan dolayı herkes beğenecek diye birşey yok. ama ben artısını daha çok gördüm.

ama çok dikkatimi çeken bir nokta var:

bu zamana kadar neredeydin fatih uraz? samsun un küme düşmesi mi lazım onun hakkında yazı yazabilmen için?

south_london

Alıntı yapılan: "akınyılmaz"beyler yapmayın etmeyın birbirinize hakaret etmeyın.kımse kımseyı sevmek zorunda degıl. kimse ne ismail uyagını sevmek zorunda ne adnan ölmezi.ama burda ortak nokta samsunspor. hiç kimse digerine ısmail uyanıgı sevmıyor dıye hakaret edemez keza adnan ölmezı sevmıyor dıyede hakaret edemez. hepsi iyi kötü bu takıma başkanlık yaptı . Nasıl adnan ölmezın yaptıklarıın cogu dogru bulunmuyorsa da ismail başkanında sevapları kadar hataları olmustur. tabıkı bu hatalar da nasıl adanan ölmezın hataları tarsılıyorsada ısmail başkanında hataları tartısılacaktır.nasıl kımse adnan ölmezi eleştirenlere haysiyetsiz demiyorsa ismail başkanı elestirenlere de haysiyetsiz demeyelim.ama hiç kimse kusura bakmasın ama bir tane ulu ve koca çınar vardır oda HASBİ MENTEŞOĞLU DUR.

arkadaşım konuyu bilmeden niye konu hakkında yorum yapıyorsun.bilmeden yazmiicaksın.konunun ismail uyanıkla fln ilgisi yok

akınyılmaz

yazını okuyunca oyle anladım aranızda ozel bır konu varsa onuda bılmem. ama oyle bır yazmıssınkı sen de oku birde ısmaıl uyanıga laf soyluyorsun sen ne haysiyetsız adamsın da ne anlam ıfade eder bılmıyorum.bırde bu forumda ısmaıl uyagına en ufak bır elestırıye cogunluk kızıyor. onun ıcın yazdım bende.

south_london

arkadaş sene boyunca yönetimin en büyük savunucusuydu.eyvallah bişe demem buna.ama geçen gün bütün sene savunduğu adamlara küfür ediyordu.ondan halsiyetsiz dedim.ve özelden attığı küfürlerde var tabi...

radikal-fma

fatih uraz hocamızı Çay TV de her pazartesi izliyorum. geçensene ki diyarbakırı ligden düşme meselesinde camiayı çok defa can siparane savundu bence ona görev verilmeli. gerçek samsunsporlu

Amsterdamli

Icimizde yanan Samsunspor atesini korukleyen Fatih Uraz abime cok tesekkur ediyorum. Ben yazinin hemen hemen hepsine katiliyorum diyebilirim. Okadar icten ve duygu ile yazmiski bizim onun donemide asik oldugumuz Samsunspor ondada ebedi bir sevgi birakmis.

Sevgili N'gonge bu zamana kadar neredeydin demissin. Once biz Samsunsporlular neredeydik bugune kadar. Yani bunu genel anlamda soyluyorum. Once biz Samsunsporlular ve Samsunlular takimimiza sahip cikalim gor bak iste piyasada bizi seven ve destekleyebilecek nekadar insan var. Sen sampiyonluga oynadigimizi dusun ozaman Fatih Uraz gibi insanlarinda icindeki atesler koruklenecektir.

Ben kucukken Samsunsporda iki idolum vardi biri Tanju Colak digeride Kaleci Fatih. Adini bile duvarlara yazardim. Benim gonlumde yeri ayridir.